Dodaj do ulubionych

"Dobrą zmianę"Polska już miała w przededniu II WŚ

11.08.19, 19:52
Ta "dobra zmiana" nazywała się sanacja.
Kłótnie w Sejmie, dzielenie ludzi na lepszych i gorszych, jątrzenie, skłócanie narodu, stek bzdur o tworzeniu kolonii przez Polskę w Afryce i Azji, gęby wypełnione frazesami i potędze władzy - dokładnie tak jak teraz.
Oczywiście i wtedy kler przytakiwał władzy i wyciągął łapę po podatniczą kasę. 1939 rok - najazd niemieckich faszystów na Polskę, sanacyjna władza pozostawiła naród i uciekła różnymi drogami na wyspy. Minister obrony narodowej Śmigły Rydz (teraz jest Rydzyk ale to inne wojsko) spieprzał z Polski jako pierwszy. Teraz idioci temu tchórzowi nastawiali pomników. PiSwładza nie mówi o polskich koloniach w Afryce, ale chce tworzyć następną paranoję tzw. śródmorze, które ma świadczyć ponoć o potędze Polski. Ludzie zlitujcie się nad Ojczyzną. Odsuńcie tych paranoików od władzy tych, którzy składają hołdy i wieńce kolaborantom z Gestapo i SS a prawdziwych patriotów i bohaterów narodowych poniżają i opluwają.
Obserwuj wątek
  • borrka Rydz-Śmigły 11.08.19, 20:04
   Był człowiekiem, którego sytuacja przerosła, a nie tchórzem.
   Uciekl, czy wycofał sie, by dalej walczyć.
   Potem wrócił do okupowanej Polski - mówienie o tchórzostwie jest błędne.
   Był słabym Wodzem Naczelnym, ale nie tchórzem.
   To mozna powiedziec o wielu czlonkach elit IIRP.

   Na ile porównanie ze stanem obecnym jest trafne?
   Przynajmniej elity wojskowe były na wyższym poziomie.
   O reszcie dluuugo dyskutować.
  • no-popis masz rację w 100 % 12.08.19, 07:52
   weteran-czasu napisał:

   > Ta "dobra zmiana" nazywała się sanacja.
   Natomiast odPOwiednikiem dzisiejszej PO i SLD był w tym okresie Komunistyczny Związek Polski (KPP), który był tu agentem sovieckiego Kominternu i różnyi metodami zmierzała do przyłączenia Polski do ZSRR.
   • sverir Re: "Dobrą zmianę"Polska już miała w prze 12.08.19, 08:54
    Oni akurat nie chcieli, a odkładając na bok naszą wiedzę historyczną o późniejszych wydarzeniach i bazując na tym, co wiedzieli ówcześni, to zbratanie z Hitlerem nie byłoby sprzeczne z naszą racją stanu. Nasi przodkowie dali się wykorzystać Francuzom i Brytyjczykom.
       • sverir Re: "Dobrą zmianę"Polska już miała w prze 12.08.19, 11:11
        "Sowieci mieli do zaproponowania bogactwa naturalne z czego Hitler korzystał aż do momentu zaatakowania ZSRR"

        Tak, od 1939 roku, kiedy już współpraca z Polską była niemożliwa z uwagi na jej związki z Francją i Wielką Brytanią oraz odmowę wspólnego frontu przeciw ZSRR. Wcześniej potrzebne surowce były importowane bezpośrednio od dostawców lub przez pośredników. W ogóle o zbliżeniu z ZSRR - ekonomicznym - zaczęto rozmawiać dopiero ok. 1937 roku.

        "Co zacofana Polska mogła zaproponować?"

        Wspólny front przeciw bolszewikom. Surowce Hitler planował sobie sam zabrać (samowystarczalność była celem ekonomicznym państw faszystowskich - z założenia import surowców był rozwiązaniem doraźnym).

        "Próbowali dogadać się kilkakrotnie, jednak wówczas Hitlera zaatakowanie Rosjan razem z Polakami nie interesowało"

        A Polacy planowali atak na Rosjan? Może za Piłsudskiego, który w ZSRR widział większe zagrożenie. Jednak po jego śmierci doktryną była równa odległość między Moskwą a Berlinem, a wszelkie próby antysowieckiego zbliżenia były przez Polaków odrzucane.
        • pies.na.czarnych Re: "Dobrą zmianę"Polska już miała w prze 12.08.19, 12:29
         A Polacy planowali atak na Rosjan? Może za Piłsudskiego...


         ""W lutym 1936 r. Göring po raz trzeci przyjechał do II Rzeczypospolitej – w maju 1935 r. był jeszcze na pogrzebie Piłsudskiego. Wziął wówczas udział w trzech polowaniach. Nadal próbował namówić polskie władze do podjęcia daleko idącej współpracy polsko-niemieckiej przeciwko Związkowi Sowieckiemu. To wtedy prezydent Mościcki miał odznaczyć Hermanna Göringa Orderem Orła Białego – najwyższym polskim odznaczeniem Rzeczypospolitej przyznawanym za znamienite zasługi zarówno cywilne, jak i wojskowe. Czy jest to jednak prawda? Czy może legenda, którą należy odstawić na odpowiednią półkę? A może dziennikarz, który przekazał tę informację, pomylił polski Order Orła Białego z jugosłowiańskim Orderem Orła Białego…?
   • xyz_xyz1 Re: "Dobrą zmianę"Polska już miała w prze 12.08.19, 08:59
    Niestety brakło myślenia przyszłościowo skutkowego. Niektórzy poszli na taką współpracę uratowali skórę oraz dziedzictwo kulturowe (np. Węgrzy) a ich naród nie poniósł tak strasznej ceny za działania wojenne. Zreszta któryś z historyków pokazał alternatywny scenariusz w jakiejś książce. Częściowo winę za ów stan rzeczy ponosi WB i Francja co dały Polsce gwarancje wsparcia. Zapewne bez tych gwarancji nastąpiłby jakiś sojusz z Niemcami. Kto wie być moze tak byłoby lepiej dla Polski i Polaków. Inna sprawa iż trudno teraz wróżyć co by było gdyby.
    • margit49 Re: "Dobrą zmianę"Polska już miała w prze 12.08.19, 10:29
     xyz_xyz1 napisał:
     ...nastąpiłby jakiś sojusz z Niemcami. Kto wie być moze tak byłoby lepiej
     > dla Polski i Polaków.

     nie popadaj w megalomanię, Polska nazywana przez Stalina i Hitlera bękartem traktatu wersalskiego nie była postrzegana jako odpowiedni/cywilizowany partner dla III Rzeszy. Zgoda na żądania Niemców-włączenie Gdańska do Rzeszy, autostrada eksterytorialna albo pakt o nieagresji nie uchroniłyby Polski przed atakiem, vide pakt Ribbentrop-Mołotow. Wszelkie umowy z Polską byłyby tylko środkiem do szybszego osiągnięcia celu. Współpraca z hitlerowcami w czasie okupacji? Niektórzy poszli na taki układ dla swoich wymiernych korzyści.
     Polacy traktowani byli jako rasa niższa, no -szczebel wyżej niż Żydzi i Rosjanie.


     • sverir Re: "Dobrą zmianę"Polska już miała w prze 12.08.19, 11:18
      " Polska nazywana przez Stalina i Hitlera bękartem traktatu wersalskiego nie była postrzegana jako odpowiedni/cywilizowany partner dla III Rzeszy"

      Jako partner - nie. Jako podległy współpracownik - to było dopuszczalne.

      "Zgoda na żądania Niemców-włączenie Gdańska do Rzeszy, autostrada eksterytorialna albo pakt o nieagresji nie uchroniłyby Polski przed atakiem, vide pakt Ribbentrop-Mołotow"

      Pakt został podpisany w odpowiedzi na polskie stanowisko względem współpracy antysowieckiej. Zgoda na żądanie Niemców prawdopodobnie uchroniłaby przed atakiem, ale nie przed sprowadzeniem Polski do roli marionetki III Rzeszy.

      "Polacy traktowani byli jako rasa niższa, no -szczebel wyżej niż Żydzi i Rosjanie"

      Wszystkie narody niegermańskie były traktowane jako rasa niższa.
      • xyz_xyz1 Re: "Dobrą zmianę"Polska już miała w prze 12.08.19, 11:58
       Mylisz się. Skandynawowie oraz chyba Francuzi byli traktowani prawie na również Niemcami a przynajmniej o wiele wyżej niż Słowianie. Co do zaś roli quasi marionetki to tak dokładnie nie wiadomo jak by było. Na 100% nie nastąpiłaby okrutna , bezwzględna okupacja i znoszenie Polski. Być moze nie byłoby masowych wywózek do Obozów Koncentracyjnych i na roboty do Niemiec. Stan i Status Polski byłby zbliżony do statusu Węgier czy też Słowacji.
       • sverir Re: "Dobrą zmianę"Polska już miała w prze 12.08.19, 12:48
        "Mylisz się. Skandynawowie oraz chyba Francuzi byli traktowani prawie na również Niemcami a przynajmniej o wiele wyżej niż Słowianie"

        I konkretnie w którym momencie się mylę? Skandynawowie to naród germański, a skoro "Francuzi byli traktowani prawie na również Niemcami", to jednak nie tak jak Niemcy, prawda?

        "Stan i Status Polski byłby zbliżony do statusu Węgier czy też Słowacji"

        Czyli państwa marionetkowego.
        • no-popis Re: "Dobrą zmianę"Polska już miała w prze 13.08.19, 12:48
         sverir napisał:
         > I konkretnie w którym momencie się mylę? Skandynawowie to naród germański, a sk
         > oro "Francuzi byli traktowani prawie na również Niemcami", to jednak nie tak ja
         > k Niemcy, prawda?
         >
         > "Stan i Status Polski byłby zbliżony do statusu Węgier czy też Słowacji"
         >
         > Czyli państwa marionetkowego.
         Czyli kilka milionów istnień ludzkich być może nie zakoŃczyloby życia przedwcześnie.
         Aż trudno uwierzyc , że ktos normalny nie zauwaza tej rożnicy.
         • sverir Re: "Dobrą zmianę"Polska już miała w prze 13.08.19, 14:01
          "Aż trudno uwierzyc , że ktos normalny nie zauwaza tej rożnicy"

          Taka ocena jest oparta w dużej mierze na wydarzeniach późniejszych, będących w mniejszym lub większym stopniu skutkiem polskiej przedwojennej polityki. Dlatego współpraca z III Rzeszą przed wojną wydaje się być równie obrzydliwa, co późniejsza kolaboracja.
          • lech1966 Re: "Dobrą zmianę"Polska już miała w prze 13.08.19, 18:31
           sverir napisał:

           > "Aż trudno uwierzyc , że ktos normalny nie zauwaza tej rożnicy"
           >
           > Taka ocena jest oparta w dużej mierze na wydarzeniach późniejszych, będących w
           > mniejszym lub większym stopniu skutkiem polskiej przedwojennej polityki. Dlateg
           > o współpraca z III Rzeszą przed wojną wydaje się być równie obrzydliwa, co późn
           > iejsza kolaboracja.

           No nie przesadzaj Sverir. Współpraca pomiędzy sąsiadami to rzecz chyba że wszelkich miar godna pochwały. Chyba te kontakty były w dobrej wierze. Nikt nie wiedział że to Niemcy będą autorami II wojny swiatowej. A kolaboracja i późniejsza i obecna POwinna być karana.
           • sverir Re: "Dobrą zmianę"Polska już miała w prze 13.08.19, 21:04
            "No nie przesadzaj Sverir. Współpraca pomiędzy sąsiadami to rzecz chyba że wszelkich miar godna pochwały. Chyba te kontakty były w dobrej wierze. Nikt nie wiedział że to Niemcy będą autorami II wojny swiatowej. A kolaboracja i późniejsza i obecna POwinna być karana"

            Chyba się nie zrozumieliśmy, Lechu. Piszę o tym, że obecnie jest tendencja do potępiania wszelkich prób zbliżenia z III Rzeszą jeszcze PRZED wybuchem II WŚ i że to potępienie wynika w dużej mierze z naszej wiedzy o okupacji. Ty w zasadzie piszesz o tym samym, więc...?
        • xyz_xyz1 Re: "Dobrą zmianę"Polska już miała w prze 13.08.19, 13:17
         No cóż - na dumę i unoszenie się honorem musi Cie być stać. Inaczej możesz zapłacić za to bardzo wysoką cenę. My zapłaciliśmy gigantyczną. Dostaliśmy w d.. tak do Hitlerowców jak i od Sowietów. Ok. 6 milionów ofiar + katastrofalne zniszczenie kraju który trzeba było odbudowywać w zasadzie od zera. Wchodząc w jakiś okład z Hitlerowcami zyskalibyśmy tyle iż nie byłoby okupacji nie byłoby gigantycznych zniszczeń. W końcu nasi sąsiedzi czyli Czechosłowacja czy Węgry czy Rumunia wyszły z II wojny z dużo mniszymi stratami tak w ludziach jak i materialnymi niż Polska.
         • sverir Re: "Dobrą zmianę"Polska już miała w prze 13.08.19, 13:59
          "No cóż - na dumę i unoszenie się honorem musi Cie być stać"

          Ówczesne władze tak myślały - Polska plus Francja plus Wielka Brytania miały tworzyć mocarny sojusz. Niestety władze nasze nie przewidziały, ze zanim Francuzi zakończa mobilizację, to Polska już będzie pod sowiecko-nazistowską okupacją.
          • xyz_xyz1 Re: "Dobrą zmianę"Polska już miała w prze 14.08.19, 07:40
           Prawda historyczna jest taka iż ani Francja ani wielka Brytania nie planowały ratować Polski. Po prostu chodziło o to aby Niemcy się wykrwawili w Polsce i stracili ochotę na jakiś czas do ataku na zachód. I faktycznie stracili na jakiś czas. Zresztą armia francuska liczyła na umocnienia graniczne i nie planowała walki w polu. A WB miała głownie siły morskie i powietrzne. Polsce nie miał kto pomóc..
           • sverir Re: "Dobrą zmianę"Polska już miała w prze 14.08.19, 08:43
            "Po prostu chodziło o to aby Niemcy się wykrwawili w Polsce i stracili ochotę na jakiś czas do ataku na zachód"

            Nie wiem czy ktokolwiek poza samymi Polakami wierzył w to, ze Niemcy będą mieli jakieś szczególne kłopoty w Polsce i się tutaj wykrwawią. Zresztą wyjątkowe straty niemieckie w Polsce to po skutek szukania pozytywów w klęsce militarnej w wojnie obronnej.

            "I faktycznie stracili na jakiś czas"

            Stracili nie z powodu jakichś szczególnych strat, ale z uwagi na uzmysłowienie sobie, że w obecnym stanie wojska niemieckie mogą mieć kłopot z połączonymi siłami brytyjsko-francuskimi. Tyle zasług Polaków w przedłużeniu planów ataku na Francję.
    • x2468 Re: "Dobrą zmianę"Polska już miała w prze 12.08.19, 21:32
     Wine ponosi Sanacja, bo to ona sprawowala wtedy rzady,tak beznadziejne jak dzisiaj pisowskie. Pieniadze zamiast na samoloty i czolgi wydawali na kosciol, olbrzymie ilosci koni i parady. Tak jak dzisiaj. Jest kasa na parady i kosciol nie ma na buty dla zolnierzy. Rumunska armia do 1939 roku chodzila boso, i my w tym kierunku zmierzamy. Polmilionowa armia bez butow, AK47 po Jaruzelskim(bez amunicji) 10 samolotami i wystawionymi na strzal czolgami rdzewiejacymi pod chmurka.
  • borrka Abstrahując od oceny Śmigłego 14.08.19, 09:58
   Sanacja przodowała w kreowaniu legend, szczególnie Pilsudskiego.
   Ale w odróżnieniu od żoliborskich mutantów ... było co kreować.
   Dziadek był facetem z krwi i kości.
   To raczej jego otoczenie wpadało w bałwochwalczy zachwyt przy każdej okazji - on wolał poplynąc na Maderę z kochanką:)

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka