Dodaj do ulubionych

Konstytucja RP nie jest dobrym aktem prawnym

09.04.20, 01:21
W dzisiejszym Poranku TOK FM
prof. Marcin Matczak powiedział, że "Konstytucja [RP] jest dobrym aktem prawnym".
Ponieważ rzecz po wielokroć była tu wałkowana, odsyłam pana prawnika do tutejszych wątków na temat błędów kompromitujących jej twórców, w tym dopuszczenie wyboru sędziów TK na 100 lat naprzód, co dopiero sprostował TK, dając wykładnię prawa opierającą się na rozsądku, nie literze Konstytucji. Gdyby mi profesor takie jak o Konstytucji bzdury wygadywał jako doradca, wyleciałby niekompetencję, wazeliniarstwo, bądź ich połączenie. Długo zastanawiałem się, czy to tu napisać, ale jednak.

Co nie oznacza, że pozostałe jego tezy odrzucam.

--
Sztandar PiS dumnie powiewa - Końcówka Alfabetu
Obserwuj wątek
    • no-popis Re: Konstytucja RP nie jest dobrym aktem prawnym 09.04.20, 06:12
      buldog2 napisał:

> W dzisiejszym Poranku TOK FM
      > prof. Marcin Matczak powiedział, że "Konstytucja [RP] jest dobrym aktem prawnym
      > ".
      > Ponieważ rzecz po wielokroć była tu wałkowana, odsyłam pana prawnika do tutejsz
      > ych wątków na temat błędów kompromitujących jej twórców, w tym dopuszczenie wyb
      > oru sędziów TK na 100 lat naprzód,
      Należy rozróżniać błędy od świadomych zamiarów. Błędem nie jest zapis w konstytucji, który Tobie czy mi się nie podobają chyba, że uznamy , że jak coś się nam nie podoba to jest błędne a to wtedy mamy problem osobowościowy.
      To o czym piszesz, wybieralność do TK, moim zdaniem, było świadomym zamiarem.
      Do błędów, które są nam znane w konkretnych sytuacjach, zaliczam np zbyt płynne i niejasne granice kompetencji rządu i prezydenta.
      Moim zdaniem, powinien być konstytucyjny zakaz pełnienia funkcji w rządzie, lub w organach wykonawczych samorządu, lub w organach spółek skarbu państwa przez posła lub senatora. To nienormalne jak połowa sejmu żyje z tego jak grzecznie głosuje, jak ten czy inny WUC nakazuje.

--
      Symboliczny koniec Gazety Wyborczej miał miejsce z dniem publikacji : „Włosi to naród osłów. Nie bądźmy jak Włosi”. To już jest brukowiec.
        • no-popis Re: Konstytucja RP nie jest dobrym aktem prawnym 09.04.20, 15:40
          stasi1 napisał:

> Aż dziw bierze że ty mogłeś coś takiego napisać! Kto by po tym stwierdził że je
          > steś zwykły pisowiec?
          Nawiedzony i POdniecony przygłup pisał, pisze i będzie pisał, że jestem pisowiec. Idiotami się nie przejmuję.

--
          Symboliczny koniec Gazety Wyborczej miał miejsce z dniem publikacji : „Włosi to naród osłów. Nie bądźmy jak Włosi”. To już jest brukowiec.
            • no-popis Re: Konstytucja RP nie jest dobrym aktem prawnym 12.04.20, 06:45
              stasi1 napisał:

> Tylko ty nie zauważasz że jesteś pisowcem.
              Masz na myśli tr o lle i wklejaczy czy przygłupów ?
              Nie interesują mnie.
              W wątkach gdzie trzeba o czymś pomyśleć, mieć merytoryczne zdanie, ich nie ma.

--
            • no-popis no widzisz ... 12.04.20, 06:47
              stasi1 napisał:

> Tylko ty nie zauważasz że jesteś pisowcem. Ciekawe jak cię osądzają ci którzy n
              > ie wypierają się tego że są pisowcami?
              Ja nie jestem za PO, jestem przeciw PiSo
              > wi

No widzisz a ja przeciwko PiSowi i PO a w zasadzie przeciwko ustrojowi politycznemu w Polsce.

--
    • stanpan Wiele rzeczy jest niedoskonałych 09.04.20, 09:12
      np. prawo, czy kodeks drogowy, ale skoro są obowiązujące to trzeba ich przestrzegać!
      Proste jak konstrukcja cepa!

--
      www.youtube.com/watch?v=s5TnSF04RCE&feature=youtu.be
      Tak, to ja zapijaczony_ryj,. na FK od co najmiej piętnastu lat!
          • don.kichote Re: Konstytucja RP nie jest dobrym aktem prawnym 09.04.20, 11:30
            kod_matrixa napisał:

> Nie ma czegoś takiego jak "obejście prawa". Prawo można złamać lub nie złamać.

Teoretycznie - tak; tyle tylko, że to twoja subiektywna ocena, tak ja subiektywna jest interpretacja poszczególnych przepisów. Kolokwialnie rzec można, że ilu prawników, tyle interpretacji a to daje możliwość takiego postępowania, które dla jednych (interpretacji) jest zgodne z literą prawa, dla innych - wręcz przeciwnie i to - z subiektywnych punktów widzenia - jest właśnie tym "obejściem prawa"...

--
            taniarada:

W razie wojny, w pierwszej kolejności bedę strzelal do okolicznych bolszewików, lewactwa i szmalcowni, a później do wroga.Po to by po zwycięstwie żyć w prawdziwie wolnej Polsce.
              • don.kichote Re: Konstytucja RP nie jest dobrym aktem prawnym 09.04.20, 15:46
                cotojest2020 napisała:

> Pewne zapisy są bezdyskusyjne.

Pewne(!) - teoretycznie tak, ale... np. w Irlandii, przechodzisz na czerwonym, na własną odpowiedzialność. Nikt cię za to nie ściga. Jeśli ulegniesz wypadkowi, będzie to - w przeciwieństwie do naszych chorych, przepisów - tylko twoja wina!!!

Wnioski wyciągnij sama...

--
                Na ignorancje lekarstwem są książki, na głupotę - strzelba i szpadel
            • pies.na.czarnych Re: Konstytucja RP nie jest dobrym aktem prawnym 09.04.20, 11:54
              > tak ja subiektywna jest interpretacja poszczególnych przepisów.

Subiektywna interpretacje mozesz zastosowac do oceny wygladu swojego fiuta. Prawo jest prawem i nie powinno byc pola do jakichkolwiek manewrow. Jedynie zla wiedza w danej dziedzinie prawa i nieumiejatnosc obrony swoich racji moze byc wykozystana przeciwko prawu. Dlatego wymyslono zawod adwokata ;)

--
              Uwaga szczur!
              • don.kichote To mi wytłumacz, jak to się stało i 09.04.20, 15:38
                po czyjej stronie była/jest racja, w przypadku wyboru "awansem" przez PO, sześciu sędziów TK i późniejsze z tym problemy?
                Kto - twoim zdaniem - wykazał się "złą wiedzą" a kto "nieumiejatnością obrony swoich racji"?
                O udziale Rzeplińskiego w całeju sprawie - przez litość nie wsponmę...

pies.na.czarnych napisała:

> Subiektywna interpretacje mozesz zastosowac do oceny wygladu swojego fiuta. Pra
                > wo jest prawem i nie powinno byc pola do jakichkolwiek manewrow. Jedynie zla wi
                > edza w danej dziedzinie prawa i nieumiejatnosc obrony swoich racji moze byc wyk
                > ozystana przeciwko prawu. Dlatego wymyslono zawod adwokata ;)
                >

--
                Na ignorancje lekarstwem są książki, na głupotę - strzelba i szpadel
                • no-popis Re: To mi wytłumacz, jak to się stało i 09.04.20, 15:44
                  don.kichote napisał:

> po czyjej stronie była/jest racja, w przypadku wyboru "awansem" przez PO, sześc
                  > iu sędziów TK i późniejsze z tym problemy?
                  > Kto - twoim zdaniem - wykazał się "złą wiedzą" a kto "nieumiejatnością obrony s
                  > woich racji"?
                  > O udziale Rzeplińskiego w całeju sprawie - przez litość nie wsponmę...
                  Dokładnie tak.

--
                • stasi1 Re: To mi wytłumacz, jak to się stało i 10.04.20, 09:01
                  Nie sześciu tylko pięciu. Obejściem prawa był wybór 2 z którym ten nienawidzony Rzepliński przez ciebie sobie poradził bez problemu . Obejściem prawa było powołanie 3 sędziów dublerów przez PiS na miejsca już zajęte, z którym to faktem TK już nie mógł sobie poradzić
    • j-k oczywiscie, ze nie jest 09.04.20, 11:43
      juz lepsza od niej byla Konstytucja przejsciowa uchwalona po upadku komunizmu i obowiazujaca do 1997.

byl tam jasny podzial wladzy.

Prezydent odpowiadal za polityke zagraniczna i obronna

a Premier za pozostale sektory Wladzy.

w obecnej konstytucji rola Prezydenta jest niedoszacowana i niejasna.
      • no-popis Re: oczywiscie, ze nie jest 09.04.20, 15:42
        j-k napisał:

> juz lepsza od niej byla Konstytucja przejsciowa uchwalona po upadku komunizmu i
        > obowiazujaca do 1997.
        >
        > byl tam jasny podzial wladzy.
        >
        > Prezydent odpowiadal za polityke zagraniczna i obronna
        >
        > a Premier za pozostale sektory Wladzy.
        >
        > w obecnej konstytucji rola Prezydenta jest niedoszacowana i niejasna.
        Ale uchwała Biura Politycznego PZPR była nadrzędna nad tą konstytucją.

--
          • no-popis Re: w 1992 nie bylo juz Biura Politycznego. 09.04.20, 15:53
            j-k napisał:

> no-popis napisała:
            > > Ale uchwała Biura Politycznego PZPR była nadrzędna nad tą konstytucją.
            >
            > w 1992 nie bylo juz Biura Politycznego.
            > .
            > prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU19920840426
            Tak zgoda to oczywiste ale sporo innych zapisów w tej konstytucji było nieaktualnych ale owszem, w całości bym jej nie skreślał.

--
    • ukos Re: Konstytucja RP nie jest dobrym aktem prawnym 09.04.20, 12:01
      Największym błędem konstytucji jest brak ustawionego w niej vacatio legis dla zmian ustawy o Trybunale Konstytucyjnym, co ułatwiło jego demolkę. Gdyby nie to, cały proces ustanawiania kaczej dyktatury przebiegałby dużo wolniej i teraz byłaby szansa na jego powstrzymanie.

--
      WyPAD 2020!

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka