Dodaj do ulubionych

Do krytykantów PO za KPO

07.05.21, 09:15
Co by się stało, gdyby wszystkie partie opozycyjne w Sejmie zgodnie wstrzymały się od głosu w sprawie KPO?
Osobiście w tej sprawie popieram PO i krytykuję lewicę.
Obserwuj wątek
   • jureek Re: Do krytykantów PO za KPO 07.05.21, 14:26
    pies.na.czarnych napisała:

    > Zaświtałoby światełko na firmamencie zgody partii opozycyjnych, a tak mamy nada
    > l wojenkę.

    Coś w tym jest. Wszystkie partie opozycyjne poza PO i Konfederacją zagłosowały za funduszem odbudowy. Czyli widać, kto się z tej zgody wyłamał.
    • sverir Re: Do krytykantów PO za KPO 07.05.21, 18:59
     "Coś w tym jest. Wszystkie partie opozycyjne poza PO i Konfederacją zagłosowały za funduszem odbudowy. Czyli widać, kto się z tej zgody wyłamał"

     Przy głosowaniu większością zwykłą głosy wstrzymujące się są pomijane, więc to taka symboliczna niezgoda. W gruncie rzeczy KO nie zrobiła niczego innego, niż na jej miejscu zrobiłaby Lewica, gdyby rząd nie uwzględnił jej postulatów.
     • jureek Re: Do krytykantów PO za KPO 08.05.21, 05:31
      sverir napisał:

      > taka symboliczna niezgoda. W gruncie rzeczy KO nie zrobiła niczego innego, niż
      > na jej miejscu zrobiłaby Lewica, gdyby rząd nie uwzględnił jej postulatów.
      >

      A Ty skąd wiesz, co zrobiłaby lewica?
      • sverir Re: Do krytykantów PO za KPO 08.05.21, 07:30
       " A Ty skąd wiesz, co zrobiłaby lewica? "

       Bo zakładam, że gdy stawia się ultimatum: albo projekt w wynegocjowanym kształcie, albo nici z poparcia, to zamierza się trzymać danego słowa. A takie deklaracje składał m.in. pan Zandberg ("Stanowisko Lewicy od początku było jasne. Potwierdzenie dotarcia do Komisji Europejskiej dokumentów związanych z Krajowym Planem Odbudowy zawierającym postulaty Lewicy będzie oznaczało, że poprzemy jego ratyfikację").
   • sverir Re: Do krytykantów PO za KPO 07.05.21, 13:49
    " Ale w TVPi$$dezinfo by nie miziano Zandberga, Biedronia, Czarzastego ;)"

    A przecież o to między innymi chodziło. Lewica próbuje wmówić, że chodzi o kasę dla Polski. Gdyby jednak rzeczywiście o to chodziło, to Lewica poparłaby KPO bezwarunkowo albo przynajmniej nie stawiałaby ultimatum: postulaty za poparcie planu.
     • jureek Re: Do krytykantów PO za KPO 07.05.21, 14:28
      ave.duce napisała:

      > Biedny Jureek... Dwoi się i troi, a tu co i raz coś nowego wychodzi na światło
      > dzienne...

      Co takiego nowego wyszło? Że TVN łaskawie zaprosiła Zandberga? Wcześnie też go czasem zapraszali, co nie zmienia faktu, że jest to organ KO
      • sverir Re: Do krytykantów PO za KPO 07.05.21, 18:32
       "Co takiego nowego wyszło? Że TVN łaskawie zaprosiła Zandberga?"

       Jurku, jesteś dogmatyk-idealista, Twoja wiara w partię niewzruszona, dlatego pewne rzeczy Ci nie przeszkadzają bądź ich w ogóle nie zauważasz. Zapytam więc wprost: czy gdyby PiS nie spełnił postulatów Lewicy, to Lewica poparłaby KPO?
       • jureek Re: Do krytykantów PO za KPO 07.05.21, 18:45
        sverir napisał:

        > "Co takiego nowego wyszło? Że TVN łaskawie zaprosiła Zandberga?"
        >
        > Jurku, jesteś dogmatyk-idealista, Twoja wiara w partię niewzruszona, dlatego pe
        > wne rzeczy Ci nie przeszkadzają bądź ich w ogóle nie zauważasz. Zapytam więc wp
        > rost: czy gdyby PiS nie spełnił postulatów Lewicy, to Lewica poparłaby KPO?
        >

        To nie było głosowanie nad KPO, tylko nad pozwoleniem UE na zwiększenie zasobów własnych. Myślę, że gdyby PiS nie spełnił postulatów lewicy, to i tak lewica, a przynajmniej Razem, głosowałoby za pogłębieniem integracji.

        P.S. Bez diagnozy rozmówcy nie mógłbyś zadać pytania?
        • sverir Re: Do krytykantów PO za KPO 07.05.21, 18:55
         "Myślę, że gdyby PiS nie spełnił postulatów lewicy, to i tak lewica, a przynajmniej Razem, głosowałoby za pogłębieniem integracji."

         Oddajmy głos panu Zandbergowi (pozwolę sobie zacytować):
         "Stanowisko Lewicy od początku było jasne. Potwierdzenie dotarcia do Komisji Europejskiej dokumentów związanych z Krajowym Planem Odbudowy zawierającym postulaty Lewicy będzie oznaczało, że poprzemy jego ratyfikację".

         Przyznam, że to dość oryginalny sposób na zadeklarowania poparcia dla określonego projektu niezależnie od spełnienia postawionych warunków. Zwykle wypowiedź podobna do zacytowanej oznacza, że brak spełnienia warunków oznacza brak poparcia. Pan Zandberg to jednak nowa jakość w polskiej polityce, więc być może tak sobie tylko gadał i naprawdę przekazywał,że Razem wszystko poprze bez względu na uwzględnienie postulatów.

         W sumie ciekawe, że w podobnym duchu wypowiadała się pani Dziemianowicz-Bąk, ale zapewne też miała tak naprawdę na myśli, że niezależnie od uwzględnienia postulatów Lewica poprze rząd.

         P.S. Mógłbym zadać, tylko po co? To jest takie zabawne, kiedy mi odbijasz coś o KO:)
         • jureek Re: Do krytykantów PO za KPO 07.05.21, 22:24
          sverir napisał:

          > Oddajmy głos panu Zandbergowi (pozwolę sobie zacytować):
          > "Stanowisko Lewicy od początku było jasne. Potwierdzenie dotarcia do Komisji Eu
          > ropejskiej dokumentów związanych z Krajowym Planem Odbudowy zawierającym postul
          > aty Lewicy będzie oznaczało, że poprzemy jego ratyfikację".
          >
          > Przyznam, że to dość oryginalny sposób na zadeklarowania poparcia dla określone
          > go projektu niezależnie od spełnienia postawionych warunków.

          Ja nie twierdzę, że takie bezwarunkowe poparcie było zadeklarowane. Wiem natomiast, jakie były nastroje w okręgach, czytam slacki, rozmawiam z koleżankami. Nawet gdyby SLD dołączyło do budkowego pokera, to nasi powinni byli głosować za funduszem odbudowy i w razie sporu z resztą klubu po prostu wyjść z klubu i założyć własne koło. Zaś to, że udało się przekonać resztę klubu i jeszcze przeforsować parę naszych postulatów w KPO, to tylko dodatkowy sukces naszej małej partyjki
          • sverir Re: Do krytykantów PO za KPO 08.05.21, 07:26
           "Ja nie twierdzę, że takie bezwarunkowe poparcie było zadeklarowane. Wiem natomiast, jakie były nastroje w okręgach, czytam slacki, rozmawiam z koleżankami. Nawet gdyby SLD dołączyło do budkowego pokera, to nasi powinni byli głosować za funduszem odbudowy i w razie sporu z resztą klubu po prostu wyjść z klubu i założyć własne koło. Zaś to, że udało się przekonać resztę klubu i jeszcze przeforsować parę naszych postulatów w KPO, to tylko dodatkowy sukces naszej małej partyjki"

           Przepraszam Jurku, nie piszę, że Ty twierdzisz. Wydaje mi się natomiast, że tak twierdzą politycy Lewicy, którzy w odpowiedzi na krytykę podkreślają, że te pieniądze koniecznie trzeba było wziąć. Dla mnie to się wyklucza. Albo koniecznie trzeba wziąć - a wtedy nie stawia się ultimatum - albo jednak nie tak koniecznie (ale wtedy nie mówi się, że te pieniądze były najważniejsze). I ja naprawdę nie piszę o przystąpieniu do budkowego pokera, bo zachowanie KO, czyli zawsze przeciw, mi po prostu nie odpowiada. Nie kupuję też lubnauerowej retoryki, że bez poparcia dla KPO rząd by upadł (i tu rację ma pan Zandberg mówiący o wotum nieufności). Ja mam żal za te samorządy. Niektórzy działacze Lewicy z zachwytem opowiadają, jak to uszczęśliwili samorządy. Sęk w tym, że samorządy dostały ostateczny projekt w ostatniej chwili (w dniu, w którym miały zająć stanowisko), indywidualnie nikt z nimi niczego nie konsultował (panu Czarzastemu nie udało się nawet porozmawiać z prezydent Świdnicy, członkinią SLD), a gdy ZMP wskazał, że nie może poprzeć KPO bez uwzględnienia ich kluczowych argumentów, Lewica zagroziła: albo wynegocjowany projekt, albo nici z poparcia. I to mi się w tym wszystkim nie podoba, że partia rządząca dogadała się z merytoryczną opozycją ponad głowami tych, o których interesy podobno dbają. Zobaczymy, co przyniesie ustawa wdrożeniowa, jakie mechanizmy wynegocjują merytoryczni opozycjoniści i czy rzeczywiście zadbają o to, żeby nie powtórzyła się sytuacja z Rządowym Funduszem Inwestycji Lokalnych.
           • buldog2 Re: Do krytykantów PO za KPO 10.05.21, 07:33
            ...tak twierdzą politycy Lewicy, którzy w odpowiedzi na krytykę podkreślają, że te pieniądze koniecznie trzeba było wziąć. Dla mnie to się wyklucza. Albo koniecznie trzeba wziąć - a wtedy nie stawia się ultimatum - albo jednak nie tak koniecznie (ale wtedy nie mówi się, że te pieniądze były najważniejsze).

            Odnośnie powyższego nie ma wątpliwości.
        • adam.eu Re: Do krytykantów PO za KPO 07.05.21, 21:25
         jureek napisał:

         > To nie było głosowanie nad KPO, tylko nad pozwoleniem UE na zwiększenie zasobów
         > własnych. Myślę, że gdyby PiS nie spełnił postulatów lewicy, to i tak lewica,
         > a przynajmniej Razem, głosowałoby za pogłębieniem integracji.

         Nad pogłębieniem integracji z przewodniom i właściwom siłom narodu
  • meflst0feles Re: Do krytykantów PO za KPO 07.05.21, 23:17
   adam.eu napisał:

   > Co by się stało, gdyby wszystkie partie opozycyjne w Sejmie zgodnie wstrzymały się od głosu w sprawie KPO?

   To jest niedorzeczny scenariusz, bo gdyby zarząd Lewicy nie układał się cichaczem z pisiorami, to nikt nie musiałyby się w Sejmie wstrzymywać. Kaczor nie dopuściłby do głosowania bez pewności, że je wygra,
   kryzys w Zjednoczonej Prawicy osiągałby właśnie apogeum, a Ziobru z Gowinem nadal by hasali i rozsadzali obóz rządzący od środka.
   Niestety, od kiedy na horyzoncie pojawili się Trzej Muszkieterowie z Lewicy, gotowi wspierać Kaczora w potrzebie, miny jego koalicjantom bardzo zrzedły, spuścili nosy na kwintę i szykują się podpisywać nową umową koalicyjną, byleby tylko Prezes nie odstawił ich na boczny tor.

   • inocom Czy wyście się na rozumu z kamieniem zaminili 07.05.21, 23:45
    meflst0feles napisał:

    > adam.eu napisał:
    >
    > > Co by się stało, gdyby wszystkie partie opozycyjne w Sejmie zgodnie wstrz
    > ymały się od głosu w sprawie KPO?
    >
    > To jest niedorzeczny scenariusz, bo gdyby zarząd Lewicy nie układał się cichacz
    > em z pisiorami, to nikt nie musiałyby się w Sejmie wstrzymywać. Kaczor nie dopu
    > ściłby do głosowania bez pewności, że je wygra,

    www.radiowroclaw.pl/articles/view/107519/M-Kobosko-Polska-2050-zaglosuje-za-funduszem-Klusowanie-W-tej-kadencji-tylko-kolo-poselskie
    Myślę, że nikła część wyborców Platformy Obywatelskiej zrozumiałaby taką sytuację, w której partia, która od lat ma wizerunek ugrupowania bardzo proeuropejskiego nagle występuje przeciwko funduszowi, który jest z naszej perspektywy jest dla Polski, ale on jest tak samo dla wszystkich 27 krajów unijnych. Jeżeli jeden z tych krajów nie ratyfikuje funduszu, to tego funduszu nie będzie dla 27 krajów. Więc to byłoby niezwykle trudne.
     • jureek Re: Czy wyście się na rozumu z kamieniem zaminili 08.05.21, 05:39
      meflst0feles napisał:

      > To swoją drogą ciekawe, że pisiory, specjaliści w unijnych porażkach w stosunku
      > 1:27, nagle się przejmują co pomyśleliby o nas w Brukseli.

      PiS-iory proeuropejskie, przynajmniej werbalnie, Budka wali tekstami godnymi antyeuropejskich oszołomów, że nie może być tak, że europarlament i brukselscy urzędnicy mają więcej do powiedzenia niż polski Sejm, a lewica jak była, tak pozostaje proeuropejska. A o czym słyszę w mediach? Nie słyszę o wolcie PiS czy KO, słyszę, że to lewica wykonała jakąś woltę
      • sverir Re: Czy wyście się na rozumu z kamieniem zaminili 08.05.21, 07:07
       "A o czym słyszę w mediach? Nie słyszę o wolcie PiS czy KO, słyszę, że to lewica wykonała jakąś woltę"

       Jak sam zauważasz i zauważyłeś wcześniej: PiS jest "proeuropejski" werbalnie, KO jest po prostu anty-PiS. Czyli ani jedna, ani druga partia nie zaskakują w tej mierze (raczej zaskoczyć może, jak niedawno TVP jeździła po Lewicy, że działa na szkodę interesu narodowego, a dziś przedstawia ją jako rozsądną opozycję). Tylko Lewica rzeczywiście coś zrobiła, jakoś zadziałała. Może stąd ta jazda, że nie skończyło się na gadaniu?
  • ktos_z_kosmosu Re: Do krytykantów PO za KPO 07.05.21, 23:40
   Pytanie - co by się stało gdyby partie opozycyjne w sejmie zgodnie i tak dalej?

   Nastąpiłoby przyspieszenie.
   Czyli to co jest nieuchronne. Polacy by poczuli, że kraj drąży nieustannie pogłębiająca się choroba i z przyczyny wcześniejszego wykrycia tej choroby, zdołaliby zapoczątkować proces walki z nią. A, że w sejmie zgoda nie nastąpiła, to sprawca tej choroby nadal będzie nie niepokojony, przygotowywał się, czyli bunkrował i ofiarowaną mu tkankę tłuszczową gromadził na czas, gdy ta nieleczona choroba, już na poważnie zacznie suwerena tarmosić.
   A bo choroba nie drąży Polski?
   A medycy nie tłumaczą jak krowom na miedzy, że wcześnie wykryta i leczona choroba przeważnie jest uleczalną?
   • adam.eu Re: Do krytykantów PO za KPO 08.05.21, 20:39
    Wyborcy zwrócili by też uwagę na ugrupowanie Ziobry, na rozdźwięki na prawicy i to mogło by jej zaszkodzić.
    Razem z Orlenem, z Biedroniem i Czarzastym nie dopuścili do takiej możliwości.
  • edico Re: Do krytykantów PO za KPO 09.05.21, 10:58
   Nie jest to wcale takie jednoznaczne. Jedno jest pewne, że Kaczyński rozegrał ze skutkiem zarówno swoich jak i opozycję. Winę za to ponosi cała opozycja bez względu na jej barwy. Jednak największe baty należą się PO. Jako lider opozycji powinien ją organizować w ramach wymiany poglądów z innymi partiami w celu ustalenia jednolitego frontu politycznego a nie stawiać im swoje warunki. Obawiam się, że to ostatecznie pociągnie za sobą długotrwałe konsekwencje dla tej partii.
   • bardzo.cicho Re: Do krytykantów PO za KPO 09.05.21, 11:39
    Nie sądzę, aby Kaczyński tak to rozegrał. Tak się po prostu ułożyło. I też uważam, że naturalnym liderem opozycji powinien być Budka, ale KO weszła chyba w stan hibernacji dopóki PIS nie popłynie jeszcze bardziej na pandemii i jej skutkach. Szkoda, że nikt nie zainicjował rozmów w sprawie wspólnego stanowiska na opozycji. Nie mam pretensji do Lewicy o rozmowy z PISem w kwestii popandemicznej rzeczywistości, ale o nieprzemyślane żarty, aby dogryźć KO mam.
    • edico Re: Do krytykantów PO za KPO 09.05.21, 12:13
     Nie jestem zachwycony takim obrazem walki politycznej. Traktuję to jednak jako odpowiedź na stanowisko PO, że po za nimi jest już tylko ściana a frytki konsumują sobie na śniadanie.
    • adam.eu Re: Do krytykantów PO za KPO 11.05.21, 00:32
     bardzo.cicho napisał(a):

     > Nie sądzę, aby Kaczyński tak to rozegrał. Tak się po prostu ułożyło. I też uważ
     > am, że naturalnym liderem opozycji powinien być Budka, ............................

     W moim odczuciu Budka jest lepszy od Kopacz, jednak brakuje mu charyzmy. Polityka to nie tylko poglądy, ale też umiejętność pociągnięcia za sobą ludzi. Ale to nie ja jestem członkiem ani wyborcą głosującym systematycznie na PO.
     • bardzo.cicho Re: Do krytykantów PO za KPO 12.05.21, 21:28
      Budka czy Trzaskowski to intelektualiści, którzy nie zdobędą uznania ludzi o nazwijmy ich "rewolucyjnym" nastroju, żądnym szturmu Bastylii, szubienic, odnalezieniu winnych. Właściwie to wiadomo kim są ci winni. Takim trochę rewolucyjnym kandydatem jest Hołownia, ale to nadal intelektualista. I choć odebrał PiSowi z 10 procent i pewnie trochę KO - tych sfrustrowanych popisem, głosujących na mniejsze zło, tak raczej stanął w miejscu. Teraz pozostaje resztę głosów zdobywać rozmową twarzą w twarz. Wyjść do ludzi. Do wykluczonych cyfrowo. Ale pojawiła się inna nadzieja. Ktoś znajomy mówił, że jego znajomy, twardy PISowiec powiedział, że dobrze mówi ten... Zandberg. Wiec może ten filtr-flirt w sondażach trochę poprzestawia.
      • adam.eu Re: Do krytykantów PO za KPO 13.05.21, 08:55
       Ponoć o lewicy dobrze mówi TVPis. Byś może to jest jedna ze znaczących przyczyn, że wyborcy PIS dostrzegają Zandberga, o ile faktycznie takie zjawisko faktycznie występuje na zauważalną skalę.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka