Dodaj do ulubionych

NYT o Igorze Tulei: uparty obrońca niezależności

11.01.20, 19:51
NYT o Igorze Tulei: uparty obrońca niezależności sądowej.

Sędzia Igor Tuleya spotkał się z groźbami, fałszywymi atakami wąglika i donosami w prawicowych mediach, walcząc z rządową kampanią kontrolowania sądów - pisze dziennikarka "New York Times" Joanna Berendt.

W ciągu ostatnich dwóch lat co najmniej 20 sędziów zgłosiło nękanie polityczne, podczas gdy setki sędziów i prawników stoją obecnie w obliczu zagrożenia postępowaniami dyscyplinarnymi powszechnie uważanymi za motywowane politycznie.

W centrum sporu znajduje się sędzia Tuleya, którego orzeczenia - nazwane "politycznymi” przez rządzące Prawo i Sprawiedliwość - zostały przytoczone przez władze jako jeden z powodów, dla których potrzebne jest uchwalenie ustawy dyscyplinującej sędziów.

- Żadna ze zmian, które wprowadzili w ciągu ostatnich czterech lat, nie uczyniły sądów bardziej wydajnymi, przejrzystymi ani bardziej przyjaznymi obywatelom - powiedział sędzia Tuleya.

- Wszystko, co zamierzali zrobić, to obsadzić kluczowe stanowiska lojalistami - przytacza słowa sędziego "NYT".

Sędzia Tuleya mówi, że co tydzień staje w obliczu gróźb i ataków słownych na ulicy. Patrzy, jak ludzie na Twitterze rozmawiają o morderstwie.

Dwukrotnie, zagrożenie wąglikiem wymusiło ewakuację tysięcy ludzi z budynku Sądu Rejonowego, w którym pracuje. Jak przypomina "New York Times", Tuleya musi stawić czoła sześciu odrębnym dochodzeniom dyscyplinarnym - w tym jednemu w sprawie zwrócenia się o pomoc do TSUE.

Sędzia ostrzegł, że w tej chwili nie ma miejsca na konstruktywną krytykę polityczną, ponieważ rząd traktuje wszystkie takie obawy jako ataki polityczne.

- Musiałem ponieść ciężkie konsekwencje z powodu moich orzeczeń. Przeżyłem je wszystkie i teraz mogę swobodnie mówić - powiedział Tuleya "NYT".

www.nytimes.com/2020/01/10/world/europe/poland-judges-tuleya.html


--
Uwaga szczur!
Obserwuj wątek

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka