Dodaj do ulubionych

Fundusz pomocy ludziom Ziobry. Gdzie zniknęły pien

07.07.20, 21:03
Fundusz pomocy ludziom Ziobry. Gdzie zniknęły pieniądze na wsparcie dla ofiar przestępstw

tvn24.pl/polska/poslowie-ko-wystapili-do-zbigniewa-ziobry-o-dokumentacje-w-sprawie-funduszu-sprawiedliwosci-4631048
Obserwuj wątek
  • pies.na.czarnych Re: Fundusz pomocy ludziom Ziobry. Gdzie zniknęły 07.07.20, 21:15
   70
   Andrzej Duda, ministerstwo sprawiedliwości, Zbigniew Ziobro
   Sprawa Funduszu stała się ponownie głośna w związku z historią ułaskawienia przez prezydenta Dudę pedofila, który przez lata gwałcił córkę i znęcał się nad rodziną.

   Ponownie, bo w 2019 r. przez media przetoczyła się seria informacji o tym, że stworzony dla pomagania ofiarom przestępstw fundusz nie spełnia celów, do jakich jest powołany. Wszystko za sprawą raportu NIK, który zbadał, w jaki sposób są wykorzystywane środki, wpłacane na konto Funduszu z kar, nakładanych przez sądy na sprawców przestępstw. W ocenie NIK podstawowe cele funduszu zeszły na margines, pieniądze w dużej części wydano bez konkursu i żadnej kontroli.

   "Pomagamy sprawiedliwie"
   Funduszem, którego hasło brzmi "Pomagamy sprawiedliwie", zarządza Ministerstwo Sprawiedliwości, kierowane przez Zbigniewa Ziobrę. W poniedziałek wysłaliśmy tam pytania: czy ministerstwo ze środków Funduszu lub z innych udzieliło pomocy ofiarom pedofila ułaskawionego przez Andrzeja Dudę ? Jeśli tak, to na czym ta pomoc polegała? Pytaliśmy też, ile w ostatnich latach ze środków Funduszu wydano pieniędzy na pomoc ofiarom przestępstw.

   Odpowiedzi na razie nie mamy. Sam Ziobro pytany o wydatki funduszu odpowiada dziennikarzom, że idą „na straż pożarną i szpitale”.

   Wojciech Czuchnowski, Ewa Ivanova
   Czytaj także:
   Łaska dla pedofila. Czy Andrzej Duda wie, kogo ułaskawił?
   Tyle że powstały w 2012 roku fundusz takich celów nie przewidywał. Na jego stronie cały czas wisi wyciąg ze statutu. Mowa tam jest, że to fundusz „celowy ukierunkowany na pomoc osobom pokrzywdzonym i świadkom, przeciwdziałanie przestępczości oraz pomoc postpenitencjarną”.

   W celach jest wsparcie finansowe, stypendia, pieniądze na pomoc lekarską i psychologiczną. W żadnym z punktów nie ma mowy o strażakach czy szpitalach. Nie ma też mowy o wsparciu dla CBA, któremu fundusz wypłacił 25 mln zł na sfinansowanie systemu Peagasus – zaawansowanego urządzenia do hakowania smartfonów. NIK ostro stwierdził, że jest to nadużycie.

   Ziobro zmienia rozporządzenie
   W 2018 roku fundusz miał w planie wydać 17,5 mln zł na pomoc dla osób opuszczających po odbyciu kary więzienia, 245 mln zł na pomoc dla świadków i ofiar przestępstw oraz 100 mln na modernizację służby więziennej. Tylko służba więzienna dostała tyle, ile zapisano. Na pomoc dla byłych więźniów fundusz wydał zaledwie kilka milionów, a dla ofiar przestępstw – 25 mln zł. Za to 107 mln zł wydano na doposażenie ponad 2 tys. jednostek ochotniczej straży pożarnej, część poza konkursem. M.in dla OSP w Raciborzu, skąd pochodzi Michał Woś, wtedy nadzorujący fundusz w resorcie Ziobry, dziś wiceminister klimatu i poseł partii rządzącej.

   Było to możliwe, bo Ziobro wydał rozporządzenie wykonawcze dla FS. Zgodnie z nim może teraz dawać pieniądze na wszystko, co potencjalnie zapobiega przestępstwom, czyli akcje edukacyjne, konferencje, wyposażenie antywłamaniowe i przeciwpożarowe.

   „Rozpad rodziny w Chorwacji”
   Szczególną uwagę kontrolerów NIK przykuły cztery umowy na łączną kwotę 33 mln zł. 1,4 mln zł otrzymała zarejestrowana zaledwie miesiąc wcześniej Fundacja Wyszehradzka. Dotacja miała być przeznaczona na organizację międzynarodowej konferencji o bezpieczeństwie i sprawiedliwości w Europie. Opisał ją portal OKO.press.pl, bo wśród panelistów znaleźli się: Zbigniew Ziobro, Beata Szydło, Beata Kempa, Marek Kuchciński i Jacek Sasin. Tematy sesji – m.in. „Rodzina jest najważniejsza”, „Tożsamość narodowa fundamentem Europy” – nie miały nic wspólnego z pomocą ofiarom przestępstw. W dodatku nikt nie sprawdzał, dlaczego koszt konferencji jest tak wysoki (wynajem sali i catering po 250 tys. zł, a wieczorny bankiet - 200 tys.). Fundacja nie rozliczyła się z tych wydatków.....

   wyborcza.pl/7,75398,26103416,fundusz-pomocy-ludziom-ziobry.html#S.koronawirus-K.C-B.3-L.1.male
   • pies.na.czarnych Re: Fundusz pomocy ludziom Ziobry. Gdzie zniknęły 07.07.20, 21:36
    OKO.press wyliczyło, że dotacje z funduszu na blisko 50 mn zł dostało 10 organizacji powiązanych z Solidarną Polską Zbigniewa Ziobry. Wśród nich: „Stowarzyszenie Patria Et Lex” z Kutna (4 mln 137 tys. zł), „Stowarzyszenie Hojne Serca” z Końskich (prawie 8,5 mln zł), Fundacja Komitetu Obchodów Narodowego Dnia Życia (24 mln 123 tys. zł)

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka