Dodaj do ulubionych

Czyje interesy reprezentuje ORLEN

28.10.21, 11:47
A konkretnie Obajtek, na pewno polskie?

Lukratywne zlecenie Orlenu dla strategicznego partnera Gazpromu:

Kontrakt za niemal 3 mld zł, na modernizację swojej rafinerii na Litwie, Orlen przyznał brytyjskiej spółce Petrofac, strategicznemu partnerowi Gazpromu. Dla Petrofac to jak dar niebios, bo firma zbiera właśnie pieniądze na kary za korupcję.
Tłumacząc swój wybór, koncern kierowany przez Daniela Obajtka stwierdził, że Petrofac to "doświadczona, międzynarodowa firma", która jest "wiodącym dostawcą usług dla międzynarodowego przemysłu naftowego i gazowego". Orlen wymienił też kilku dotychczasowych kontrahentów Petrofac, m.in. Shella, iracką Basrah Oil Company i OneGas, amerykańskiego dystrybutora gazu ziemnego.

O dziwo, w tym wykazie Orlen pominął Gazprom.

Tymczasem tego samego dnia, w którym wicepremier Sasin zapowiedział "przełomową inwestycję w Możejkach", firma Petrofac podpisała z Gazpromem na pięć lat umowę partnerstwa strategicznego w sprawie "promocji rosyjskiego przemysłu energetycznego na rodzimych i globalnych rynkach".

Tuż przed ogłoszeniem przez Orlen umowy z Petrofakiem Mariusz Gierszewski z Radia Zet napisał, że polskie służby specjalnie są zaniepokojone udziałem w przetargu na budowę instalacji w zakładach Orlenu na Litwie firmy, którą ukarano w Wielkiej Brytanii za przestępstwa finansowe i która od niedawna jest partnerem strategicznym rosyjskiego Gazpromu.

Daniel Obajtek. W maju w wywiadzie dla Małgorzaty Raczyńskiej-Weinsberg w Programie 1 Polskiego Radia szef Orlenu oskarżył służby specjalne, że straszą Polaków Rosjanami. – Pewne służby straszą Polaków, mówią głupoty – atakował Obajtek, nie precyzując, kogo ma na myśli.

wyborcza.biz/biznes/7,177151,27740556,lukratywne-zlecenie-orlenu-dla-strategicznego-partnera-gazpromu.html#S.tylko_na_wyborcza.pl-K.C-B.4-L.1.maly
Obserwuj wątek

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka