Dodaj do ulubionych

To co ma być odbudowane to nie jest Pałac Saski

10.07.21, 18:46
oko.press/to-co-ma-byc-odbudowane-to-nie-jest-palac-saski-grzegorz-piatek-o-inicjatywie-andrzeja-dudy/?u=true kogoś to dziwi?
Obserwuj wątek
  • pies.na.czarnych Re: To co ma być odbudowane to nie jest Pałac Sas 10.07.21, 19:32
   pl.wikipedia.org/wiki/Pałac_Saski_w_Warszawie
   W 1837 roku Adam Idźkowski, magister budownictwa i miernictwa oraz absolwent Oddziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Warszawskiego, opracował na zlecenie nowego właściciela pałacu Saskiego, kupca Iwana Skwarcowa, który nabył budynek od rządu za kwotę 115 200 złotych[3], plany jego przebudowy[4]. Oprócz niego w konkursie na przebudowę brali udział m.in. Henryk Marconi i Antonio Corazzi. Zwyciężył projekt Marconiego, ale namiestnik Iwan Paskiewicz odrzucił go bez motywacji i zatwierdził projekt Idźkowskiego. Na podstawie planów Idźkowskiego dokonano w latach 1839–1842 przebudowy gmachu w stylu klasycystycznym, rozbierając część środkową pałacu i dodając w tym miejscu kolumnadę w porządku korynckim. Zmodyfikowano także oba skrzydła boczne pałacu, dodając m.in. nawiązujące do stylu kolumnady pilastry.

   W listopadzie 1841 roku przed pałacem odsłonięto pomnik siedmiu polskich oficerów-lojalistów, zabitych 29 listopada 1830 roku przez powstańców za odmowę przejścia na ich stronę, zaprojektowany przez Antonia Corazziego[5]. W latach 1894–1912 na placu wzniesiono monumentalny sobór św. Aleksandra Newskiego z 70-metrową dzwonnicą od strony ulicy Królewskiej[6]. W związku z budową świątyni pomnik oficerów-lojalistów przeniesiono na plac Zielony[5].

   W 1864 spadkobiercy Iwana Skwarcowa sprzedali pałac władzom wojskowym[7]. Do 1915 roku gmach zajmowała armia Imperium Rosyjskiego – znajdowało się w nim rosyjskie Dowództwo III Warszawskiego Okręgu Wojskowego.

   W tym wszystkim najbardziej psich rajcuje powiedzenie "Za króla Sasa jedz, pij i popuszczaj pasa.
  • pies.na.czarnych Re: To co ma być odbudowane to nie jest Pałac Sas 10.07.21, 23:09
   W prezydenckim projekcie specustawy o odbudowie Pałacu Saskiego znalazł się zapis mówiący, że układ urbanistyczny placu Piłsudskiego jest nienaruszalny. Zapis dotyczy również znajdujących się na placu pomników, co sprawia, że pomniki smoleński i Lecha Kaczyńskiego będą chronione tak jak Grób Nieznanego Żołnierza — pisze "Gazeta Wyborcza".
   www.onet.pl/informacje/onetwarszawa/nowa-specustawa-pomniki-smolenski-i-lecha-kaczynskiego-pod-szczegolna-ochrona/ems47pn,79cfc278?fbclid=IwAR10dAQdwjVYb4cIH8nG2NKtQig1zG4i1ZE6h5IG90gRWzy62oDDbNXqCtA

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka