Dodaj do ulubionych

Zaświadczenie o prawie do głosowania

04.07.20, 22:31
Jesteśmy na wczasach w tych góralskich lasach lub w innym atrakcyjnym turystycznie miejscu. Jesteśmy zapobiegliwi i wzięliśmy ze sobą zaświadczenie o prawie do głosowania i w I turze oddaliśmy głos w tym Karpaczu czy innym Zakopanem.

No i teraz pytanie - gdzie mamy prawo głosować w II turze?

S.
Obserwuj wątek
    • meflstofeles Re: Zaświadczenie o prawie do głosowania 05.07.20, 00:09
      snajper55 napisał:

      > Jesteśmy zapobiegliwi i wzięliśmy ze sobą zaświadczenie o prawie do głosowania i w I turze oddaliśmy głos w tym Karpaczu czy innym Zakopanem.
      > No i teraz pytanie - gdzie mamy prawo głosować w II turze?

      1. Jeśli składaliśmy wniosek o zaświadczenia przed 1. turą, to powinniśmy mieć z urzędu gminy także zaświadczenie na 2. turę.
      2. Głosujemy gdzie chcemy, dowolna komisja dopisze nas do spisu wyborców na podstawie tego zaświadczenia i wyda kartę do głosowania.

      sip.lex.pl/akty-prawne/dzu-dziennik-ustaw/kodeks-wyborczy-17679859/art-51
      • snajper55 Re: Zaświadczenie o prawie do głosowania 05.07.20, 01:24
        meflstofeles napisał:

        > 1. Jeśli składaliśmy wniosek o zaświadczenia przed 1. turą, to powinniśmy mieć
        > z urzędu gminy także zaświadczenie na 2. turę.

        Nie. Zaświadczenie wydaje się na konkretną turę i zostaje ono tam, gdzie głosujemy i gdzie dopisują nas do listy wyborców.

        > 2. Głosujemy gdzie chcemy, dowolna komisja dopisze nas do spisu wyborców na pod
        > stawie tego zaświadczenia i wyda kartę do głosowania.

        Mając zaświadczenie w I turze głosowaliśmy gdzie chcieliśmy, ale tam gdzie głosowaliśmy zostaliśmy dopisani na listę wyborców.

        S.
        • meflstofeles Re: Zaświadczenie o prawie do głosowania 05.07.20, 11:08
          snajper55 napisał:

          > meflstofeles napisał:
          >
          > > 1. Jeśli składaliśmy wniosek o zaświadczenia przed 1. turą, to powinniśmy
          > mieć
          > > z urzędu gminy także zaświadczenie na 2. turę.
          >
          > Nie. Zaświadczenie wydaje się na konkretną turę i zostaje ono tam, gdzie głosujemy i gdzie dopisują nas do listy wyborców.


          "Jeśli wyborca złoży wniosek przed pierwszą turą, otrzyma dwa zaświadczenia: na pierwszą i ewentualną drugą turę 12 lipca. Jeśli druga się nie odbędzie, niewykorzystane zaświadczenie można zachować na pamiątkę lub zniszczyć."

          www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kraj/1960492,1,glosowanie-na-urlopie-to-proste-tylko-nie-zgub-zaswiadczenia.read
          Podstawa prawna jest tu (§17)
          isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20150000005

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka