Dodaj do ulubionych

Do obeznanych. Co to tam panie z tym ZUS-em?

04.06.21, 12:17
Pewien Buzek i świta solidarnie pobożnych, pod koniec 1999 roku, wprowadzili tzw. reformę emerytalną.
Polaków wzięli i podzielili na trzy grupy, nazwane filarami.
Filar 1, to najstarsi, podlegający wyłącznie pod Fundusz ubezpieczeń społecznych, czyli ZUS.
Filar 2, to średniacy, którzy część pieniędzy przekazywanych na ZUS, mogli dobrowolnie przekierować na OFE, w opcjach: Indywidualne konto emerytalne IKE, Indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego IKZE, Pracowniczy program emerytalny PKE. Ci, którzy wyczuli szachrajstwo i nie zadeklarowali swojego udziału w żadnym z wymienionych funduszy, pozostawali automatycznie w ZUS-ie.
Te dwa filary pomijamy, bo pierwsi wyboru nie mieli, a drudzy mieli i tak czy siak dobrowolnie wybrali.
Pozostał filar 3, czyli ci, wg ustawy, już nie podlegający pod fundusz ubezpieczeń społecznych ZUS. Znaczy ZUS na tych się wypiął.
Teraz pytanie.
Zważywszy na katastrofę OFE, jakim prawem ZUS od tych, na których ustawowo się wypiął, już od lat i do dziś, pobiera kasę bez dania tym najmłodszym gwarancji, że ta kasa kiedyś do nich wróci.
Jeśli się mylę względem zabezpieczeń, to zna ktoś podstawy prawne dzisiejszych w tej kwestii poczynań pobożno-solidarnościowych władz tego kraju?
Pytam, bo takiej wiedzy nie mam, a z lenistwa nie chce mi się dociekać.
Wszystko to odbywa się w majestacie prawa, czy wg prawa kaduka?
Obserwuj wątek
    • snajper55 Re: Do obeznanych. Co to tam panie z tym ZUS-em? 04.06.21, 12:54
      ktos_z_kosmosu napisał:

> Pewien Buzek i świta solidarnie pobożnych, pod koniec 1999 roku, wprowadzili tz
      > w. reformę emerytalną.
      > Polaków wzięli i podzielili na trzy grupy, nazwane filarami.
      > Filar 1, to najstarsi, podlegający wyłącznie pod Fundusz ubezpieczeń społecznyc
      > h, czyli ZUS.
      > Filar 2, to średniacy, którzy część pieniędzy przekazywanych na ZUS, mogli dobr
      > owolnie przekierować na OFE, w opcjach: Indywidualne konto emerytalne IKE, Indy
      > widualne konto zabezpieczenia emerytalnego IKZE, Pracowniczy program emerytalny
      > PKE. Ci, którzy wyczuli szachrajstwo i nie zadeklarowali swojego udziału w żad
      > nym z wymienionych funduszy, pozostawali automatycznie w ZUS-ie.
      > Te dwa filary pomijamy, bo pierwsi wyboru nie mieli, a drudzy mieli i tak czy s
      > iak dobrowolnie wybrali.
      > Pozostał filar 3, czyli ci, wg ustawy, już nie podlegający pod fundusz ubezpiec
      > zeń społecznych ZUS. Znaczy ZUS na tych się wypiął.

Wypisujesz brednie. Nikt Polaków nie dzielił. Trzy filary to trzy metody oszczędzania na emeryturę. W pierwszym, w ZUS, oszczędzamy wszyscy, w trzecim może oszczędzać każdy, drugi to OFE,
      ..

S.
      • ktos_z_kosmosu Re: Do obeznanych. Co to tam panie z tym ZUS-em? 04.06.21, 14:12
        snajper55 napisał:

> Wypisujesz brednie. Nikt Polaków nie dzielił.

Jak nie dzielił, jak dzielił.
        Podzielił na trzy filary. Faktycznie do ZUS wpływała cała kasa, bo, by nie tworzyć nowej instytucji, ZUS odegrał rolę pośrednika i tak:
        I filar - 100% kasy zostawało w ZUS-ie
        II filar - Część kasy ZUS przekazywał OFE. Wystarczyło, że z OFE podpisałeś (choć nie musiałeś) umowę i ci w twoim imieniu, zgodnie z ustawą o tę kasę się upomnieli.
        III filar - Też wszystkie pieniądze wg założenia spływały do ZUS, z tym, że ZUS w tym filarze, pełnił rolę tylko pośrednika. Ze strony ZUS, obietnic i gwarancji 0.
        Jako, że mogę się mylić, to podaj mi podstawy prawne, które względem III filaru, twierdzą inaczej.
        Czyli poproszę o opatrzone paragrafami gwarancje państwa polskiego, które uspokoją rocznik z III filaru.
        Zapoznam się z nimi, odszczekam i obwieszczę, nie bez satysfakcji, że skutkiem działań promieni kosmicznych, wypisuję brednie.
        Tak mi się wspomniało.
        To by też tłumaczyło po części dzisiejszy marazm opozycji. Oni też z wielkim OLA BOGA pod tą ustawą się podpisywali, wszyscy. O ile dobrze pamiętam, to tylko jeden poseł wstrzymał się od głosu.
        Kolego wyborowy, jeśli się nie mylę, może być nierozwiązywalna afera stulecia. A chcę się mylić, bo szkoda mi, dziś, faktycznie okradanych ludzi.

• snajper55 Re: Do obeznanych. Co to tam panie z tym ZUS-em? 04.06.21, 15:09
          ktos_z_kosmosu napisał:

> Jak nie dzielił, jak dzielił.
          > Podzielił na trzy filary.

Powtórzę - nikt Polaków nie dzielił. Polacy mieli trzy możliwości odkładania na emeryturę.

> Faktycznie do ZUS wpływała cała kasa, bo, by nie twor
          > zyć nowej instytucji,

Nieprawda. Do ZUS wpływała jedynie kasa na I i II filar.

> ZUS odegrał rolę pośrednika i tak:
          > I filar - 100% kasy zostawało w ZUS-ie

O bogowie, prawda!

> II filar - Część kasy ZUS przekazywał OFE. Wystarczyło, że z OFE podpisałeś (ch
          > oć nie musiałeś) umowę i ci w twoim imieniu, zgodnie z ustawą o tę kasę się upo
          > mnieli.

Nieprawda. Cala kasa na II filar była przekazywana do OFE.

> III filar - Też wszystkie pieniądze wg założenia spływały do ZUS, z tym, że ZUS
          > w tym filarze, pełnił rolę tylko pośrednika. Ze strony ZUS, obietnic i gwaranc
          > ji 0.

Nieprawda. III filar to np. Ubezpieczenia emerytalne. Nic ZUS do nich nie miał. III filar to wszystkie metody odkładania na emeryturę poza I i II filarem.

> Jako, że mogę się mylić, to podaj mi podstawy prawne, które względem III filaru
          > , twierdzą inaczej.

Na głowę upadłeś??? Ja mam ci korepetycje dawać? Darmo? Wujka Googla nie masz?

S.
          • meflst0feles Re: Do obeznanych. Co to tam panie z tym ZUS-em? 05.06.21, 09:54
            snajper55 napisał:

> Powtórzę - nikt Polaków nie dzielił. Polacy mieli trzy możliwości odkładania na emeryturę.

Kosmos może i jest lekko autystyczny (swój świat i częste pisanie o sobie w 3 os. lp.) ale ja go rozumiem. Chodzi mu o to, że część Polaków (tych starszych) pozostało w systemie zdefiniowanego świadczenia, a młodsi (wszyscy urodzeni od 1969 r.) trafili do nowego systemu zdefiniowanej składki i musieli wybrać sobie OFE. Nie chcę mi się wczytywać w przepisy, ale z tego co pamiętam ci urodzeni w latach 60' ("średni") mogli sobie wybrać czy chcą być w starym czy w nowym systemie. Tylko błędnie mu się wydaje, że młodszym ZUS nie nalicza żadnej emerytury.
            • ktos_z_kosmosu Re: Do obeznanych. Co to tam panie z tym ZUS-em? 05.06.21, 22:13
              meflst0feles napisał:

> Kosmos może i jest lekko autystyczny (swój świat i częste pisanie o sobie w 3 o
              > s. lp.) ale ja go rozumiem. Chodzi mu o to, że część Polaków (tych starszych) p
              > ozostało w systemie zdefiniowanego świadczenia, a młodsi (wszyscy urodzeni od 1
              > 969 r.) trafili do nowego systemu zdefiniowanej składki i musieli wybrać sobie
              > OFE.

Autystyczny powiadasz?
              Sprytny kolego, coś to Twardowskiego na księżyc wyprawił. Żyjemy w czasach, gdzie za normalnych uważa się podłych, naiwnych i nienormalnych, a normalnych nazywa się nienormalnymi, wręcz autystycznymi. Zatem jeśli tak, to by się odróżnić od tych dwóch grup, nazwałem się kosmitą. Czy taką postawę, czyli nie pędzenia z tłumem, można nazwać autystyczną, tobie pozostawiam pod rozwagę. Co zaś tyczy tematu, czyli III filaru, to, by nie rozwlekać, z założenia, przyzwoite emerytury dostaną wyłącznie ci, którzy połączyli ZUS z IKE lub IKZE i finansowane przez pracodawcę PPE. Ci którzy tego nie zrobili, a właściwie pracodawca ich olał, a władze nie dopilnowały, dostaną grosze, albo i tego nie. Rządzący to wiedzą i dlatego dziś PiS-i powołując PPK kombinują jak tu pracodawcę zmusić.
              Ta całe baju baju biednego państwa o emeryturach to tylko gra słówek, pięknych zapisów i sprytnie zredagowanych informacji by nadzieję w sercach ludu pobudzić. Podobna gierka do tego, co dziś przeczytałem. Glapiński chwali się, że ma w sejfach prawie 229 ton złota. Suweren zakrzyknie huraaaa. Zakrzyknie, ale nie policzy. Zatem policzmy my.
              Gram złota to dziś 219 zł. Jedna tona to 1000 kg, 1 kilogram to 1000 gramów. Czyli glapcio ma 229 x 1'000'000 = 229'000'000 gramów x 219 zł = 50'151'000'000 zł. To dzielimy na 38'000'000 Polaków, co nam daje 1,32 zł na główkę.
              Faktycznie jest się z czego cieszyć. Dług publiczny zmniejszył się 38'000 na głowę do liczby 37'998,68 zł.
              To tak na marginesie.
              Istotą wątku jest pytanie. Posiadając pełną wiedzę o tym, że OFE kuleje, praktycznie nie istnieją PPE, IKE i IKZE, władze postsolidarnościowych pobożnych, nic robiąc, z jakiej paki, przez lata, zdzierały z III filaru pełną stawkę zusowską.
        • snajper55 Re: Do obeznanych. Co to tam panie z tym ZUS-em? 04.06.21, 15:12
          Dokształć się.

"Wiesz po co wymyślono aż trzy filary emerytalne? Chodzi o to, by na emeryturze czerpać środki z trzech różnych źródeł – to sposób na utrzymanie świadczeń na w miarę godziwym poziomie i próba uniknięcia bankructwa systemu emerytalnego."

www.nn.pl/blog/posts/2019/trzeci-filar.html
          "System emerytalny w Polsce opiera się na trzech filarach. Oznacza to, że w jesieni życia będzie można pobierać pieniądze z trzech różnych źródeł. I filar to emerytura wypłacana z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. II filarem było OFE (Otwarte Fundusze Emerytalne). III filar to dobrowolne instrumenty finansowe, takie jak PPK, IKE oraz IKZE."

businessinsider.com.pl/poradnik-finansowy/na-czym-polega-iii-filar-jak-w-niego-lokowac-pieniadze/r6kfmtc

S.
    • ktos_z_kosmosu Re: Do obeznanych. Co to tam panie z tym ZUS-em? 04.06.21, 16:06
      Kolego snajper.
      1 - Nie strzelam grochem w ścianę. Czyli troszkę sobie poczytałem.Jednego się nie doczytałem. Gdzie są pieniądze czterdziestolatków i zero o roli ZUS.
      2 - Polemizować z twoim wersjami nie będę, choć w paru z nich piszesz to samo co ja, a w innych się mylisz. Trzeci filar nie po to został stworzony by pomagać, leczz powodu braku pieniędzy w ZUS. Niewydolność ZUS sięga czasów realnego socjalizmu. Proste, rozszerzono źródła bo zwykłe 19,5 % składki nie wystarczały na wypłaty przyszłych emerytur. Liczyli na obrót pieniędzmi firm ubezpieczeniowych i na zaangażowanie pracodawców.
      3 - Podpowiedz mi gdzie aktualnie są pieniądze czterdziestolatków.
      4 - Oświeć mnie co dzieje się z PPK czyli z pracowniczymi planami kapitałowymi i czy ten wymysł PiS nie był przypadkiem próbą chwytania się tonącego brzytwy.
      5 - Jeśli, jak twierdzisz, ZUS nie dysponuje pieniędzmi trzeciego filaru, to jak to się dzieje, że pieniądze wszystkich młodych, których zmam trafiają do ZUS?
      • taziuta Re: Do obeznanych. Co to tam panie z tym ZUS-em? 04.06.21, 18:02
        ktos_z_kosmosu napisał:

> Kolego snajper.
        > /.../ Trzeci filar nie po to został stworzony by pomagać, leczz powodu braku pieniędzy w ZUS.

Trzeci filar zależy tylko i wyłącznie od woli przyszłego emeryta. Jeśli chce odkładać/oszczędzać na emeryturę, to może to robić w ramach tzw. III filara, jeśli nie chce, to nie musi. Będzie dostawać emeryturę tylko z I i II, tj. teraz tylko z I, który wchłonął II.

Do trzeciego filara należy np. IKE (indywidualne konto emerytalne). Tym się różni od zwykłego konta oszczędnościowego, że jeśli odpowiednio długo tam trzymasz swoje 'emerytalne' oszczędności to nie płacisz podatku od odsetek. I ten właśnie brak podatku od odsetek ma stanowić zachętę do oszczędzania na IKE.
        Nikt Cię nie zmusza oczywiście, jako że są to Twoje pieniądze już po zapłaceniu podatku i możesz z nimi robić co chcesz.

Pieniędzmi jakie zgromadzisz na IKE możesz swobodnie dysponować, bez płacenia podatku, bo to Twoja kasa, natomiast od pieniędzy z I filara podatek będziesz musiał zapłacić, bo tych pieniędzy nigdy w łapkach nie miałeś, więc i podatku wcześniej od nich nie zapłaciłeś.
    • qqazz A czemu niby post jest adresowany do obrzezanych? 04.06.21, 18:48
      ktos_z_kosmosu napisał:

> Pewien Buzek i świta solidarnie pobożnych, pod koniec 1999 roku, wprowadzili tz
      > w. reformę emerytalną.
      > Polaków wzięli i podzielili na trzy grupy, nazwane filarami.
      > Filar 1, to najstarsi, podlegający wyłącznie pod Fundusz ubezpieczeń społecznyc
      > h, czyli ZUS.
      > Filar 2, to średniacy, którzy część pieniędzy przekazywanych na ZUS, mogli dobr
      > owolnie przekierować na OFE, w opcjach: Indywidualne konto emerytalne IKE, Indy
      > widualne konto zabezpieczenia emerytalnego IKZE, Pracowniczy program emerytalny
      > PKE. Ci, którzy wyczuli szachrajstwo i nie zadeklarowali swojego udziału w żad
      > nym z wymienionych funduszy, pozostawali automatycznie w ZUS-ie.
      > Te dwa filary pomijamy, bo pierwsi wyboru nie mieli, a drudzy mieli i tak czy s
      > iak dobrowolnie wybrali.
      > Pozostał filar 3, czyli ci, wg ustawy, już nie podlegający pod fundusz ubezpiec
      > zeń społecznych ZUS. Znaczy ZUS na tych się wypiął.
      > Teraz pytanie.
      > Zważywszy na katastrofę OFE, jakim prawem ZUS od tych, na których ustawowo się
      > wypiął, już od lat i do dziś, pobiera kasę bez dania tym najmłodszym gwarancji,
      > że ta kasa kiedyś do nich wróci.
      > Jeśli się mylę względem zabezpieczeń, to zna ktoś podstawy prawne dzisiejszych
      > w tej kwestii poczynań pobożno-solidarnościowych władz tego kraju?
      > Pytam, bo takiej wiedzy nie mam, a z lenistwa nie chce mi się dociekać.
      > Wszystko to odbywa się w majestacie prawa, czy wg prawa kaduka?
    • meflst0feles Re: Do obeznanych. Co to tam panie z tym ZUS-em? 05.06.21, 10:06
      ktos_z_kosmosu napisał:

> Teraz pytanie.
      > Zważywszy na katastrofę OFE, jakim prawem ZUS od tych, na których ustawowo się
      > wypiął, już od lat i do dziś, pobiera kasę bez dania tym najmłodszym gwarancji,
      > że ta kasa kiedyś do nich wróci.

Kasa, która trafia do ZUS jest wypłacana na bieżące emerytury (na tym polega system solidarnościowy) i zapisywana na koncie emerytalnym (można sobie sprawdzić na e-obywatel ile tej kasy ze składek jest). System zdefiniowanej składki polega na tym, że później suma tych składek będzie podzielona na dalszą oczekiwaną długość życia i na tej podstawie zostanie naliczona emerytura. Czyli przykładowo jak średnia długość życia wynosi 82 lata i przechodzisz na emeryturę w wieku 65 lat, to zostało ci średnio koło 200 miesięcy życia. A więc żeby dostać 2.500 zł emerytury musisz sobie tych składek uzbierać 200 * 2,5 tys = pół miliona PLN (w wyższą emeryturę z ZUS-u nie ma sensu celować, z powodów o których nie chcę mi się rozwodzić. Generalnie chodzi o to, że opłaca się być biednym, przy czym jak jesteś goły ale masz 10 tys. dochodu miesięcznie, to nasze państwo uważa że jesteś bogaty, ale jak masz 2 tys.dochodu miesięcznie i pięć mieszkań, to państwo uważa że jesteś biedny).

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka