Dodaj do ulubionych

tradycja "narodowa"

11.07.21, 06:46
oko.press/straz-narodowa-reaktywacja-przedwojennych-bojowek/
bez komentarza
Obserwuj wątek
  • privus Re: tradycja "narodowa" - Czyżby? 12.07.21, 08:11
   W dniu wyboru prezydenta Narutowicza grupa posłów Chrześcijańskiego Związku Jedności Narodowej (pot. Chjeny) ogłosiła komunikat informujący, iż będą walczyć przeciwko objęciu urzędu prezydenta przez Gabriela Narutowicza. W oświadczeniu stwierdzono, że wybór jest narzucony, a walka jest koniecznością w obronie narodowego charakteru państwa Polskiego zagrożonego tym wyborem.

   Chrześcijański Związek Jedności Narodowej (ChZJN, potocznie Chjena) – powstał 16 sierpnia 1922 jako koalicja wyborcza Związku Ludowo-Narodowego, Chrześcijańsko-Narodowego Stronnictwa Pracy, Narodowo-Chrześcijańskiego Stronnictwa Ludowego i Chrześcijańsko-Narodowego Stronnictwa Rolniczego.

   Po wyborze ukazał się szereg artykułów nieprzychylnych Narutowiczowi, zawierających inwektywy, pogróżki i napaści. Wysuwano argumenty ksenofobiczne, sugerując, że Narutowicz nie jest Polakiem (z pochodzenia kresowiec z Kowieńszczyzny, z rodziny litwomanów, od młodości mieszkał w Szwajcarii.

   Nie szczędzono też epitetów i inwektyw (mason, niewierzący emigrant, nie znający stosunków w Polsce, elekt żydowski, co obraża naród polski, złodziej, żydowski pachołek. Już 10 grudnia wieczorem stowarzyszenie „Rozwój” (określane jako prawicowe i antysemickie zorganizowało w Alejach Ujazdowskich hałaśliwe awantury. Koordynatorem tych marszów ulicznych było Towarzystwo Rozwój, które wcześniej wydało odezwę wzywającą „do czynu". To spod jego siedziby rankiem 16 wyruszyły liczne grupy bojówek. Na dwa dni przed zamachem na ulicach manifestanci wznosili hasła: „Niech żyje Mussolini", „Niech żyje polski faszyzm". Wszystkie protesty po wyborze Narutowicza stylizowano na spontaniczny wybuch społeczny, choć w istocie były to dobrze zorganizowane akcje.

   Najpoważniejszą organizacją pośród grup profaszystowskich było Pogotowie Patriotów Polskich. Twórcą Pogotowia był inż. Jan Pękosławski. Konspiracyjny charakter Pogotowia podkreślały rytuały odbywające się w podziemiach warszawskich kościołów. Pogotowie uczestniczyło w „bitwie na placu Trzech Krzyży” (starciu z lewicowymi demonstrantami 11 grudnia 1922 r. Nacjonalizm i antysocjalizm łączyły się z niejasnymi koncepcjami antydemokratycznymi, dla których szukano patrona w Eligiuszu Niewiadomskim. W odezwie PPP głoszono: „Ojczyznę można uratować tylko drogą dyktatury".

   W dniu zamachu wizyta Narutowicza u kardynała Kakowskiego rozpoczęła się zgodnie z planem o godzinie 11:30 i trwała około pół godziny. Od kardynała prezydent Gabriel Narutowicz udał się do Zachęty samochodem, w towarzystwie szefa kancelarii Stanisława Cara. Około godziny 12:10 samochód z prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej Gabrielem Narutowiczem zajechał przed gmach „Zachęty”. Po drodze do sal wystawowych prezydent przywitał się z grupą malarzy organizujących wystawę. Każdemu z nich uścisnął dłoń. O godzinie 12:12 prezydent wszedł do sali wystawowej nr 1 znajdującej się na pierwszym piętrze budynku.

   W momencie, gdy prezydent Gabriel Narutowicz zatrzymał się przed obrazem Teodora Ziomka Szron rozległy się trzy szybko po sobie następujące wystrzały z pistoletu W momencie, gdy prezydent Gabriel Narutowicz zatrzymał się przed obrazem Teodora Ziomka Szron rozległy się trzy szybko po sobie następujące wystrzały z pistoletu. W tym czasie w panującym zamieszaniu dostrzeżono stojącego spokojnie zamachowca z hiszpańskim pistoletem w dłoni skierowanym w stronę nieżyjącego już prezydenta Narutowicza[62]. Był to Eligiusz Niewiadomski.

   Na celowniku polskich faszystów znalazł się przede wszystkim Piłsudski, który po zamordowaniu Narutowicza przyznał: „Znacznie wcześniej, przed wyborem G. Narutowicza doszły do mnie groźby różnego rodzaju".
  • sverir Re: tradycja "narodowa" 12.07.21, 09:29
   PiS robi to, co robi każda szanująca się dyktatura, która z przyczyn politycznych nie chce lub nie może wyprowadzić wojska na ulice - inwestuje w bojówki, które korzystając z wizerunku "niezadowolonych obywateli" robią to, czego nie mogą zrobić mundurowi.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka