Dodaj do ulubionych

Biednemu zawsze wiatr w oczy

10.03.21, 17:01
Polski system podatkowy jest regresywny – bardziej obciąża osoby o niskich dochodach niż osoby o wysokich dochodach. Przy umowie o pracę dla pensji sięgającej 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia klin podatkowy (PIT plus składki) wynosi 40 proc. Dla o wiele wyższych zarobków – przekraczających dwukrotnie średnią krajową – rośnie, ale nieznacznie, bo tylko do 41-42 proc. W większości krajów Europy progresywność systemu podatkowego jest znacznie wyższa – różnica pomiędzy jednymi i drugimi w UE sięga średnio 8 pkt. proc. Najlepiej pod tym względem wygląda sytuacja w Irlandii, gdzie różnica pomiędzy pensją wynoszącą 67 proc. średniej płacy a sięgającą 167 proc. tejże wynosi około 17 pkt. proc.

Czy rządy PiS będzie stać w tym Nowym Ładzie na sensowne rozwiązania?
Jak dotychczas przynosiły dużo słów i jeszcze więcej bałaganu.
Obserwuj wątek
   • edico Promocja ze znanym stand-uperem 12.03.21, 15:22
    j-k napisał:

    > Panie - co to za renta starcza - jak ona nie starcza ?

    Komik Andrzeja Piasecznego kupuje bilet, a na pytanie o jego rodzaj odpowiada: Normalny, ale z rabatem i wyciąga Kartę Łodzianina. Po otrzymaniu biletu stand-uper mówi: No, co? J***ć biedę!.
    www.youtube.com/watch?v=jGQo6boKlgA
  • buldog2 Re: Biednemu zawsze wiatr w oczy 10.03.21, 18:59
   W podanym przykładzie z Polski jest progresja.
   A dlaczego niby progresja jest lepsza? Są tacy, którzy twierdzą, że lepszy podatek liniowy, najlepiej od konsumpcji (ktoś kto inwestuje, oszczędza - nie płaci podatku od gospodarności) - inaczej VAT.
   • edico Re: Biednemu zawsze wiatr w oczy 10.03.21, 19:25
    Ja twierdzę, że najlepszą rzeczą jest brak zaufania do tego, co robi i mówi rząd. Potwierdza się w całej rozciągłości stare twierdzenie, że zaufanie jest dobrą rzeczą, ale kontrola znacznie lepszą. A jej realizację widać jedynie w ściganiu drobnych podatników. Niejednokrotnie stwierdzane sprawy bałaganu w instytucjach rządowych pozostają ciągle bez żadnej konsekwencji.
    Po roku 1945 ZUS był zakładem budżetowym i jego dochody i wydatki stanowiły dochód budżetowy, z którego finansowano rozwój przemysły, który z kolej miał finansować przyszłe emerytury i renty. Gdy zaczęło brakować pieniędzy w ZUS, przekształcono go w jednostkę samodzielnie się finansującą ograniczając tym samym dotacje budżetową do ZUS-u. Kolejną rewelacją usprawnienie miały być osobiste konta w różnych funduszach, które "skutecznie" decyzje rządowe zagospodarowały. Ostatni pada już dzisiaj.

    Trudno jest ukryć wrażenie, że realizowane jest odgórnie pisowskie motto Jacka Kurskiego, że "głupi lud we wszystko uwierzy".
    • buldog2 Re: Biednemu zawsze wiatr w oczy 10.03.21, 20:25
     Można dyskutować zakres redystrybucji dóbr od tych, którzy je wypracowali, na rzecz pozostałych oraz tego, na co (w skrócie: oświata vs pijaństwo) mogą być przeznaczone - tu opinii jest wiele, a wszystkie o charakterze aksjomatu. Tak jak gust.
     Odnośnie powyższego - bez uwag.
     • edico Oszczędności na emerytach 10.03.21, 22:55
      businessinsider.com.pl/twoje-pieniadze/emerytury/trzynastka-jej-wysokosc-netto-to-10223-zl/1nhj915?utm_source=browser_viasg_businessinsider&utm_medium=push&utm_campaign=allonet_00d_6de1db3f013c83f&srcc=ucs&utm_v=2
      • taniarada Co ja ci mogę napisać 11.03.21, 05:51
       edico napisał:

       > businessinsider.com.pl/twoje-pieniadze/emerytury/trzynastka-jej-wysokosc-netto-to-10223-zl/1nhj915?utm_source=browser_viasg_businessinsider&utm_medium=push&utm_campaign=allonet_00d_6de1db3f013c83f&srcc=ucs&utm_v=2
       Żeś gołodupiec i musisz tu dorabiać.🤗

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka