Dodaj do ulubionych

Po co na wsi instalacja gazowa?

20.05.21, 23:14
PrezesPan planuje gazyfikację polskiej wsi.... i tak się zastanawiam (jako mieszkaniec wsi) po jaką cholerę nam ten gaz? Chyba tylko do gotowania, ale tu wystarczają aż nadto butle. Rozumiem: fotowoltaika, systemy solarne, i tak dalej, ale gaz? Kto będzie dom na wsi ogrzewał gazem?
Polska gazu nie ma, cały musi importować. No chyba, że trzeba uzależnić się od jakiegoś dostawcy...
Obserwuj wątek
    • inocom To samo mówili o elektryczności. 20.05.21, 23:17
      dr.krisk napisał:

> PrezesPan planuje gazyfikację polskiej wsi.... i tak się zastanawiam (jako mies
      > zkaniec wsi) po jaką cholerę nam ten gaz? Chyba tylko do gotowania, ale tu wys
      > tarczają aż nadto butle. Rozumiem: fotowoltaika, systemy solarne, i tak dalej,
      > ale gaz? Kto będzie dom na wsi ogrzewał gazem?
      > Polska gazu nie ma, cały musi importować. No chyba, że trzeba uzależnić się od
      > jakiegoś dostawcy...

Postęp panie.
      • inocom Re: Po co na wsi instalacja gazowa? 20.05.21, 23:43
        yoma napisała:

> To raz, a dwa chciał zelektryfikować i przejść do historii, ale jakaś łajza to
        > zrobiła 70 lat temu.
        >
        > O skanalizowaniu polskiej wsi nic nie było?

Polska jest raczej płaska jak stół. W wielu miejscach kanalizacja jest całkowicie nieopłacalna, bo nie można wykorzystać grawitacji i potrzeba rzeszy przepompowni. Np. powiat milicki, jest bardzo trudny do skanalizowania z powodu "braku nachylenia". Barycz płynie zabagnioną doliną, z bardzo małym spadkiem (ok. 0,035%) (na kilometrze masz 35 cm spadku).
        Dla szerokiej, jak duda rury spustowej minimalny spadek to 1.5%. Czyli musisz wszędzie pompować.
        Jeśli gdzieś jest stosunkowo mało ludzików na km, kanalizacja to zbędny koszt. Nigdy nie zwróci się ekologicznie.

Z tego powodu elektrownie szczytowo-pompowe nie są w Polsce popularne. Za płasko.
        • ktos_z_kosmosu Re: Po co na wsi instalacja gazowa? 21.05.21, 00:08
          inocom napisał:

> Polska jest raczej płaska jak stół. W wielu miejscach kanalizacja jest całkowic
          > ie nieopłacalna, bo nie można wykorzystać grawitacji i potrzeba rzeszy przepomp
          > owni. Np. powiat milicki, jest bardzo trudny do skanalizowania z powodu "braku
          > nachylenia". Barycz płynie zabagnioną doliną, z bardzo małym spadkiem (ok. 0,0
          > 35%) (na kilometrze masz 35 cm spadku).
          > Dla szerokiej, jak duda rury spustowej minimalny spadek to 1.5%. Czyli musisz w
          > szędzie pompować.

Wątek stanowi o gazie ziemnym, a nie o gazach, które siłą wyższa wydalasz do kanalizacji, a też nie o ruchu elektronów swobodnych.
          Dziwne masz skojarzenia.
          Prawda, Jarosław K, TV PiS, ojciec dyrektor i ksiądz proboszcz z kadzielnicą, robią swoje.
          • inocom Yoma wypaliła z kanalizacją. 21.05.21, 00:13
            ktos_z_kosmosu napisał:

> inocom napisał:
            >
            > > Polska jest raczej płaska jak stół. W wielu miejscach kanalizacja jest ca
            > łkowic
            > > ie nieopłacalna, bo nie można wykorzystać grawitacji i potrzeba rzeszy pr
            > zepomp
            > > owni. Np. powiat milicki, jest bardzo trudny do skanalizowania z powodu
            > "braku
            > > nachylenia". Barycz płynie zabagnioną doliną, z bardzo małym spadkiem (o
            > k. 0,0
            > > 35%) (na kilometrze masz 35 cm spadku).
            > > Dla szerokiej, jak duda rury spustowej minimalny spadek to 1.5%. Czyli mu
            > sisz w
            > > szędzie pompować.
            >
            > Wątek stanowi o gazie ziemnym, a nie o gazach, które siłą wyższa wydalasz do ka
            > nalizacji, a też nie o ruchu elektronów swobodnych.
            > Dziwne masz skojarzenia.
            > Prawda, Jarosław K, TV PiS, ojciec dyrektor i ksiądz proboszcz z kadzielnicą, r
            > obią swoje.

Może ją przypiliło :)
        • ktos_z_kosmosu Re: Po co na wsi instalacja gazowa? 21.05.21, 00:33
          pies.na.czarnych napisała:

> Ta kanalizacja mogłaby być źródłem metanu, ale przecież nie z Kulawym takie num
          > ery. Musi być ruski gaz.;)

A co ty chcesz od ruskiego gazu?
          Ruskim gazem ogrzewam dom, wodę i zupy kosmitka gotuje, a za najzimniejszy okres 2021, zapłaciłem 960 zł/dwa miesiące. Wczoraj za kolejne dwa już 520.
          Przedstaw mi tańsze źródło energii. Ja liczyłem, liczyłem i nie znalazłem.
          Co do pomysłu prezesa, to jestem przeciw. Nie to, że chłopom żałuję. Jestem przeciw, bo taka inwestycja cholernie dużo kosztuje, tak w budowie, jak i w eksploatacji, a ja dokładać się do tego nie mam ochoty. Oni pokryją Polskę siecią gazową, a gigantyczne koszty rozłożą na wszystkich korzystających z gazu.
    • qwardian Bo to zdrajcy.. 21.05.21, 08:43
      Bo to zdrajcy, który przeznaczą złodziejskie środki z Brukseli na zamykanie polskich kopalń i likwidację zdrowego polskiego węgla. W zamian zafajdaczą nas elektrownią atomową, której żywotność trwa 30 lat, a jej odpady promieniują przez miliony lat. O gazie nie wspomnę, bo kurek zostanie zakręcony w momencie kiedy zamkną ostatnią kopalnię.
      • adam.eu Re: Bo to zdrajcy.. 21.05.21, 11:45
        qwardian napisał:

> Bo to zdrajcy, który przeznaczą złodziejskie środki z Brukseli na zamykanie pol
        > skich kopalń i likwidację zdrowego polskiego węgla. W zamian zafajdaczą nas ele
        > ktrownią atomową, której żywotność trwa 30 lat, a jej odpady promieniują przez
        > miliony lat. O gazie nie wspomnę, bo kurek zostanie zakręcony w momencie kiedy
        > zamkną ostatnią kopalnię.

Trzeba też wziąć pod uwagę względy zdrowotne. W Czechach nie ma ogrzewania węglem. Nie pamiętam gdzie, ale w dwóch sąsiadujących miejscowościach polskiej ogrzewanej piecami węglowymi i czeskiej ogrzewanej gazem średnia długość życia to 1 rok na korzyść Czechów ogrzewających się gazem.
      • jureek Re: Po co na wsi instalacja gazowa? 21.05.21, 14:38
        adam.eu napisał:

> Na wsi też niektórzy ludzie ogrzewają gazem,

Zrozumiałem do tego, a co dalej chciałeś przekazać?

> na wsi, a i na jak jest tylko kilk
        > a domów, przy braku wiatru może śmierdzieć od wyziewów z kominów.
        >
        • adam.eu Re: Po co na wsi instalacja gazowa? 21.05.21, 22:15
          jureek napisał:

> Zrozumiałem do tego, a co dalej chciałeś przekazać?

> > na wsi, a i na jak jest tylko kilk
          > > a domów, przy braku wiatru może śmierdzieć od wyziewów z kominów.

Że nawet kilka kominów potrafi mocno zanieczyścić powietrze w promieniu kilkuset metrów. Trafiłem raz na taki przysiółek, z trzech stron otoczony lasem, a z czwartej łąki. Na pewno nie było palone drewnem :(. Znajomi twierdzili, że to mogła być wina fatalnej jakości węgla sprowadzanego z Rosji. A zdarza się też sądząc po dymie, że ludzie palą śmieciami czy nawet plastikiem co prawda nie przez cały czas.
          Dym z drewna, to mi nie przeszkadza, chociaż pewnie też jest szkodliwy jakimś stopniu.
          • jureek Re: Po co na wsi instalacja gazowa? 21.05.21, 23:02
            adam.eu napisał:

> Że nawet kilka kominów potrafi mocno zanieczyścić powietrze w promieniu kilkuse
            > t metrów.

Pełna zgoda. Jeżdżę dużo rowerem po okolicznych wioskach i w miesiącach, gdy trzeba grzać, wygląda to okropnie. Dlatego gaz jest na pewno lepszym ekologicznie rozwiązaniem niż palenie węglem czy drewnem. Kraków nie bez powodu zakazał kominków i w ogóle używania paliw stałych, czyli także drewna.
      • buldog2 Re: bo Unia sie tego domaga ? 21.05.21, 12:31
        Ale jak tylko przestanie sprzedawać w pozostałych krajach Unii żywność, pobierać od nich dopłat oraz importować z nich inne towary, wtedy z miejsca stanie niezależna i nastanie powszechna i pełna szczęśliwość.

Borygo!
        Kanisterek!
        Zdrowie nasze w gardła wasze!
      • wkkr Re: bo Unia sie tego domaga ? 25.05.21, 09:31
        Polska wieś jest zależna od UE bo bierze te wstrętne eurodolary. Polski chłop nie powinien dostawać takich pieniędzy bo go to demoralizuje. Dlatego powinniśmy jak najszybciej z UE wyjść, dość darmowych pieniędzy!
              • pies.na.czarnych Re: Po co na wsi instalacja gazowa? 21.05.21, 17:15
                Wykrakałem :))))))

Zdaniem wiceministra klimatu i środowiska Jacka Ozdoby (Solidarna Polska) decyzja TSUE "jest oderwana od rzeczywistości". "TSUE nie tylko bezprawnie ingeruje w sprawy Polski, ale ta decyzja jest oderwana od rzeczywistości. 8 proc. energii w kraju pochodzi z elektrowni Turów. Solidarna Polska od dawna przestrzega przed bezprawnym działaniem organów UE. Bezpieczeństwo energetyczne to priorytet naszego programu" – wskazał.

W ocenie ministra Michała Wójcika to skandal. "Złoże w Kopalni Turów jest eksploatowane od dziesiątków lat. Dziś sędziowie Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej nakazali natychmiastowe wstrzymanie wydobycia. Tak, to skandal" – podkreślił polityk Solidarnej Polski. Jego zdaniem "koszty społeczne i gospodarcze mogą być ogromne". "Na decyzji zarobią sąsiednie państwa" – dodał.

tvn24.pl/biznes/z-kraju/kopalnia-turow-pge-michal-wojcik-piotr-wawrzyk-komentarze-po-decyzji-tsue-5100592
      • jureek Re: Po co na wsi instalacja gazowa? 21.05.21, 15:26

> > Kto będzie dom na wsi ogrzewał gazem?
        >
        > W takim razie czym ogrzewa się domy na wsi? Spalając śmieci i drewno, a może na
        > rodowym wynglem? Pytam bo nie wiem.

Nie wiesz, ale się wypowiesz. I to nie raz już w tym wątku piszesz.
      • dr.krisk Re: Po co na wsi instalacja gazowa? 21.05.21, 16:59
        W mojej wsi domy ogrzewa się głównie drewnem. Ja zresztą też (mam solary i fotowoltaikę, ale lubię mieć ciepło). To nie musi oznaczać pokrywania okolicy smrodliwym dymem, jak piec jest dobry, to nie dymi.
        A wieś nie będzie się ogrzewać gazem z sieci, bo to strasznie drogo. Lepszy byłby zestaw: pompa ciepła + fotowoltaika.
        Stąd moje pytanie: po co na wsi instalacja gazowa?
        • pies.na.czarnych Re: Po co na wsi instalacja gazowa? 21.05.21, 17:25
          Drewno nie jest dobrym rozwiązaniem. Szkodliwość mniejsza niż spalanie węgla, ale jednak.

Oczywiście na wsi macie możliwość korzystania z energii odnawialnej jednak przy naszym klimacie to nie wystarcza na ogrzewanie podczas zimy.
          Dopóki nie wymyślą nic lepszego optuję za własną instalacją gazową.
          Taki zbiornik można kupić, lub wynająć za niewielką miesięczną opłata.

https://www.bobex.be/shared/wat-is-gastank.jpg
              • dr.krisk Re: Po co na wsi instalacja gazowa? 21.05.21, 17:39
                Popatrzyłem na zestawienie, i mam wątpliwości, czy rzeczywiście o wiele mniej:
                www.nie-truje.pl/baza-wiedzy/zagrozenia-dla-zdrowia/co-emitujemy-podczas-spalania
                Porównaj ilość ciepła.
                Skandynawowie od setek lat ogrzewają się drewnem, i jakoś rak ich nie wykańcza. Swego czasu miałem kontakty zawodowe z Finami: drewno i pompy ciepła.
                • pies.na.czarnych Re: Po co na wsi instalacja gazowa? 21.05.21, 17:53
                  To zestawienie nie pokazuje danych na temat nowych pieców gazowych, kondensacyjnych. Również nie widzę tam analizy spalania w piecach propan/butan.

Skandynawowie, Finowie nie ogrzewają drewnem w dużych miastach. Dodatkowo izolacja cieplna ich domów jest chyba najlepsza w całej Europie.

Pompa ciepła jest OK, ale to również nie jest tania inwestycja.
                • pies.na.czarnych Re: Po co na wsi instalacja gazowa? 21.05.21, 18:17
                  Czym się trujemy:

dwutlenek siarki SO2

tlenek węgla CO

tlenki azotu NO

amoniak NH3

pył zawieszony (całkowity – TSP oraz frakcje drobne: PM10 i PM2,5)

metale ciężkie: kadm, rtęć i ołów oraz arsen, chrom, cynk, miedź i nikiel

niemetanowe lotne związki organiczne (NMLZO) – prekursory ozonu

trwałe zanieczyszczenia organiczne – TZO (w tym dioksyny i furany, polichlorowane bifenyle (PCDD/F), heksachlorobenzen (HCB) oraz wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (WWA): benzo(a)piren, benzo(b)fluoranten, benzo(k)fluoranten i indeno(1,2,3-cd)piren).
                  • dr.krisk Re: Po co na wsi instalacja gazowa? 21.05.21, 18:46
                    Jasne. Ale w przypadku gazu należy dodać zanieczyszczenia emitowane przy jego wydobyciu, obróbce, przesyłaniu, itp. Fakt - przy pozyskiwaniu mojego drewna spalam benzynę i olej w pile spalinowej, no i wiozę drewno traktorem kilkaset metrów do domu.
                    Zresztą nie zamierzam pryncypialnie zakazywać włościaństwu ogrzewania chałup gazem - ale śmieszy mnie koncept wleczenia rury z gazem do chałupiny babci Burakowskiej pode lasem co mieszka. Zamiast owych rur wolałbym budowę dróg wiejskich, tanią fotowoltaikę i grzanie wody w solarach.
                      • adam.eu Re: Po co na wsi instalacja gazowa? 21.05.21, 22:32

> Ile drzew rocznie musisz ściąć? Gdyby każdy tak robił to już dawni nie mielibyś
                        > my lasów.

Zapewne nie chodzisz ani nie jeździsz po polskich lasach. W ostatnich latach coraz to więcej drewna leży, wiele drzew nie jest sprzątanych. Co prawda martwe drzewa dają życie wielokrotnie większej ilości organizmom niż żywe. I nie wszyscy by się ogrzali drewnem z lasu, ale można by więcej tego wykorzystywać. Są też plantacje drewna przeznaczonego na spalanie.
                        Widziałem też plantacje roślin energetycznych przeznaczanych na spalanie, nie wiem, jak to się kalkuluje ekonomicznie i ekologicznie.
                        • pies.na.czarnych Re: Po co na wsi instalacja gazowa? 21.05.21, 22:56
                          Spalanie wszystkich organicznych paliw metodą chałupniczą jest szkodliwe. Te plantacje, o których piszesz dają paliwo do nowoczesnych elektrowni na biomasę. Domowe piece są doskonalone i obecnie większość z nich ma sensory kontrolujące i regulujące jakość spalania. Kiedyś najważniejsza była wydajność termiczna pieca. Teraz duży nacisk kładzie się na jakość spalania i obniżenie w spalinach NO (bardzo rakotwórczy), SO2, CO, NH3...
      • inocom Re: Po co na wsi instalacja gazowa? 21.05.21, 19:18

> > Kto będzie dom na wsi ogrzewał gazem?
        >
        > W takim razie czym ogrzewa się domy na wsi? Spalając śmieci i drewno, a może na
        > rodowym wynglem? Pytam bo nie wiem.

Śmieciami nikt na wsi nie pali, bo gmina Milicz odbiera wszystkie i przetwarza w 100%, czego nie potrafi miasto stołeczne Śląska - Wrocław. Nawet jakby ktoś próbował palić, to miałby wizytę sąsiedzką. Park traktowany jest jako dobro wspólne. W czystym powietrzu smród szybko jest wyczuwalny.
        Drewnem się pali, ale nie każdym, tylko głównie olchą, której tam jest od cholery (bagna Baryczy). Nikt nie pali drewnem iglastym, no może na podpałkę.
        Ogrzewanie coraz częściej gazowe. Gotowanie na indukcji, lub gazie.
        Tak wygląda polska wieś.
    • jureek Re: Po co na wsi instalacja gazowa? 21.05.21, 15:24
      Więcej takich głupich pytań, a potem dziwią się, że PiS-owi rośnie.
      Większość komentujących (i pewnie myślących, że dowcipnie komentują) to wieś chyba tylko w telewizorze widziała, bo przez te ekrany przeciwhałasowe, to nic nie widać - czy to jedzie się autostradą, czy pendoliną
        • jureek Re: Po co na wsi instalacja gazowa? 21.05.21, 17:13
          dr.krisk napisał:

> Dlaczego uważasz moje pytanie za głupie? Mieszkam na wsi, i widzę to co widzę.

Ja też mieszkam na wsi. I czekamy tu z utęsknieniem, kiedy wreszcie gaz doprowadzą. Rok temu sołtyska zbierała deklaracje, może tak 10% nie podpisało, że chce gaz. Pisz więc za siebie lub co najwyżej za swoją wieś.
              • dr.krisk Re: Po co na wsi instalacja gazowa? 21.05.21, 19:06
                A skąd się bierze gaz? Rośnie w pobliskim zagajniku? Nie trzeba go wydobywać, przerabiać, przesyłać, itp? Instalacje gazowe, stacje redukcyjne i co tam jeszcze trzeba....
                No i ogrzewanie gazem jest znacznie droższe niż opalanie drewnem. Co w przypadku mojej, dość biednej wsi, jest decydujące.
                Olej opałowy... śmieszne. Nikt zdrowy na umyśle nie będzie ogrzewał się ropą!
                • jureek Re: Po co na wsi instalacja gazowa? 21.05.21, 19:29
                  dr.krisk napisał:

> A skąd się bierze gaz? Rośnie w pobliskim zagajniku? Nie trzeba go wydobywać, p
                  > rzerabiać, przesyłać, itp? Instalacje gazowe, stacje redukcyjne i co tam jeszcz
                  > e trzeba....
                  > No i ogrzewanie gazem jest znacznie droższe niż opalanie drewnem.

Kotła opalanego drewnem nie włączę zdalnie sms-em, gdy akurat jestem w Niemczech, a w Polsce są mrozy. Jakoś u nas we wsi niewielu ogrzewa się drewnem. Większość jednak węglem lub peletem, jest parę pomp ciepła (to chyba te 10%, co nie zadeklarowało, że chcą gaz). Sam mam ogrzewanie olejowe, ale zostawiłem w kuchni piec kaflowy, więc jak jestem sam i nie ma wielkich mrozów, to trochę drewnem też palę.

> Co w przypad
                  > ku mojej, dość biednej wsi, jest decydujące.
                  > Olej opałowy... śmieszne. Nikt zdrowy na umyśle nie będzie ogrzewał się ropą!

No proszę! Jak szybko można na forum dostać diagnozę stanu umysłu :)
            • inocom Re: Po co na wsi instalacja gazowa? 21.05.21, 20:02
              dr.krisk napisał:

> I co z tym gazem zrobicie? Pytam z zaciekawieniem, bo ja w moim domu mam "z sie
              > ci" tylko prąd i internet :) Braku gazu absolutnie nie odczuwam.

Jak masz gospodarstwo to sensownie jest pomyśleć o agregacie prądotwórczym, na wypadek zaniku U. Te na gaz są całkiem sensowne. W celach grzewczych, jako medium też się dobrze sprawdza.
          • pies.na.czarnych Re: Po co na wsi instalacja gazowa? 21.05.21, 17:33
            jureek napisał:

> dr.krisk napisał:
            >
            > > Dlaczego uważasz moje pytanie za głupie? Mieszkam na wsi, i widzę to co w
            > idzę.
            >
            > Ja też mieszkam na wsi. I czekamy tu z utęsknieniem, kiedy wreszcie gaz doprowa
            > dzą
            . Rok temu sołtyska zbierała deklaracje, może tak 10% nie podpisało, że chce
            > gaz. Pisz więc za siebie lub co najwyżej za swoją wieś.

Sam nie możesz sobie zainstalować? Jak zwykle lewicowiec czeka aż mu dadzą.:(
              • pies.na.czarnych Re: Po co na wsi instalacja gazowa? 21.05.21, 19:43
                Nie trzeba kłaść rur dla całej wsi, aby rozwiązać ten problem. O wiele tańsza jest instalacja indywidualna. Wójt waszej wsi jeżeli już musi wydać kasę to powinien dołożyć każdemu do takiej instalacji. W miastach w dzielnicach domków jednorodzinnych ludzie tez muszą sami zakładać instalacje gazowe/na paliwo lekkie i nikt nie wyciąga łapy do miasta.
                • jureek Re: Po co na wsi instalacja gazowa? 21.05.21, 20:09

> Nie trzeba kłaść rur dla całej wsi, aby rozwiązać ten problem. O wiele tańsza j
                  > est instalacja indywidualna.

Po pierwsze gaz ziemny dostarczany rurą jest tańszy niż ten dowożony cysterną. Po drugie, jeśli większość wsi chce gaz to jednak taniej wyjdzie instalacja zbiorowa. A po trzecie, za podłączenie do rury też każdy indywidualnie zapłaci, więc bez sensu jest Twoje gadanie, że chcemy za darmo. No i punkt czwarty, najmniej ważny - estetyka.
                    • jureek Re: Po co na wsi instalacja gazowa? 21.05.21, 22:55

> Do wsi ten gaz doleci ze wschodnim wiatrem?:)

Rurą. Rurę doprowadzono już do sąsiedniej wsi, a za 2-3 lata przedłuży się ją do nas.

> Jaka estetyka? Zbiornik propan/butan można wkopać w ziemię.

A do tych zbiorników to za zachodnim wiatrem gaz dolatuje?

> Chcecie za darmo i tyle. Wy czerwoni już tak macie.

No więc tłumaczę Ci, że za doprowadzenie gazociągu każdy chętny płaci indywidualnie. No ale Wy miziający się z faszystami już tak macie, że można tłumaczyć, a i tak nie zrozumiecie.
                      • pies.na.czarnych Re: Po co na wsi instalacja gazowa? 21.05.21, 23:07
                        Jeżeli potrafiłbyś liczyć wiedziałbyś, że zawsze tańsza będzie indywidualna instalacja zwłaszcza, że jak piszesz trzeba gaz podłączyć z sąsiedniej wsi.
                        Myśląc tak jak ty to właściciele domków jednorodzinnych opalanych paliwem płynnym powinni żądać od miasta podłączenia ich do najbliższej stacji benzynowej. :)
                        • jureek Re: Po co na wsi instalacja gazowa? 21.05.21, 23:10

> Jeżeli potrafiłbyś liczyć wiedziałbyś, że zawsze tańsza będzie indywidualna ins
                          > talacja zwłaszcza, że jak piszesz trzeba gaz podłączyć z sąsiedniej wsi.

Nie odpowiedziałeś, jakie to wiatry dowieją ten gaz do Twoich indywidualnych zbiorników?
                          • pies.na.czarnych Re: Po co na wsi instalacja gazowa? 21.05.21, 23:29
                            > Nie odpowiedziałeś, jakie to wiatry dowieją ten gaz do Twoich indywidualnych zbiorników?

Ten wiary miał ci uzmysłowić, ze rura do wsi sama się nie położy i to kosztuje zajebiste pieniądze.
                            Już wyzej pisałem, ze zbiornik na gaz możesz kupić lub wynająć o firmy dostarczającej gaz. Cena takiego zbiornika naziemnego, lub podziemnego z wkopaniem i podłączeniem do instalacji domowej nie jest aż tak wysoka zwłaszcza, ze to jest inwestycja na wiele lat.
                            • jureek Re: Po co na wsi instalacja gazowa? 22.05.21, 11:46

> Już wyzej pisałem, ze zbiornik na gaz możesz kupić lub wynająć o firmy dostarcz
                              > ającej gaz.

Cały czas pytam, w jaki sposób ta firma dostarcza ten gaz, a Tobie jakoś nie może przejść przez klawiaturę, że dowozi ten gaz cysternami. I taki sposób dostarczania gazu ma być tańszy niż dostarczanie go rurociągiem? To czemu Niemcy z Ruskimi budują gazociąg pod Bałtykiem, a nie ściągają go w cysternach? Zgodzę się, że położenie rury jest na początku droższe niż kupienie zbiornika na propan-butan, ale w dłuższej perspektywie rura wychodzi taniej i mniej szkodliwie dla środowiska. Zgodzę się też, że przydomowe zbiorniki mają sens, gdy zainteresowani gazem mieszkają w dużym rozproszeniu i stanowią niewielką część mieszkańców wsi. Jeśli jednak prawie wszyscy mieszkańcy wsi o zwartej zabudowie chcą mieć gaz, to rura jest lepszym rozwiązaniem, chociaż nie pasuje to do Twojej ideologii libkowego indywidualizmu.
                              • pies.na.czarnych Re: Po co na wsi instalacja gazowa? 22.05.21, 12:35
                                Ekonomie od siedmiu boleści nie porównuj dostarczania czegokolwiek do kilku chałup z dostarczaniem milionów metrów sześciennych na przemysłową skalę. Tak samo dowozi się paliwo płynne do domków jednorodzinnych i nikt nie podłącza ich rurociągiem do najbliższej rafinerii. Jeszcze 20 lat temu ogrzewanie paliwem lekkim było najtańsze ze wszystkich. U mnie całe wioski i małe miasteczka ogrzewano indywidualnymi instalacjami.
                                Przesyłanie gazu rurociągiem to nie jest tylko, jak tobie się wydaje położenie rury.
                                Idź na rower, przewietrz mózgownicę, a później weź się za czytanie. Następnie ołówek w rękę i policz sobie jakie są koszty takiego przedsięwzięcia.
                                Indywidualną instalację gazową możesz mieć za tydzień. Na podłączenie się do centralnej rury będziesz czekał ho, ho, a może i dłużej.
                                • jureek Re: Po co na wsi instalacja gazowa? 25.05.21, 13:28

> Jeszcze 20 lat temu ogrzewanie paliwem lekki
                                  > m było najtańsze ze wszystkich. U mnie całe wioski i małe miasteczka ogrzewano
                                  > indywidualnymi instalacjami.

To akurat wiem, że w Belgii kochają LPG, także jako paliwo do samochodów, może to dlatego, że nie maja własnych złóż gazu. W Polsce jednak gaz ziemny jest tańszy od propanu-butanu i całe wioski i miasteczka mają dostęp do rury.

> Przesyłanie gazu rurociągiem to nie jest tylko, jak tobie się wydaje położenie
                                  > rury.

Oczywiście, że nie tylko to. Dlatego płaci się też abonament na utrzymanie tej rury, stacji redukcji ciśnienia itp. Ale również wliczając ten abonament wychodzi to taniej niż propan-butan.
                                  LPG też nie polega tylko na tym, że przyjedzie cysterna i napełni Ci zbiornik. Ten gaz trzeba skroplić i nie jest to jedyna wymagana operacja techniczna.

> Idź na rower, przewietrz mózgownicę, a później weź się za czytanie. Następnie o
                                  > łówek w rękę i policz sobie jakie są koszty takiego przedsięwzięcia.
                                  > Indywidualną instalację gazową możesz mieć za tydzień.
                                  > Na podłączenie się do ce
                                  > ntralnej rury będziesz czekał ho, ho, a może i dłużej.

No więc wyobraź sobie, że policzyłem. Za propan-butan do indywidualnej instalacji będę płacił mniej więcej tyle samo, ile płacę teraz za olej opałowy. Po co mam więc inwestować w instalację, jeśli nie przyniesie mi to żadnych oszczędności? Dlatego poczekam na rurę, bo cena gazu ziemnego jest już dużo niższa niż ropy, wtedy wymiana pieca będzie miała sens.
                              • sverir Re: Po co na wsi instalacja gazowa? 25.05.21, 15:42
                                "Jeśli jednak prawie wszyscy mieszkańcy wsi o zwartej zabudowie chcą mieć gaz, to rura jest lepszym rozwiązaniem, chociaż nie pasuje to do Twojej ideologii libkowego indywidualizmu."

Mniej bardziej dziwi, że zamiast kolektywnie przeciągnąć rurę i ją uspołecznić, to chcecie za to wszystko zapłacić. I to jeszcze dlatego, że jest to bardziej opłacalne. Zupełnie jak jacyś liberałowie. A gdzie duch lewicy?
      • adam.eu Re: Po co na wsi instalacja gazowa? 21.05.21, 22:40
        jureek napisał:

> Więcej takich głupich pytań, a potem dziwią się, że PiS-owi rośnie.
        > Większość komentujących (i pewnie myślących, że dowcipnie komentują) to wieś ch
        > yba tylko w telewizorze widziała, bo przez te ekrany przeciwhałasowe, to nic ni
        > e widać - czy to jedzie się autostradą, czy pendoliną

Spodziewałem teraz powolnego wzrostu PISu w sondażach jeszcze przed tym wątkiem.
        Ale nie spodziewałem się Twojego wytłumaczenia tego faktu.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka