Dodaj do ulubionych

Wielki dzień - red. Michnik krytykuje tezy Grossa

18.01.15, 12:40
'Twierdzenie Jana Grossa o polskim masowym uczestnictwie w prowadzonej przez Niemców grabieży żydowskiego majątku oraz współudziale w tropieniu i mordowaniu Żydów próbujących ratować życie po tzw. aryjskiej stronie uważam za uogólnienie wysoce niestosowne"

wyborcza.pl/magazyn/1,143015,17227813,Dobrzy_Polacy_patrza_na_getto__KOMENTARZ_ADAMA_MICHNIKA_.html

Za jakiś czas pewnie znów zrobi woltę i zmieni zdanie o 180%, jak to Michnik. Póki co doceńmy, że - co prawda późno i po fakcie - stanął w obronie bezpardonowo szkalowanych (również na łamach GW) Polaków, dobre i to.
Obserwuj wątek
   • indeed4 Re: Wielki dzień - red. Michnik krytykuje tezy Gr 18.01.15, 13:02
    Od pewnego czasu widzę zmianę tonu na korzyść PiS nie tylko w GW, ale u Lisa i generalnie w tzw. medialnym mainstreamie. Nie sądzę, żeby chodziło o przypodobanie odbiorcom - raczej do dziennikarzy powoli zaczyna docierać, że cieszący się sporą popularnością PiS ma na polskiej scenie politycznej pełnoprawne miejsce. Wcześniej był "niebezpieczną sektą, którą należy wyeliminować dla dobra Polski" dziś takich głosów słychać już coraz mniej - po pierwszym szoku chyba już się otrzaskali z republikańskimi radykałami ;-)
  • camille_pissarro Proszę mi powiedzieć jak to jest, że niektórzy 18.01.15, 14:20
   niszowi przedstawiciele kultury ( nie tylko polskiej ) zaczynają coś znaczyć na tym kulturalnym firmamencie dopiero wówczas gdy zajmą się tematyką żydowską , a precyzyjniej polskim antysemityzmem ?
   Przy okazji dlaczego nikt nad Wisłą tego nie komentuje i ( nie słyszałem też aby wzbudziło ono jakieś reperkusje na świecie ) nie analizuje przejęzyczenia ( chyba freudowskiego ) o antysemityzmie niemieckim Angeli Merkel podczas jednego z jej ostatnich przemówień, ani nie zajmie stanowiska o tym jak to Niemcy ulokowali emigrantów w jednym ze swych obozów koncentracyjnych ? Czy np. Helsińska Fundacje Praw Człowieka w tych kwestiach zajmie stanowisko ?
   --
   "„They who can give up essential liberty to obtain a little temporary safety, deserve neither liberty nor safety"
   • indeed4 Re: Proszę mi powiedzieć jak to jest, że niektórz 18.01.15, 23:33
    Pamiętasz, ile swego czasu było wątków o Grossie na FK? ;-) Mój Boże. tyle lat temu - jak to szybko zleciało...

    PS. O wpadce Merkel było sporo, no ale co tutaj komentować - zwykłe przejęzyczenie, nadające się w GW do działu "deser" a w innych "rozrywka" ;-) O tych imigrantach pierwsze słyszę - faktycznie nie za wiele o tym pisano, ale to pewnie dlatego, że w kraju mamy teraz dużo poważniejsze tematy.

    www.google.pl/search?q=Niemcy+imigranci+ob%C3%B3z++koncentracyjny&newwindow=1&biw=1280&bih=639&tbs=qdr:w&ei=WzO8VKeCJMWzUYW8hOAD&start=0&sa=N
  • p.grochowski Re: Wielki dzień - red. Michnik krytykuje tezy Gr 18.01.15, 14:29
   Kiedy w Gazecie przeczytamy o Polakach ratujących podczas wojny Żydów? Piotrek.

   indeed-4 napisał:

   > 'Twierdzenie Jana Grossa o polskim masowym uczestnictwie w prowadzonej przez Ni
   > emców grabieży żydowskiego majątku oraz współudziale w tropieniu i mordowaniu Ż
   > ydów próbujących ratować życie po tzw. aryjskiej stronie uważam za uogólnienie
   > wysoce niestosowne"
   >
   > wyborcza.pl/magazyn/1,143015,17227813,Dobrzy_Polacy_patrza_na_getto__KOMENTARZ_ADAMA_MICHNIKA_.html
   >
   > Za jakiś czas pewnie znów zrobi woltę i zmieni zdanie o 180%, jak to Michnik. P
   > óki co doceńmy, że - co prawda późno i po fakcie - stanął w obronie bezpardonow
   > o szkalowanych (również na łamach GW) Polaków, dobre i to.
   • buldog2 Re: Wielki dzień - red. Michnik krytykuje tezy Gr 18.01.15, 21:14
    Liga Polskich Rodzin wystąpi z odpowiednią interpelacją w Dumie Państwowej. Opiekuńczy Rząd rekomendował realizację słusznych żądań Górników, mowa o tym w relacjach w rosyjskich mediach. W odróżnieniu od M.Thatcher rząd premier Kopacz postąpił konstruktywnie i zgodnie z oczekiwaniami Polskiego narodu.
  • erte2 Re: Wielki dzień - red. Michnik krytykuje tezy Gr 19.01.15, 00:29
   Macie problem z Michnikiem. Bo rzeczywiście - zawsze szedł pod prąd. I wtedy, kiedy groziło to wieloletnim więzieniem (co zresztą zaliczył) lub ciągłym nękaniem, i wtedy kiedy sprzeciwiał się prymitywnej zemście na "komuchach" (niejeden Prawdziwy Polak-Katolik mógłby z niego brać przykład). Nie potraficie zrozumieć że można być wielkodusznym i po prostu wybaczać, szcezególnie jeśli się zwyciężyło.
   Również nie umiecie pogodzić się z tym że Adamowi Michnikowi zawdzięczacie wolną Polskę, że był jednym z tych którzy nie przyjęli do wiadomości powszechnie panującemu przekonaniu o niezniszczalności komuny ale podjął z nią (w powszechnej opinii beznadziejną) walkę i ....wygrał. I to ostatnie szczególnie was boli.
   A z drobiazgów - nie potraficie wybaczyć mu że zrzekł się wartych miliony akcji Agory poprzestając na pensji dziennikarskiej, że potrafił napić się wódki i Tischnerem, i z Urbanem, nie darujecie mu Legii Honorowej i dziesiątków innych europejskich wysokich odznaczeń i nagród, staje wam kością w gardle poważanie jakim cieszy się w Paryżu, Berlinie a nawet w kręgach rosyjskich demokratów.
   Na "pocieszenie" mogę wam zaręczyć że za 50 czy 100 lat w podręcznikach historii Polski Adam Michnik będzie miał złota kartę (podobnie jak Wałęsa czy Mazowiecki) as po was pozostanie jedynie nieco zatarty napis na nagrobku: jakieś nic nieznaczące nazwisko i imię i dwie graniczne daty.
   • wiosnaludzikow Re: Wielki dzień - red. Michnik krytykuje tezy Gr 19.01.15, 04:07
    Gdyby Michnik (tylko!) sprzeciwiał się prymitywnej zemście na komuchach to byłbym jego zwolennikiem ale ...Michnik sprzeciwiał się dekomunizacji, która nie zamykała do więzień ale tylko odsuwała (zamierzała) na jakiś czas komuchów od możliwości żerowania na sektorze publicznym i wykonywania mandatu społecznego w charakterze posła itp. To nie była żadna zemsta .
    • behemot17-13 Re: Wielki dzień - red. Michnik krytykuje tezy Gr 19.01.15, 07:53
     Kilof, co cię skłoniło do zmiany nicku? Siostra? Dlaczego?
     --
     "po co iść tropem tego, co się już skończyło ?" <*> ci co weszli na szczyt, widzieli świat z góry. niestety, niektórzy zamiast zejść powoli, stoczyli się na łeb i szyję.<*> "Przód tej wypowiedzi leci do tyłu czyli bokiem w dół czy jakoś tak."
  • sectral Re: Wielki dzień - red. Michnik krytykuje tezy Gr 19.01.15, 11:24
   Nie widzę żadnej wolty w postawie Michnika. Skąd to przekonanie, że kiedykolwiek podzielał opinie o "masowym" polskim uczestnictwie w tych zbrodniach. To że uczestnictwo nie było "masowe" nie znaczy, ze go nie było i że były to jakiś pojedyncze przypadki, które można by zbagatelizować i przemilczeć. Skoro takie rzeczy się zdarzały, to moralnym obowiązkiem Polaków jest o tym wiedzieć i pamiętać, w czym pomaga nam m.in. Michnik i jego media.
   • indeed4 Michnik o Grossie - rok 2001. 19.01.15, 12:05
    "Jego odwaga stawia go w jednym szeregu z Karlem Jaspersem, Thomasem Mannem, Günterem Grassem i Hannah Arendt. Wpisuje się on w długi szereg znakomitych polskich intelektualistów, sięgający od Mickiewicza i Słowackiego do Gombrowicza i Miłosza, którzy odsłaniają zakłamanie i powierzchowność panujące w obszernych częściach polskiej kultury narodowej"

    (przedmowa w niemieckim przekładzie książki "Sąsiedzi" J. T. Grossa)
   • p.grochowski Re: Wielki dzień - red. Michnik krytykuje tezy Gr 19.01.15, 16:18
    A czy pamiętacie książki pana Adama Michnika z lat 70. "Kościół lewica dialog" i "Z dziejów honoru w Polsce". Radzę powrócić do tych lektur. Piotrek.

    sectral napisał:

    > Nie widzę żadnej wolty w postawie Michnika. Skąd to przekonanie, że kiedykolwie
    > k podzielał opinie o "masowym" polskim uczestnictwie w tych zbrodniach. To że u
    > czestnictwo nie było "masowe" nie znaczy, ze go nie było i że były to jakiś poj
    > edyncze przypadki, które można by zbagatelizować i przemilczeć. Skoro takie rze
    > czy się zdarzały, to moralnym obowiązkiem Polaków jest o tym wiedzieć i pamięta
    > ć, w czym pomaga nam m.in. Michnik i jego media.
  • religijnych.uczuc.obraza No to teraz u niezależnych nastąpi wolta 19.01.15, 11:31
   aby programowo być przeciw Michnikowi zaczną twierdzić, że Polacy masowo uczestniczyli w prowadzonej przez Niemców grabieży żydowskiego majątku oraz tropili i mordowali Żydów. Kto będzie pierwszy? Ziemkiewicz?
   --
   Pan Prezydent Lech Kaczyński przyszedł do kabiny pilotów i zapytał, czy wiem kto jest zwierzchnikiem Sił zbrojnych RP. (...)-Tak wiem, Pan - Panie Prezydencie", prezydent odpowiedział: „w takim razie polecam wykonać lot do Tblisi
  • taniarada Re: Wielki dzień - red. Michnik krytykuje tezy Gr 19.01.15, 12:09
   Jan Tomasz Gross był w 1968 r. więźniem marcowym, załamał się w śledztwie i obciążył swoich kolegów. Czytałem jego zeznania w materiałach własnego śledztwa i pamiętam obrzydliwości, jakie ze strachu opowiadał przesłuchującym go oficerom. Dziś odreagowuje swoje frustracje, obciążając odpowiedzialnością za ówczesny komunistyczny antysemityzm Bogu ducha winny naród polski.
   Autor: Antoni Zambrowski Warto sobie też poczytać o innych żydowskich korzeniach.Miłego i długiego czytania:lustracja.net/index.php/przed-i-po-marcu-68/184-kapusie-na-swieczniku-1
    • tw_wielgus Re: Wielki dzień - red. Michnik krytykuje tezy Gr 19.01.15, 15:39
     Daleki jestem od tryumfalizmu. A należy dodać, że jest to nie pierwsza metamorfoza Michnika.
     Wydaje mi się że chodzi raczej o podgrzanie atmosfery. Rozumiesz temat umiera i trzeba coś zrobić żeby ponownie zaistniał w mediach.

     "Michnik jest manipulatorem. To jest człowiek złej woli, kłamca. Oszust intelektualny."

     --
     Feminizm kończy się tam gdzie trzeba wnieść szafę po schodach.
     • indeed4 Re: Wielki dzień - red. Michnik krytykuje tezy Gr 19.01.15, 16:27
      Ten komentarz to polemika z tekstem Grossa, który ukazał się tego samego dnia.

      wyborcza.pl/magazyn/1,143015,17227696,Polski_problem_zydowski__GROSS_.html

      Sugerujesz, że w najbliższym czasie Gross planuje wydanie kolejnej książki? ;-) Obstawiałem złagodzenie linii pod wpływem presji opinii publicznej (głos zabrało wiele znanych nazwisk) ale kto wie, czy nie masz racji...
      • indeed4 PS. 19.01.15, 16:31
       wyleciało, bo gołe linki są nieregulaminowe ;-)

       forum.gazeta.pl/forum/w,396,156300388,156300388,Czy_Charlie_jest_zadowolony_.html
  • p.grochowski Re: Wielki dzień - red. Michnik krytykuje tezy Gr 19.01.15, 19:37
   Naród żydowski ma swoich obrońców i historyków. Czy my Polacy doczekamy się własnych? Piotrek.

   indeed-4 napisał:

   > 'Twierdzenie Jana Grossa o polskim masowym uczestnictwie w prowadzonej przez Ni
   > emców grabieży żydowskiego majątku oraz współudziale w tropieniu i mordowaniu Ż
   > ydów próbujących ratować życie po tzw. aryjskiej stronie uważam za uogólnienie
   > wysoce niestosowne"
   >
   > wyborcza.pl/magazyn/1,143015,17227813,Dobrzy_Polacy_patrza_na_getto__KOMENTARZ_ADAMA_MICHNIKA_.html
   >
   > Za jakiś czas pewnie znów zrobi woltę i zmieni zdanie o 180%, jak to Michnik. P
   > óki co doceńmy, że - co prawda późno i po fakcie - stanął w obronie bezpardonow
   > o szkalowanych (również na łamach GW) Polaków, dobre i to.
  • indeed4 Za późno, panie Michnik. 24.04.15, 09:45

   natemat.pl/140543,nazistowska-polska-w-grze-najwiekszego-producenta-na-swiecie-ambasada-juz-interweniowala-u-prezesa-firmy

   Najserdeczniejsze podziękowania dla Pana, Grossa i reszty kompanów.


   --
   Uwaga, FK! Zwijamy się stąd i przenosimy na Forum Kraj nr 2 forum.gazeta.pl/forum/f,252722,Forum_Kraj_nr_2.html
Inne wątki na temat:

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka