Dodaj do ulubionych

O co chodzi z tym wnioskiem do TK ?

03.05.20, 23:01
Może ktoś mnie oświeci, bo dziś sporo się mówi o tym, że PiS ma przesunąć wybory na 23 maja za pomocą szybkiego wniosku do TK. Tylko nigdzie nie znalazłem, na czym niby taki wniosek miałby polegać?

W jaki sposób miałaby powstać podstawa prawna do przesunięcia terminu na 23 maja, jeśli ustawa korespondencyjna nie przejdzie?
Obserwuj wątek
    • snajper55 Re: O co chodzi z tym wnioskiem do TK ? 04.05.20, 01:53
      asdf24 napisał(a):

> Może ktoś mnie oświeci, bo dziś sporo się mówi o tym, że PiS ma przesunąć wybor
      > y na 23 maja za pomocą szybkiego wniosku do TK. Tylko nigdzie nie znalazłem, na
      > czym niby taki wniosek miałby polegać?
      >
      > W jaki sposób miałaby powstać podstawa prawna do przesunięcia terminu na 23 maj
      > a, jeśli ustawa korespondencyjna nie przejdzie?

TK uzna, że ustalanie przesuwanie terminu wyborów przez PrezesaPana jest zgodne z konstytucją.

S.
      --
      Ave, Praeses, morituri te salutant! (by witek.bis)
    • no-popis Re: O co chodzi z tym wnioskiem do TK ? 04.05.20, 05:15
      asdf24 napisał(a):

> Może ktoś mnie oświeci, bo dziś sporo się mówi o tym, że PiS ma przesunąć wybor
      > y na 23 maja za pomocą szybkiego wniosku do TK. Tylko nigdzie nie znalazłem, na
      > czym niby taki wniosek miałby polegać?
      >
      > W jaki sposób miałaby powstać podstawa prawna do przesunięcia terminu na 23 maj
      > a, jeśli ustawa korespondencyjna nie przejdzie?
      Naczelnik Kaczyński spotka się na herbatce z panią prezes TK Przyłębską i ustalą jak ma być .
      Wniosek to tylko formalność.

--
      "Jedynie w obliczu zagrożeń i wstrząsów politycznych państwa mobilizują się do dalszego rozwoju. Oby obecny kryzys doprowadził do lepszego świata." A.E.
    • eiran Re: O co chodzi z tym wnioskiem do TK ? 04.05.20, 06:42
      Chodzi o szybkie uznanie za niekonstytucyjny przepisu z ustawy covidowej, który odebrał PKW prawo do organizowania wyborów w tradycyjnej formie w trakcie epidemii. TK uchwali, że tamten przepis jest niezgodny z konstytucją i będzie można przeprowadzić wybory w takiej formie, jaka aktualnie pasuje PiS-owi, tzn. mieszanej.

--
      Duda1972-2020
        • eiran Re: O co chodzi z tym wnioskiem do TK ? 04.05.20, 17:30
          Odpowiadam na pytanie, czego miałoby dotyczyć zadanie - odkręcenia ustawy, którą PiS już przepchnął. Jeśli chodzi o 23 maja, to PiS stworzył sobie taką możliwość w ustawie covidowej - wątpliwą konstytucyjnie, ale co im to przeszkadza. Marszałek Sejmu - o ile trwa stan epidemii, może przesunąć wybory i tak się akurat składa, że ostatni dzień w którym mogłyby się odbyć, to sobota 23 maja (75 dni przed końcem kadencji). Że sobota? No problem, ustawa covidowa dała premierowi możliwość wprowadzenia dodatkowego dnia wolnego (sobota nie jest dniem wolnym sensu stricto). Tak więc po prostu Mateusz, jak Ekscelencja w "Seksmisji", może ogłosić, że 23 maja to dzień wolny. Trybunał Konstytucyjny nie jest od tego, żeby sprawdzać co jest zgodne z Konstytucją, a od tego, żeby przywrócić możliwości, które teoretycznie zostały zamknięte.

--
          Duda1972-2020
      • boblebowsky Re: O co chodzi z tym wnioskiem do TK ? 04.05.20, 17:09
        eiran napisał:

> Chodzi o szybkie uznanie za niekonstytucyjny przepisu z ustawy covidowej, który
        > odebrał PKW prawo do organizowania wyborów w tradycyjnej formie w trakcie epid
        > emii. TK uchwali, że tamten przepis jest niezgodny z konstytucją i będzie można
        > przeprowadzić wybory w takiej formie, jaka aktualnie pasuje PiS-owi, tzn. mies
        > zanej.
        >

No dobra, ale dziś w senacie Kraska wygłosił jednoznaczne oświadczenie, że MZ wyklucza wybory w formie tradycyjnej. Bałagan?

--
        Jestem dumnym przedstawicielem "warszawskiej hołoty".
          • boblebowsky Re: O co chodzi z tym wnioskiem do TK ? 04.05.20, 17:40
            eiran napisał:

> Pytasz mnie, ile jest warte zdanie wiceministra, jeśli Kaczyński będzie uważał
            > inaczej?
            >

Szumowski wyraził podobne stanowisko. Dymisja ministra zdrowia w takich okolicznościach mogłaby być poważnym obciążeniem dla Dudy. Poza tym Szumowski ze swoimi workami ma status bohatera. Więc co, spacyfikują go po cichu? Podłoży się?

--
              • boblebowsky Re: O co chodzi z tym wnioskiem do TK ? 04.05.20, 20:09
                eiran napisał:

> Szumowski zmieni zdanie, tak jak zmienił choćby w sprawie maseczek. To taki twa
                > rdziel, przy którym Gowin jest jak Evander Holyfield przy Arturze Szpilce.
                >

Będę się upierał. Zmiana zdania w tak newralgicznej kwestii jak bezpieczeństwo zdrowia i życia obywateli, a wybory tradycyjne będą rzeczywistym jego zagrożeniem, to będzie już inny kaliber niż tekst o maseczkach z początków pandemii. Jakiego bym krytycznego zdania o Szumowskim nie miał, nie wydaje mi się, żeby to był typ kompletnie pozbawiony skrupułów.

--
            • snajper55 Re: O co chodzi z tym wnioskiem do TK ? 04.05.20, 19:23
              boblebowsky napisał:

> eiran napisał:
              >
              > > Pytasz mnie, ile jest warte zdanie wiceministra, jeśli Kaczyński będzie u
              > ważał
              > > inaczej?
              > >
              >
              > Szumowski wyraził podobne stanowisko. Dymisja ministra zdrowia w takich okolicz
              > nościach mogłaby być poważnym obciążeniem dla Dudy. Poza tym Szumowski ze swoim
              > i workami ma status bohatera. Więc co, spacyfikują go po cichu? Podłoży się?

Szumowski ma bardzo ciężką i odpowiedzialną pracę, stresującą, może załamać się i wybrać rozwiązanie a'la Lepper.

S.
              --
    • taniarada Re: O co chodzi z tym wnioskiem do TK ? 04.05.20, 18:00
      Ty nie wiesz pkt4a tego .Czy ci się nie chce szukać. Tu masz baranku Boży .Nie rżnij głupa jak pisze czasami obywatel czarny p.Nawet są tam komentarze typu pójdą siedzieć i inne bzdury. www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://natemat.pl/307549,wybory-prezydenckie-2020-ujawniono-nowy-plan-pis-wniosek-do-tk&ved=2ahUKEwjH-_jPyJrpAhUwzqYKHXGcBjcQFjAAegQIAhAB&usg=AOvVaw2i-vcyE0SGgCKaH5-PCXVN&cshid=1588607680239 Czytaj do utraty tchu.
    • asdf24 Re: O co chodzi z tym wnioskiem do TK ? 04.05.20, 19:15
      Zaraz, zaraz, czyli przepis pozwalający na przesunięcie wyborów na 23 maja jest w której z uchwalonoych już ustaw covidowych?? Czy ktoś może podać konkretny artykuł?
      Bo dotąd wszyscy mówili, że przepis ten jest tylko w ustawie korespondencyjnej, która prawdopodobnie nie wejdzie w życie.
      • snajper55 Re: O co chodzi z tym wnioskiem do TK ? 04.05.20, 19:26
        asdf24 napisał(a):

> Zaraz, zaraz, czyli przepis pozwalający na przesunięcie wyborów na 23 maja jest
        > w której z uchwalonoych już ustaw covidowych?? Czy ktoś może podać konkretny a
        > rtykuł?
        > Bo dotąd wszyscy mówili, że przepis ten jest tylko w ustawie korespondencyjnej,
        > która prawdopodobnie nie wejdzie w życie.

Ale już się z nią oswoiliśmy, więc będzie stosowana.

Obudź się, Polska od dawna nie jest panstwem praworządnym. W Polsce nie rządzi prawo tylko bandyci, którzy robią co chcą.

S.
        --
        • taniarada Ziobro by Cię niezadowolił ? 04.05.20, 19:42
          snajper55 napisał:

> asdf24 napisał(a):
          >
          > > Zaraz, zaraz, czyli przepis pozwalający na przesunięcie wyborów na 23 maj
          > a jest
          > > w której z uchwalonoych już ustaw covidowych?? Czy ktoś może podać konkr
          > etny a
          > > rtykuł?
          > > Bo dotąd wszyscy mówili, że przepis ten jest tylko w ustawie korespondenc
          > yjnej,
          > > która prawdopodobnie nie wejdzie w życie.
          >
          > Ale już się z nią oswoiliśmy, więc będzie stosowana.
          >
          > Obudź się, Polska od dawna nie jest panstwem praworządnym. W Polsce nie rządzi
          > prawo tylko bandyci, którzy robią co chcą.
          >
          > S.
          Możesz to zgłosić do ONZ i oczywiście tu : Każdy obywatel Unii Europejskiej, zamieszkały lub niezamieszkały na terenie któregokolwiek państwa członkowskiego, może indywidualnie lub łącznie z innymi osobami złożyć petycję do Parlamentu Europejskiego w sprawie, która wchodzi w zakres działalności Unii Europejskiej oraz dotyczy bezpośrednio tej osoby lub osób. Prawo do złożenia petycji, zagwarantowane traktatem, przysługuje także przedsiębiorstwom, organizacjom i stowarzyszeniom, które posiadają siedzibę na terenie Unii Europejskiej. www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=http://www.europarl.europa.eu/poland/pl/o_nas/kto_moze_ci_pomoc.html&ved=2ahUKEwiJ3Ynu35rpAhVHwqYKHbuzCbcQFjACegQIBxAC&usg=AOvVaw2JqHGBySO0nZqNmjV-ABNL&cshid=1588614061585 Nie dziękuj jeśli pomogłem .
        • asdf24 Re: O co chodzi z tym wnioskiem do TK ? 04.05.20, 19:46
          Dobrze wiem, że od dawna prawo jest traktowane przez PiS instrumentalnie i tak jak im wygodnie. Ale zawsze jednak muszą mieć jakiś pozór podstawy prawnej. I to właśnie chcę ustalić - gdzie jest tym razem ten pozór. Jeden z wypowiadających się napisał, jakoby był on w którejś z ustaw covidowych (typu "tarcza"), ale nie mogę go znaleźć. Znalazłem tam tylko art. 102 o odebraniu PKW uprawnień i to rozumiem, że ma być uchylone przez PKW. Ale gdzie jest podstawa do przesunięcia wyborów? Pisowcy z pewną miną mówią, że mogą, ale nikt nie wie, na co się powołują. A ostatecznie w postanowieniu marszałka sejmu jakaś podstawa prawna musi się pojawić, choćby na maksa naciągana. No więc gdzie ona jest?

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka