Dodaj do ulubionych

Ozdoba zaczyna szarżować jak ten ułan z szabelką n

17.08.22, 12:58
Ozdoba zaczyna szarżować jak ten ułan z szabelką na czołgi.

Wiceminister w rządzie Morawieckiego: premier podjął błędną, emocjonalną decyzję o dymisji Głównego Inspektora Ochrony Środowiska tvn24.pl/polska/odra-katastrofa-ekologiczna-jacek-ozdoba-premier-podjal-bledna-emocjonalna-decyzje-odwolujac-glownego-inspektora-ochrony-srodowiska-6073149
Z jednej strony przywalił, a z drugiej pogłaskał.
Obserwuj wątek
    • storima Re: Ozdoba zaczyna szarżować jak ten ułan z szabe 17.08.22, 13:21
      pies.na.czarnych napisała:

> Ozdoba zaczyna szarżować jak ten ułan z szabelką na czołgi.
      >

Szkoda mi czasu rozpisywać się na ten temat tej wierutnej bzdury.

Wyręczę się na szybko Wikipedią:
      Szarże kawalerii polskiej na niemieckie czołgi – mit rozpowszechniony przez niemiecką, nazistowską propagandę[2] oraz powojenną propagandę komunistyczną dotyczący rzekomych ataków polskiej kawalerii na niemieckie czołgi w czasie kampanii wrześniowej. Według historyków we wrześniu 1939 roku nie odbyła się ani jedna szarża kawaleryjska na niemieckie czołgi[3][4]. Pomimo że mit ten nie znajduje żadnego potwierdzenia w faktach historycznych, propaganda polityczna XX wieku zakorzeniła go tak głęboko w świadomości obcokrajowców oraz polskiego społeczeństwa, że uznawany jest za prawdę i funkcjonuje do czasów obecnych jako synonim tzw. polskiej głupoty[5].
      pl.wikipedia.org/wiki/Szar%C5%BCe_kawalerii_polskiej_na_niemieckie_czo%C5%82gi
      • j-k wyjasnilem to ponizej 17.08.22, 13:34
        storima napisał:
        Pomimo że mit ten nie znajduje żadnego potwierdzenia w faktach historycznych, propaganda polityczna XX w
        > ieku zakorzeniła go tak głęboko w świadomości obcokrajowców oraz polskiego społ
        > eczeństwa, że uznawany jest za prawdę i funkcjonuje do czasów obecnych jako syn
        > onim tzw. polskiej głupoty

wyjasnilem to ponizej - to nie mit, tylko niemiecka propaganda i dezinformacja.

Niemcy po wrzesniu 1939 celowo nakrecili taki film i pokazywali go wszedzie
        • pies.na.czarnych Re: wyjasnilem to ponizej 17.08.22, 14:27
          Widzisz sam doktorze. Ozdoba pomimo że mit ten nie znajduje żadnego potwierdzenia wykorzystuje go w swoim zdradzieckim ataku na swojego szefa.:)

BTW - ten wątek nie jest o wykorzystaniu świadomie przeze mnie prześmiewczego porównania. Jedynie taki sb-głupek jak sortima może z tego czerpać pożywkę do napisania jak zwykle przemundrego postu.
          • j-k zazwyczaj... 17.08.22, 14:37

> Widzisz sam doktorze. Ozdoba pomimo że mit ten nie znajduje żadnego potwierdzen
            > ia wykorzystuje go w swoim zdradzieckim ataku na swojego szefa.:)
            > > BTW - ten wątek nie jest o wykorzystaniu świadomie przeze mnie prześmiewczego p
            > orównania. Jedynie taki sb-głupek jak sortima może z tego czerpać pożywkę do na
            > pisania jak zwykle przemundrego postu.

To nie byl przytyk do Ciebie, bo wiem, ze uzyles tego bon-motu, poniewaz jest w powszechnym obiegu
            - tylko bylo to wyjasnienie dla innych.

ale do rzeczy: zazwyczaj zabierasz sie za sprawy od d... strony, ale tutaj udalo Ci sie inaczej.

bo to rzeczywiscie ciekawy przypadek - czy to indywidualna niesubordynacja pana Opozdy, czy tez moze poczatek rozlamu w obozie ?
            • j-k Ozdoby 17.08.22, 14:39
              Ozdoby, naturalnie.

znowu automat wrzucil mi nazwisko z innej afery :)
            • storima Re: zazwyczaj... 17.08.22, 14:57
              j-k napisał:

> uzyles tego bon-motu, poniewaz jest
              > w powszechnym obiegu
              > - tylko bylo to wyjasnienie dla innych.

Bardzo Ciebie przepraszam, ale to nie jest żaden bon-mot.

Delikwent samemu się przyznaje, że nieświadomie używa polskiego. Co nie dziwi. Bo to nie jest jego język rodzimy :
              ten wątek nie jest o wykorzystaniu świadomie przeze mnie prześmiewczego porównania.

• pies.na.czarnych Re: zazwyczaj... 17.08.22, 15:16
                > Delikwent samemu się przyznaje, że nieświadomie używa polskiego. Co nie dziwi. Bo to nie jest jego język rodzimy :

> ten wątek nie jest o wykorzystaniu świadomie przeze mnie prześmiewczego porównania.

W rosyjskiej ambasadzie nie nauczyli cię czytania ze zrozumieniem.😂
                • yoma Re: zazwyczaj... 17.08.22, 15:40
                  >Delikwent samemu się przyznaje

Uczył Marcin Marcina? 😆
                  • storima Re: zazwyczaj... 17.08.22, 21:07
                    yoma napisała:

> >Delikwent samemu się przyznaje
                    >
                    > Uczył Marcin Marcina? 😆
                    >

Oczywiście,
                    "sam się przyznaje".

Dziękuje za zwrócenie uwagi.
                  • pies.na.czarnych Re: zazwyczaj... 18.08.22, 01:54
                    yoma napisała:

> >Delikwent samemu się przyznaje
                    >
                    > Uczył Marcin Marcina? 😆
                    >

Widocznie tak się mówi na paryskich brukach ;)
        • storima Re: wyjasnilem to ponizej 17.08.22, 14:47
          j-k napisał:

> storima napisał:
          > Pomimo że mit ten nie znajduje żadnego potwierdzenia w faktach historycznych, p
          > ropaganda polityczna XX w
          > > ieku zakorzeniła go tak głęboko w świadomości obcokrajowców oraz polskieg
          > o społ
          > > eczeństwa, że uznawany jest za prawdę i funkcjonuje do czasów obecnych ja
          > ko syn
          > > onim tzw. polskiej głupoty
          >
          >
          > wyjasnilem to ponizej - to nie mit, tylko niemiecka propaganda i dezinformacja.
          >
          > Niemcy po wrzesniu 1939 celowo nakrecili taki film i pokazywali go wszedzie

A Ty czytasz uważnie co komentujesz ?
          szarże kawalerii polskiej na niemieckie czołgi – mit rozpowszechniony przez niemiecką, nazistowską propagandę
          • j-k i ja wyjasnilem to ponizej 17.08.22, 21:56
            storima napisał:
            > A Ty czytasz uważnie co komentujesz ?
            > szarże kawalerii polskiej na niemieckie czołgi – mit rozpowszechniony przez
            > niemiecką, nazistowską propagandę

nie mit. ale rzeczywistosc - ugruntowany niemieckim (falszywym, propagandowym) filmem

ile razy mam ci to ... tlumaczyc ?
            • storima Re: i ja wyjasnilem to ponizej 17.08.22, 23:14
              j-k napisał:

> nie mit. ale rzeczywistosc - ugruntowany niemieckim (falszywym, propagandowym)
              > filmem
              >
              > ile razy mam ci to ... tlumaczyc ?

Przecież ja to rozumiem.
              Film był jednym z medium nazistowskiej propagandy nakręconym w celu jego rozpowszechniania.

Jednym ze źródeł.

Opisuje to linkowany artykuł z Wikipedii.

Nie będę przecież cytował linkowanego artykułu w całości.

Nazistowski film nie był źródłem sowieckiej historiografii, która zdominowała ten fałszywy przekaz w PRL.

Spokojnej nocy,
              • storima Re: i ja wyjasnilem to ponizej 17.08.22, 23:16
                Film był jednym z medium nazistowskiej propagandy nakręconym w celu jego rozpowszechniania.
                (omawianego mitu)
      • ukos Re: Ozdoba zaczyna szarżować jak ten ułan z szabe 17.08.22, 15:40
        storima napisał:

> [b]Szarże kawalerii polskiej na niemieckie czołgi – mit rozpowszechniony przez niemiecką, nazistowską propagandę[2] oraz powojenną propagandę komunistyczną/b]

Zdarzył się jednak atak polskiej kawalerii na niemieckich czołgistów, kiedy po rozwaleniu maszyn ich oddziału przez polską broń ppanc (bardzo dobrą, ale niestety nie powszechnie w polskim wojsku dostępną) ci z nich, którzy przeżyli i zdołali opuścić palące się czołgi, próbowali stawiać opór jako piechota. Skończyło się to ich wybiciem do końca. Może jakiś miłośnik historii wyjaśni, w jakiej bitwie miało to miejsce (prawdopodobnie to jedna z potyczek bitwy nad Bzurą).
        • storima Re: Ozdoba zaczyna szarżować jak ten ułan z szabe 17.08.22, 15:58
          ukos napisał:

> Zdarzył się jednak atak polskiej kawalerii na niemieckich czołgistów, kiedy po
          > rozwaleniu maszyn ich oddziału przez polską broń ppanc (bardzo dobrą, ale niest
          > ety nie powszechnie w polskim wojsku dostępną) ci z nich, którzy przeżyli i zdo
          > łali opuścić palące się czołgi, próbowali stawiać opór jako piechota. Skończyło
          > się to ich wybiciem do końca. Może jakiś miłośnik historii wyjaśni, w jakiej b
          > itwie miało to miejsce (prawdopodobnie to jedna z potyczek bitwy nad Bzurą).

Tutaj znajdziesz szczegóły tego wydarzenia:

Między innymi ten epizod – raz jeszcze podkreślmy: przypadkowego zderzenia się ułanów rotmistrza Hollaka z nacierającymi czołgami – posłużył Niemcom do rozpowszechniania propagandowych twierdzeń o szarżach polskiej kawalerii na niemieckie czołgi. Wprawdzie niektórzy zaskoczeni ułani starali się dosięgnąć swymi szablami i lancami wychylonych z wież pancerniaków, ale szybko oderwali się od przeciwnika i spieszyli w pobliskim lesie. Tam Niemcom dały się we znaki nie szable, lecz karabiny przeciwpancerne i działka artylerii konnej.

polska-zbrojna.pl/home/articleshow/23328?t=Jak-nasi-ulani-we-Wrzesniu-1939-z-niemieckimi-czolgami-zwyciezali
    • j-k Powtarzasz niemiecka propagande ? 17.08.22, 13:28
      > Ozdoba zaczyna szarżować jak ten ułan z szabelką na czołgi.

Powtarzasz niemiecka propagande ?

- nigdy takiej szarzy nie bylo.

po kampanii wrzesniowej Niemcy nakrecili taki propagandowy filmik i puszczali go w kinach

by wysmiewac Wojsko Polskie.
      • storima Re: Powtarzasz niemiecka propagande ? 17.08.22, 15:38
        j-k napisał:
        > - nigdy takiej szarzy nie bylo.
        >
        > po kampanii wrzesniowej Niemcy nakrecili taki propagandowy filmik i puszczali g
        > o w kinach
        >
        > by wysmiewac Wojsko Polskie.

Mit ten propagowała po wojnie sowiecka historiografia.
        Co ciekawe (pisze o tym linkowana przeze mnie Wikipedia), rozwiewał go Zbigniew Załuski, pułkownik Ludowego Wojska Polskiego w swej książce „7 polskich grzechów głównych”.
        Mimo kilku wydań, jak to bywało w PRL, pozycja ta była trudno dostępna. Szczęściem widniała na półce bibliotecznej rodziców.
        Mój były licealny pan profesor od historii wyleciał ze szkoły między innymi za obalanie tego mitu, jak i inne swe korekty oficjalnych wersji historii.
        PS
        Niestety Andrzej Wajda w Lotnej przyczynił się do uwiarygodnienia jak to dziś mówią fake newsa. Linkowana Wikipedia
        • storima Re: Powtarzasz niemiecka propagande ? 17.08.22, 15:42
          Linkowana Wikipedia podaje szczegóły.
    • pies.na.czarnych Re: Ozdoba zaczyna szarżować jak ten ułan z szabe 17.08.22, 23:29
      Licznik wpisów w wątku rośnie jak szalony, a ja nie widzę aby w nim wpisy przybywały. Komp mi się popsuł? Mógłby ktoś znający się na informatyce wyjaśnić mi to zjawisko?;)
      • yoma Re: Ozdoba zaczyna szarżować jak ten ułan z szabe 18.08.22, 02:27
        Banda gupków dyskutuje zażarcie, czy szarża na czołgi była, czy jej nie było. Czy to nie był przypadkiem wątek o ozdobie? 😆
        • pies.na.czarnych Re: Ozdoba zaczyna szarżować jak ten ułan z szabe 18.08.22, 02:49
          Stare wypróbowane SB-eckie metody na skręcenie wątku na ścieżki kota z wywróconym ogonem;)
          • yoma Re: Ozdoba zaczyna szarżować jak ten ułan z szabe 18.08.22, 02:52
            Tymczasem nasz największy wielbiciel siedzi na FoFie i żebrze od Warianta instrukcji, jak wyśledzić, kto kiedy pojawił się na forum. Obśmiałam się :D
            • pies.na.czarnych Re: Ozdoba zaczyna szarżować jak ten ułan z szabe 18.08.22, 02:57
              FoFie - co to za forum?
              • yoma Re: Ozdoba zaczyna szarżować jak ten ułan z szabe 18.08.22, 03:40
                Forum o Forum :)
            • pies.na.czarnych Re: Ozdoba zaczyna szarżować jak ten ułan z szabe 18.08.22, 04:40
              yoma napisała:

> Tymczasem nasz największy wielbiciel siedzi na FoFie i żebrze od Warianta instr
              > ukcji, jak wyśledzić, kto kiedy pojawił się na forum. Obśmiałam się :D
              >

Faktycznie ubaw. Spierają się jak dzieciuchy kto ma dłuższego:)
              Dziwi mnie tylko, że wariant wdał się w te ""gatki"":)
    • piq to nie jest bezmyślna szarża,... 18.08.22, 00:05
      ...którą propagował po świecie ten cymbał Wajda. Szef Ozdoby niejaki ZZ zwany od 24 lutego Z (już nie cyferką) zapowiedział śledztwo prokuratorskie ws. działań władz. Czyli Morawieckiego działki. Wyrzucony urzędnik był człowiekiem ZZ (zresztą jako jedyny z władzy zareagował na zatrucie Odry odpowiednio).

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka