Dodaj do ulubionych

Cała Polska odbudowywała Warszawę

05.03.21, 17:00
W styczniu 1945 Warszawa była morzem ruin. Władze PRL rozważały nawet pomysł, że miasto już na zawsze pozostanie w takim stanie, w jakim je zastano.
https://bi.im-g.pl/im/03/5f/fd/z16604931IH,Kosciol-sw--Floriana-na-Pradze--najwybitniejsze-dz.jpg

Może już czas najwyższy, by Warszawa zaczęła odbudowywać po 75 latach inne zaniedbane miasta?

Łódź
https://v.wpimg.pl/NjU5MzA2YQs0VztJbklsHncPbxMoEGJIIBd3WG59YVxmBTVJeAthA3tCPVQxXmELelNiEDFXKUVmB35JdB15RTYaehlwB3YPMFcrTnQFLw5mBH8eIFd7DDZXehwlVCtdNgZjEDFXKUgo

Piotrków Trybunalski
https://v.wpimg.pl/NjU5MzA2YQs0VztJbklsHncPbxMoEGJIIBd3WG59YVxmBTVJeAthA3tCPVQxXmELelNiEDFXKUVmB35JdB0oRWIaK00kVC8JZgF0TyMAKl9nUHpKIAV3WWAEK0J2AS9fYQNjEDFXKUgo

Legnica
https://v.wpimg.pl/NjU5MzA2YQs0VztJbklsHncPbxMoEGJIIBd3WG59YVxmBTVJeAthA3tCPVQxXmELelNiEDFXKUVmB35JdB18RTEafx4jAndaM1F4QycHeQliAX9NJFYvCzFUfR9yUShaZAFjEDFXKUgo

Włocławek
https://v.wpimg.pl/NjU5MzA2YQs0VztJbklsHncPbxMoEGJIIBd3WG59YVxmBTVJeAthA3tCPVQxXmELelNiEDFXKUVmB35JdB0qRTAaKR92Uy1SNld5QnQLf11jAS9JJwB3UzQCfU4kAn1ZYVZjEDFXKUgo
Obserwuj wątek
   • edico Re: Cała Polska odbudowywała Warszawę 05.03.21, 18:14
    Zważ pomijany publicznie fakt, że wiele central np. Orlen rozlicza się w Warszawie a nie jego filialne stacje benzynowe. Tak więc ma z czego zasilać najbiedniejsze gminy w Polsce. W stosunku do nakładów całej Polski świadczonych przez lata na odbudowę Warszawy tzw. janosikowe jest propagandową kpiną.
    Ponadto miasta na prawach powiatu odczuwają największy spadek dochodów z powodu pandemii i są jednocześnie największymi płatnikami netto, mogą dość istotnie odczuć koszty janosikowego.

    iądze.

    Bez „janosikowego” nawet 70 samorządów mogłoby całkowicie utracić bieżącą płynność finansową. Czy nie uważasz, że po 75 latach nieustannego finansowania rozbudowy gospodarczej dużych miast nie nadszedł czas najwyższy do likwidacji śladów II wojny światowej w zaniedbywanych dotychczas regionach?

    Zgadzam się z tym, że nie tylko Warszawa, Wrocław, Kraków czy Gdańsk mają swoje problemy, ale co ma powiedzieć cała ściana wschodnia zwana też Polską B, której kolejne ekipy obiecują, obiecują i obiecują kończąc swoje działania na czczych słowach?

    Nie widzą żadnych szans rozwiązania tego problemu przy powiększaniu istniejącego burdelu podatkowego czy istniejącego systemu finansowego państwa.
    • aniechto.only Re: Cała Polska odbudowywała Warszawę 05.03.21, 18:46
     edico napisał:

     > Ponadto miasta na prawach powiatu odczuwają największy spadek dochodów z powodu
     > pandemii i są jednocześnie największymi płatnikami netto, mogą dość istotnie o
     > dczuć koszty janosikowego.
     >
     > iądze.
     >
     > Bez „janosikowego” nawet 70 samorządów mogłoby całkowicie utracić bieżącą płynn
     > ość finansową. Czy nie uważasz, że po 75 latach nieustannego finansowania rozb
     > udowy gospodarczej dużych miast nie nadszedł czas najwyższy do likwidacji śladó
     > w II wojny światowej w zaniedbywanych dotychczas regionach?

     Uważam, że jedzie od ciebie PiSem:

     [url=https://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/7,54420,26493701,dochody-warszawy-spadaja-o-1-5-mld-zl-a-janosikowe-rosnie-do.html]Przez lata walka o modyfikację naliczania janosikowego łączyła warszawskich radnych ponad podziałami. Od niedawna jest kwestią polityczną. Radni PiS odmawiają poparcia starań o reformę sposobu naliczania opłaty. - Po 1945 r. cały naród budował stolicę. Nakłaniam do przypomnienia sobie tego hasła i odwrócenia. Niech stolica wspiera cały naród - mówił w kwietniu 2020 radny PiS Maciej Binkowski. To podejście jest kwestią strategii - PiS stracił wiarę, że w Warszawie może cokolwiek ugrać. Woli stawiać na pogłębianie konfliktu między "warszawką" a resztą kraju.


   • edico Re: Cała Polska odbudowywała Warszawę 05.03.21, 18:32
    Pamiętam, jak burzono budynki w celu odzyskania cegieł na odbudowę Warszawy. Był to zapewne podatek wcale nie mniejszy od tego solidarnościowego. Ale duże miasta i ich przemysł zostały już dawno odbudowane. Zasłanianie się "janosikowym" ledwie utrzymującym gminy przy życiu przy jednoczesnym nowych przerzucaniu na nie nowych zadań bez środków finansowych w żadnym wypadku nie można traktować inaczej, jako politykę własnej siły realizowaną przez rządzących. Polityka realizowana w służbie zdrowia czy oświacie nie dorasta nawet do pięt zadaniom realizowanym przed rokiem 1989. A przecież możliwości są nieporównywalne.
    Realizowana kacza polityka divide et impera musi ujrzeć w końcu swoje granice.
  • borrka Po cienkim lodzie stąpasz 05.03.21, 20:29
   Warszawa została zniszczona nie przez decyzję Warszawiaków, a, paradoksalnie, osób niewiele mających z Warszawą wspólnego.
   To właśnie "cała Polska" podjęła niefortunne decyzje, więc "cała Polska" wręcz powinna uczestniczyć w odbudowie.

   Długo można dyskutować o niesprawiedliwym podziale środków, ale tak to jest ze stolicami - przyciągają bogactwo w każdej postaci.
   Wyjątek stanowi Berlin, ale to bardzo specyficzna sytuacja.
   I przemijająca.

   Co do rozbiórki "na Warszawe", chcesz powiedzieć, iż Warszawiacy przyjeżdzali do poniemieckich miasteczek by je rozebrać?
   Sądzę, że wątpię.
   • edico Re: Po cienkim lodzie stąpasz 05.03.21, 20:49
    borrka napisał:

    > Co do rozbiórki "na Warszawe", chcesz powiedzieć, iż Warszawiacy przyjeżdzali d
    > o poniemieckich miasteczek by je rozebrać?
    > Sądzę, że wątpię.
    >
    >
    Ktoś to organizował i ktoś za to ludziom płacił. Nie sądzę, by nadające się do remontu budynki były w czynie społecznym rozbierane jedynie po to, by spontanicznie pociągami wysyłać cegły do Warszawy. Rozumiem Twój punkt widzenia jako z dużym prawdopodobieństwem Warszawiaka. Ale Polska to nie tylko z rozmachem rozbudowana Warszawa. Turystyczne wędrówki po kraju potrafią niejednokrotnie bardzo słusznie zaskoczyć jeszcze fatalnym stanem infrastruktury w niektórych miastach i miasteczkach.
    Każde starsze miasto w Polsce ma swoje historyczne zabudowania pałacowe czy miejsko-ratuszowe. Występujące jeszcze ślady II wojny światowej w tych miastach i miasteczkach to nie tylko atrakcje turystyczne ale także dowody niezbyt chwalebnej polityki realizowanej przez 75 lat. Nie znajduję żadnego powodu do tego, by sytuacja taka miała trwać w nieskończoność.
    • borrka Dla jasności 05.03.21, 21:00
     Ja dobrze wiem o tych rozbiórkach, ale, jako żywo, nikt nie pytał moich Dziadków i Rodziców o zdanie.
     "Wadza" decydowała, a w większości kierowała się względami propagandowymi.


     Dużo jeżdżę (normalnie) po Kraju i widzę pięknie zadbane skrajne "zadupia".
     Więc nie jest to wyłącznie kwestia kasy.
     Ale też, istotnie.
     • edico Re: Dla jasności 06.03.21, 02:00
      borrka napisał:

      > Dużo jeżdżę (normalnie) po Kraju i widzę pięknie zadbane skrajne "zadupia".
      > Więc nie jest to wyłącznie kwestia kasy.
      > Ale też, istotnie.

      To tez prawda. Jednak przyczyny tego zjawiska są bardziej skomplikowane. Przypomina mi się okres bezpośrednio po roku 1989, gdzie praktycznie gospodarka stanęła. Ale to indywidualni ludzie wzięli swoje sprawy w swoje ręce zaczynając od handlu na łóżkach, bazarach czy nie koniecznie legalnym imporcie uzupełniającym tragiczny stan rynku. Niewydolność transportową państwa uratowały prywatne przewozy samochodowe np. węgla ze Śląska.
      Patrząc teraz, jak rządzący dorzynają wybiórczo prywatną inicjatywę, trudno pozostawać w dobrym humorze.
      • borrka Wady i zalety 06.03.21, 13:48
       Ludzie odbiegają od ideału i o ile Polacy "sprawdzili się" w procesie transformacji gospodarki, zawiedli kompletnie w trakcie transformacji politycznej.
       Tępy Januszariat, manipulowany przez niezbyt lotnego demiurga z Mickiewicza, pokazał swą pijaną mordę .
       I mamy, co mamy.
       To nauczka - pańszczyźniani, sprowadzeni do poziomu parzystokopytnych, odwiną się.
       Prędzej, czy później.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka