Dodaj do ulubionych

Polska ma wzrost zakażeń, jak Szwecja.

02.05.20, 15:14
Tak się śmieją Polacy ze Szwecji, ale tam dzienny wzrost zakażeń, procentowo, jest podobny, jak w Polsce.
Gospodarka w lepszym stanie, służba zdrowia też w Szwecji przynajmniej przyjmuje innych pacjentów.
Onkologia, czy kardiologia, albo neurochirurgia nie mogą przestać działać, jak w Polsce.

Dzienny wzrost na 2 maja 2020:

Szwecja ok. 2%
Polska ok. 2%
Obserwuj wątek
   • eiran Re: a może Szwecja ma wzrost zakażeń, jak Polska 02.05.20, 15:53
    Przecież to banalnie łatwo sprawdzić. Dwa dni temu (dzień roboczy) Szwecja miała drugą najwyższą liczbę nowych przypadków (790), najwyższa to 812 tydzień wcześniej. Szczyt liczby zgonów wydaje się już być za nimi, ale to dość logiczne - ponieważ we wczesnej fazie epidemii zachorowało wielu pensjonariuszy domów opieki, w zaawansowanym wieku, to i wielu zmarło. Teraz zakażenia rozkładają się na szersze spektrum populacji, a więc chorują ludzie statystycznie młodsi, to i śmiertelność się obniża.
  • eiran Re: Polska ma wzrost zakażeń, jak Szwecja. 02.05.20, 15:47
   Abstrahując od tego, jak dyletanckie jest zrównywanie wyników na podstawie danej z jednego dnia i to w weekend, to i tak jest parę fundamentalnych różnic.

   Po pierwsze w niespełna 10-milionowej Szwecji zmarło do dziś prawie 3.000 ludzi, ponad cztery razy więcej niż oficjalnie w Polsce. Stwierdzono też ponad 20.000 przypadków, tu z kolei prawie dwa razy więcej niż w Polsce.
   Co do liczby testów przewaga Szwedów jest niewielka, natomiast to co najważniejsze, to to że tam od początku i konsekwentnie prowadzono politykę ograniczonych restrykcji, jednocześnie apelując do mieszkańców o trzymanie się zasad takich jak higiena, dystans społeczny, unikanie zgromadzeń itp. Nikt nie zamykał lasów po to, by za dwa tygodnie je otworzyć, ogłaszając to jako wielki sukces polityki rządu w walce z epidemią, nie zamykano przedszkoli i podstawówek, natomiast na bieżąco informowano jak zmienia się sytuacja epidemiologiczna i jakie zmiany są planowane. Popełniono też poważne błędy - Szwedzi na przykład nie docenili sytuacji w domach opieki, stąd bardzo duża liczba zgonów właśnie tam. Natomiast ani przez moment nie wymknęła się spod kontroli sytuacja w szpitalach, liczba łóżek i pracowników wciąż jest wystarczająca. Gospodarka i tak się skurczyła, bo popyt wewnętrzny to nie wszystko, ale zmiany nie są dramatyczne.

   Teraz WHO podaje przykład Szwecji jako właściwy do naśladowania przy otwieraniu gospodarek, a nie jako wzór do stosowania natychmiast. Zaznaczając, że bardzo ważna jest przejrzysta polityka informacyjna i zaufanie mieszkańców do działań państwa. U nas ani jedno, ani drugie nie do pomyślenia.
   • kylax4 Re: Polska ma wzrost zakażeń, jak Szwecja. 02.05.20, 16:17
    To nie jest porównanie z jednego dnia. Już od kilku tygodni procentowy, dzienny wzrost zakażeń w Szwecji i Polsce jest bardzo zbliżony.

    Najlepiej oczywiście poradziły sobie takie kraje jak Korea Południowa, Tajwan, Tajlandia, Australia, Nowa Zelandia, Norwegia, Islandia, Finlandia, Wyspy Owcze (Dania), Dania, Grenlandia (Dania), Hong Kong (PRC), Słowacja, Czechy, Słowenia, Austria, Szwajcaria, czy Niemcy.

    Zarówno w Szwecji, jak i Polsce nie jest najgorzej, ale do najlepszych też trochę brakuje. Chodzi mi po prostu o fakt, że histeria nie spowodowała mniejszej liczby zakażań, w porównaniu do Szwecji, która podeszła do tego z chłodnym umysłem.
    • eiran Re: Polska ma wzrost zakażeń, jak Szwecja. 02.05.20, 16:27
     Zacytuję twoje własne usta, jak mawia Ryszard Kalisz:

     kylax4 02.05.20, 15:14
     Polska ma wzrost zakażeń, jak Szwecja
     Dzienny wzrost na 2 maja 2020:

     Szwecja ok. 2%
     Polska ok. 2%


     A teraz porównajmy konkrety:

     W ciągu kwietnia, najniższy dzienny przyrost zakażeń w Szwecji miał miejsce 27 kwietnia i wynosił 286, a najwyższy, jak już wspomniałem, trzy dni wcześniej - 812 przypadków.

     www.worldometers.info/coronavirus/country/sweden/

     W tym czasie w Polsce najniższy dzienny wynik to 30 kwietnia (227), a najwyższy 19 kwietnia 545.

     www.worldometers.info/coronavirus/country/poland/

     Żeby stwierdzić, że przyrost był podobny, trzeba by policzyć średnią z przyrostów dzień po dniu, a następnie jej odchylenie standardowe - i te wartości powinny być zbliżone. Gołym okiem widać, że nic takiego nie ma miejsca. Nie chce mi się tego za darmo liczyć, ale jeśli zaproponujesz jakiś sensowny zakład - to bardzo proszę.
   • eiran Re: Polska ma wzrost zakażeń, jak Szwecja. 02.05.20, 18:45
    Będą tez czteroprzymiotnikowe:

    - powszechne - bo w ten sposób każdy będzie mógł oddać głos
    - równe - bo wszystkie głosy będą jednakowe
    - tajne - bo nikt nie będzie zaglądał w cudze koperty, gdyż nie będzie takiej potrzeby
    - bezpośrednie - bo głosy pojadą prosto z drukarni do komisji wyborczej, bez niepotrzebnego pośrednictwa wyborców.

    Obserwatorzy OBWE nie zostaną zaproszeni dla własnego dobra, bo mogliby się zarazić.
  • qqazz Procenty procentami 02.05.20, 19:19
   W liczbach bezwzględnych Szwecja ma prawie 2 x więcej zarażonych i 4 x więcej zgonów (22.082 i 2.669) niż Polska (13.375 i 664) 2% to 2% tylko to oznacza prawie 2 x więcej nowych zakażonych w Szwecji niż w Polsce.
   Dodam jeszcze, że Szwecja ma prawie 4x mniej ludności niż Polska (10.230.000 - 37.970.000).
   Gdyby biorąc pod uwagę nie % a liczby bezwzględne za punkt odniesienia przyjąć sytuację w Szwecji to w Polsce byłaby ona porównywalna gdybyśmy mieli 80.000 zarażonych, 10.000 zgonów i ilość nowych zakażeń na poziomie 1.500 dziennie.
   www.worldometers.info/coronavirus/

   pozdrawiam   pozdrawiam

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka