Dodaj do ulubionych

Kuriozalne tłumaczenie PiS dla Unii Europejskiej

12.03.21, 11:09
Komisja Europejska zarekomendowała Polsce reformę świadczeń społecznych po to, by środki docierały do najbardziej potrzebujących.

W projekcie Krajowego Planu Odbudowy polski rząd odpowiada:
Jak wskazują doświadczenia związane z kryzysem wywołanym przez pandemię COVID-19, świadczenia społeczne nie przyczyniają się do wzrostu bezrobocia. Oznacza to, że reforma świadczeń społecznych nie miałaby wielkiego znaczenia w odniesieniu do budowania odporności gospodarki na kolejne kryzysy, a raczej mogłaby spowodować niepotrzebne antagonizowanie społeczeństwa”.

Czy nie jest skandalem, że Polska należąc do grupy krajów bogatych nie jest w stanie zapewnić godnej pieniężnej pomocy społecznej zgodnie z sugestią Unii?
Średnia unijna to 1,3 proc. PKB. Polska jest na przedostatnim miejscu z 0,3 proc. Ostatnia jest Rumunia z 0,1 proc. PKB.

Jak długo w tym kraju ludzie będą się dawać mamić czczym słowom i sprzedawać swe głosy za ułudne obietnice przedwyborcze?
Obserwuj wątek
    • sverir Re: Kuriozalne tłumaczenie PiS dla Unii Europejsk 12.03.21, 13:15
     " Dotyczy to świadczeń społecznych przez państwa na rzecz najbardziej potrzebujących"

     Oki, dzięki za wyjaśnienie. Teraz mogę się odnieść.Zgodnie z informacjami z Eurostatu przodujemy w wydawaniu pieniędzy "na rodzinę", jesteśmy w środku stawki w wydawaniu "na osoby starsze", za to dołujemy w kategorii "zdrowie" i - jak widać po Twoich słowach - w kierowaniu wsparcia do osób naprawdę tego potrzebujących. Te dane dobrze pokazują, dlaczego pisowskie "programy socjalne" są zwykłym rozdawnictwem.

     • edico Re: Kuriozalne tłumaczenie PiS dla Unii Europejsk 12.03.21, 13:36
      Tego nie sprawdzałem. Twierdziłem to już od dawna traktując te całe 500+ bez ustalenia jakiegoś limitu dochodu przypadającego na osobę w rodzinie jako zupełnie poroniony pomysł, którego właściwie głównym celem była jedynie akceptacja własnych propagandowych poczynań dla zdobycie głosów wyborczych. Np. w USA występują również świadczenia dla ubogich, jednak nie dla wszystkich a i te podlegają kontroli zasadności wydatkowania. W Polsce ani MOPS-y nie mają warunków kontroli wydawanych środków, ani też te całe 500+. Co może zrobić jedna czy dwie osoby zatrudnione w MOPS-ie na całą gminę oprócz nieustannego rozpatrywania podań i dzielenia dostępnych im środków. Całą tę farsę traktuję jako propagandowe zamykanie ust krytykującym te rozwiązania.
      • j-k as usual - bzdety bez wiedzy. 12.03.21, 13:39
       wprowadzenie progu dochodowego jest sluszne.

       tyle, ze przy polskim kanciarstwie byloby to trudne do sprawdzenia - bo zanizanie dochodow

       - to polska specjalnosc.

       ale w miare postepu komputeryzacji - masz racje - ten model nalezy przyjac.
       • sverir Re: as usual - bzdety bez wiedzy. 12.03.21, 15:25
        " tyle, ze przy polskim kanciarstwie byloby to trudne do sprawdzenia - bo zanizanie dochodow"

        Bajki jasiu opowiadasz. Część świadczeń socjalnych jest uzależniona właśnie od osiąganego dochodu. PIT, odcinek renty, zaświadczenia. Ośrodki pomocy społecznej w dodatku prowadzą wizje lokalne. Nie trzeba byłoby więc stosować żadnej rewolucji w systemie, tylko przyjąć rozwiązania stosowane przy innych świadczeniach.

        Tylko że celem 500+ nie jest wcale wsparcie socjalne (choć istotnie części osób bardzo to pomogło), tylko zwyczajne przekupstwo wyborcze.
      • sverir Re: Kuriozalne tłumaczenie PiS dla Unii Europejsk 12.03.21, 15:22
       Ja sprawdziłem:) Zresztą swego czasu rząd się chwalił, ze Polska przoduje w wydatkach na rodzinę (mowa o % PKB, nie o kwotach). IMHO bezpośrednie transfery socjalne powinny być ostatecznością, zatem powinny być kierowane do osób, które naprawdę inaczej nie mogą. Reszta naprawdę może korzystać z innych form wsparcia, na czele z dostępem do opieki zdrowotnej czy - w przypadku rodzin - dostępu do żłobków i przedszkoli.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka