Dodaj do ulubionych

Słowa Tadeusza Kosciuszki-Duda powinien przeczytać

26.06.20, 17:10

Pan Duda, jakby ktoś pytał to Andrzej. No i do tego prezydent RP. Gdzie tylko może, to on klęka 🤔 No tak on już widać ma, no tak ma. Ja rozumiem osoby wierzące klękają przed posagami świętych, ich obrazami, symbolami chociaż zapomnieli że sam Jezus Chrystus zabronił oddawania czci bożkom, posążkom, i innym tam lanszaftom z podobiznami świętych, i z fajerką nad głową. No to jednak ich sprawa. Jak tak chcą, to i niech tak robią.
Ja kiedyś po dobrej imprezie też klękałem, tyle że przed krawężnikiem. Bo były to dla mnie prawie że Himalaje, których to za cholery nie mogłem pokonać. No nie mogłem ich pokonać, nawet pomimo założenia u ich podstawy, obozu zimowego 🤔
Wymieniony jednak powyżej Andrzej pan był w Ameryce z wizytą jednodniową. No miał kaprys to i sobie poleciał. Co prawda nie za swoje, a za nasze poleciał, ale...? No jak można, to i sobie lata tu i tam. Tym bardziej że za free lata 😠
No i tam w tej Ameryce, to pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki na kolana on padł, a może i nawet modły jakieś mamrotał. Wyjaśniam że kwiatki to i owszem, pod pomnikami się składa, ale żeby od razu przed pomnikiem na kolana padać? No bez jaj, no nie.... 😮
Pan Andrzej przecież z Krakowa, ale że tego nie wie? Nie wie że on, to tam w tej Ameryce wcale nie został pochowany? No ok, no gdyby on tam jeszcze w tym miejscu akurat ducha wyzionął, to rozumiem, ale 🤔 Kościuszko Tadeusz, generał, to on zmarł w Szwajcarii, a dokładniej to w Solurze w dniu 15 października 1817 roku.
W lutym 1818 uzyskano zgodę cara Aleksandra I na pogrzeb Kościuszki na Wawelu. Odbył się on w dniach 22-23 czerwca 1818. Jednak umieszczenie trumny w marmurowym sarkofagu odbyło się już w całkowitej tajemnicy 21 grudnia 1832. Zdecydowano o zachowaniu tajemnicy ze względu na sytuację na ziemiach polskich po upadku powstania listopadowego. A w 1977 obok sarkofagu zawieszono brązową tablicę pamiątkową, dar Kongresu USA w 200-lecie bitwy pod Saratogą. Tak i po tylu latach, docenili go Jankesi 👍👍👍
Tak że panie prezydencie on leży tu u nas, w Polsce, w Krakowie, na Wawelu on leży. Jak Boga kocham, jest tutaj!!! Ja wiem że pan się cały czas uczy, no wiem, ale....? Dokładniej to jest tam gdzie leży pana dawny pryncypał Lech Kaczyński. No i tam na tym Wawelu to można i sobie przy grobie generała Kościuszki przyklęknąć. Ale na Boga nie tam, w tej Ameryce? Czemu to miało służyć, poklaskowi 🤔
Na takim Wawelu to ja rozumiem. Tam to można i kwiatki położyć, i zdrowaśkę nawet odmówić. Tam to proszę bardzo, jednak....? Jak już dojdzie do takiej zadumy na grobem bohatera polaków i amerykanów, to może by warto przypomnieć sobie słowa, spostrzeżenia i opinie Tadeusza Kościuszki. Dotyczące, co jak co spraw Polski 👍👍👍
I wtedy, może tak po refleksji nad jego mądrością, to już nie na kolana, a krzyżem leżeć, i może nawet nucić Boże coś Polskę. No bo co jak co, to jakoś tak wzięło i wyszło, że 🤔 No to co pan robi, i pana opcja polityczna tu, teraz w tym kraju? No to tak pasuje do słów generała, jak pięść do nosa. No i jakby nie patrzeć, no to coś tam u was nie za bardzo zatrybia z tym rządzeniem Polska, no coś nie zaskakuje 😠😠😠
Zatem gwoli przypomnienia co też Tadeusz Kościuszko myślał, pisał, a i mówił 🤔🤔🤔🤔
AKT USTANOWIENIA WOLNOŚCI RELIGIJNEJ (1786 r.)
Nikogo nie można zmuszać, by uprawiał jakiekolwiek praktyki religijne lub łożył na rzecz miejsc kultu albo na duchowieństwo; nikt nie może cierpieć przymusu, ograniczeń, udręczeń fizycznych bądź ciężarów majątkowych ani też doznawać żadnych prześladowań z racji swych przekonań i wierzeń religijnych, lecz że każdemu wolno jest głosić swe poglądy w sprawach religii i bronić ich przy pomocy argumentacji, oraz że nie może to zmniejszyć ani zwiększyć, ani wpłynąć na czyjekolwiek prawa obywatelskie.
MEMORIAŁ TADEUSZA KOŚCIUSZKI (1815 r.)
Kościół Powinien być oddzielony od państwa, nie wolno mu zajmować się kształceniem młodzieży. Naród powinien być panem własnego losu i jego prawa powinny być nadrzędne wobec kościoła. Żadna religia nie może im przeczyć odwołując się do prawa boskiego, przeciwnie, każda religia powinna być posłuszna prawom ustanowionym przez naród. Księża będą zawsze wykorzystywać ciemnotę i przesądy ludu. Będą posługiwać się religią jak maską, pod którą kryje się obłuda i zbrodniczość ich poczynań.
SŁOWA GEN.TADEUSZA KOŚCIUSZKI W LIŚCIE DO KSIĘCIA ADAMA CZARTORYSKIEGO (1816 r.)
Szczególnie w Kościele widział zagrożenie dla zdrowego rozsądku. Nie można spodziewać się, że zmienią postępowanie, gdyż w ich interesie leży istotnie fascynowanie oczu ludu kłamstwem, strachem przed piekłem, dziwacznymi dogmatami i abstrakcyjnymi czy też niezrozumiałymi ideami teologii. Widzieliśmy rządy despotyczne, które posługiwały się zasłona religii w przekonaniu,że to będzie najmocniejszą podporą ich władzy, wyposażono więc księży w największe możliwe bogactwa kosztem nędzy ludu, nadawano im najbardziej oburzające przywileje aż po miejsce u Tronu Królów Polskich jednym słowem, tak mnożono względy, dobra i bogactwa Duchownych, że połowa Narodu Polskiego cierpiała i jęczała z biedy, podczas gdy oni nie robiąc nic, opływali we wszelkie dostatki. Teraz, kiedy już znane są zgubne skutki tego błędu, wydaje mi się, że nie ma lepszego sposobu niż pozwolić im upaść i upodlić się... Rząd jako taki nie powinien mieć innej religii niż religia natury.
KOŚCIUSZKO O POTRZEBIE REFORMY SZKOLNICTWA.
Jeśli rozpoczniecie od oświecania księży, dacie im /tym samym/ więcej środków, by zniewalali Lud i trzymali go w jeszcze silniejszym uzależnieniu, bowiem każde wydzielone ciało w Narodzie będzie mieć zawsze swój własny interes, przeciwny do interesu Państwa, bądź będzie występować przeciwko działaniom rządu, bądź będą miały miejsce potajemne bunty i konspiracje, w które niestety obfituje historia. Nie można mieć nadziei, że zmieni się ich zachowanie, gdyż w ich podstawowym interesie leży mamienie ludu.
I to chyba by było na tyle, ku przemyśleniom pozostawiam 🤔🤔🤔
Obserwuj wątek

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka