Dodaj do ulubionych

Kto to jest "lewak"??

25.12.13, 01:17
To słowo wytrych używany przez tzw.prawicę.Kupa śmiechu.Na forum Racjonalista znalazłem taką definicję(Stephan),pasuje jak ulał do wpisów tzw.prawicy.To kto w końcu jest tym mitycznym lewakiem?Pasuje do Rydzyka i Zbawcy narodu Jarosława K.Długo by można wymieniać.
Z grubsza można powiedzieć, że lewak to persona o poglądach lewicowych, przy czym jest to niedojrzała forma tego osobnika - w przeciwieństwie od formy dojrzałej cechuje się ślepym idealizmem, wiarą w możliwość radykalnego zmiany obecnego porządku rzeczy, pragnieniem poruszania bryły z posad i tym podobnych. Nieświadomy korzeni swych poglądów, często lewak krytycznie wyraża się o Marksie czy Engelsie; zarazem notorycznie posługuje się ich żargonem, w argumentacji używa ich aparatu pojęciowego; krótko - partycypuje w marksowskim paradygmacie (tu charakterystyczne pojęcia: "sprawiedliwość społeczna", "pazerny prywaciarz", "ucisk klasy/grupy społecznej" i inne).
Obserwuj wątek
    • manhu Re: Kto to jest "lewak"?? 25.12.13, 13:22
     Ja tam dam swoją definicję:
     -lewak to fanatyczny wyznawca nowej wiary: politycznej poprawności.

     Ogólnie jest to osoba:
     -o lewicowych poglądach
     -lemming fanatycznie wyznający polityczną poprawność (niczym islam), zero myślenia, 100% wkucia głupot
     -często jest to wykształciuch, osoba wykształcona, ale wykształcona w kuciu, dobrze zakuwa wszystkie głupoty wciskane przez Wyborczą.
     • indeed4 Re: Kto to jest "lewak"?? 25.12.13, 14:06
      "Skrajna lewica (radykalna lewica, ultralewica, ekstremizm lewicowy, rewolucyjna lewica) – postawa społeczno-polityczna, obejmująca lewicowe nurty polityczne charakteryzujące się postawami antykapitalistycznymi i jednocześnie rewolucyjnymi"

      Ta definicja moim zdaniem jest całkowicie wystarczająca - nieodłączną cechą wszelkich ekstremalnych, skrajnych ideologii jest właśnie ich rewolucyjny charakter. Fanatyzm to trochę inna sprawa.
   • alistair-p Re: Kto to jest "lewak"?? 25.12.13, 03:29
    Linki ,linki i co?Ale jeżeli już,to cytat z wikipedii,sam podałeś.Zastanawiam się do której definicji pasuje PiS - pierwsza na świecie partia komunistyczno-chrześcijańska z nutką narodowego socjalizmu.I czy członka tego czegoś można nazwać lewakiem?
    Niekiedy wyróżnia się także podział na radykalną lewicę oraz skrajną lewicę (za kryterium odróżenienia lewicy radykalnej od skrajnej - a obie odznaczają się z zasady mocnym akcentowaniem lewicowych pryncypiów programowych - przyjmuje się często stosunek do form własności i produkcji oraz sprawowania władzy, skrajna lewica domaga się zwykle całkowitej nacjonalizacji bądź kolektywizacji własności gospodarczej, natomiast radykalna lewica może dopuszczać także inne bądź mieszane i współistniejące ze sobą formy własności gospodarczej, np. państwową, spółdzielczą i prywatną).
  • ayran Re: Kto to jest "lewak"?? 25.12.13, 08:26
   Określenie "lewak" to prosta kalka z języka rosyjskiego i to w jego sowieckiej, "proletariackiej" wersji. Słowo to zostało wynalezione wtedy, kiedy (przede wszystkim w zachodniej Europie) pojawili się odstępcy od jedynie słusznej linii ideologii proletariackiej - a więc ludzie, którzy deklarowali lewicowy (czasem nawet skrajnie lewicowy) światopogląd, ale dystansowali się od ideologii wyznaczanej przez liderów światowego komunizmu (czyli aktualnych przywódców Związku Sowieckiego).
   Innymi słowy - niby byli lewicowi (nawet w skrajniej od strony retorycznej formie), ale tak naprawdę pozostawali oportunistami, czerpiąc z owoców pracy autentycznej, uciemiężonej klasy robotniczej.

   Nie dziwi mnie wcale to, jakie współczesne środowiska w RP zagospodarowały na własne potrzeby tę proletariacka obelgę.
  • remez2 Re: Kto to jest "lewak"?? 25.12.13, 10:46
   Słowo lewak wzięło się z żargonu komunistycznego i oznaczało tych, którzy cierpieli na dziecięcą chorobę lewicowości w komunizmie - żeby zacytować W.Lenina. Takich zupełnie oszalałych ekstremistów, których należy odgrodzić, zmarginalizować, więc należy ich nie "lewicowcami", tylko "lewakami". Takiego słowa zresztą nie ma po rosyjsku - to jest polska osobliwość: ta końcówka "ak", która nadaje słowu wymiar pogardliwy.
   Prof. K.Modzelewski.
     • indeed4 Re: Marna lewica, mocne lewactwo 25.12.13, 11:41
      "Kiedy lewicowi politycy w Polsce jak mantrę powtarzają, że jest miejsce na silną lewicę, to mają tylko pół racji. Jest miejsce na centrową partię z silniejszym, niż jest to w Platformie, akcentem na swobody obyczajowe, z większą otwartością na zmiany w traktowaniu rodziny, Kościoła, mniejszości seksualnych, jakie już nastąpiły w zachodnich państwach Unii. I tyle. Zrozumiał to Aleksander Kwaśniewski, który postanowił spróbować, czy uda się zbudować Platformę Bis, formację – jak ją nazywa – centrolewicową. Robi to z Palikotem, bo przy wszystkich zastrzeżeniach do tego polityka zapewne wie, że to, co dzisiaj jedynie żywe w myśli lewicowej, to liberalizm kulturowy, otwartość, rywalizowanie z konserwatywną wizją świata"
  • bogucjusz Ćwierćmóżdżki tak mają... 25.12.13, 10:47
   W skrojonym na ich możliwości intelektualne modelu świata musi występować wróg klasowy - "lewak", "leming" - najczęściej jest każdy, kto nie podziela poglądów rzeczonego ćwierćmóżdżka.

   ---
   "Ląduj, dziadu!"
  • lonely_hater Re: Kto to jest "lewak"?? 25.12.13, 11:10
   To jest to samo co żyd. Jednego i drugiego w Polsce praktycznie nie ma, ale symptomatyczne jest, że pozostała etykietka. Prawicowa mentalność bowiem potrzebuje wroga, kogoś na kogo zwali winy za niedostatki własnego systemu. To tak jak, ładnie wyglądający śnieg za oknem jest od Boga, ale śnieg uniemożliwiający transport jest od diabła.
  • dystans4 Re: Kto to jest "lewak"?? 25.12.13, 11:44
   Pojęcie rozmydlono (uległo inflacji), ale najbardziej pasuje do całości gender/LGBT ze ścisłego kierownictwa PiS. Jak kto chce, może spróbować użyteczności takiej definicji.
  • smalltownboy Re: Kto to jest "lewak"?? 25.12.13, 12:45
   To bardzo proste. To osobnik, dla którego najważniejsze cele polityczne to m.in. podatki za oddychanie, zakaz sikania na stojąco dla facetów, likwidacja dymorfizmu płciowego ludzi, dobro zwierząt na równi a czasami wyżej nad dobrem człowieka itp.
   Lewica walczyła o prawa pracownicze, a lewactwo nie ma z tym nic wspólnego.
    • lonely_hater Re: Kto to jest "lewak"?? 25.12.13, 13:30
     No ale o które to prawa pracownicze walczył Leszek Miller i ci tropiący lewaka. Bo kwestia marihuany jest dość istotną kwestią prawa pracowniczego jeśli dzieciak ze skrętem ma wrzutkę przestępca przy szukaniu pracy. W Polsce jest dwa razy więcej więźniów w populacji niż w Niemczech.
     • adherent1 Re: Kto to jest "lewak"?? 25.12.13, 13:47
      lonely_hater napisał:
      > Bo kwestia marihuany jest dość istotną kwestią prawa pracowniczego
      > jeśli dzieciak ze skrętem ma wrzutkę przestępca przy szukaniu pracy

      Wybacz ale jest jakaś hierarchia wartości - sprawa małoletniego ze
      skrętem zaczyna się w szkole (gdzie dzisiaj brak lekarza, higienistki).
      Sprawa równości dostępu do wykształcenia i pracy jest ździebko ważniejsza.
      Nieprzyzwoicie duża ilość więźniów w Polsce i wysokie kary - pretensje
      należy mieć do POPiS-u - oni eksponują priorytet karania nie zapobiegania.
      • lonely_hater Re: Kto to jest "lewak"?? 25.12.13, 13:58
       wybacz ale czemu nie odpowiedziałeś na pierwszą część?

       cały czas słyszę, że spraw są ważniejsze, po czym najważniejszy jest teatr nienawiści rozkręcany w mediach i postępujący zanik reprezentowania jakichkolwiek praw ludzi niżej w hierarchii pieniądza.

       po czym na koniec sprawa małoletniego kończy się w pierdlu. i tka jest hierarchia wartości.

       gadka o priorytecie wartości w realiach wolnego rynku służy tylko właśnie temu, żeby nic w tej sprawie NIE ZOSTAŁO ZROBIONE. Jak i w kwestii karania. Mamy więc system wolnego rynku i silnej ręki w kwestiach moralnych, przy argumentacji : Niech ewica zajmie się ważniejszymi sprawami, żeby tak mogło być dalej
         • adherent1 Re: Kto to jest "lewak"?? 25.12.13, 19:41
          lonely_hater napisał:
          > a ja chce, żeby nie wsadzano do więzienia studenta po marihuanie i nalepiano na
          > niego etykietkę przestępcy w ramach tego teatru nienawiści.
          Ja też tego chcę! Powyższe uważam nie tylko za złe, ale i urągające racjonalności.
          Chodzi o to by coś robić, bo chęciami ....
          • lonely_hater Re: Kto to jest "lewak"?? 25.12.13, 23:00
           jako wybitny racjonalista nie dałeś odpowiedzi na wcześniejsze pytania. Jakoś nikt nie znalazł odpowiedzi na pytania jak prowadzić politykę lewicową wedle twoich priorytetów w warunkach współczesnego świata i społeczeństwo dryfuje w dokładnie przeciwnym kierunku od kilkudziesięciu lat. Lewica po prostu przegrała. Mój racjonalizm polega na tym, że nie robię nieistotnych paligłupów z ludzi chcących legalizacji marihuany. Bo to można zmienić. A tych twoich priorytetów nie zmienisz jeszcze długo mimo, że takie rzekomo racjonalne. Ale tylko na papierze.
   • lonely_hater Re: Zagadka. 25.12.13, 14:27
    anarchii czyli milczącej większości większości ludzi.

    "Odwiedziłem Belgrad jakieś 10 lat temu i miałem niezwykle traumatyczne spotkanie z kilkoma typami rozkochanymi w nacjonalizmie. (…) Oni powiedzieli: „Jeżeli chce się być normalnym obywatelem dzisiejszego świata, trzeba przestrzegać nieskończonej ilości reguł. Nie można palić w miejscach publicznych, nie można bić swojej żony itd. Trzeba nieustannie uważać, co się robi. A jeżeli jest się nacjonalistą, można robić niemal wszystko. Można nawet zabijać”.

    elektorat wyborczej chce być nowoczesnym obywatelem, elektorat pisu chce poczucia godności. a większość musi sobie radzić w wrogim systemie i ma w ....politykę.
    • instant.crush Re: Rozwiązanie: 27.12.13, 22:45
     indeed4 napisał:

     > thespinningtopblogger.files.wordpress.com/2013/11/p1.jpg
     >
     >
     > Tadaam! I tym sposobem mamy pełny obraz całego zagadnienia.


     Taka drobna uwaga - przeciwko ziołu dla wszystkich nie ma nic JKM:)
  • indeed4 100/100 25.12.13, 22:56
   (c.d. postu Stephana z portalu "Racjonalista", którego fragment wyżej przytoczył alistair-p)

   "Zwykle, zanim lewak przekształci się w formę dojrzałą, ginie i zmienia poglądy (na ogół dzieje się tak po kilku zastrzykach zdrowego rozsądku). Czasem jednak dochodzi do mutacji w dojrzałego lewicowca. Niestety, jest to proces nieodwracalny. Dojrzały lewicowiec zaczyna fascynować się socjologią, którą uprawia jak scholastykę; historią, w której dopatruje się procesów dziejowych; ekonomią, której nie rozumie. Jego żargon (patrz: nowomowa) jest jednak silnie działającym na niewyrobionego słuchacza środkiem halucynogennym, co lewicowiec często wykorzystuje z morderczą skutecznością (stąd wyjątkowa populacja l. wśród polityków)"

   www.racjonalista.pl/forum.php/s,156390#w156413

   Dobre... :-)))
   • lonely_hater Re: Niezłe bagno... 27.12.13, 22:25
    No ale z czym masz problem Chasyd. "Nowa lewica" to dzisiejsi 60-70 latkowie. Ich polityka nie miała nic wspólnego z ich młodzieńczą kontestacją, która zresztą nie bardzo wiadomo jakie miała cele, poza ogólnym antysystemowym brandzlowaniem się. Za to jak doszli do władzy jako pokolenie to jako orędownicy prawicy.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka