Dodaj do ulubionych

Czy gen Ludendorff to jeden z ojców II RP?

11.11.21, 17:23
Zastanawialiście się może kiedyś, że II RP to jakby powstała nagle - przyjechał Józef Piłsudski przejął władzę i nagle: ciach jest II RP? A co było wcześniej?

"...Po bitwie pod Kościuchnówką, w której I Brygada Legionów Polskich walcząca po stronie Austro-Węgier zapobiegła przerwaniu frontu przez wojska rosyjskie, generał Erich Ludendorff, generalny kwatermistrz Armii Cesarstwa Niemieckiego, napisał list do władz w Berlinie, postulując utworzenie zależnego od Niemiec państwa polskiego i zbudowanie polskiej armii. Jego zdaniem mogło to dać Niemcom zwycięstwo na froncie wschodnim[6]. Wydanie aktu wiązało się z faktem, że przedłużająca się I wojna światowa zmusiła państwa centralne do próby wykorzystania na swoją rzecz zasobów mobilizacyjnych Królestwa Kongresowego[7][8]..."

Fakt działanie Ludendorffa i potem to co zaczęło się tworzyć - a więc II RP, było działaniem Niemców zgodnie z ich interesem narodowym, ale faktem jest też, że doprowadziło do powstania II RP. Kiedy Piłsudski przyjechał do Warszawy, było już wszystko - administracja, wojsko, policja itp. i On przejął kierownictwo już istniejącego szczątkowego Państwa Polskiego

pl.wikipedia.org/wiki/Rz%C4%85d_Jana_Kucharzewskiego
pl.wikipedia.org/wiki/Prowizorium_rz%C4%85dowe_Antoniego_Ponikowskiego
pl.wikipedia.org/wiki/Rz%C4%85d_Jana_Kantego_Steczkowskiego
Obserwuj wątek

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka