Dodaj do ulubionych

NIK ujawnia kradzież 345 milionów

13.08.21, 13:04
NIK ujawnia kradzież 345 milionów, a to jest tylko czubek góry lodowej.

W 2020 r. Najwyższa Izba Kontroli przeprowadziła ponad dwa tysiące kontroli dotyczących około 150 tematów. Prezes Marian Banaś poinformował, że NIK stwierdziła, że z naruszeniem prawa wydano ponad 345 milionów złotych.

next.gazeta.pl/next/7,151003,27445139,sprawozdanie-nik-za-2020-r-banas-z-naruszeniem-prawa-wydano.html#do_w=52&do_v=221&do_st=RS&do_sid=604&do_a=604&do_t=14&do_g=5&do_s=A&s=BoxBizImg11
Po wysłuchaniu sprawozdania, koreferent poseł Grzegorz Lorek z Prawa i Sprawiedliwości zawnioskował o nieprzyjęcie sprawozdania przez komisję. Polityk zarzucił NIK brak współpracy z marszałkinią Sejmu oraz coraz silniejsze powiązanie Izby z osobą jej prezesa.
Obserwuj wątek
  • sverir Re: NIK ujawnia kradzież 345 milionów 13.08.21, 13:34
   "Prezes Marian Banaś poinformował, że NIK stwierdziła, że z naruszeniem prawa wydano ponad 345 milionów złotych."

   Póki co kradzież to "tylko" 136 milionów złotych:
   "Powiedział, że NIK stwierdził, że z naruszeniem prawa wydano ponad 345 milionów złotych. Natomiast w następstwie działań stanowiących naruszenie prawa wydano ponad 136 milionów."

   Zwrot "z naruszeniem prawa" jest bardzo pojemny i zazwyczaj nie podważa się tym legalności wydatkowania środków. To często kwestie towarzyszące, jak brak jakiejś opinii, niewłasciwe formularze itp. Czasem są to poważniejsze sprawy, jak błędne księgowanie.
    • sverir Re: NIK ujawnia kradzież 345 milionów 13.08.21, 14:56
     "Na podstawie twojego wpisu można zażądać reasumpcję raportu."

     Wcale nie, ponieważ naruszenie prawa to naruszenie prawa. Gdyby na przykład brak pieczątki na papierowym wniosku nazwano przestępstwem, to byłaby inna kategoria. Natomiast naruszenie wymogów formalnych jest naruszeniem prawa, nawet jeśli nie jest przestępstwem.
   • qqazz Re: NIK ujawnia kradzież 345 milionów 13.08.21, 19:29
    Często jest to związane z nieznajomością zasad prawa, hierarchii aktów prawnych, klauzul generalnych, w szczególności Ustawy o Finansach Publicznych. Kontrolerzy badają wydatki od strony ściśle formalnej, nierzadko w oparciu głównie o akty wykonawcze i wytyczne niższego rzędu. W efekcie przepłacenie powiedzmy o 300% ale zgodnie z wytycznymi to gospodarność, ale wygenerowane w oparciu o UoFP i zdrowy rozsądek oszczędności to już naruszenie, którego prostowanie potrafi wygenerować potężne koszta, oczywiści zdaniem kontrolujących zasadne.    pozdrawiam
  • ktos_z_kosmosu Re: NIK ujawnia kradzież 345 milionów 13.08.21, 15:29
   Polska przywara.
   Pieniądze znikły, to "kradzież".
   Niekoniecznie kolego psie. To może być niegospodarność nieudaczników, a ci, którzy tę kasę zgarnęli, pozyskali ją zgodnie z prawem. Nieudacznik daje, cwany bierze.
   Powiesz, że pewnie była zmowa. Też tak myślę, ale zmowy, czyli kradzieży, udowodnić praktycznie się nie da. Natomiast niegospodarność, jak najbardziej i za to powinny być działki. Solidne działki by odstraszać innych i uczulić ich, że gdy pan poleca wsadzić palec do ognia, niekoniecznie należy go tam wsadzać.
   Jak to k...a jest. W tym kraju saper, kierowca, kasjer itp. pomylić się nie mogą, a urzędnik państwowy, tłumacząc się - politycy mi kazali, może.
   • pies.na.czarnych Re: NIK ujawnia kradzież 345 milionów 13.08.21, 15:52
    Kolego kosmito. Tego typu podwójne nazewnictwo i różne traktowanie kradzieży przez kodeks karny znamy z czasów epoki słusznie minionej. Kiedyś jeżeli ktoś, jak to ładnie nazwałeś pomylił się i zabrał ze sobą do domu tonę państwowej cegły to ten czyn nazywał się malwersacją mienia państwowego. Jeżeli przez pomyłkę zabrał tonę cegieł pana Kowalskiego to to była kradzież i za ten czyn karano o wiele surowiej niż za malwersację.

    Nie lubię nazywać szamba perfumerią i stąd tytuł wątku :p
    • ktos_z_kosmosu Re: NIK ujawnia kradzież 345 milionów 13.08.21, 18:54
     pies.na.czarnych napisała:

     > Nie lubię nazywać szamba perfumerią i stąd tytuł wątku :p

     Czym pośrednio równasz się z tymi, którzy z miłości do jadowitych i pokrętnych radykałów ich wzorem, nadużywają terminu kradzież.
     Co do paragrafów, to rozumni tego świata, zdecydowanie ostrzej traktują malwersantów, niż zwykłych złodziejaszków. Złodziejaszkowi, po odbyciu kary, dają szanse na awans społeczny. Malwersantom już niekoniecznie. Ci padają na ryj z dożywotnim terminem. Skukizowanym, zobajtkowanym i im podobnym, nikt już ręki nie poda. A kasę mają zwrócić bez względu na to czy kasa u mamusi, czy u tatusia.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka