Dodaj do ulubionych

Inflacja Glapińskiego zapieprza jak mały

02.05.22, 16:55
samochodzik. Uzbierałem na czarną godzinę 50 tys. zł, ale okazuje się, że za jakiś czas kupię za te pieniądze tyle co dzisiaj za 10 tys. zł. Gdzie znikają moje pieniądze? Przecież pieniądze nie rosną na wierzbach, ani nie znikają jak kamfora. Muszą przepływać do czyjejś kieszeni. Do czyjej?
Obserwuj wątek
     • manhu Re: Inflacja Glapińskiego zapieprza jak mały 02.05.22, 20:21
      Nie pachołek Glapiński, ale Kaczyński. To on wybierał prezesów banków i decydował o stopach (jego wypowiedź na dowód cytowałem z pół roku temu).

      Gdzie te pieniądze znikają? U kredytobiorców, to oni mają skrajnie zaniżone stopy (teraz 7,8% poniżej inflacji). Np. taki Andrzej Duda kradnie 150 mld zł rocznie by zyskać 10 tys zł na ratach. To oni walczą o skrajnie niskie raty i jak najwyższą inflację. W Turcji udało się osiągnąć bombowy sukces: w pół roku inflacja z 16 na 61%.

      Jednak na inflacji tracą generalnie wszyscy. Nawet w Wenezueli gdzie mieszkania są niemal za darmo to i tak kredytobiorcy nie mają dobrze, mieszkanie ukradną, ale więcej stracą na reszcie. Podobnie banki: pieniądze mają za darmo (lokaty, płace itp), WIBOR jest skrajnie niski, ale dający duży zysk (twoim kosztem). W teorii zarabiają dużo, ale też zjada to inflacja.

      Jak się bronić? Jak za PRL. Szokując ekonomistów: "ludzie nie przestraszyli się inflacji, bo dużo wydali na święta" - tak ostatnio o różnych. Gdy realnie ludzie wydają właśnie z powodu inflacji. Ponadto PIS ciągle obniża stopy (np. inflacja +1,8%, a stopy +1,0% czyli realnie spadek o 0,8%, w dodatku dopłaca do rat więc w maju stopy 5,5% będą na papierze, realnie mocna obniżka). Turcja jest z naszym zasięgu.
   • pozytonium W SZA szykują się do podwyższenia stóp o 2 pkt. % 02.05.22, 23:48
    snajper55 napisał:

    > eeee-emeryt napisał:
    >
    > > samochodzik. Uzbierałem na czarną godzinę 50 tys. zł
    >
    > Wydawaj. Czarna godzina już nadeszła. :)

    Tam też PiS sięga? ECB walczy o przetrwanie. Powinien podnieść stopy procentowe w związku z inflacją i stagnacją, ale tego nie zrobi, bo Niemcom zabrakłoby na olej słonecznikowy. Jest jedna waluta, ale interesy różnych krajów się rozminęły. Będzie wielkie bum w UE. Zyskają na tym Polska, Dania, czy Czechy.
    Nie da rady pogodzić różnych krajów €, przy drastycznie różnych inflacjach. Polska ma tą swobodę, że można działać. Tą swobodę mają też SZA, czy WB. Ale jak tu pogodzić interes Niemiec z włoskim czy hiszpańskim?
    W Polsce inflacja jest stała na całym terytorium kraju, podobnie jak w SZA. W UE zamiast centralizacji państwa stworzyli wspólną walutę, która uwiera. Co innego oczekuje od € Niemiec, co innego Francuz.
    Brytyjczycy się wymiksowali. Sukces Tuska, cysorza Europy.
    • adam.eu Re: W SZA szykują się do podwyższenia stóp o 2 pk 13.05.22, 08:26
     pozytonium napisał(a):

     > snajper55 napisał:
     >
     > > eeee-emeryt napisał:
     > >
     > > > samochodzik. Uzbierałem na czarną godzinę 50 tys. zł
     > >
     > > Wydawaj. Czarna godzina już nadeszła. :)
     >
     > Tam też PiS sięga? ECB walczy o przetrwanie.

     Ty dbasz o swoje imię poprzez rzetelność Twoich wpisów?
     Jeżeli masz racje, to tylko patrzeć, to przeciętny obywatel będzie pluł sobie, że nie nabył
     PISICH ZŁOTÓWEK.

     A każdy Polak będzie się cieszył, że ma dużo złotówek.
     Mnie np. było kiedyś stać, aby zapłacić kilkadziesiąt tysięcy za przeciętej jakości polskie piwo.
  • rzewuski1 Re: Inflacja Glapińskiego zapieprza jak mały 04.05.22, 20:56
   Glapińskiemu należny się Order Orła Białego , pamiętam jak witali Szydło po wielkiej klęsce w Brukseli w sprawie Tuska to idąc tym tokiem można mówić ze gdyby nie Glapiński to Tusk z Putinem i Merkel by doprowadzili do
   hiperinflancji, ciemny lud kupi wszystko.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka