Dodaj do ulubionych

Idea Bank: poniedziałek, giełda, reakcja?????

01.01.21, 15:35
Ten sposób ratowania Idea Banku oznacza między innymi, że posiadacze akcji i obligacji tego banku zostali z niczym - papiery zostały umorzone i ich wartość jest zero!
Co zatem stanie się w poniedziałek, po otwarciu giełdy, z akcjami Getin Banku ( obrót zawieszony?), co z obligacjami tego banku? Czy możliwe jest, że akcje runą, czy czeka nas gwałtowna wyprzedaż obligacji, co akcjami i obligacjami innych prywatnych banków? Czy następny bank do ratowania to Getin???? Jakie będą skutki tej akcji ratowania, to się okaże.
subiektywnieofinansach.pl/bfg-ratuje-idea-bank-przed-bankructwem-inwestorzy-zostaja-z-reka-w-nocniku-do-sadu-po-odszkodowanie/
Obserwuj wątek
  • piq jest też kwestia reakcji na akcjach Pekao,... 01.01.21, 17:52
   ...która może być znacznie bardziej dotkliwa niż akcje małych stosunkowo banków Czarneckiego. Jeżeli w 15 minut po upisownieniu IdeaBanku składają rezygnacje dwaj kluczowi wiceprezesi Pekao, to wróży to fatalnie, być może dla całego sektora finansowego.

   Tym bardziej, że Pekao SA, mający kłopoty Alior Bank i poprzez niego T-Mobile Bank to własność PZU, czyli dominatora rynku ubezpieczeń, który kontroluje także Link4. Zatem PZU też trzeba obserwować, zwłaszcza że sektor bankowy to kamień u szyi całej spółki, a także rynek ubezpieczeniowy.

   Do podejrzanych zjawisk dochodzi interwencja Glapińskiego na złotym w celu obniżenia jego kursu. Ciekawe, kto za inne waluty chce tanio kupić spory kawałek polskiego systemu bankowego/ubezpieczeniowego i jakie są jego związki z PiSem. Chyba że to wszystko to fragment wojny o wpływy między PiSem a ziobrystami, którzy mocno siedzieli w Pekao i PZU.
   • janadam59 Re: jest też kwestia reakcji na akcjach Pekao,... 01.01.21, 18:46
    Ta decyzja ( zapadła nie bez przyczyny w sylwestra ) wygląda na coś takiego jak orzeczenie TK w sprawie ograniczenia aborcji i ciekawe jest jakie skutki wywoła. Prócz tego co wymieniłeś - istotne będzie jak to wpłynie
    ( czy wpłynie ) kurs złotego. Interwencja na kursie złotego - możliwe, że reakcja NBP była wtórna.
    • piq jednak chyba wojna Morawieckiego z Ziobrą... 02.01.21, 04:08
     ...obydwaj rezygnujący wiceprezesi są związani ze Zbysiem Zero. Ale nie są wykluczone przy okazji pozostałe opcje. Na temat tekst:
     businessinsider.com.pl/gielda/wiadomosci/przejecie-idea-banku-sporo-tych-gdyby-i-ale-jak-na-14-miliardow-zlotych-aktywow/gn82vwd
      • piq są jakieś większe jaja,... 02.01.21, 13:42
       ...zobowiązań z powodu GetBack Pekao nie przejmuje. To oznacza w istocie okradzenie pokrzywdzonych przez BFG i KNF, bo nie będzie z czego egzekwować, skoro aktywa lądują w Pekao. Próby egzekucji z majątku osobistego Czarneckiego są raczej skazane na porażkę.

       No to staje ponownie pytanie: kto stoi za aferą GetBacku? Durnie z PO przegrali medialne starcie o SKOK Wołomin, choć to było ewidentnie PiSowskie działanie pod skrzydłami Sasina i pod kierunkiem byłego dupcyngla Jarosława Kaczyńskiego, Piotra Polaszczyka (dostał 5 lat, czyli 2,5 doodsiedzenia i nie poszedł do pudła). Udział tego środowiska w FOZZ też jest ewidentny, podobnie jak deal z komunistami (dokładnie z Januszem Quandtem) odnośnie kasy z BPH; pieniądze "na stocznię" także ukradziono i to na pewno nikt inny tylko rydzykowcy. Zginęli ludzie zarówno w aferze FOZZ, jak i "na stocznię". PC/PiS zawsze kradł kasę z sektora finansowego. Pewnie dlatego nie ma komisji śledczej ds. GetBack i póki PiS jest u władzy - nie będzie.
  • taniarada Re: Idea Bank: poniedziałek, giełda, reakcja????? 01.01.21, 19:24
   Biznesmeni .Czarnecki się ulotnił.Tak samo król polskiej wędliny Kania.Gdyby nie PIS dalej by żyli w kraju oszustów i przekrętasów.Banksterzy .Ciekawe kto wyłożył te 160 mln na ten spadający meteor ( akcje Idea S.A. już od dawna pikowały na GPW ) chyba nie sam L.Czarnecki ? Roman Giertych już się na Leszku Czarneckim nie odkuje, a sam szef banku Idea S.A. raczej już nie będzie przemieszczał się swym prywatnym Jetem.Spędolił z Polski.Pewnie razem z Jolą.Tu należy faktycznie podziękować , że Jarosławowi Kaczyńskiemu udało się zbudować formację, która stara się i jak może broni naszych interesów w skali lokalnej i w obszarze EU i na świecie.
   Jak dziś wyglądałaby RP gdyby u steru władzy zostali Tuskoidalni politycy , aż strach pomyśleć. Wczoraj jeszcze na 2h przed przyjściem Nowego Roku 2021 postanowił zabrać głos Borys Budka, według mnie ( ale nie jestem w tej opinii odosobniony ) wyszedł na kompletnego durnia.Amen.
  • adam.eu Re: Idea Bank: poniedziałek, giełda, reakcja????? 02.01.21, 09:21
   janadam59 napisał:

   > Ten sposób ratowania Idea Banku .........................
   ......................................................................................
   Może za mało czytam, ale widzę, że i makro finansami się zająłeś. Ciekawe, czy skokami też się kiedyś zajmowałeś.

   Zapewne jest różnica, prawna polityczna, ale wracając do Idea Banku.

   Tu rodzi wiele pytań. Prawie każdy tutaj wie, że Idea Bank od dłuższego czasu był w podejrzanej kondycji finansowej. Zerknąłem, w ostatnim okresie pod tym względem nieco się poprawiło, więc może warto by poczekać co nieco? Czarnecki Giertych, akurat w tym czasie takie ataki. Nagrania Czarneckiego, to też będzie bat na ........... to aby następcy przyjmowali propozycje nie do odrzucenia.
   Polityka i pieniądze zawsze się przenikały. Tylko że tu dochodzi zależność mediów i znaczącego wzrostu zależności prokuratury, sądownictwa od polityki.

   Osobiście nie będę głęboko współczuł tym, którzy inwestowali w akcje czy w obligacje Idea Banku, jeżeli mieli dostatecznie dużo rozsądku to na te inwestycje jeżeli już to przeznaczyli nikły procent swoich środków. Ale zarówno oni jaki inni zaczną jeszcze bardziej podejrzliwie patrzeć się na spółki z udziałem Skarbu Państwa jak i szukać innych powiązań poza ekonomicznych w innych spółkach. A to może co nieco zmniejszyć chęć do inwestowania na GPW i mniejszy dopływ kapitału do spółek.

   A i co Idei Banku. nie pamiętam dokładnie, ale chyba były jakieś utrudnienia kilka miesięcy w nominacji jakiegoś prezesa czy osoby mającej pomóc w restrukturyzacji. Może więc dążono do likwidacji Idea Banku?

    • michael.nowik Re: Idea Bank: poniedziałek, giełda, reakcja????? 05.01.21, 00:51
     adam.eu napisał:

     > A czy jako Polak chcesz, aby można było w sposób bezpieczny i czytelny inwestow
     > ać na GPW?
     > A tak ogólnie, to skąd się tutaj jako Polak wziąłeś akurat w tym momencie?
     Inwestycje dzialaja ze kupujesz akcje i potem oni maja twoje pienedze i moga rozwijac dzialanosc. To jest dobrze, niech my polacy budujmy razem polskie banki w taki sposob. Ja jestem czytelnikem forum od jakiegosz czasu. :)
  • inocom A co kogo obchodzą frajerzy? 02.01.21, 20:06
   janadam59 napisał:

   > Ten sposób ratowania Idea Banku oznacza między innymi, że posiadacze akcji i ob
   > ligacji tego banku zostali z niczym - papiery zostały umorzone i ich wartość je
   > st zero!

   Ktoś zmuszał do inwestowania?
   Gdyby akcje Idei wypaliły, to akcjonariusze podzieliliby się zyskami z obywatelami?
    • inocom Re: A co kogo obchodzą frajerzy? 02.01.21, 20:32
     janadam59 napisał:

     > Tylko ja piszę nie o frajerach - jak nazwałeś tych ludzi - a o tym jakie to będ
     > zie miała skutki dla giełdy i innych banków.

     Akcje są świstami papieru. Prawdziwa kasa (gotówka) już została skonsumowana.
     To że masz jakiś papier, nie znaczy, że masz gotówkę. Wpierw, jakiś frajer, musi go od ciebie kupić, za gotówkę, złoto, lub coś co ma realną, rzeczywistą wartość barterową. Akcja takiej wartości nie ma. Kiedyś Agora była po ponad 100 zł za akcję. Teraz jak dasz 8 zł to masz zapewnione wylizanie "rowa" gratis przez "inwestora". Rzesza frajerów straciła.
       • janadam59 Re: A co kogo obchodzą frajerzy? 02.01.21, 21:13
        Wyjaśniam: nie chodziło mi skale micro ale macro. Jeśli byłoby tak, że na giełdzie wywoła to katastrofę w postaci np. gwałtownej wyprzedaży akcji innych banków, oraz obligacji - to jakie będą skutki w skali macro dla całej gospodarki?
        • inocom Re: A co kogo obchodzą frajerzy? 02.01.21, 21:26
         janadam59 napisał:

         > Wyjaśniam: nie chodziło mi skale micro ale macro. Jeśli byłoby tak, że na giełd
         > zie wywoła to katastrofę w postaci np. gwałtownej wyprzedaży akcji innych bankó
         > w, oraz obligacji - to jakie będą skutki w skali macro dla całej gospodarki?

         "Inwestorzy" stracą dorobek życia, a rekinki się obłowią. Za 5 - 10 lat znów wypchną akcje dla "inwestorów".
         Giełda istnieje od stuleci. Była bańka tulipanów w Holandii - tupipomania. Setki ludzi popełniły samobójstwa, ale rekinki nic nie straciły.
      • taniarada Re: A co kogo obchodzą frajerzy? 02.01.21, 21:18
       janadam59 napisał:

       > Nie o tym jest mowa, myśl.
       Brawo ty. Bezczelna manipulacja GW
       Pismaki piszą: "Nabywcy obligacji GetBacku mieli być wprowadzani w błąd co do bezpieczeństwa inwestycji".
       Pracownicy Idea Banku perfidnie oszukiwali ludzi, a pismaki sugerują, że to nie jest pewne, że tylko "mieli być". To jest sku...syństwo. Od dawna wiadomo, że Agora jest powiązana z biznesem i jego szemranym mecenasem Giertychem.
       • adam.eu Re: A co kogo obchodzą frajerzy? 03.01.21, 08:13
        taniarada napisał(a):

        > janadam59 napisał:
        >
        > > Nie o tym jest mowa, myśl.
        > Brawo ty. Bezczelna manipulacja GW
        > Pismaki piszą: "Nabywcy obligacji GetBacku mieli być wprowadzani w błąd co do b
        > ezpieczeństwa inwestycji".
        > Pracownicy Idea Banku perfidnie oszukiwali ludzi, a pismaki sugerują, że to nie
        > jest pewne, że tylko "mieli być". To jest sku...syństwo. Od dawna wiadomo, że
        > Agora jest powiązana z biznesem i jego szemranym mecenasem Giertychem.

        A więc sam twierdzisz, że ludzie zostali jak to nazwałeś, perfidnie oszukani. Rozwinę, oszukani, co do ryzyka inwestowania w konkretne obligacje. Mimo tego ryzyka i oszustwa pojawiło się światełko w tunelu, że uda im się odzyskać pieniądze. Nacjonalizacja banku taką możliwość niemalże wyklucza.
   • adam.eu Re: A co kogo obchodzą frajerzy? 03.01.21, 08:07
    inocom napisał:

    > Ktoś zmuszał do inwestowania?
    > Gdyby akcje Idei wypaliły, to akcjonariusze podzieliliby się zyskami z obywatel
    > ami?

    Widzę, że masz socjalistyczne podejście, w PRL o giełdzie nikt nawet nie marzył, nie było więc takich frajerów.

    A akcjonariusze dzielą się zyskami bezpośrednio poprzez podatki i pośrednio poprzez wpływ na finasowanie spółek giełdowych. Spytaj się też Trumpa, dlaczego zależało mu na giełdzie amerykańskiej.

    I czy PIS pytał frankowiczów, kto ich zmuszał do zaciągania kredytów w obcej walucie? To tak w wielkim skrócie.
    • niegracz Re: A co kogo obchodzą frajerzy? 03.01.21, 08:47
     adam.eu napisał:


     > Widzę, że masz socjalistyczne podejście, w PRL o giełdzie nikt nawet nie marzył
     > , nie było więc takich frajerów.
     /
     Serio ? giełda to jest coś o czyms marzyłes ? ::
     przecież to gra do wyciagania kasy od frajerów ( mowa o rynku wtórnym)

     >
     > A akcjonariusze dzielą się zyskami bezpośrednio poprzez podatki i pośrednio pop
     > rzez wpływ na finasowanie spółek giełdowych.
     -
     Jakis bełkot.

     >
     > I czy PIS pytał frankowiczów, kto ich zmuszał do zaciągania kredytów w obcej wa
     > lucie? To tak w wielkim skrócie.
     -
     Skróie tak wielkim , ze bez refleksji czy choć uzycia pomyslunku.
      • inocom Re: A co kogo obchodzą frajerzy? 03.01.21, 12:41
       janadam59 napisał:

       > I dlatego socjalizm padł, i to wszędzie, lub pada.

       Nie wiedziałem, że cesarstwo rzymskie czy austrowegierskie było socjalistyczne.
       W XVII wieku mieliśmy do czynienia z aferą tulipanową. Kilku cwaniaków się wzbogaciło rujnując rzesze "inwestorów". Fala samobójstw rozlała się po Europie.

       W ilu radach nadzorczych zasiadasz "inwestorze"? Akcje są tak dobre, jak FOREX.
       Oficjalnie na stooq masz podane, że 75% rachunków na świecie generuje straty.
       te 75% jest potrzebne, by 5% mogło zarabiać na "inwestorach". 20% jest martwa. Nie generuje ani zysków, ani strat, poza wrzodami na żołądku.

       Akcje są dobre, jak masz wpływ na firmę. Czarnecki nie stracił, bo miał wpływ na firmę i wytransferował kapitał.
       Frajer "Inwestor" został z papierami o zerowej wartości, których nawet w toalecie nie można wykorzystać, bo to zapis wirtualny.
       Gospodarka kręci się dalej i pożera kolejnych "inwestorów", którzy zrujnowali swą przyszłość i swoich bliskich.
       Sprawdza się tu stare polskie powiedzenie "umiesz liczyć, licz na siebie".
        • inocom Giełda nawet nie pierdnie. 03.01.21, 15:05
         janadam59 napisał:

         > Znowu nie skumałeś.

         Rynek Bankowy chwali dzisiejsze przejście, np. ING. W bankowości najgorsze jest konanie. Czarnecki ani nie chciał umrzeć, ani wyzdrowieć. Smród truchła wisiał nad innymi bankami.
         PeKaO SA przejął Ideę wraz ze zobowiązaniami zgodnie z prawem Unii Europejskiej.

         Decyzję o przejęciu Idea Banku chwali również prezes ING Banku Śląskiego. Powiem szczerze - to jest wiadomość oczekiwana już od pewnego czasu. Mnie bardzo satysfakcjonuje, że ten istotny problem i duża niepewność dla całego sektora bankowego, znalazły swoje rozwiązanie – skomentował przejęcie Idea Banku, w wywiadzie dla Business Insider Polska, prezes ING Banku Śląskiego Brunon Bartkiewicz.
         • adam.eu Re: Giełda nawet nie pierdnie. 04.01.21, 20:24
          inocom napisał:

          > Rynek Bankowy chwali dzisiejsze przejście, np. ING. W bankowości najgorsze jest
          > konanie...............................................

          Zobacz, zacytowałeś tych, co akceptują giełdę!!!!
          Osobiście nie wiem, kto ma rację mimo, że są mocne sugestie, że Idea Bank i tak by padł i obecne rozwiązanie jest rozsądne.

          Przy upadku spółki tu banku akcjonariusze są na ostatnim miejscu przy odzyskiwaniu swoich udziałów, a więc muszą się liczyć ze stratą całości kapitału. Nieco w lepszej sytuacji są posiadacze obligacji, mają większe szanse na częściową rekompensatę. Tylko że moim zdaniem dochodzi możliwość uwzględnienia przez sąd, że nabywcy obligacji byli oszukani przez wystawce obligacji lub błędne była decyzja o upadłości banku.
          • inocom Re: Giełda nawet nie pierdnie. 05.01.21, 00:56
           adam.eu napisał:

           > inocom napisał:
           >
           > > Rynek Bankowy chwali dzisiejsze przejście, np. ING. W bankowości najgorsz
           > e jest
           > > konanie...............................................
           >
           > Zobacz, zacytowałeś tych, co akceptują giełdę!!!!
           > Osobiście nie wiem, kto ma rację mimo, że są mocne sugestie, że Idea Bank i tak
           > by padł i obecne rozwiązanie jest rozsądne.
           >
           > Przy upadku spółki tu banku akcjonariusze są na ostatnim miejscu przy odzyskiwa
           > niu swoich udziałów, a więc muszą się liczyć ze stratą całości kapitału. Nieco
           > w lepszej sytuacji są posiadacze obligacji, mają większe szanse na częściową re
           > kompensatę. Tylko że moim zdaniem dochodzi możliwość uwzględnienia przez sąd, ż
           > e nabywcy obligacji byli oszukani przez wystawce obligacji lub błędne była decy
           > zja o upadłości banku.

           Kto był wystawcą obligacji?
           Do niego z pretensjami.
           • adam.eu Re: Giełda nawet nie pierdnie. 05.01.21, 07:40
            inocom napisał:

            > Kto był wystawcą obligacji?
            > Do niego z pretensjami.

            Nie widzę związku z moim wpisem. Ale podaruję sobie bez żalu.
            Tłumacz dalej, kto był wystawcą obligacji i do kogo i dlaczego do tego podmiotu z pretensjami i kto ma wystąpić z pretensjami. Być może jak właściwy sąd to przeczyta, to będzie wiedział, na co się ma się powołać.
       • adam.eu Re: A co kogo obchodzą frajerzy? 04.01.21, 20:14
        inocom napisał:


        > Sprawdza się tu stare polskie powiedzenie "umiesz liczyć, licz na siebie".

        Uogólniasz, patrzysz jednostronnie i tendencyjnie na całość,
        Ale zacytowanie zdanie podoba mi się. Trafne zarówno dla tych co inwestuję skutecznie jak i dla tych, co słusznie obawiają się strat tym bardziej, jeżeli mają naturę hazardzisty.

        Jeszcze nie zauważasz ale nie musisz, że giełda ma znaczenie dla gospodarki, ale wcale nie musisz,
     • adam.eu Re: A co kogo obchodzą frajerzy? 04.01.21, 20:08
      niegracz napisał:

      > adam.eu napisał:
      >
      >
      > > Widzę, że masz socjalistyczne podejście, w PRL o giełdzie nikt nawet nie
      > marzył
      > > , nie było więc takich frajerów.
      > /
      > Serio ? giełda to jest coś o czyms marzyłes ? ::
      > przecież to gra do wyciagania kasy od frajerów ( mowa o rynku wtórnym)
      >
      > >
      > > A akcjonariusze dzielą się zyskami bezpośrednio poprzez podatki i pośredn
      > io pop
      > > rzez wpływ na finasowanie spółek giełdowych.
      > -
      > Jakis bełkot.
      ...........................................................................................

      No cóż, wszystko co nie rozumiesz od razu nazywasz bełkotem?
      A może rozumiesz, tylko nie chcesz się przyznać?

      Tak czy owak, kończmy ten temat, jeżeli tak Ci wygodniej.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka