Dodaj do ulubionych

Zerwanie,rewizja konkordatu?

30.03.21, 21:00
Po decyzji papieża. Kler to obywatele,dlaczego mają inne prawa.
Obserwuj wątek
  • edico Re: Zerwanie,rewizja konkordatu? 30.03.21, 21:16
   Skoro jednostronnie Pius XII zerwał konkordat z Polską po agresji Niemiec na Polskę w październiku 1939 roku, taka możliwość istnieje i w obecnej sytuacji wydaje się wręcz koniecznością z uwagi na mijanie się praktyki z zapisami konkordatowymi. Punktem wyjścia w moim przekonaniu jest nie naśladownictwo postępowania Watykanu, a dyplomatyczne wezwanie do pełnej renegocjacji konkordatu. Odmowa lub przeciąganie procesu renegocjacji było by cywilizowanym a nie bandyckim rozwiązaniem problemu przez jego wypowiedzenie.
   • ukos Re: Zerwanie,rewizja konkordatu? 30.03.21, 23:41
    behemot17-13 napisał:

    > Hołd Pruski. Przez ówczesnych,, niekoniecznie pozytywnie,

    Hołd Pruski po prostu nie został wykorzystany. Albrecht Hohenzollern, który wcześniej wojował z Polską, po złożeniu hołdu stał się niezwykle lojalnym lennikiem Polski, także wielkim mecenasem polskiej kultury. Był gotowy do inkorporacji Księstwa Pruskiego do Rzeczpospolitej w zamian za koronę. Niestety niefortunnie zmarł cztery lata przed Zygmuntem Augustem, a dziedziczący po nim tron pruski syn był chory umysłowo, więc ten projekt nie mógł być zrealizowany. Wcześniej Polska nie wykorzystała uzyskanego po Grunwaldzie prawa do obsady połowy miejsc w Zakonie Krzyżackim. Gdyby tego dopilnowano, to całkiem realne mogło być przeniesienie spolszczonego Zakonu na Dzikie Pola, do obrony południowo-wschodnich rubieży i ewentualnej dalszej ekspansji (były wówczas takie pomysły).
    • edico Re: Zerwanie,rewizja konkordatu? 31.03.21, 19:20
     To się zgadza. Nie mniej jednak Wpływ na to miały wymienione błędy kolejnych polskich królów. Rozpoczął je już Zygmunt II August pochopnie kierując się krótkowzroczną polityką wydał 4 (lub 5) marca 1563 roku dyplom nadający także Hohenzollernom z Brandenburgii prawo do pruskiego lenna. Jednakże królewskiego dyplomu nie włączono do sejmowych konstytucji, gdyż nie został zatwierdzony przez sejm. Można go było tylko traktować jako osobistą obietnicę króla, która jednak nie miała formalnego znaczenia. Zatem postanowienia z 1525 roku były jeszcze wtedy do utrzymania. Henryk Walezy panował zbyt krótko, by wpłynąć na losy Prus Książęcych. Natomiast jego następca, Stefan Batory popełnił ogromny i nie wynaczalny błąd.

     Mógł przejąć faktyczną kontrolę nad Prusami Książęcymi. Mógł także kuratelę przekazać przedstawicielom stanów pruskich, uzależniając je od siebie. Wybrał jednak najgorzej jak mógł. Na kuratora Albrechta Fryderyka z „łaski i dobrej woli” wybrał w 1578 roku Jerzego Fryderyka. Gdyby tego było mało, Jerzy Fryderyk okazał się znakomitym kuratorem, który umocnił władzę książęcą i wpływy Hohenzollernów w Prusach Książęcych. Dodatkowo król w 1585 roku, gdy stany pruskie występowały przeciwko Jerzemu Fryderykowi, także nie skorzystał z okazji do ingerencji w Prusach Książęcych, ale poparł w tym sporze kuratora zamiast stanów pruskich. Opozycja wobec księcia została wkrótce rozbita, a on Stefan Batory jedynie umocnił swoją pozycję w polskim lennie.
     W 1608 roku kolejny król Zygmunt III Waza ponownie po raz drugi w swej kadencji stanął przed możliwością podjęcia interwencji w Prusach. 29 kwietnia 1609 roku jednak zgodził się na przekazanie kurateli Janowi Zygmuntowi Hohenzollernowi. W 1618 roku zmarł ostatni prawowity władca Prus Książęcych, Albrecht Fryderyk. Zatem całość Prus winna zostać inkorporowana do Królestwa Polskiego. Jednakże wcześniejsze błędy polskich władców, a zwłaszcza Zygmunta III Wazy, doprowadziły do sytuacji, że gdy 1620 roku umarł także Jan Zygmunt, władzę w Prusach przejął Jerzy Wilhelm, nie starając się nawet o wcześniejszą zgodę Rzeczpospolitej. Podczas wojny polsko-szwedzkiej z lat 1626-1629 książę Pruski wprost dopuścił się zdrady przeciwko Rzeczpospolitej. Nie tylko nie pomógł swojemu wasalowi, co wprost sprzyjał Szwedom podstępnie oddając im Piławę, która stała się dla szwedzkiej armii wygodnym portem zaopatrzeniowym. Prusy Książęce nie tylko nie pomogły Rzeczpospolitej, co na skutek pokoju Jerzy Wilhelm otrzymał prawo do Malborka, Sztumu wraz z Żuławami Malborskimi. Natomiast Szwedzi zatrzymywali Piławę i Kłajpedę. Tak mniej więcej wygląda sprawa zaprzepaszczenia Hołdu Pruskiego.
  • kawa_poranna11 Re: Zerwanie,rewizja konkordatu? 30.03.21, 22:48
   taniarada
   Re: Zerwanie,rewizja konkordatu?
   30.03.21, 22:00
   Zerwałeś i co dalej zamierzasz z tym zrobić?

   A co by trzeba robić?
   Inwentaryzację majątku kościelnego w celu sekularyzacji.
   Kościół ustawić w roli obsługującego wiernych, tych którzy to zechcą.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka