Dodaj do ulubionych

Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego na tapecie UE

27.01.21, 15:21
Kolegium komisarzy zdecydowało o wysłaniu dodatkowej uzasadnionej opinii do Polski dotyczącej kontynuacji działalności Izby Dyscyplinarnej SN. KE daje Polsce miesiąc na odpowiedź i podjęcie niezbędnych działań zgodnie z unijnym prawem. W przeciwnym razie KE może skierować sprawę już bezpośrednio do Trybunału Sprawiedliwości UE. Skargę Brukseli do KE w postępowaniu przed najwyższym unijnym TS wspiera pięć krajów członków UE.
Obserwuj wątek
  • pies.na.czarnych Re: Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego na tapeci 27.01.21, 15:57
   ""Rząd Mateusza Morawieckiego na początku stycznia odrzucił wszystkie argumenty Komisji Europejskiej z formalnego „wezwania do usunięcia uchybienia”, więc komisarze UE zdecydowali w środę o przejściu do drugiego etapu postępowania przeciwnaruszeniowego.
   Bruksela wykazuje, że wszelkie – nie tylko stricte „dyscyplinarne” – działania Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego wobec sędziów łamią reguły unijne. Brukseli chodzi o powstrzymanie powtórek z historii sędziów Igora Tulei i Beaty Morawiec.
   – Dla sędziów sama perspektywa postępowań prowadzonych przeciwko nim przez organ, którego niezależność nie jest zagwarantowana, ma „efekt mrożący” i może wpływać na ich niezawisłość – podkreślała komisarz Dubravka Šuica, która referowała dzisiejsze obrady Komisji.
   Powiedziała ponadto, że Komisja pilnie śledzi nowe wydarzenia w Polsce związane z przenoszeniem prokuratorów w odległe miejsca pracy (krytycy rządu uznają to za karę za niezależność).
   – Już wcześniej wyrażaliśmy niepokój, że minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro jest jednocześnie prokuratorem generalnym – powiedziała komisarz Šuica.
   Jeśli Polska nie podporządkuje się dzisiejszej decyzji Komisji w ciągu miesiąca, ta powinna decydować, kiedy i jak skierować kolejną sprawę praworządnościową do Trybunału Sprawiedliwości UE."
   • edico Re: Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego na tapeci 27.01.21, 16:22
    pies.na.czarnych napisała:

    > ... Jeśli Polska nie podporządkuje się dzisiejszej decyzji Komisji w ciągu miesiąca
    > , ta powinna decydować, kiedy i jak skierować kolejną sprawę praworządnościową
    > do Trybunału Sprawiedliwości UE."

    >
    Będą jak zwykle przeciągać i kombinować na zwłokę

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka