Dodaj do ulubionych

Policyzacja państwa demokratycznego

14.12.20, 11:57
Nie tylko historia państwa i prawa ale także nauka administracji cz też prawa administracyjnego uczy, że historycznym poprzednikiem państwa prawnego było państwo policyjne. Zainteresowani tym aspektem cywilizacyjnego rozwoju państw bez problemów - jak mam nadzieję - mogą uzyskać więcej informacji sięgając do prac prof. Karola Adamieckiego będącego obok Fryderyka Winslowa Taylora i Henry'ego Fayola jednym z twórców nauki o organizacji i kierowaniu.

Opierając się na sformułowanym w przeszłości modelu funkcjonowania państwa, można zauważyć, że podstawową cechą państwa policyjnego jest skupienie w ręku panującego pełni władzy prawodawczej, wykonawczej i sądowniczej. Zakres działania administracji w takim państwie określany jest zadaniami policji realizującej interesy władzy panującego.

Państwo prawne w swej rozwiniętej postaci - tzw. demokratyczne państwo prawne - opiera się w opozycji do państwa policyjnego na uznaniu narodu za suwerena, powszechnie obowiązującym wszystkich w państwie prawie, podziale i równowadze władzy publicznej. Takie właśnie państwo ma realizować realizować ogólny interes publiczny.

Biorąc jednak pod uwagę niepodważalny fakt, że o każdy interes trzeba nieustannie dbać i doglądać eliminując jednocześnie tym samym wszelkie uchybienie i nieprawidłowości w tym zakresie, każde zaniedbanie w tym zakresie prowadzi do powrotnej policyzacji takiego państwa. W następstwie pojawiają się co najmniej znamiona a później elementy początkowo jedynie podobne lub zbliżone do występujących w państwie policyjnym poczynając od skupiania władzy publicznej w jednym ośrodku decyzyjnym, utożsamianiem interesu publicznego z partykularnym interesem sprawującej władzę partii politycznej.

Wydaje się, że ocena aktualnej sytuacji leży w interesie każdego świadomego rzeczywistości obywatela tego kraju mającego na uwadze, że nawet pojedyncza kropla drąży skałę. Prędzej czy później zbliżające się wybory, to już nie kropla ale rzeka głosów wyborczych. Jest więc czas do przemyśleń i dokonania stosownych wyborów.
Obserwuj wątek
    • pies.na.czarnych Re: Policyzacja państwa demokratycznego 14.12.20, 12:16
      Policjanci weszli do prywatnego mieszkania i zarekwirowali flagę Polski z dorysowaną błyskawicą, jednym z symboli Strajku Kobiet. - Sam opiekowałem się trójką dzieci, a w pewnym momencie w moim mieszkaniu było czworo policjantów twierdzących, że popełniłem przestępstwo znieważenia flagi i że utrudniam im czynności - mówi tvn24.pl mieszkaniec warszawskiego Ursusa.
      tvn24.pl/polska/ursus-symbol-strajku-kobiet-na-fladze-polski-policjanci-zarekwirowali-flage-z-blyskawica-4776101

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka