Dodaj do ulubionych

Szef MSWiA Kamiński i jego prorosyjski tłumacz

22.05.22, 20:00
Michał Gołkowski, który tłumaczył niedawne przemówienie prezydenta Joego Bidena na Zamku Królewskim i towarzyszył szefowi MSWiA Mariuszowi Kamińskiemu podczas wizyty w Ukrainie, był blisko związany z rosyjską firmą handlującą w Polsce węglem. Tą samą, z którą współpracował bohater afery podsłuchowej Marek Falenta.

- Jestem rusofilem, rusofobem, człowiekiem mocno interesującym się polityką, tłumaczem symultanicznym, literatury, politycznym. Najkrócej mówiąc: głosem Putina w waszym domu – w taki żartobliwy nieco sposób Gołkowski zaczyna swój wykład o Rosji w opublikowanym jesienią 2020 r. w serwisie YouTube filmie.

Na głowie bejsbolówka w narodowych barwach Rosji z wyszytym cyrylicą napisem „Rossija". Do tego T-shirt z motywem rosyjskiej flagi oraz napisem – również po rosyjsku – „Wieżliwyje ljudi" („Uprzejmi ludzie"). To określenie, którym rosyjska propaganda nazywała żołnierzy rosyjskich, „zielonych ludzików", którzy w 2014 r. zajęli ukraiński Krym. „Wieżliwyje ljudi" – na fali entuzjazmu po aneksji Krymu - stał się popularnym motywem używanym np. na odzieży.

Z prawie godzinnego monologu Gołkowskiego można się dowiedzieć m.in., że ZSRR - „jedyna i niewiarygodna potęga" - było „państwem, który był de facto systemem filozoficznym zbudowanym na jedności, na niesamowitej unii robotnika, chłopa i tak naprawdę żołnierza", „miejscem, które otwarcie głosiło równość płci, wieku i wykształcenia niezależnie od granic i podziałów". I że nie powstydziłby się takich rzeczy progresywny Zachód.

Rządy Borysa Jelcyna w latach 90. XX w., kiedy ZSRR rozpada się na Rosję, Ukrainę, Białoruś czy państwa bałtyckie? „Król idiota, kraj w rozsypce" – puentuje Gołkowski.

Ale na szczęście „w momencie, w którym przepada wszelka nadzieja (…) pojawia się bohater. Pojawia się człowiek, który był tam od zawsze i którego nikt nigdy nie zauważał. I który mówi: spokojnie, ja to ogarnę".

Tak Gołkowski opisuje Władimira Putina, który wziął się za „sprzątanie burdelu". „To jest prezydent, którego każdy chciałby mieć. Prawdziwy mężczyzna, twardziel" – zachwyca się tłumacz, dodając jeszcze slajd, na którym są dwa zdjęcia: Putina z lampartem na kolanach i Obamy z małym pieskiem na rękach.

wyborcza.pl/7,75398,28482446,szef-mswia-pojechal-do-kijowa-z-tlumaczem-blisko-zwiazanym-z.html#S.DT-K.C-B.1-L.1.duzy
" - Korzystanie z usług tego pana jest kompromitujące dla państwa, a w szczególności dla ministra Kamińskiego - mówi Jarosław Korbacz, do 2015 r. szef kontrwywiadu ABW. - Nawet zakładając, że służby prowadzą wyrafinowaną operację z udziałem Michała Gołkowskiego, to straty wizerunkowe są nie do przecenienia."

Duuuże wątpliwości, które to służby i z czyim udziałem prowadzą operację.
Obserwuj wątek

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka