Dodaj do ulubionych

Czy druga fala uwolni Polaków od Kościoła?

08.10.20, 16:41
Szukajmy dobrych stron niedogodnień, które nas wszystkich dotykają w związku z Covid-19. Z wielu rzeczy musimy zrezygnować, wiele nawyków zmienić, ale czy nie wynikają z tego też korzystne zjawiska? Z pewnością zaliczymy do nich marginalizację Kościoła. Nie będzie kolędy, czyli wyjątkowo obrzydliwej inwigilacji. Czyż to nie powód do radości?
Obserwuj wątek
    • no-popis Re: Czy druga fala uwolni Polaków od Kościoła? 08.10.20, 16:55
      l.george.l napisał:

> Szukajmy dobrych stron niedogodnień, które nas wszystkich dotykają w związku z
      > Covid-19. Z wielu rzeczy musimy zrezygnować, wiele nawyków zmienić, ale czy nie
      > wynikają z tego też korzystne zjawiska? Z pewnością zaliczymy do nich marginal
      > izację Kościoła. Nie będzie kolędy, czyli wyjątkowo obrzydliwej inwigilacji. Cz
      > yż to nie powód do radości?
      Dla normalnych ludzi nie.
      Normalni ludzie, rozumiejacy demokracje, szanujący poglądy innych mie maja problemu z księdzem, o ile są innego wyznania lub niee wierzą , bo go po prostu nie wpuszczają.
      Natomiast neokomunisci cały czas maja ochotę nawracac innych.
    • krol.osle.jlawki Nie ma takiej opcji! ZK na to nie pozwoli 08.10.20, 17:04
      l.george.l napisał:

> Szukajmy dobrych stron niedogodnień, które nas wszystkich dotykają w związku z
      > Covid-19. Z wielu rzeczy musimy zrezygnować, wiele nawyków zmienić, ale czy nie
      > wynikają z tego też korzystne zjawiska? Z pewnością zaliczymy do nich marginal
      > izację Kościoła. Nie będzie kolędy, czyli wyjątkowo obrzydliwej inwigilacji. Cz
      > yż to nie powód do radości?
      • pkt4a Re: Czy druga fala uwolni Polaków od Kościoła? 08.10.20, 18:37
        Będą z tej kościelnej strefy zielonej podczas tzw kolędy przynosili jak piszesz zdrowie do każdego domu ? Brrr...

---------------------
        " W Gnieźnie w 2020 r. do seminarium duchownego przyjęto jednego kandydata, a rok temu 10 kandydatów. Rok temu w Olszynie przyjęto też jednego kandydata. W tym roku z powodu braku kandydatów i by zmniejszyć koszt, połączono seminaria duchowne w Elblągu i Olsztynie."
    • pkt4a Re: Czy druga fala uwolni Polaków od Kościoła? 08.10.20, 18:29
      Wczoraj wyprowadzając psa rozmawiałem z emerytem z mojego osiedla tak dosyć zdawkowo , a to o naszych pieskach , itp
      W trzecim zdaniu on do mnie : "My z żoną przez tego wirusa już nigdzie nie chodzimy nawet nie chodzimy do kościoła w TV sobie oglądamy i nasi sąsiedzie też przestali chodzić do kościoła bo najwięcej wirusów jest na weselach i w kościołach " , och jak to mnie zasmuciło jak to wszystko usłyszałem żebyś ty wiedział George :)))

-------------------------
      " W Gnieźnie w 2020 r. do seminarium duchownego przyjęto jednego kandydata, a rok temu 10 kandydatów. Rok temu w Olszynie przyjęto też jednego kandydata. W tym roku z powodu braku kandydatów i by zmniejszyć koszt, połączono seminaria duchowne w Elblągu i Olsztynie."
        • taniarada Re: Czy druga fala uwolni Polaków od Kościoła? 08.10.20, 19:55
          albwu napisał:

> i to dlatego niedawno TVP podpisała umowę z Episkopatem o codziennej transmisji
          > mszy swietej. Jak rozumiem TVP zaplaci tyle aby wyrównać straty Kościołowi z
          > braku tacy z tego powodu.
          Raczej normalne.Fajnie że gościowi zwróciłeś uwagę .Już przestał się cieszyć.Ludzie nie umieją myśleć logicznie.Pozdrówka.
      • taniarada Znasz takiego 08.10.20, 19:48
        pkt4a napisała:

> Wczoraj wyprowadzając psa rozmawiałem z emerytem z mojego osiedla tak dosyć zda
        > wkowo , a to o naszych pieskach , itp
        > W trzecim zdaniu on do mnie : "My z żoną przez tego wirusa już nigdzie nie chod
        > zimy nawet nie chodzimy do kościoła w TV sobie oglądamy i nasi sąsiedzie też pr
        > zestali chodzić do kościoła bo najwięcej wirusów jest na weselach i w kościołac
        > h " , och jak to mnie zasmuciło jak to wszystko usłyszałem żebyś ty wiedział
        > George :)))
        >
        >
        > -------------------------
        > " W Gnieźnie w 2020 r. do seminarium duchownego przyjęto jednego kandydata, a r
        > ok temu 10 kandydatów. Rok temu w Olszynie przyjęto też jednego kandydata. W ty
        > m roku z powodu braku kandydatów i by zmniejszyć koszt, połączono seminaria duc
        > howne w Elblągu i Olsztynie."
        Erte2.Specjalnie z kościołem nie wojował tak jak ty.W Boga nie wierzył.A pogrzeb miał katolicki.Czego tobie życzę i trochę umiaru.Ideologia cię zniszczyła.Amen.
      • l.george.l Re: Czy druga fala uwolni Polaków od Kościoła? 09.10.20, 15:58
        Było do przewidzenia, że tak będzie, choć znam przypadki, gdzie on jest rozsądny i siedzi w domu, a ona nadal chodzi do kościoła. To jednak żadne zmartwienie, bo w starszej grupie wiekowej jest akurat nadmiar kobiet, więc naturalna selekcja będzie sprzyjać tym, które pozostaną przy życiu. Nie będą musiały tak zaciekle walczyć między sobą o względy garstki mężczyzn.
      • pkt4a Re: Czy druga fala uwolni Polaków od Kościoła? 08.10.20, 19:15
        Nie wiem jak w języku rosyjskim ale w języku polskim "radziłbym" piszemy razem .
        A teraz Tatiana w kajeciku napisz dla treningu 100x radziłbym

-----------------------
        • taniarada Re: Czy druga fala uwolni Polaków od Kościoła? 08.10.20, 19:52
          tbernard napisał:

> taniarada napisał(a):
          >
          > > Niezbadane są wyroki Boże.Sporo już z tych forów odeszło.Radził bym skrom
          > ności.
          > > Bo karma wraca baranku Boży.
          >
          > Jak zepsuta i przeterminowana ta karma, to nieraz ludzie zwracają.
          No właśnie tyle po człowieku zostaje.Robaki zżerają wszystko .Ino kości zostają .O które diabli się biją.Siemka.
            • taniarada Re: Czy druga fala uwolni Polaków od Kościoła? 09.10.20, 18:26
              pies.na.czarnych napisała:

> > No właśnie tyle po człowieku zostaje.Robaki zżerają wszystko .Ino kości z
              > ostają .O które diabli się biją.Siemka.
              >
              > To już o dusze się nie biją? Głowa mała jak to się wszystko zmieniło.
              >
              O twoją duszę już się nie biją.
              Utwór ten, znany z dwóch średniowiecznych przekazów: płockiego (1463) i wrocławskiego (1461-1470), jest prawdopodobnie przekładem czeskiej pieśni O rozdzieleniu duszy z ciałem (po 1422). Tematem jest narzekanie konającego człowieka na źle spełnione życie, lęk przed potępieniem, prośba o Boskie miłosierdzie - motywy znane z popularnych w średniowieczu tzw. sztuk dobrego umierania (ars bene moriendi). Przekaz płocki jest wierszowaną pieśnią składającą się z 22 zwrotek ułożonych w kolejności abecedarnej - pierwsze litery pierwszych wierszy poszczególnych zwrotek zaczynają się od kolejnych liter alfabetu. Przekaz wrocławski natomiast posiada formę scenicznego widowiska (rozbicie tekstu na kwestie dialogowe, didaskalia), wiążącego się zapewne z obrzędami pogrzebowymi. Do tekstu Skargi umierającego dołączono tu krótką pieśń w formie dialogu o duszy opuszczającej ciało, znaną z późniejszych przekazów ludowych. Poniżej zamieszczamy płocki przekaz Skargi umierającego oraz wrocławski wiersza Dusza z ciała wyleciała.Ach! Moj smętku, ma żałości!
              Nie mogę się dowiedzieci,
              Gdzie mam pirwy nocleg mieci,
              Gdy dusza z ciała wyleci.
              B Byłżem s młodości w rozkoszy,
              Nie usłałem swojej duszy,
              Już stękam, już mi umrzeci,
              Dusza nie wie, gdzie się dzieci1.
              C Com miał jimienia2 na dworze,
              Com miał w skrzyni i w komorze,
              To mi wszytko opuścici,
              Na wieki się nie wrocici.
              D Dziatki s matką narzekają,
              Bracia mię w rzkomo3 żałują,
              Ku jimieniu przymierzają,
              Na mą duszę nic nie dbają.
              E Eja, eja, dusza moja,
              Ocuci się, długoś spała,
              Nie masz wierniejszego k sobie,
              Uczyń dobrze sama w sobie!
              F Fałszywy mi świat powiedał,
              Bych ja długo żyw byci miał,
              Wczora mi tego nie powiedał,
              Bych ja długo żyw byci miał.
              • taniarada Re: Czy druga fala uwolni Polaków od Kościoła? 09.10.20, 18:28
                H Halerzem4 łakomo zbierał,
                Swoj żywot rozpustnie chował5:
                Prze ty dwa bogi przeklęta
                Nie czciłem żadnego święta.
                I Jałmużnym nędznem nie dawał,
                Ofierym Bogu nie czynił,
                Ni z pirwiny, ni z nowiny6
                Bogum nie dał z siebie winy.
                K Kaki to moj rozum głupi,
                Sobiem był szczodr, Bogu skąpy:
                Com kiedy Bogu poślubił,
                Tegom nigdy nie uczynił.
                L Leży ciało, barzo stęka,
                Duszyca się barzo lęka,
                Bog się z liczby upomina7,
                Diabeł na grzechy wspomina.
                M Młotem moje pirzsi biją,
                Dusza nie śmie wynić8 szyją;
                Widzi niebo zatworzone9,
                Widzi piekło otworzone.
                N Nie gdzie się przed Bogiem skryci,
                Dusza nie śmie przed sąd jici10;
                Widzi niebo zatworzone,
                Widzi piekło otworzone.
                O O duszyco, drogi kwiecie,
                Nic droszego na tem świecie,
                Tanieś się diabłu przedała,
                Iżeś się w grzeszech kochała.
                P Pamiętaj coś na chrzcie ślubowała,
                Gdyś się diabła otrzekała,
                Jego pychy, jego działa11 -
                Toś wszytko przestępowała
                • taniarada Re: Czy druga fala uwolni Polaków od Kościoła? 09.10.20, 18:30
                  Kwap się rychło ku spowiedzi,
                  Kapłany w swoj dom powiedzi,
                  Płacz za grzechy, przymi świątość,
                  Boże Ciało, święty olej!
                  R Rolą z domem dziatkam podaj,
                  Coś urobił12 za duszę daj,
                  S jimienia przyjacioł nabywaj,
                  Coć przyłączą twą duszę w raj.
                  S Zbierz gniewliwe i dłużniki,
                  Odproś, zapłać pieniądz wszelki:
                  Za jeden pieniądz w piekle być -
                  Na wieki stamtąd nie wyniść13.
                  T Tam sam oczy moje głądzą14,
                  Toć już trzy złe duchy widzą,
                  Na mię me grzechy wzjawiają15,
                  Mej duszy sidła stawiają.
                  V Wircę się, wołam pomocy,
                  Nikt za mię nie chce umrzeci,
                  Nikt przyjaciel na tym świecie,
                  Jedno w Bodze16 nadzieję mieci.
                  X Kryste, przez twe umęczenie,
                  Rozprosz diable obstąpienie,
                  Daj duszycy przeżegnanie17,
                  Daj ciału dobre skonanie!
                  Y Ja twoj synek marnotrawny,
                  Tyś moj ociec miłosierny,
                  Żal mi tego, iżem cię gniewał,
                  Ale ciem się nie otrzekał.
                  Z Zażżycie-ż18 mi świeczkę ale,
                  Moji mili przyjaciele!
                  Dusza jidzie z krawym19 potem;
                  Co mnie dzisia, to wam potem.
                  Amen.

Dusza z cieła wylecieła,
                  Na zielone łące20 stałe.
                  Stawszy, silno, barzo rzewno zapłekałe.
                  K nie przyszedł Święty Piotr a rzeknęcy21:
                  Czemu, duszo, rzewno płaczesz?
                  Ona rzekłe:
                  Nie wola mi rzewno płakać,
                  A ja nie wiem, kam sie podzieć.
                  Rzekł święty Piotr je:
                  Podzi, duszo moje miła!
                  Powiedę cie do rejskiego,
                  Do krolestwe niebieskiego.
                  Do ktorego krolestwa dowiedzie nas
                  Ociec Bog, Syn i Duch Święty.
                  Amen.
    • inocom Wątpię 09.10.20, 18:38
      l.george.l napisał:

> Szukajmy dobrych stron niedogodnień,

img14.dmty.pl//uploads/202010/1602243889_dicu2r_600.jpg
      demotywatory.pl/5027342/Tak-horrendalna-bzdura-jest-w-nas--Zbroja-z-gazety-kiel-bez
      Cała wierchuszka PO na kolanach.
    • pkt4a Re: Czy druga fala uwolni Polaków od Kościoła? 09.10.20, 20:55
      cieszy :

:))))

• pkt4a Re: Czy druga fala uwolni Polaków od Kościoła? 10.10.20, 15:33
      Na temat wątku rozważania socjologiczne w dzisiejszej papierowej weekendowej "GW" w dodatku pt Wolna Sobota na str 3

------------------------------

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka