Dodaj do ulubionych

Pisi uznali wyrok TSUE

15.07.21, 14:42
Pisi uznali wyrok TSUE

next.gazeta.pl/next/7,151003,27330759,tsue-oddalil-odwolanie-niemiec-od-wyroku-sadu-ue-w-sprawie-odnogi.html#do_w=52&do_v=221&do_st=RS&do_sid=604&do_a=604&s=BoxBizLink
No to jak w końcu jest z wyrokami tego trybunału?:)
Obserwuj wątek
   • sverir Re: Pisi uznali wyrok TSUE 15.07.21, 15:22
    " Niemcy nie muszą przestrzegać tego politycznego wyroku wydanego przez kolesi kawiarnianych."

    Nie wiem czy wiesz, ale niemiecki TK orzekał właśnie w ten sposób już co najmniej trzykrotnie. Nie jesteśmy pierwsi i nie jesteśmy jedyni, którzy kwestionują pierwszeństwo prawa europejskiego i którzy podważają jakąś działalność, jako sprzeczną z przyznanymi traktatem uprawnieniami.
     • sverir Re: Pisi uznali wyrok TSUE 15.07.21, 16:17
      " Nie wiem czy wiesz, ale zapoczątkowano postępowanie w tej sprawie i dlatego pisi już o tym nie wspominają."

      Nie wiem czy wiesz, ale chodzi nie tylko o wyrok w sprawie funduszu odbudowy, ale w ogóle o zasadę pierwszeństwa prawa europejskiego. Niemiecki trybunał jest znany z podważania zasady pierwszeństwa. Można powiedzieć, że jeśli teraz coś Niemcom się stanie, to nareszcie, po 30 latach przeciągania liny. Wobec Duńczyków jednak nadal nie zastosowano środków zapobiegawczych, pomimo wciąż obowiązującego u nich wyroku z 1998 roku.
       • sverir Re: Pisi uznali wyrok TSUE 15.07.21, 17:36
        "Zobaczymy po rozpatrzeniu sprawy."

        Niemiecki TK w 2010 roku orzekł:
        "Dlatego FTK jest uprawniony i zobowiązany do kontroli działań instytucji i organów europejskich pod kątem tego, czy działania te dokonywane przy widocznym przekroczeniu kompetencji albo w zakresie nie podlegającej przekazaniu tożsamości konstytucyjnej (art. 79 ust. 3 w zw. z art. 1 i art. 20 UZ), i ewentualnie do stwierdzenia niestosowania w niemieckim porządku prawnym aktów instytucji unijnych, podjętych z przekroczeniem kompetencji”.

        Płaczu Europy nie było, groźby wyjścia Niemiec z UE też nie było.

        "Jeżeli chodzi o Dunów to nie znam tego wyroku."

        W 1998 roku duński SN orzekając w sprawie Traktatu z Maastricht stwierdził, że sądy tego państwa mogą uznać, iż akt prawa wspólnotowego nie będzie stosowany w Danii, gdyż akt ten, uznany uprzednio przez TS WE za wiążący, nie mieści się w zakresie suwerenności przekazanej na podstawie ustawy o przystąpieniu Danii do UE.

        I podobnie płaczu Europy nie było, a Dania póki co jest w UE i nikt nie ogłasza Denexitu.
           • 141288bs Re: Pisi uznali wyrok TSUE 15.07.21, 18:05
            pies.na.czarnych napisała:

            > Tu nie ma czego podważać. Znawcy prawa unijnego wypowiadali się na ten temat wi
            > ele razy. Wystarczy poszukać w sieci.
            >
            - znawcy prawa unijnego..., ktorzy?, mam nadzieję, że siebie do takich nie zaliczasz, bo byłoby to śmieszne
             • 141288bs Re: Pisi uznali wyrok TSUE 15.07.21, 18:20
              pies.na.czarnych napisała:

              > Nie, siebie nie zaliczam do znawców w tej dziedzinie. Dlatego nie wypowiadam si
              > ę autorytatywnie i odsyłam do wypowiedzi specjalistów. Nie jest nim na pewno Zi
              > obro i pracownicy jego sklepu mięsnego.
              >
              - nie wypowiadasz sie autorytatywnie..., ale odsyłasz do tych których uznajesz za specjalistów
              • sverir Re: Pisi uznali wyrok TSUE 15.07.21, 21:53
               "- nie wypowiadasz sie autorytatywnie..., ale odsyłasz do tych których uznajesz za specjalistów "

               Prof. Marek Safjan jest wybitnym konstytucjonalistą i jednym z rzadkich autorytetów prawniczych, któremu trudno zarzucić polityczne zacietrzewienie (choć znając sympatyków PiS nie jest to niemożliwe). I dlatego wierzę panu profesorowi, gdy twierdzi, że TK nie jest kompetentny do wydawania takich orzeczeń.

               Natomiast inna sprawa, że prof. Safjan uważa (i uważał), że żadne postanowienie traktatowe nie może być sprzeczne z Konstytucją. To nie jest tak, że stwierdzając o niedopuszczalności orzeczenia TK jednoznacznie opowiedział się za pierwszeństwem prawa wspólnotowego. Po prostu w jego ocenie nie można uzdrowić sytuacji poprzez wydanie przez TK orzeczenia w sprawie obowiązywania traktatów europejskich.
            • pies.na.czarnych Re: Pisi uznali wyrok TSUE 15.07.21, 18:13
             prof. Marek Safjan: ta teza jest powtarzana jak refren przez Trybunał Sprawiedliwości
             Z cała pewnością to orzeczenie ma jednoznaczne przesłanie, że Izba Dyscyplinarna w tym kształcie dłużej funkcjonować nie może - powiedział dla "Faktów po Faktach" profesor Marek Safjan, który w imieniu TSUE ogłosił wyroki dotyczące Polski. TSUE uznał, że system odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów w Polsce nie jest zgodny z prawem Unii Europejskiej. - Trybunał mówi: mamy do czynienia z czymś w rodzaju kryzysu strukturalnego orzecznictwa. Nie wystarczy odwoływać się do jednej wadliwości. Trzeba brać pod uwagę szersze tło zmian wprowadzonych w ostatnich latach w wymiarze sprawiedliwości, które doprowadzają do tego, że wymiar sprawiedliwości w tym kształcie może prowadzić do zagrożeń - komentował. W ocenie prof. Safjana "nie ma żadnej wątpliwości, że dopóki jesteśmy w UE i dopóki jesteśmy sygnatariuszem traktatów unijnych, mamy obowiązek wykonywania wszystkich zobowiązań, które z tego traktatu wynikają". Pytany o wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który w środę orzekł, że uprawnienie TSUE dotyczące środków tymczasowych są niezgodne z polską konstytucją, odpowiedział: - Z całą pewnością Polska nie może ignorować środków tymczasowych. Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego jest wadliwe z wielu punktów, także z powodów formalnych.
             15.07.2021
             DŁUGOŚĆ: 15 MIN
             PODZIEL SIĘ             TAGI:
             ORZECZENIE TSUE PROF. MAREK SAFJANFAKTY PO FAKTACHPIOTR MARCINIAK
             • 141288bs Re: Pisi uznali wyrok TSUE 15.07.21, 18:40
              No to jak; TSUE wydał wyrok, czy orzekł? idąc dalej za tą wypowiedzią; TSUE uznał, że system odpowiedzialności dyscyplinarnej sedziów w Polsce nie jest zgodny z prawem unijnym...,to likwidacja Izby Dyscyplinarnej, przywróci tę zgodność?
              Po prostu, każdy intepretuje prawo po swojemu, a najczęściej na zlecenie.
             • sverir Re: Pisi uznali wyrok TSUE 15.07.21, 21:39
              "TSUE uznał, że system odpowiedzialności dyscyplinarnej sedziów w Polsce nie jest zgodny z prawem unijnym...,to likwidacja Izby Dyscyplinarnej, przywróci tę zgodność?"

              Nie przywróci, bo nadal odpowiedzialność dyscyplinarna sądów będzie podlegała kontroli partyjnej. Ale likwidacja partyjnej przybudówki w SN to bedzie krok w dobrą stronę.
          • 141288bs Re: Pisi uznali wyrok TSUE 15.07.21, 22:25
           To nie o mniemanie chodzi, a wystarczy uwaznie czytać wypowiedzi tzw.expertów, a nawet Safjana... są jednak tacy którzy interpretują w sposób zrozumiały. - Nie znaczy to, że experci, czy wspomniany tu M.Safjan nie potrafia rozstrzygnąć sporu, ale ta zawiła interpretacja to zwyczajnie manipulacja...i tyle.
           • sverir Re: Pisi uznali wyrok TSUE 15.07.21, 22:55
            "To nie o mniemanie chodzi, a wystarczy uwaznie czytać wypowiedzi tzw.expertów, a nawet Safjana.."

            Prof. Safjan wyraźnie powiedział: TK nie ma kompetencji do wydawania takich wyroków, jaki wydał. Jeśli TK uznaje, że postanowienie traktatowe jest niezgodne z ustawą zasadniczą, to obowiązkiem ustawodawcy jest:
            a) zmienić ustawę zasadniczą,
            b) zmienić traktat,
            c) wystąpić z niego.

            Tak się robi z każdą umową międzynarodową.

            A PiS po prostu uznaje, że postanowienie traktatowe nie ma zastosowania.

            To jest instrumentalne traktowanie postanowień umowy, do której nikt Polski nie zmusił. Mało tego, na taką umowę zgodził się suweren. Nie partia, nie Kościół, tylko naród.

            Bronisz Konstytucji? To broń zdania narodu, a nie orzeczenia komunistycznego prokuratora.
            • 141288bs Re: Pisi uznali wyrok TSUE 16.07.21, 07:17
             Trzeba uważnie przeczytać traktat lizboński - co w nim zostało podpisane przez Polskę. O ile pamiętam, nie wszyscy przystępujący do UE, podpisali od Ado Z to co było w nim zawarte. Wśród tych, którzy nie podpisali go w całości była Polska.
             • sverir Re: Pisi uznali wyrok TSUE 16.07.21, 08:29
              "Trzeba uważnie przeczytać traktat lizboński - co w nim zostało podpisane przez Polskę. O ile pamiętam, nie wszyscy przystępujący do UE, podpisali od Ado Z to co było w nim zawarte. Wśród tych, którzy nie podpisali go w całości była Polska."

              To prawda, nie wszystko. Polska zagwarantowała sobie, że postanowienie Karty Praw Podstawowych odnoszące się do ustawodawstwa i praktyk krajowych, ma zastosowanie do Polski wyłącznie w zakresie, w jakim prawa i zasady zawarte w tym postanowieniu są uznane przez ustawodawstwo lub praktyki Polski. Nie dotyczy to natomiast orzeczeń Trybunału i jego kompetencji do interpretacji przepisów traktatowych.
              • 141288bs Re: Pisi uznali wyrok TSUE 16.07.21, 09:11
               "Nie dotyczy to natomiast orzeczeń Trybunału i jego kompetencji do interpretacji przepisów traktatowych". - Ta interpretacja, to wstep do kolonizacji państw członków "międzynarodowej" organizacji pod szyldem UE..., a miała to być współpraca gospodarczo-ekonomiczna suwerennych państw.
               • sverir Re: Pisi uznali wyrok TSUE 16.07.21, 10:16
                "Ta interpretacja, to wstep do kolonizacji państw członków "międzynarodowej" organizacji pod szyldem UE..., a miała to być współpraca gospodarczo-ekonomiczna suwerennych państw."

                Traktat z Maastricht, w brzmieniu przyjętym przez Polskę, takie określił cele istnienia UE:

                - popieranie zrównoważonego i trwałego postępu gospodarczego i społecznego, w szczególności poprzez utworzenie przestrzeni bez granic wewnętrznych, umacnianie gospodarczej i społecznej spójności oraz ustanowienie unii gospodarczej i walutowej, obejmującej docelowo jedną walutę, zgodnie z postanowieniami niniejszego Traktatu;
                - potwierdzanie swej tożsamości na arenie międzynarodowej, zwłaszcza poprzez realizację wspólnej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa, obejmującej docelowo określanie wspólnej polityki obronnej, która mogłaby prowadzić do wspólnej obrony;
                - umacnianie ochrony praw i interesów obywateli Państw Członkowskich poprzez ustanowienie obywatelstwa Unii;
                - rozwijanie ścisłej współpracy w dziedzinie wymiaru sprawiedliwości i spraw wewnętrznych;
                - pełne zachowanie dorobku wspólnotowego i jego rozwój, mając na celu rozważenie, w drodze procedury określonej w artykule N ustęp 2, zakresu, w jakim polityki i formy współpracy, ustanowione niniejszym Traktatem, wymagają zmiany w celu zapewnienia skuteczności mechanizmów i instytucji Wspólnoty"

                Traktat Rzymski, w brzmieniu przyjętym przez Polskę, cele sformułował w sposób następujący:

                - zdecydowani stworzyć podstawy coraz ściślejszego związku między narodami Europy, zapewnić postęp gospodarczy i społeczny swych krajów poprzez wspólne działanie, usuwając bariery dzielące Europę,
                - wyznaczając jako główny cel swoich wysiłków stałą poprawę warunków życia i pracy swoich narodów,
                - uznając, że usunięcie istniejących przeszkód wymaga zgodnego działania w celu zagwarantowania stabilności w rozwoju, równowagi w wymianie handlowej i uczciwości w konkurencji,
                - w trosce o wzmocnienie jedności swych gospodarek i zapewnienie ich harmonijnego rozwoju, poprzez zmniejszenie różnic istniejących między poszczególnymi regionami oraz opóźnienia regionów mniej uprzywilejowanych,
                - pragnąc przyczynić się, przez wspólną politykę handlową, do stopniowego usuwania ograniczeń w handlu międzynarodowym,
                - zamierzając potwierdzić solidarność, która łączy Europę z krajami zamorskimi, oraz pragnąc zapewnić ich pomyślny rozwój zgodnie z zasadami Karty Narodów Zjednoczonych,
                - zdecydowani zachować i umocnić pokój i wolność przez połączenie swych zasobów, oraz wzywając inne narody Europy, które podzielają ich ideały, do połączenia się w wysiłkach

                Współpraca gospodarczo-ekonomiczna nigdy nie była i nie jest celem istnienia ani EWG, ani UE. Współpraca jest narzędziem do osiągnięcia celów określonych w traktatach. Tych traktatach, które Polska przyjęła po wydaniu na to zgody przez władzę zwierzchnią Rzeczypospolitej Polskiej.

                Cd.
               • sverir Re: Pisi uznali wyrok TSUE 16.07.21, 10:19
                " Ta interpretacja, to wstep do kolonizacji państw członków "międzynarodowej" organizacji pod szyldem UE..., a miała to być współpraca gospodarczo-ekonomiczna suwerennych państw."

                Cd. z poprzedniego postu.

                Argument "wstęp do kolonizacji państw członkowskich" nie jest pozbawiony racji, choć z racji zacietrzewienia ideologicznego nie obroni się przed żadnym rozsądnym Trybunałem. Niemniej niektórzy konstytucjonaliści niemieccy (ale polscy także) wskazywali już, że pierwszeństwo prawa europejskiego to krótka droga do stanowienia prawa przez instytucje, które nie mają do tego prawa.

                Różnica polega jednak na tym, że Niemcy prowadzą z UE spór prawny, a Polska (obecnie) prowadzi z UE spór ideologiczny.
                • 141288bs Re: Pisi uznali wyrok TSUE 16.07.21, 14:48
                 Zaden spór, ale ewidentne ujarzmianie pod kolonizację..., co widać "gołym okiem". Jednak pojawiła się sprawa do łyknięcia przez Polskę - perspektywa wiekszych funduszy dla Polski... może uda się złapanie na haczyk
                  • 141288bs Re: Pisi uznali wyrok TSUE 16.07.21, 15:52
                   E tam, chodzi o inną perspektywę... o to, że Jak Nowak zacznie "sypać" to i Tuska sypnie, bo w temacie korupcji jest specem. - I przez Donalda, UE się potknie..., stąd ta unijna ekwilibrystka z sadownictwem.
  • 141288bs Re: Pisi uznali wyrok TSUE 15.07.21, 17:30
   Odpowiem ci jako pisior. - Konstytucja RP jest najwyzszym prawem w Polsce, żadne mafine komisje UE nie mają prawa ingerowania w ten akt prawny Rzeczpospolitej Polskiej...to wszystko!
   A przyszłośc UE zmierza w kierunku śmietnika.
   • kawa_poranna11 Re: Pisi uznali wyrok TSUE 15.07.21, 22:48
    141288bs napisał:

    > Odpowiem ci jako pisior. - Konstytucja RP jest najwyzszym prawem w Polsce, żadn
    > e mafine komisje UE nie mają prawa ingerowania w ten akt prawny Rzeczpospolitej
    > Polskiej...to wszystko!
    > A przyszłośc UE zmierza w kierunku śmietnika.

    Konstytucja. Art. 91.
    Ratyfikowana umowa i je pozycja w systemie prawa

    1. Ratyfikowana umowa międzynarodowa, po jej ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej, stanowi część krajowego porządku prawnego i jest bezpośrednio stosowana, chyba że jej stosowanie jest uzależnione od wydania ustawy.
    2. Umowa międzynarodowa ratyfikowana za uprzednią zgodą wyrażoną w ustawie ma pierwszeństwo przed ustawą, jeżeli ustawy tej nie da się pogodzić z umową.
    3. Jeżeli wynika to z ratyfikowanej przez Rzeczpospolitą Polską umowy konstytuującej organizację międzynarodową, prawo przez nią stanowione jest stosowane bezpośrednio, mając pierwszeństwo w przypadku kolizji z ustawami.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka