Dodaj do ulubionych

Pisowska wiejska czy chłopska mentalność jest zroz

07.08.21, 18:05
Pisowska wiejska czy chłopsko pańszczyźniana mentalność jest zrozumiała.
To mentalność tego tzw pana który faktycznie z wieśniactwa czy chłopstwa się wywodzi to nie żadna mentalność panów.
To jest skrajnie chłopska lub chłopsko bolszewicka mentalność z wszelkiego rodzaju negatywnymi cechami.
Jak poznać takiego osobnika ?
Najłatwiej poznasz to po dziwnym czy śmiesznym nazwisku odziedziczonym po ojcu bardzo dawno temu które to nie rzadko a często złośliwie nadane zostało chłopu pańszczyżnianemu przez jego pana szlachcica.
W następnej kolejności - po chamskim zachowaniu czy odzywkach osobnika.
Na poparcie tego wskazałabym pisowców którzy reprezentują te obie negatywne ale za to jakże dzisiejszo-polskie cechy w dość wyraźny sposób.
Dla przykładu - kilka rarytasów : warchoł, bigos, napiecek, obierek,kłak,ozdoba, potwora, wąsik, pęk, wozignój, hopciaś, oko, śmieciuch i wiele wiele innych niezwykle i śmiesznie a nawet obraźliwie brzmiących nazwań.
Tutaj właściwe będzie dodanie, że w cywilizowanym świecie można w prosty sposób zmienić swoje śmieszne nazwanie.
Na tym ostatnim, jak pokazuje doświadczenie, najbardziej cierpią szkolne dzieci.
Obserwuj wątek
  • pkt4a Re: Pisowska wiejska czy chłopska mentalność jest 07.08.21, 18:18
   warchoł ? ozdoba ? , wąsik ? , pęk ? oko ?
   no kurna ,chyba znam takich kolesi
   ale wozignója nie znam , z jakiego on ministerstwa ? a może to jakiś biskup albo kardynał bo tam samie wiejskie hloopacy w sukienkach ,pany na pałacach biskupich tylko im słoma spod tych fikuśnych sukienek i spod tych firanek wystaje , nieprawdaż Flaszka ? , nieprawdaż Kapciowy ciulu ?


   ,,,,

   " Szef śląskiej mafii Janusz T. ps. "Krakowiak"
   gdy jakiś napad czy zabójstwo poszły po jego myśli, brał swoich najbliższych współpracowników i jechał do Częstochowy, pod święty obraz. Żeby podziękować Matce Boskiej za pomyślność. To był jego stały rytuał. "
   • kawa_poranna11 Re: Pisowska wiejska czy chłopska mentalność jest 07.08.21, 19:22
    No i została do dnia dzisiejszego w genach ta niewolnicza uległość przed Panem szlachtą co to I choć też z gnoju jego ród to jednak pan na władzy i na ambonie.
    Chyba , że pan przegnie to go może nie piłą rżnąć będziemy ale na taczkach wywieziemy to i owszem.
    Bo ciemny my naród ciemny my lud pisowski szczep partyjny siermiężnie gminno powiatowy
   • horpyna4 Re: Pisowska wiejska czy chłopska mentalność jest 07.08.21, 19:46
    Znajoma (okolice Śląska) miała w pracy koleżankę o nazwisku Pierdziwół. Miewała z tym problem, bo to nazwisko nie chciało jej przejść przez gardło, więc jak kierownik miał o coś pretensje, to ona nie mogła wykrztusić, że tę sprawę miała załatwić koleżanka Pierdziwół.

    A koleżanka z dumą nosiła swoje rodowe nazwisko.
     • kawa_poranna11 Re: Pisowska wiejska czy chłopska mentalność jest 07.08.21, 20:25
      pies.na.czarnych napisała:

      > W Holandii wielu ludzi ma tego typu nazwiska. Kiedyś okupujący ich Hiszpanie zo
      > rganizowali spis ludności. Holendrzy dla jaj podawali wymyślone nazwiska np. Sr
      > ającyKot. Do dzisiaj noszą z dumą te nazwiska:)
      >
      Wyszło to od nich samych jako symbol oporu.
      Trzęsimiech lub Wozignój nadane grubasowi lub specjaliście od wywozu.
      Ośmieszające bo nadane w pijackim zwidzie.
      • jureek Re: Pisowska wiejska czy chłopska mentalność jest 07.08.21, 21:37
       kawa_poranna11 napisał(a):

       > Wyszło to od nich samych jako symbol oporu.
       > Trzęsimiech lub Wozignój nadane grubasowi lub specjaliście od wywozu.
       > Ośmieszające bo nadane w pijackim zwidzie.

       Zastanowiłeś(aś?) się, jak by to fajnie było, gdyby tego gnoju nie wywożono?
       Ta pogarda dla ciężkiej i pożytecznej pracy jeszcze wam bokiem wyjdzie
          • jureek Re: Pisowska wiejska czy chłopska mentalność jest 13.08.21, 09:16
           sverir napisał:

           > Masz romantyczną wizję prostych ludzi czy co?

           Nie romantyczną, lecz realistyczną, bo jestem ze wsi i wiem, co się na wsi robi. Wywożenie gnoju i nawożenie pola to normalna czynność, jak orka, siew, czy koszenie, którą wykonuje każdy chłop, bogaty czy biedny, i jako taka nie jest na wsi przedmiotem pogardy. Tej pogardy, którą prezentują ci, dla których napędem ludzkości nie jest praca, lecz marża.
           • sverir Re: Pisowska wiejska czy chłopska mentalność jest 13.08.21, 09:22
            "Nie romantyczną, lecz realistyczną, bo jestem ze wsi i wiem, co się na wsi robi. Wywożenie gnoju i nawożenie pola to normalna czynność, jak orka, siew, czy koszenie, którą wykonuje każdy chłop, bogaty czy biedny, i jako taka nie jest na wsi przedmiotem pogardy."

            Jesteś ze współczesnej wsi, a od czasów najdawniejszych mentalność się zmieniła. Mam nadzieję. Jednak co innego praca konieczna, a co innego ocena i duma z tej pracy. Rakarze byli potrzebni, ale nigdy ich praca nie cieszyła się szacunkiem ludu. Odróżnij proszę pracę konieczną od pracę, która budzi dumę społeczną.
            • jureek Re: Pisowska wiejska czy chłopska mentalność jest 13.08.21, 12:07
             sverir napisał:

             > Rakarze byli potrzebni, ale nigdy ich praca nie cieszyła się szacunkie
             > m ludu. Odróżnij proszę pracę konieczną od pracę, która budzi dumę społeczną.

             Rakarze to nie jest element normalnej pracy chłopa. Do tego byli wybrani ludzie, którzy się tym zajmowali, a gnój wywozi każdy chłop, bo to taki sam element jego pracy jak sianie, oranie, karmienie zwierząt czy zbiory.
             Więc to wywożenie gnoju tylko mieszczuchowi nie znającemu specyfiki pracy na roli może wydawać się czymś godnym pogardy.
             • sverir Re: Pisowska wiejska czy chłopska mentalność jest 13.08.21, 13:30
              "Rakarze to nie jest element normalnej pracy chłopa. Do tego byli wybrani ludzie, którzy się tym zajmowali, a gnój wywozi każdy chłop, bo to taki sam element jego pracy jak sianie, oranie, karmienie zwierząt czy zbiory."

              Wozignój też nie jest nazwiskiem pochodzącym od normalnej pracy chłopa.
  • ktos_z_kosmosu Re: Pisowska wiejska czy chłopska mentalność jest 07.08.21, 23:20
   Szanowna Kawo, nie w ten bęben walisz.
   Bogu ducha winnych ludzi uznajesz za twórców polskiego nieszczęścia, a to nie oni są winni. To prości ludzie, którzy poddali się zmasowanej akcji prania mózgów zainicjowanej przez KK w Polsce. Łatwo im poszło i idzie, bo od 30 lat politycy polscy (wszyscy) dawali i dają wolną rękę KK w procesie robienia oszołomów z osobników podatnych na pranie mózgu . Tak na początku transformacji się umówili. Władze cywilne zajmą się sferą ekonomiczną i polityczną, KK sprawami społecznymi i sferą duchową mas.
   Czytam na tym forum ciągłe PiS PiS PiS, aż mi się chce powiedzieć srys srys srys. Ludzie, PIS to skutek nie przyczyna. Skutek 30 letniego procesu indoktrynacji tego narodu. Skutek wyrugowania z polityki zwolenników państwa laickiego i zastąpienie ich modlącymi się (zielonego pojęcia nie mają o co się modlą i do kogo, ale się modlą bo tak daleko zmiany pod ich czaszkami nastąpiły), oraz cwaniakami udającymi pobożnych, czyli konformistami. Zatem nie dziwcie się, że duży procent prostych ludzi się tej presji poddał. Ale też istnieje jaskółka nadziei. Mimo tak silnych procesów indoktrynacji narodu, procent tych zindoktrynowanych wcale nie jest taki doży. Na moje oko to rekord świata. Inni mieli gorzej i mają. Na zachodzie w Niemczech tak mocno i licznie KK ogłupił ludzi, że już na początku 19 W przeprowadzili sekularyzację i dziś tam i na całym zachodzie KK owszem działa, biznesy prowadzi, ale od szeroko pojętej polityki, szczególnie społecznej, wara. W Ameryce Północnej te kwestie jeszcze ostrzej zostały potraktowane. Tam krzewienie religii w przestrzeni publicznej jest czynem karalnym. Chcący się modlić, modlą się w swoich świątyniach. Tam gusła odprawiać im wolno. Co do guseł, to kościół jest bardzo uniwersalny. To gigantyczna instytucja obejmująca swoją działalnością cały glob i tym samym mająca do czynienia z ludźmi o różnych tradycjach i zwyczajach. Tych też muszą ogarnąć dostosowując do tych ludzi przekaz i celebrę. Przykładowo, w pewnym rejonie Meksyku wierni "modlą się do Coca Coli" i jeszcze coś. Wzdłuż ścian świątyni płoną setki świec, tak dużo, że nie ma czym oddychać. Przed ołtarzem, prócz świec, na całej szerokości świątyni stoją ustawione duże butelki Coli. Ławek nie ma, cała powierzchnia kościoła jest usłana zielskiem i kępami płonących świec. Przy tych kępach siedzą wierni i modlą się. Końcem modłów jest wyciągnięcie z klatki żywego kurczaka i urwanie mu łba. Stworzenie się szamoce, krew tryska, ofiara spełniona.
   Ja wcale nie bajeruję.
   Co z Polską?
   Nie wiem. Dobrze to nie wygląda. Politycy linii nie zmieniają. Nadal blokują zwolenników państwa laickiego, a atypisi elektorat nadal wierzy w Tuska, słodkoustego Hołownię, innych pobożnych chłopków typu Kamysz i mile wspomina tych, którzy im tego piwa nawarzyli.

   • kawa_poranna11 Re: Pisowska wiejska czy chłopska mentalność jest 08.08.21, 01:42
    Wiadomym jest, że Watykańska Korporacja Finansowa dla osiągnięcia maksymalizacji swoich zysków posługująca się religią i wiarą. Wśród ichnich funkcjonariuszy mało jest wierzących w Boga, to pozostawiają strzyżonym przez nich owieczkom. Od wieków usadowieni w Polsce w pogoni za zyskiem korporacyjnym nie liczą się z korzyściami dla Polski bowiem korzyść korporacyjna stawiana jest przez nich wyżej.
    Działają na zasadzie podobnej do działania tasiemca lub raka. Rakowi wystarczy usunąć naczynia krwionośne doprowadzające mu tlen w dużych ilościach. Watykańskiej Korporacji wystarczy usunąć źródła finansowania z budżetu państwa na której żeruje. Oficerowie tej Korporacji to wyraźny przykład klasy próżniaczej nie wnoszącej nic do dochodu państwa na którym żerują. Wymyślają sobie prawa, tytuły naukowe, uczelnie aby stworzyć
    wrażenie ale to wszystko dzieje się wewnątrz tej kasty, wewnątrz Korporacji.
    Działają na społeczeństwie na zasadzie pasożyta osłabiającego organizm ale bacząc, aby nie doprowadzić do śmierci Państwa gdyż wtedy giną z nim.
   • pkt4a Re: Pisowska wiejska czy chłopska mentalność jest 08.08.21, 04:47
    idzie nowe wg Dziennika Lódzkiego :


    " Archidiecezja częstochowska chce łączyć parafie w zespoły

    Do łączenia parafii pod wspólnym probostwem przymierza się też archidiecezja częstochowska. O planach poinformował abp Wacław Depo w niedzielę w liście pasterskim na Wielki Post.

    Tu z 312 parafii aż 180 ma tylko przez proboszcza. „Spowodowane jest to kryzysem powołań, śmiercią wielu księży, a także porzuceniem przez niektórych stanu kapłańskiego” - wyjaśnia abp Depo.

    Na dodatek w ubiegłym roku zmarło 21 księży, a wiosną święcenia otrzyma tylko czterech. Są też problemy ekonomiczne małych, wiejskich parafii i ich wyludnianie się..."

    :)))))))
  • ktos_z_kosmosu Re: Pisowska wiejska czy chłopska mentalność jest 08.08.21, 09:21
   Słusznie prawisz Kawo, ale z Twoją propozycją wyleczenia tej choroby poprzez odcięcie od kasy, czyli poprzez bankructwo tej korporacji, nie mogę się zgodzić. KK to nie tylko religijny gigant, lecz też biznesowy i jego bankructwo spowodowałoby, raz, poważne tąpnięcie w gospodarkach krajów bo powiązania biznesowe pękną, a dwa, po bankructwach obawa, że te interesy przejmą inni pobożni. Trudniejsi w kontrolowaniu i ze znacznie bardziej niebezpiecznymi pomysłami na robienie z ludzi idiotów, lub przestępców z tych, którzy dla korzyści tworzą sprzyjające tylko tej religii przepisy prawa. Uważam, że metoda krajów rozwiniętych zminimalizowania siły religijnych poprzez uniemożliwienie totalnego rozsiewania swoich guseł jest jedyną słuszną, bezpieczną i skuteczną linią. Tu wilk jest syty i owca cała, a wiele nie potrzeba. Wystarczy, że prawo do modłów i jakichś tam, nawet durnych uczuć, będzie skrupulatnie przestrzegane obustronnie. Czyli wszedłeś do kościoła w czapce, złamałeś prawo, bo uraziłeś uczucia. Przechodzisz w czapce obok kościoła i słyszysz z megafonów zawodzenie bab moherowych, dzyndzolenie dzwonów, czy w ogóle drogę masz zablokowaną bo procesja bab idzie, to tym razem baby złamały prawo, bo kaleczą twój zmysł słuchu i ograniczają twoje obywatelskie prawo do przemieszczania się drogą publiczną. Msze w TV, czy inne religijne produkcje, złamane zostało prawo bo ktoś może sobie nie życzyć, by mimo jego prawa wyboru (może zmienić kanał), jest narażony na ingerencje w jego bodźce podprogowe, jego bliscy mogą być poddani takim działaniom i w dodatku za jego pieniądze. Nie tak jak obecnie w Polsce, gdzie wierzący może bezkarnie pluć na wszystko i wszystkich, ale na wierzącego już pluć nie wolno bo kara. Niestety, tak się dzieje, a się dzieje, bo solidaruchy, jak dzieci dali się, jak koty ograć kieckowym i jak widać, nadal gotowi są na dalszą służbę, czego dowodem jest powrót jednego takiego, który nie dość, że wali babol za babolem, to na dodatek stara się ludzi w trąbę zrobić, głosząc, że złamanie nogi da się wyleczyć szarą maścią. Zamiast zapowiedzieć zmiany fundamentalne, o religii w szkołach, czyli o choć ważnym problemie, ale w ogromie reszty sprawek o detalu pierdzieli.
   • pkt4a Re: Pisowska wiejska czy chłopska mentalność jest 08.08.21, 10:47
    pisiołek


    ......
    " Dwóch biskupów - abp Depo z archidiecezji częstochowskiej i bp Dziuba z diecezji łowickiej zdecydowało się na połączenie mniejszych parafii . Powód : spadek tzw powołań , aresztowania za pedofilię , odchodzenie księży na emeryturę , albo rezygnacja ze stanu kapłańskiego "
  • haen2010 Re: Pisowska wiejska czy chłopska mentalność jest 09.08.21, 11:23
   Ja bym po nazwiskach wniosków nie interpretował. Europa to cocktail od stuleci. Polskie rozsiały się po globusie. Nikt już nie ma z tym problemu. Do tej pory nie wiadomo Chopin czy Szopen. Wygrało pierwsze.

   Faktem jest, że jak się czyta nagrobki na wiejskim cmentarzu, to nazwiska się powtarzają. Tak już jest, ale zanika.
   • pkt4a Re: Pisowska wiejska czy chłopska mentalność jest 09.08.21, 15:08
    masz rację PiSiołku ,
    chłopstwo i klasa robotnicza jest najzdrowszom tkankom narodu , o !
    to już wiedział tow. Wiesław    idzie nowe , wg Dziennika Lódzkiego :


    " Archidiecezja częstochowska chce łączyć parafie w zespoły

    Do łączenia parafii pod wspólnym probostwem przymierza się też archidiecezja częstochowska. O planach poinformował abp Wacław Depo w niedzielę w liście pasterskim na Wielki Post.

    Tu z 312 parafii aż 180 ma tylko proboszcza. „Spowodowane jest to kryzysem powołań, śmiercią wielu księży, a także porzuceniem przez niektórych stanu kapłańskiego” - wyjaśnia abp Depo.

    Na dodatek w ubiegłym roku zmarło 21 księży, a wiosną święcenia otrzyma tylko czterech..."


  • ktos_z_kosmosu Re: Pisowska wiejska czy chłopska mentalność jest 09.08.21, 14:28
   Po nieuctwie widać, że oszołom.
   Ty oszołomie za chłopów się nie wypowiadaj. Większość mieszkańców wiejskich regionów w przypadku spacyfikowania sutannowych, będzie świętować zamiast się trapić i protestować.
   Podobnie jak, głównie w Bawarii i Badenii, za chyba Leopolda II, w 18 W ludziska cieszyli się z odebrania kościołowi w ramach sekularyzacji pałaców, opactw i nawet klasztorów. Cóż, sutannowi przegięli w szaleństwie, rozpasaniu i pazerności, no to się doigrali.
   Po krótkim czasie część tych majątków ponownie trafiła w łapy kościoła. Podstawieni figuranci za gigantyczną kasę część tych majątków wykupiła i ci w formie darowizny przekazali je na powrót kościołowi. Ale to tylko część, pozostałe obiekty i posiadłości do dziś służą nauce i ludziom świeckim, a kościół potężnie oskubany z majątku spokorniał.
   Tylko się uczyć tym naszym pokrętnym niedorajdom z sejmu, senatu i gdzie tam ludziska przepełnieni nadzieją na normalność ich posadzą.

   • kawa_poranna11 Re: Pisowska wiejska czy chłopska mentalność jest 10.08.21, 00:49
    Od 1000 lat ta sekta demoralizuje kraj a my im w zamian stawiamy pomniki, kościoły, dajemy kasę i ziemię. Gdyby jakakolwiek inna zagraniczna organizacja próbowała nas stuknąć na podobną skalę, ludzie by ich na widłach wynieśli.
    Jak to jest że kraj pełen jest idiotów węszących spiski masońskie, żydowskie, grupy Bilberga, Sorosa, Gatesa, facebooka, podczas gdy pod samym nosem mają facetów w sukienkach, gwałcących ich dzieci, okradających ich rodziców z rent i emertytur, a ich samych z podatków i nie dociera?
    • pkt4a Re: Pisowska wiejska czy chłopska mentalność jest 10.08.21, 05:26
     Polecam lekturę papierowych tygodników tej globalnej korporacji finansowo-seksualnej , mają wprawę w napuszczaniu jednych na drugich jak mało kto , specjalizują się w napuszczaniu , to ich żywioł i istota działania . A wydają tego sporo , opierają się na propagandzie , na modelowaniu głowy . Wolny internet popsuł im szyki ale i za internet się wezmą jak za wolny TVN , sprawa czasu . Ci globalni zamordyści nie znoszą Wolnej Myśli
    • ktos_z_kosmosu Re: Pisowska wiejska czy chłopska mentalność jest 10.08.21, 10:07
     kawa_poranna11 napisał(a):

     > Jak to jest że kraj pełen jest idiotów węszących spiski masońskie, żydowskie, g
     > rupy Bilberga, Sorosa, Gatesa, facebooka, podczas gdy pod samym nosem mają face
     > tów w sukienkach, gwałcących ich dzieci, okradających ich rodziców z rent i eme
     > rtytur, a ich samych z podatków i nie dociera?

     Tak jest, że ci węszący robią co robią z czystego konformizmu i nabytego opętania. To margines społeczny, a że o nich głośno, to tylko za sprawą działań, promującej ich spółki tronu z ołtarzem. Tu należy po sprawiedliwości uściślić, że ołtarz działa z rozmysłem, planowo. Tron natomiast działa, bo dał się zrobić w bambuko, głupot narobił i teraz siedząc w syfie, nie ma odwrotu.
     Pozostała część większości społeczeństwa trzyma gęby na kłódkę drepcąc do kościoła ze strachu przed zemstą ze strony władzy, czyli tej spółki. Zemsty dokonanej, głównie rękami wyżej wymienionych opętańców. Po to spółce oni są potrzebni i tylko dlatego ich promują. Czytaj, że ołtarz promuje bo chce, a tron, bo musi.
     Dlatego już od lat tu podkreślam.
     Polska nie wejdzie na drogę państwa ludzi o jasnych umysłach, dopóki definitywnie nie pozbędzie się tych, którzy przez 30 lat ten kraj formowali. Wszystkich, bez względu na ich intencje i sztandary.

   • kawa_poranna11 Re: Pisowska wiejska czy chłopska mentalność jest 17.09.21, 22:34
    Trzeba być idiotą, żeby w imię wolności, oddawać względną wolność jaką daje demokracja, w ręce ludzi, którzy podobnie jak komuna, nie uznają woli ludzi, ale jedynie własne widzimisię i interesy.
    Trzeba być idiotą, żeby mając jako-taki rozum i dostęp do wiedzy, nie zauważać codziennych kłamstw, maskujących dyktatorskie zapędy, podobne do Sanacji, albo komuny.
    Do komuny z wyglądu, do Sanacji, bo bez ingerencji z zewnątrz.
    Ale może Polska jest skazana na ciągłą walkę o wolność.
    Wolność oddawaną za ułudę i miskę soczewicy.
    A raczej ryżu...nie dziwię się, że to właśnie w Polsce wszelkie firmy sprzedające cudowne garnki i pościele, odniosły taki sukces.
    Ludzie dadzą każde pieniądze za cuda- niewidy...bo w naukę w życiu nie uwierzą.
    Za trudne.
    W kolejnych powstaniach, w kolejnych przewrotach politycznych, ginęli, lub byli marginalizowani najinteligentniejsi, a do głosu dochodziły cwane doły społeczne.
    Patrząc zarówno na przekrój rządzących (Duds, Witek, Sasin, Kaleta, Czarnek, Kępa, Szydło) jak i ich wyborców, widać to jak na dłoni....
  • ktos_z_kosmosu Re: Pisowska wiejska czy chłopska mentalność jest 17.09.21, 23:56
   kawa_poranna11 napisał(a):

   > To jest skrajnie chłopska lub chłopsko bolszewicka mentalność z wszelkiego rodz
   > aju negatywnymi cechami.
   > Jak poznać takiego osobnika ?
   > Najłatwiej poznasz to po dziwnym czy śmiesznym nazwisku odziedziczonym po ojcu
   > bardzo dawno temu które to nie rzadko a często złośliwie nadane zostało chłopu
   > pańszczyżnianemu przez jego pana szlachcica.

   1 - Nie wszystkie cechy chłopstwa można zakwalifikować do cech bolszewickich i nie wszystkie należy kwalifikować jako negatywne. Przeciwnie, wiele zwyczajów chłopskich, choć prymitywnie, nosiły i noszą znamiona logicznych. O na na swój sposób musie;li być logiczni, bo by nie przeżyli.
   Koleżanka ta na sąsiednim forum swoją kuzynkę ze wsi skrytykowała, że winą za likwidację transportu na wsi obarcza Tuska. Ta kuzynka ze wsi miała i ma rację. To Tusk i jemu podobni, przy oddaniu kwestii społecznych w całości KK, w kwestiach ekonomicznych gloryfikowali biznes i tylko biznes. W efekcie tej ich czysto kapitalistycznej linii, na wsiach zniknął transport. Nie opłacało się. Po likwidacji PKS, powstały transport prywatny małymi busami też zniknął bo był prześladowany. No bo do czego to podobne by przewoźnicy zamiast kupować busy u rodzimych dealerów za ćwierć miliona, te sprowadzali z zachodu za mniej niż pięćdziesiąt tysięcy. Lobbyści branży motoryzacyjnej znaleźli podatny grunt u polityków PO i sprawę załatwili. Konkretnie to załatwili chłopów i niech nikt się nie dziwi, że ci zagłosowali nie na tych, którzy ich zawiedli. To, że wpadli z deszczu pod rynnę, to inna para kaloszy. Co też jest winą Tuska. Trzeba było myśleć empatycznie, a nie tylko ekonomicznie.
   2 - Nie panowie nadawali nazwiska nizinom. Te nazwiska powstały dopiero w czasach zaborów i zaborcy, faktycznie, bywało że złośliwie złośliwie (nawet w tej kwestii był ukaz cara) podczas spisów powszechnych, parobkom nadawali nazwiska polskiej szlachty, a nawet magnaterii, której nie lubili. Przeważnie jednak jako nazwiska wpisywali przydomki. Były też przypadki trudne i urzędnicy nie mając innego wyjścia, pisali to co usłyszeli.
   Przykładowo.
   Stanął przed nimi wioskowy głupek i tak:
   - Jak was zwą?
   - Du da
   - Ale jak się nazywasz!
   - Du da
   - A ojciec jak się nazywa?
   - Du da
   Tu machniecie ręką i do pisarza
   - Pisz Duda.
  • ktos_z_kosmosu Re: Pisowska wiejska czy chłopska mentalność jest 18.09.21, 00:35
   Ok, koleżanko kawo.
   Wszystko co piszesz o PiS jest prawdą.
   Różnimy się jednak co do jednego. Ty winą za PiS obarczasz ludzi, ja tych na których głosowałem, a ci mnie wyrolowali. Mnie i tych ludzi.
   Już od bodaj w 2015 pisałem.
   Nie idźcie protestować pod siedziby tych, na których nie głosowaliście. Idźcie wyrazić swoje niezadowolenie pod drzwi tych, na których glosowaliście, a którzy was zawiedli. Wszystkie atuty mieli w ręku, lecz skutkiem swojego lenistwa, arogancji i wewnętrznych, a też zewnętrznych układów (KK), was zawiedli.
   Czyli rzeczywiście wina Tuska.
   Nie chce mi się tej tezy uzasadniać, nawet w punktach, bo to długa lista.


  • yabbaryt Re: Pisowska wiejska czy chłopska mentalność jest 29.09.21, 09:58
   Chciałem zauważyć, że PiS ma największe poparcie w zaściankach szlacheckich na Podlasiu oraz na Podhalu. Czyli tam gdzie ludzie nie byli chłopami pańszczyźnianymi tylko mieli to szczęście że pracowali na siebie. Więc rzeczywiście wieś popiera PIS ale nie konicznie jest to wieś pańszczyźniana. Wyborcy z wsi gdzie kiedyś były głównie PGR głosują raczej na PO.
    • yadaxad Re: Pisowska wiejska czy chłopska mentalność jest 29.09.21, 14:16
     Mniej więcej od babci i dziadka kończy się świadomość przeszłości. Współczesne pokolenie już o latach osiemdziesiątych ma wyobrażenie historyczne nie mentalne. Zasłanianie się jakąś prehistoryczną pańszczyzną, o której już kompletnie nic nie wiemy, prócz tego co można poczytać i jakoś tam sobie wyobrazić bez możliwości psychicznego wniknięcia jest pozbawione sensu. Polacy są jacy są dzięki temu co się odgrywało w przeciągu ostatnich trzydziestu lat i tylko do tego można się odwoływać szukając mechanizmów zachowania i postaw. Sposobów transformacji, formatowania wykształcenia i wyścigu szczurów, pojmowania patriotyzmu, wpływu kościoła i jego usadowienia przy władzy, modelu kariery, zdobywania zasług i profitów, kompletne olewanie wykształcenia humanistycznego.
      • yadaxad Re: Pisowska wiejska czy chłopska mentalność jest 29.09.21, 17:28
       Sześćdziesiąt może o tyle, że Polska nie miała rozbudowanej mieszczańskiej inteligencji, a to co miała zmiotła wojna. Nowopowstająca inteligencja z awansu społecznego nie wchodziła w żadną przestrzeń tradycji intelektualnej, filozoficznej, twórczej i była kształtowana przez prymitywizm socrealizmu, który np. teraz odbija się czkawką widoczną np. w "artyzmie" sakralnym. Tradycja ze zniszczonych "dworków" też w większości niosła zaściankowy patriotyzm i przywiązanie do "wartości", a nie refleksji nad światem i odkrywania.
     • yabbaryt Re: Pisowska wiejska czy chłopska mentalność jest 01.10.21, 22:08
      większość polskiego społeczeństwa wywodzi sie ze wsi i wiekszość jest potomkami pańszczyźnianych chłopów. To dotyczy mieszkańców wsi i lemingów z wielkich miast. Natomiast ludzie wywodzacy sie z różnych środowisk mają różne zasady, etosy etc. Pewne rzeczy wynosi sie z domu i pewne rzeczy przechodza z pokolenia na pokolenie.
      Co do samej wsi to weźmy pod uwagę, że jest to najbardziej kapitalistyczna część polskiego społeczeństwa. Eolnicy pracuja na swoich gospodarstwach. Wielu rolników dzieki morderczej harówie i sprytowi dorobiło sie ogromnych fortun. Rolnicy w tej chwili to ludzie obracający milionami. Lekceważnie ich swiadczy o głupocie.
      • wariant_b Re: Pisowska wiejska czy chłopska mentalność jest 01.10.21, 23:22
       yabbaryt napisał:

       > Rolnicy w tej chwili to ludzie obracający milionami.

       Ale tylko niektórzy - średnia wielkość powierzchni rolnej w gospodarstwach w Polsce to ok.11 ha.
       W Małopolsce - nieco ponad 4 ha, na Podkarpaciu niecałe 5 ha, w Świętokrzyskim niecałe 6 ha.
       Jeśli chodzi o ilość gospodarstw rolnych jesteśmy na drugim miejscu w Unii, sporo za Rumunią,
       gdzie to rozdrobnienie jest gigantyczne. Na karłowatym gospodarstwie nie zarabia się milionów.

      • sverir Re: Pisowska wiejska czy chłopska mentalność jest 02.10.21, 14:29
       Masz rolników i rolników. Jedni obracają milionami, bo faktycznie są kapitalistami, wierzą w możliwości zarobkowe z pracy na roli i nie wahają się robić interesy z kontrahentami.
       Obok nich są jednak ci rolnicy, którzy gospodarują na hektarze, bo to ojcowizna. Ale z pracy na roli się nie utrzymują, bo nie ma jak. Pracują w miastach i miasteczkach jako mniej lub bardziej wykwalifikowana siła robocza.
       • yabbaryt Re: Pisowska wiejska czy chłopska mentalność jest 02.10.21, 14:47
        Pracy w miastach jest dużo. Natomiast miasta są często mocno oddalone od zapadłych wsi i nadal sporo ludzi ze wsi osiedla się w miastach. We wsi skad pochodzi moja żona, praktycznie wszyscy młodzi wyjechali do wiekszych miast albo za granicę. Ale wyjątkiem są własnie rolnicy. Ci mają co robić i zarabiaja coraz lepsze pieniądze. Pozostają też ludzie starsi. Ja z kolei obecnie mieszkam na wsi w powiecie warszawsko zachodnim. To niby wieś ale dobrze skomunikowana z Warszawą i tak naprawdę popieta pod wielką aglomeracje. Co ciekawe że rolnicy swietnie sobie radzą nawet mając niewielki gospodarstwa. Uprawiają hektary marchwi czy kapusty i sprzedaja to na giełdzie w Broniszach. Inni zakładają duże biznesy typu fabryki przetwórstwa żywności. Także ja jestem pod wrażeniem widząc jak rozwija sie polska wieś. Rolnicy to najbardziej przedsiebiorcza i konkretna grupa społeczna. Wystarczy porównać opozycje w postaci Agrounii z opozycją w postaści sejmowych totalniaków. Z jednej strony konkrety, dbałość o interesy narodowe i mało ideologii z drugiej zas histeria, ideologie i całkowite lekceważenie interesów Polski.
        • sverir Re: Pisowska wiejska czy chłopska mentalność jest 03.10.21, 03:07
         Tak świetnie sobie radzą, że gdy wiatr powieje, deszcz popada, słońce zaświeci albo w ostateczności Rosja nałoży embargo na import z Polski, a już rolnicy blokują drogi i piszą petycje do rządu. W tym kontekście faktycznie są bardzo przedsiębiorczy, można ich postawić obok związkowców z sektora górniczego i energetycznego.
         Rolnicy utrzymujący się głównie z dochodów z rolnictwa (czyli 50%+ dochodów gospodarstwa domowego) to ok. 30% i jest to tendencja spadkowa, nie wzrostowa. Wśród tych pierwszych też wielu dorabia lub otrzymuje dodatkowe świadczenia, tak żeby uzupełnić budżet domowy. U niektórych spore znaczenie mają też dopłaty (unijne, a jakże), rośnie też udział dochodów z programów socjalnych.
         Owszem, wśród rolników bywają ludzie bardzo majętni. Większość rolników jednak nie osiąga z rolnictwa na tyle wysokich dochodów, żeby spokojnie żyć. Dorabiają więc lub pobierają świadczenia, żeby wyjść na swoje.
         Zatem owszem, masz rację, jest to rzeczywiście przedsiębiorcza grupa, która doskonale potrafi wykorzystać dostępne źródła dofinansowania od państwa i samorządów, świetnie radzi sobie z wypełnianiem wniosków, a czasem nawet z kantowaniem. Ale mimo wszystko w większości nie utrzymują się z dochodów rolniczych i mają mocno roszczeniowe podejście.
   • qqazz Słuszna uwaga 10.10.21, 11:03
    yabbaryt napisał:
    . Wyborcy z wsi gdzie ki
    > edyś były głównie PGR głosują raczej na PO.


    Wystarczy spojrzeć na mapę i tam wyraźnie widać, że większość obwodów w których PO wygrała wybory to obszary popegeerowskie na północy i zachodzie
    Niemniej wątek poniżej jakiegokolwiek poziomu już dawno powinien zniknąć.


    pozdrawiam
  • taniarada Re: Pisowska wiejska czy chłopska mentalność jest 10.10.21, 07:49
   Zielony mosteczek ugina się
   Zielony mosteczek ugina się
   Trawka na nim rośnie niesie Kasię
   Trawka na nim rośnie niesie Kasię
   Żeby ja tę łąkę harendował
   To bym ja mosteczek wyrychtowoł
   Czerwone i białe róże sadził
   I ciebie dziewczyno odprowadził
   Odprowadziłbym cię aż do lasa
   A potem zawołał hop sa sa sa

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka