Dodaj do ulubionych

I znow ignoranci chcą przekopać Mierzeję Wiślaną.

31.12.15, 14:19
Niemcy planowali ten przekop na przełomie 19 i 20 wieku. Odstąpili od tego projektu z powodu zagrożenia przerwania Mierzei Wiślanej i wymieszania wód Bałtyku i Zalewu.
Dawno temu wychodził fachowy periodyk "Technika i Gospodarka Morska", który tą sprawę wałkował dosyć długo, ale czytali to tylko ludzie z branży. O co chodzi?
wzdłuż naszego wybrzeża płynie prąd morski z zachodu na wschód. Prąd ten niesie rumowisko. W niektórych miejscach zabiera ląd w innych usypuje. Kościół którego szczątki stoją nad klifem, był wybudowany w średniowieczu około 3.5 km od brzegu. To ilustruje siły przyrody. Prąd ten usypuje mierzeje.
Dzisiejsze jeziora Jamno, Gardno i Łebsko, to dawne zatoki morskie. Prąd usypał mierzeje, które coraz masywniejsze zamknęły te zatoki, które stały się jeziorami. Tak stało się też z zalewem wiślanym a proces ten jest w trakcie w Zatoce Gdańskiej. Tyle że tam Wisła powoduje inne procesy.
Aby wykonać przekop i go użytkować potrzebne są 2 falochrony - ostrogi wychodzące w morze. Inaczej kanał zostałby szybko zasypany. Po zachodniej stronie takiego kanału, prąd usypywałby ląd na falochronie, a po wschodniej zawirowanie tego prądu wypłukiwałoby mierzeję doprowadzając mierzeję do katastrofalnego przerwania. Tak dzieje się z półwyspem helskim w okolicach Chałup. Półwysep bywał już przerwany..
Uczeni mężowie obmyślali wiele projektów ratowania helskiej blizy i w końcu doszli do wniosku, że jedynym trwałym sposobem jest rozebranie portu w Władysławowie, który jest przyczyną problemu. Port ten wybudowano wtedy, kiedy Gdynię. Nie bardzo zdawano sobie sprawę z tych procesów, a poza tym mieliśmy tylko skrawek wybrzeża i w sumie niewielki wybór. Wobec stanu rybołówstwa i raczej skromnych perspektyw, prędzej czy później musi zapaść decyzja rozbiórki falochronów. Inaczej pożegnamy się w końcu z Półwyspem Helskim. Koszty utrzymania przekopu Mierzei Wiślanej będą ogromne.
Port morski musi mieć duże zaplecze towarowe. A jakie może mieć Elbląg? Zaplecze przemysłowe żadne. Może przyjąć tylko kabotażowce, o niewielkim zanurzeniu. Jak tylko się da, odchodzi się od portów śródlądowych, które nie mają szansy konkurować z portami otwartego morza, ze względu na koszty.
Elbląg leży w rejonie ostrych zim i utrzymanie żeglowności zimą to ogromne koszty. Pogłębianie kanałów to kosztowne operacje. Wie to dobrze Szczecin. Nie ma szans na opłacalność tej inwestycji. Sprawa ma wymiar polityczny i nic więcej.
Pan Kaczyński ba blade pojęcie o tych sprawach, zresztą nie dożyłby katastrofy ekologicznej.
Mam nadzieję, że do tego nie dojdzie. Ja ze swojej strony piszę elaborat do Komisji Europejskiej odpowiedzialnej za ochronę środowiska. Nie histeryzuję i jestem przeciwnikiem nawiedzonych ekologów, alta sprawa jest poważna.

Ale idioci z rządu o tym pojęcia nie mają.
M.


Obserwuj wątek
  • az43 Re: I znow ignoranci chcą przekopać Mierzeję Wiśl 31.12.15, 14:25
   Zalew jest płytkim,mulistym akwenem.Wystarczy popatrzeć na mapę Zatoki Gdańskiej żeby zobaczyć jakie są głebokosci.Elbląg nigdy nie będzie portem z prawdziwego zdarzenia z prostego powodu-nie będzie miał co przeładowywać.Prawie miliard a pewnie więcej wyrzucimy w muł tylko po to żeby Rosjanom pokazać środkowy palec.Polska-nadzwyczaj bogaty kraj zamieszkały przez głupich rządzących.
  • x2468 Re: I znow ignoranci chcą przekopać Mierzeję Wiśl 31.12.15, 14:52
   W czasie kiedy rozegrała się bitwa pod Oliwa, półwysep jako taki nie istniał.był za to szereg wysepek które z czasem połączył piach przyniesiony przez prąd z południowego brzegu Bałtyku. Dlatego kiedyś budowano z pali ostrogi które miały za zadanie odsunąć ten prąd od brzegu. Głębokość wody na wschód od Helu wynosi poniżej 70m. sam mierzyłem (sondowałem).
   • mariner4 I znow ignoranci chcą przekopać Mierzeję Wiślaną. 31.12.15, 15:12
    To prawda co piszesz. Półwysep Helski stale się wydłuża. Ale tu zjawisko jest powstrzymywane przez dużą głebokość Zatoki Gdańskiej. Wystarczy porównać mapy, kiedy zbudowano latarnię morską na cyplu i obecne.
    Politycy nie mysła w perspektywie wieloletniej. Tylko do kolejnych wyborów, do których drama sie nie ozegra.
    Każdy port morski musi mieć zaplecze towarowe, a Elbląg go nie ma.
    To jest chory pomysł.
    M.
   • edek322 Re: Kiedyś w kampani wyborczej nijaki Pupa (nie m 31.12.15, 15:32
    Butelki po winie po Lechu Kaczyńskim wzmacniają półwysep Hel bardziej niz jakiekolwiek ględzenie. Teraz należy zbudować chlejnie na mierzei i się ją wzmocni pustymi butelkami.. Niech se ruski wydaja kase na nieustanne pogłębianie cieśniny Pilawskiej
    Byłem w tzw, sezonie nad Zalewem Wislanym. Pogodny ciepły, lekkowietrzny dzień i do horyzontu widać 4 do 5 żagli. Zegluga pasazerska stoi z braku chętnych. Woda brudna mętna do kąpieli gorsza niz w gliniance. Cały zalew pogrodzony sieciami więc dla żeglarzy nawet na małych łodkach problem a dla duzych za płytko.A do Elbląga prowadzi wąziutka rzeka Elblag o kapryśnym nurcie.
    I całe to marudzenie aby ruskim dokopać. No to za łopaty i kopac.
    • man_sapiens Re: I znow ignoranci chcą przekopać Mierzeję Wiśl 31.12.15, 15:54
     Kalkulacja jest prosta.
     1. Przekopanie mierzei da kilka, może kilkanaście tysięcy głosów PiSowi (tylu będzie przygłupich wyborców w Elblągu, którzy uwierzą, że to dla nich dobre).
     2. Ci, którzy myślą nie tylko o władzy dla PiSu ale także o środowisku, które zostawimy naszym dzieciom i wnukom i tak nie głosują na PiS (no może są wyjątki, policzalne na palcach).
     3. Środowisko - skoro Szyszko chce wycinać drzewa w Puszczy Białowieskiej to chyba nie ma co komentować.
     4. Że to pieniądze wyrzucone w błoto? Nieprawda, nie wyrzucone, bo - zob. pkt. 1.

     Podsumowanie: przekop mierzei będzie.
     • horpyna4 Re: I znow ignoranci chcą przekopać Mierzeję Wiśl 31.12.15, 16:20
      Chyba, że... skończy się tylko na obiecankach. Wiesz, jak wyglądały inwestycje w Warszawie podczas 4-letnich rządów Lecha Kaczyńskiego?

      Obiecywał np. wybudować Most Północny. Nie powstał nawet projekt. To samo ze stadionem i rozbabranymi przebudowami ulic (np. wiadukt przy Marynarskiej).

      Tak oskarżał poprzedników o korupcję przy każdej inwestycji, że bał się sam cokolwiek zrobić, żeby nie być o to samo oskażonym. Wybudował tylko Muzeum Powstania, a poza tym były to 4 lata kompletnego zastoju.

      Obiecywać można w nieskończoność. Zwłaszcza jak ktoś nie potrafi budować, a jedynie rozwalać.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka