Dodaj do ulubionych

W pomocy firmom rząd wysługuje się samorządami

05.03.21, 08:00
[url=https://www.prawo.pl/podatki/zwolnienia-z-podatku-od-nieruchomosci-w-ramach-tarczy,506878.html]Przepisy tarczy antykryzysowej dają gminom możliwość zwalniania firm z podatku od nieruchomości. Samorządy mogą też odraczać termin płatności lub rozkładać daninę na raty. Rząd, mimo że sam nie obniżył podatków państwowych, ani nie wprowadził żadnych zwolnień, oczekuje, że będą to czynić samorządy. Zwolnienia są jednak rzadkie, bo powodują znaczne uszczuplenia budżetów gmin.

I tak mniej więcej wygląda to ratowanie gospodarki przez państwo. W ostatnich latach, przed epidemią, rząd Zjednoczonej Prawicy rzekomo wyprowadził polski budżet na prostą (te zapowiedzi budżetu z nadwyżką!). W praktyce już po kilku miesiącach epidemii okazało się, że konieczne są poważne korekty w budżecie. Obecnie zaś rząd nie kryje, że pieniędzy nie ma i nie będzie.
Co innego samorządy. Rząd wrzuca im kolejne zadania bez zapewnienia finansowania i jednocześnie oczekuje, że gminy będą ratować przedsiębiorców.
Obserwuj wątek
  • inocom Komu płaci się podatek od nieruchomości? 07.03.21, 00:00
   sverir napisał:

   > [url=https://www.prawo.pl/podatki/zwolnienia-z-podatku-od-nieruchomosci-w-ramac
   > h-tarczy,506878.html]Przepisy tarczy antykryzysowej dają gminom możliwość zwaln
   > iania firm z podatku od nieruchomości. Samorządy mogą też odraczać termin płatn
   > ości lub rozkładać daninę na raty.

   Komu płaci się podatek od nieruchomości?
   Rządowi czy gminie? Zwrot daniny nie może przekroczyć jej wysokości. Za podatki lokalne odpowiada gmina, a nie rząd centralny. To nie rząd przyznaje koncesje na handel alkoholem. To nie rząd ustala płatne strefy parkowania. To nie rząd ustala plany zagospodarowania przestrzennego.

   W czasach gdy nie było zarazy wrocławski magistrat trwonił środki na pomniki autostrady A8, Arlekiny, foty Marlin Monroe (bez prawa do ich pokazywania i robienia reprodukcji).
   Przyszła zaraza i w kasie pusto.

   www.radiowroclaw.pl/articles/view/105616/Wladze-Wroclawia-namawiaja-do-placenia-PIT-u-w-stolicy-regionu
   A tak wygląda Wrocław

   gazetawroclawska.pl/dramatyczny-stan-nawierzchni-na-skrzyzowaniu-legnickiej-zachodniej-i-stacyjnej-kierowcy-zwalniaja-prawie-do-zera-duze-korki/ar/c1-15475824
   gazetawroclawska.pl/wroclawskie-torowisko-rok-po-naprawie-wroclawianie-smiali-sie-ze-do-remontu-uzyto-pianki-budowlanej-zdjecia/ar/c1-15472088
   • edico Re: Komu płaci się podatek od nieruchomości? 07.03.21, 02:14
    Dla tego piszę o tym wielkim wysiłku rządu kosztem gmin. Podatek od nieruchomości jest podatkiem zasilającym budżety gminne i rząd zamierza uszczęśliwiać przedsiębiorców niewielkim zwolnieniem z tego podatku kosztem gmin. Jest to bardziej podłe, niż Niderlandy Zagłoby.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka