Dodaj do ulubionych

Kłamczuszek Mateuszek w nowym spocie

21.06.20, 07:36
Nie ma sukcesów ? Nie szkodzi, zawsze można ukraść cudze i nakręcić kłamliwy spot, gdzie sobie przypisuje dokonania samorządu oraz wsparcie dla samorządów za czasów PO.


"Rząd PiS zapewnił samorządom wsparcie, jakiego nie otrzymały nigdy wcześniej" - takie słowa padają w spocie wyborczym opublikowanym niedawno przez kancelarię premiera Mateusza Morawieckiego. Spot nafaszerowany jest cyframi mającymi potwierdzić tę tezę, wyświetlanymi na tle malowniczych ujęć rynku w podwarszawskim Piasecznie.

Spot premiera Morawieckiego ilustrowany jest inwestycjami w Piasecznie. Ale to inwestycje z naszego budżetu, nie za rządowe dotacje. Do tego droga, dofinansowana przez rząd, zbudowana w 2012 r. i posterunek policji, zbudowany w 2008 r. - mówi burmistrz Piaseczna. I nie jest to jedyny problem z tym spotem.

W spocie kancelaria premiera chwali się, że samorządy dostały rekordowo dużo pieniędzy. "Warszawa w 2019 r. dostała aż o 2,4 mld zł więcej niż w 2015 r." - podkreśla spot.

I znowu Morawiecki bezczelnie kłamie, to nie rząd dał , to pieniądze z podatku m.in. PIT, płaconym przez mieszkańców, i CIT płaconym przez firmy z danego rejonu.


Kolejna kłamliwa manipulacja:

"Samorządy dostały aż 47 mld zł (subwencji oświatowej), tylko w Warszawie to o pół miliarda złotych więcej niż w 2015 r." - czyta lektor w spocie.

"To jednak tylko część prawdy. Bo z danych opublikowanych przez resort finansów wynika, że luka finansowa w oświacie - różnica pomiędzy dochodami bieżącymi oświaty, w tym z rządowej subwencji, a wydatkami bieżącymi - osiągnęła w roku 2019 rekordową kwotę niemal 26 mld zł. I to bez uwzględnienia inwestycji!" - piszą samorządowcy w liście do premiera.

W Warszawie od 2015 r. subwencja oświatowa przekazywana przez rząd z roku na rok pokrywa coraz mniejszą część kosztów funkcjonowania stołecznej oświaty. W 2019 r. przestała wystarczać nawet na pensje dla nauczycieli i pracowników szkół oraz przedszkoli. Nigdy wcześniej rząd nie pokrywał tak małej części kosztów funkcjonowania oświaty w Warszawie.

Tak się prezentują "sukcesy" Morawieckiego i jego rządu.
Obserwuj wątek

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka