Dodaj do ulubionych

610 lat temu bitwa z zakonem KK.

15.07.20, 14:55
pl.wikipedia.org/wiki/Bitwa_pod_Grunwaldem //
Obserwuj wątek
  • krzy-czy Re: 610 lat temu bitwa z zakonem KK. 15.07.20, 20:30
   pierwsze ŚWIETO NARODOWE zarządził jogajła 15 lipca 1411 roczku.
   nie kościołowe, nie związane z żadnymi zabobonami, a zwykłe święto dla ludu żeby mogli
   ludkowie spijać miody i browary, tańczyć , śpiewać, baletować.

   i komu to przeszkadzało ???
  • erte2 Re: 610 lat temu bitwa z zakonem KK. 15.07.20, 23:59
   Tak się zastanawiam jakież to rozterki musiała przezywać Maryja Zawsze Dziewica. Bo z jednej strony Zakon Maryjny właśnie, a z drugiej ci którzy też powoływali się na znajomości z nią. Jedni i drudzy rżnęli się z maryjną pieśnią na ustach, jedni i drudzy uważali się za chrześcijan wierzących w te same opowieści z mchu i paproci...
   Pewnie w jakieś chwili doszła do wniosku że nic tu po niej, i niech się wezmą i wytłuką.


   Przez stulecia (a nawet i tysiąclecia) wiara w różnych bogów, bożków, świętych i proroków była pretekstem do wojen, mordów, okrucieństw, rabunków i zaspokajania sadystycznych ciągot (vide metody inkwizycji), a także - a może przede wszystkim - usprawiedliwieniem żądzy władzy i majętności. Czy coś się w tej materii zmieniło? Może jedynie metody są subtelniejsze, ale meritum pozostaje bez zmian.
    • snajper55 Re: 610 lat temu bitwa z zakonem KK. 16.07.20, 00:27
     peace2u napisał(a):

     > ateistyczne systemy komunistyczne tez maja wiele ofiar na sumieniu
     > jak to wytlumaczyc?

     Tym, że nie ma znaczenia religia czy ideologia na którą rządzący się powołują. W każdym przypadku liczy się władza. Taj samo postępują władcy powołujący się na Jezusa jak władcy powołujący się na Lenina.

     S.
    • erte2 Re: 610 lat temu bitwa z zakonem KK. 16.07.20, 08:44
     peace2u napisał:

     ateistyczne systemy komunistyczne tez maja wiele ofiar na sumieniu
     jak to wytlumaczyc?


     A czym różni się komunizm (szczególnie w swych skrajnych postaciach) od wiary w boga (bogów, bożków czy innych proroków) ? To wszystko są jakieś ideologie, a im silniejsza w nie wiara tym skrajniejsze są jej skutki. Czym różni się np. noc św.(!) Bartłomieja od "dokonań" reżimu Pol Pota? Jedynie skalą. A jaka jest różnica pomiędzy św.(!) Inkwizycją a Trybunałami Ludowymi we wczesnym Związku Sowieckim? Bardziej zaawansowana techniką (inkwizytorzy nie znali jeszcze możliwości prądu elektrycznego)? Czym różni się wiara w nadzwyczajną moc Chrystusa (Mahometa, Buddy czy innego Wisznu) od uwielbienia dla Stalina czy Hitlera?
     To wszystko są różne strony tego samego medalu; żydzi wierzą w to że są "narodem wybranym", naziści uważali się za nadludzi, a konkwistadorzy swoje zbrodnie usprawiedliwiali "szerzeniem prawdziwej wiary" (podobnie jak nasz św.(!) Wojciech, sadysta i okrutnik za sprawą którego zginęły tysiące tzw. pogan.
     Każda ideologia, szczególnie w jej skrajnych przejawach, niesie za sobą przemoc, gwałt i zbrodnie.
  • qwardian Re: 610 lat temu bitwa z zakonem KK. 16.07.20, 09:04
   Ja ich zaprosiłem wraz z Konradem Mazowieckim. Potem z Łokietkiem wybłagałem, żeby Zakon wypędził Brandenburczyków z Gdańska. Polska to kraj zakonny i należy do Państwa Watykańskiego, rzeczpospolita to projekt masoński..
   • margit49 Re: 610 lat temu bitwa z zakonem KK. 16.07.20, 09:41
    qwardian napisał:

    > Ja ich zaprosiłem wraz z Konradem Mazowieckim. Potem z Łokietkiem wybłagałem, ż
    > eby Zakon wypędził Brandenburczyków z Gdańska. Polska to kraj zakonny i należy
    > do Państwa Watykańskiego, rzeczpospolita to projekt masoński..
    >
    A Kazimierz Jagiellończyk przegonił, skończyło się państwo krzyżackie, a powstały luterańskie Prusy Książęce - państwo niezależne od Watykanu, choć będące lennem Korony Polskiej.
     • taniarada Bzdury 16.07.20, 10:46
      wtop.ek napisał:

      > Błąd. Kazimierz Jagiellończyk zhołdowal Państwo Zakonne, które nadal istniało,
      > natomiast luterańskie Prusy Książęce to czasy Zygmunta Starego 60 lat później.
      Nie doceniono jednak sprytu Jarosława Łokietka. Ten oto uruchomił swego człowieka na Wschodzie. Zarośnięty i odziany w niedźwiedzią skórę bojar połocki – Maciarenko był powszechnie podejrzewany o związki z moskiewskim carem, nazywany był zakonspirowanym, moskiewskim agentem. W rzeczywistości, cwany Maciarenko, który umiał robić z siebie głupiego, od dawna budował siatkę agentów na wschodzie, którzy w odpowiednim momencie przeszli na stronę Łokietka. W efekcie, gdy 15 lipca 1410 roku wojska oświeconego Zachodu wybrały się z karną ekspedycją na teren Polski, spotkały naprzeciw siebie nie tylko wojska Łokietka, ale także liczne pułki połockie i smoleńskie dowodzone przez Maciarenkę, a nawet jedną, prywatną chorągiew ruskiej mafii z Nowogrodu. Zanim to jednak nastąpiło, przywódcy antypolskiej krucjaty postanowili wywabić Polaczków z grunwaldzkich zagajników:Wyślemy im 2 naładowane ajfony, te prymitywy na pewno się na nie skuszą.

      Podjechali tedy do wojsk polskich na simsonkach i oznajmili Łokietkowi:

      Wielki Mistrz, Jean Claude Juncker, śle Ci Panie te dwa naładowane ajfony, co byś łacniej mógł negocjować warunki kapitulacji.

      Ajfonów ci u nas dostatek, ale i te przyjmiemy byście mogli gdzie dzwonić, gdy Wasza godzina wybije – odparł siedzący na kawasaki 1300 Łokietek.cdn.
     • margit49 Re: 610 lat temu bitwa z zakonem KK. 16.07.20, 10:47
      wtop.ek napisał:

      > Błąd. Kazimierz Jagiellończyk zhołdowal Państwo Zakonne, które nadal istniało,
      > natomiast luterańskie Prusy Książęce to czasy Zygmunta Starego 60 lat później.

      ok, masz rację, poszłam na skróty, ale chodziło mi o zaakcentowanie luteranizmu, wyłączenie spod wpływów krk - w związku z sugestią przedmówcy o prawach dziedziczności :)


   • erte2 Re: 610 lat temu bitwa z zakonem KK. 16.07.20, 12:39
    no-popis napisało:
    Wiara była wprowadzana znacznie wcześniej, kilkaset lat wcześniej "historyku".

    Dobry człowieku - czy można w ogóle "wprowadzić wiarę"? Wprowadzić można religię i wdrażać ją przy pomocy "środków przymusu bezpośredniego" takich jak ogień, miecz, gwałt, lochy i kazamaty, a także np. rozciąganie końmi czy łamanie kołem. Dobre skutki przynosiło również obcinanie języka, oślepianie czy wbijanie na pal. I tak oto "przekonano" do wyznawania religii katolickiej ( i ogólnie chrześcijaństwa) Prusów, Celtów, Germanów, Litwinów, Słowian, a także Indian i rdzennych mieszkańców Afryki.
    Prusowie nawracania nie przeżyli, podobnie jak Majowie i Aztekowie.
  • asdfg2018 Re: 610 lat temu bitwa z zakonem KK. 17.07.20, 20:10
   „Zarodek płci męskiej staje się człowiekiem po 40 dniach, zarodek żeński po 80. Dziewczynki powstają z uszkodzonego nasienia lub też w następstwie wilgotnych wiatrów.” (św. Tomasz z Akwinu)
   „Kobieta jest istotą pośrednią, która nie została stworzona na obraz i podobieństwo Boga. To naturalny porządek rzeczy, że kobieta ma służyć mężczyznie.” (św. Augustyn 354-430 – jeden z najznakomitszych ojców Kościoła)
   „Wartość kobiety polega na jej zdolnościach rozrodczych i możliwości wykorzystania do prac domowych” (św. Tomasz z Akwinu, mędrzec Kościoła, 1225-1275)

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka