Dodaj do ulubionych

Pokłosie pisich dyplomatołków na Białorusi

19.03.21, 14:54
Prokuratura w Brześciu skierowała do sądu gospodarczego pozew o likwidację organizacji prowadzącej w tym mieście polską szkołę. Śledczy zarzucają władzom placówki zakłamywanie historii i "rehabilitację nazizmu" - informuje prorządowy białoruski portal tvr.by. Chodzi tutaj o wydarzenia zorganizowane w pomieszczeniu wynajętym przez Forum Polskich Inicjatyw Lokalnych i Szkołę Polską.

W związku ze sprawą zatrzymano dyrektorkę Polskiej Szkoły w Brześciu Annę Paniszewą, która wracała na Białoruś oraz 43-letniego współzałożyciela placówki.

Białoruskie ministerstwo spraw zagranicznych poleciło polskiemu konsulowi w Brześciu Jerzemu Timofiejukowi opuścić Białoruś w związku z jego udziałem w wyżej wymienionym wydarzeniu. W odpowiedzi Polska uznała za persona non grata dyplomatę z ambasady republiki Białorusi w Warszawie. Dzień później z kolei białoruskie MSZ poleciło, by dwóch polskich dyplomatów - konsul generalny w Grodnie i konsul z tej samej placówki - w ciągu 48 godzin opuściło terytorium Białorusi.
Obserwuj wątek

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka