Dodaj do ulubionych

Dlaczego PKW nie interweniuje?

25.03.20, 19:56
PKW ma do dyspozycji taki instrument jak przesunięcie terminów na wykonanie czynności wyborczych w razie pojawienia się przeszkód utrudniających ich wykonanie. Dlaczego więc w związku z koronawirusem nie wstrzymano biegu terminu rejestracji komitetów wyborczych oraz rejestracji kandydatów? Jak na razie to komisja wyborcza korzystała z tego uprawnienia jedynie w przypadku głosowania, jeśli z jakiegoś powodu należało przejściowo zamknąć lokal wyborczy. A przecież koronawirus to coś znacznie poważniejszego niż zamknięte chwilowo drzwi, na które mógł się natknąć jakiś wyborca w jednym z lokali.

PKW nie stanęła na wysokości zadania, nie kontroluje właściwie procesu wyborczego. Udowodnił to Sąd Najwyższy nakazując rejestrację komitetu wyborczego, który zebrał tylko 89 podpisów zamiast tysiąca, ale złożył protest w związku z niemożnością zbierania podpisów. To rozwiązuje sprawę rejestracji komitetów wyborczych, ale tylko tych, które złożyły protesty. Nie rozwiązuje jednak problemu rejestracji kandydatów, którzy w warunkach epidemii nie byli w stanie zebrać 100 tys. podpisów.

PKW powinna była przerwać procedurę zbierania podpisów do chwili ustania przeszkód w ich zbieraniu i stosownie do tego przesunąć inne terminy, w tym termin głosowania. Nie uczyniła tego tylko dlatego, że znaczną część członków PKW stanowią osoby delegowane przez PiS pilnujące interesu tej partii. A w interesie PiSu jest uniknięcie sytuacji, kiedy przesunięcie terminów przez PKW powoduje, że końcówka kampanii przypada na okres po upływie kadencji Dudy, jego funkcje przejmuje czasowo marszałek Witek, a Duda traci możliwość lansowania się poprzez prezydenckie wystąpienia.

Oczywiście takiej sytuacji można uniknąć przez wprowadzenie stanu nadzwyczajnego (kadencja ulega przedłużeniu), ale tego też PiS nie chce. Skoro nie chce nawet tego, to tym bardziej nie życzy sobie prawidłowego wykonywania obowiązków przez PKW.
--
WyPAD 2020!
Obserwuj wątek
   • horpyna4 Re: Dlaczego PKW nie interweniuje? 26.03.20, 08:24
    Chyba nikt dotąd nie zwrócił uwagi na dość istotny problem. Przy pobieraniu karty do głosowania należy okazać dowód osobisty, żeby komisja miała pewność, czy ktoś inny nie podszywa się pod daną osobę. A jak się przyjdzie w masce, to nie po to, żeby ją zdejmować w pomieszczeniu z powietrzem przesyconym wirusami. No i co?
  • stasi1 Re: Dlaczego PKW nie interweniuje? 26.03.20, 09:17
   ,, A w interesie PiSu jest uniknięcie sytuacji, kiedy przesunięcie terminów przez PKW powoduje, że końcówka kampanii przypada na okres po upływie kadencji Dudy, jego funkcje przejmuje czasowo marszałek Witek, a Duda traci możliwość lansowania się poprzez prezydenckie wystąpienia."
   Kto powiedział że jak zostanie termin wyborów przesunięty to automatycznie Duda przestaje być prezydentem? Będzie prezydentem do momentu kiedy nie będzie nowego. Kaczyńskiego zastąpił marszałek sejmu dlatego że tamten zginął, nie było nowego prezydenta.
   Problem dla PiS po epidemii. Ludzie zastanawiali by się czy jednak władze i Duda zrobili wszystko aby tych ofiar było jak najmniej. Emeryci dostali właśnie trzynastkę za 4 miesiące nie będą pamiętali o tym i wbrew niektórym raczej ceny wzrosną. Teraz nikt nie pamięta że Duda wolał przekazać te 2 mld dla Kurskiego ale po epidemii będą mu to wypominać. I tak dalej. Ja to i tak pójdę na wybory, założę maseczkę i długa
  • adam111115 Re: Dlaczego PKW nie interweniuje? 26.03.20, 10:58
   Co to znaczy interweniować w kraju gdzie cała władza jest w rękach jednego psychola? Jak psychol powie że ma być to ma być.
   Jak oni sobie wyobrażają realizację praw wyborczych Polaków we Włoszech czy UK jeśli tamte państwa nie pozwolą aby wychodzono w tym celu na zewnątrz?

   Jak oni sobie wyobrażają identyfikację ludzi w maskach ochronnych?

   Jak oni sobie wyobrażają wybory i zasadę 2 metrów od siebie?

   Nie znam takich inwektyw jakimi musiałbym ich nazwać.
  • taniarada Re: Dlaczego PKW nie interweniuje? 26.03.20, 20:55
   Opozycja w każdym normalnym kraju łączą się w walce z koronawirusa.Tylko nie w Polsce.
   Zażyczyli sobie "obrad plenarnych" Parlamentu. Bo przecież przy tele-konferencji takich "zajawek" nie udałoby się zaprezentować.A jeśli Konfederacja dała się "tylko" wpuścić w ten "kanał" z naiwności - to nie mają żadnych kwalifikacji do posiadania władzy - zarówno głupota jak naiwność dyskwalifikują ich całkowicie.Amen.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka