Dodaj do ulubionych

Tusk nie chce lewicy

21.07.21, 15:25
natemat.pl/365047,majcherek-jak-slychac-tusk-nie-bierze-pod-uwage-wspolpracy-z-lewica i bardzo słusznie!
Obserwuj wątek
    • j-k bzdury kolejnego nieuka 21.07.21, 18:02
     buldog2 napisał:
     > Bardziej prawdopodobne, że PIS pożre dopłaty rolników.


     bzdury kolejnego nieuka

     dziesiatki razy tu juz tlumaczylem, ze Unia moze zatrzymac wszelkie dotacje - z wyjatkiem tych dla rolnikow.

     - te wyplacic musi.

     bo nimi sa obdzielane po rowno wszystkie kraje, a ich wysokosc zlezy tylko od wielkosci uprawianych pol.

     i tymi pieniedzmi rzadza zupelnie inne przepisy.

     Tfu(j), jak zawsze, Dr. J.K.
     38 laz w "starej" Unii
     • sverir Re: bzdury kolejnego nieuka 21.07.21, 19:07
      Bardzo upraszczasz Jasiu.

      Traktat przewiduje wspólną politykę rolną, ale fundusze europejskie, ze środkami na realizację celów, są fakultatywne. Z przyczyn politycznych nikt ich nie zlikwiduje (nie pozwoli na to Francja, pod którą podporządkowana jest polityka rolna), ale prawnie taka możliwość istnieje. Dopłaty są bowiem narzędziem wspólnej polityki rolnej, a nie jej celem samym w sobie.

      Jeżeli zaś już chodzi o obecnie funkcjonujący w Polsce model dopłat, to musisz wiedzieć, że jest to model przejściowy, a nie docelowy. Jak wszystkie modele przejściowe może on trwać przez wieki, ale też może zakończyć swój żywot. Jak kwoty mleczne, których tak bronili polscy rolnicy.

      Poza tym model przejściowy może ulec zmianie, nawet jeżeli wciąż będzie modelem przejściowym. Od czasu naszego (nie waszego) wejścia do UE, zasady finansowania WPR zmieniały się już co najmniej dwukrotnie. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zmieniły się jeszcze kilka razy.

      Nadal trzymając się modelu przejściowego, to chociaż stawka za hektar jest zachowana, to trzeba pamiętać, że sama stawka nie jest stała. Zależy od koperty finansowej, która jest w dłuższym okresie zmienna. Polska (i inne kraje nowej UE) dostaje pulę środków, której wartość dzieli się przez liczbę hektarów i w ten sposób oblicza się wysokość dopłaty. Obecna pula do wydania jest mniejsza, niż poprzednia kwota. Niewiele, bo raptem 1%, ale tendencja w UE jest póki co spadkowa, nie wzrostowa.

      Natomiast co do "zupełnie innych przepisów", to rzeczywiście fundusze rolne są regulowane odrębnym rozporządzeniem od np. EFS. Nie zmienia to jednak faktu, że wspólne dla wszystkich funduszy strukturalnych jest podleganie reżimowi Rozporządzenia w sprawie zasad finansowych mających zastosowanie do budżetu ogólnego Unii.

      Nie jest więc tak, że nic się nie może zmienić w zakresie dopłat. Może, prawo temu nie przeszkadza. Brakować będzie tylko woli politycznej UE.
  • dbender Tusk to prawica 21.07.21, 21:00
   tanebo001 napisał:

   > natemat.pl/365047,majcherek-jak-slychac-tusk-nie-bierze-pod-uwage-wspolpracy-z-lewica i bardzo słusznie!
   >

   Tusk to przecież prawica. To jakim cudem miałby współpracować z lewicą?

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka