Dodaj do ulubionych

Instytut języka polskiego

02.09.22, 04:43
Ma powstać Instytut Języka Polskiego im. sw. Kolbego. Dlaczego akurat im. Kolbego?
wiadomosci.wp.pl/powstanie-nowy-panstwowy-instytut-30-tys-zl-miesiecznie-dla-dyrektora-11-tys-zl-sredniej-pensji-6807764090538528a
Obserwuj wątek
    • pozytonium Nie wiem 02.09.22, 07:36
      ytartu napisał:

> Ma powstać Instytut Języka Polskiego im. sw. Kolbego. Dlaczego akurat im. Kolbe
      > go?

Przecież mamy tyle innych postaci, o nieposzlakowanej reputacji. Kochanowski, Rey itd.
      • prze.nick Re: Nie wiem 02.09.22, 08:11
        Może chodzi o to, że jego miesięcznik "Rycerz Niepokalanej" uzyskał nakład miliona egzemplarzy?
        pl.m.wikipedia.org/wiki/Maksymilian_Maria_Kolbe
        • pozytonium Re: Nie wiem 02.09.22, 08:24
          prze.nick napisał:

> Może chodzi o to, że jego miesięcznik "Rycerz Niepokalanej" uzyskał nakład mili
          > ona egzemplarzy?
          > pl.m.wikipedia.org/wiki/Maksymilian_Maria_Kolbe

Kolbe był nazistą, który zginął od innych nazistów. Rey pisał piękne strofy. Rey nie był nazistą. Starał się mówić tylko po polsku. Promować język.
          A jak szukają jakiegoś Bogu, to jest taki Czech ze Ślaska

https://blog.dobryslownik.pl/wp-content/uploads/2017/03/daj-a%C4%87-ja-pobrusz%C4%99-2.jpg
          • prze.nick Re: Nie wiem 02.09.22, 08:30
            Był nazistą?! Bo mówił o protokołach mędrców syjonu?
            Przecież to genialne dzieło. Już ponad 100 lat temu mówiono w nim o szczepieniach aby uzyskać kontrolę nad populacją.
            • pozytonium Re: Nie wiem 02.09.22, 08:34
              prze.nick napisał:

> Był nazistą?! Bo mówił o protokołach mędrców syjonu?
              > Przecież to genialne dzieło. Już ponad 100 lat temu mówiono w nim o szczepienia
              > ch aby uzyskać kontrolę nad populacją.

Edward Jenner?
              • prze.nick Re: Nie wiem 02.09.22, 08:40
                Protokól X § 18. Szczepienie chorób oraz inne podstępy żydowskie. Wiecie doskonale, że dla stworzenia możności wyrażenia pragnień podobnych przez wszystkie narody, niezbędne jest mącić we wszystkich krajach stosunki narodowe i rządy aby przemęczyć ogół nieładem, nienawiścią, walką, a nawet męczeństwem, głodem, SZCZEPIENIEM chorób, nędzą. Wówczas goje nie będą widzieli innego wyjścia, jak tylko oddanie się zupełnie i ostateczne pod władzę naszą. Gdybyśmy dali narodom wytchnienie, wówczas nie wiadomo, czy kiedykolwiek nastąpiłaby chwila upragniona.
                • oby.watel Re: Nie wiem 02.09.22, 09:15
                  prze.nick napisał:

> Protokól X § 18. Szczepienie chorób oraz inne podstępy żydowskie. Wiecie doskon
                  > ale, że dla stworzenia możności wyrażenia pragnień podobnych przez wszystkie na
                  > rody, niezbędne jest mącić we wszystkich krajach stosunki narodowe i rządy aby
                  > przemęczyć ogół nieładem, nienawiścią, walką, a nawet męczeństwem, głodem, SZCZ
                  > EPIENIEM chorób, nędzą. Wówczas goje nie będą widzieli innego wyjścia, jak tylk
                  > o oddanie się zupełnie i ostateczne pod władzę naszą. Gdybyśmy dali narodom wyt
                  > chnienie, wówczas nie wiadomo, czy kiedykolwiek nastąpiłaby chwila upragniona.

W ogóle medycyna to żydowski wynalazek mający na celu zniewolenie narodów.
            • prze.nick Re: Nie wiem 02.09.22, 08:35
              gloria.tv/post/ZTz8EARixVDD43i3j2uPHmcGG#25
              Pierwszy komentarz zawiera odpowiedni cytat.
              • pozytonium Re: Nie wiem 02.09.22, 08:48
                prze.nick napisał:

> gloria.tv/post/ZTz8EARixVDD43i3j2uPHmcGG#25
                > Pierwszy komentarz zawiera odpowiedni cytat.

Jeśli idzie o Kolbego podpiszę się pod każdym protestem przeciw niemu. Ten człowiek, choć odkupił swe winy śmiercią nie zasługuje na promocję polskości pod jego imieniem. Tata, rocznik przedwojenny mówił mi o Żydach. Gdyby nie Żydzi, to pewnie już by go nie było. Jak przychodziła posucha w gospodarstwie Żyd we wsi sprzedawał chleb na krechę, którą często umarzał. Nie skreślał krech z okowity itp. Ale jak się ludzie starali spłacić krechę za chleb, to wykreślał. Można powiedzieć, że żyję dzięki Żydom. Jakby ojciec umarł z głodu toby mnie nie było. Podkarpacka wieś, rodzina 8 osobowa. Nie było łatwo.
                • prze.nick Re: Nie wiem 02.09.22, 08:57
                  Dziadek - rocznik z czasów zaborów opowiadał jak zawiózł plony do skupu w czasie II RP. Na targu kupującymi byli głównie żydzi i jeden z nich do niego podszedł i zaoferował niską cenę. Dziadek odmówił ale żyd powiedział że żaden z innych zydów do niego nie podejdzie i nic więcej nie zarobi. Po prostu to była zmowa.
                  Mój dziadek jako szlachcic z pochodzenia przywalił żyda batem i uczciwe pieniądze się znalazły.
                  • pozytonium Re: Nie wiem 02.09.22, 09:13
                    prze.nick napisał:

> Dziadek - rocznik z czasów zaborów opowiadał jak zawiózł plony do skupu w czasi
                    > e II RP. Na targu kupującymi byli głównie żydzi i jeden z nich do niego podszed
                    > ł i zaoferował niską cenę. Dziadek odmówił ale żyd powiedział że żaden z innych
                    > zydów do niego nie podejdzie i nic więcej nie zarobi. Po prostu to była zmowa.
                    > Mój dziadek jako szlachcic z pochodzenia przywalił żyda batem i uczciwe pieniąd
                    > ze się znalazły.

• prze.nick Re: Nie wiem 02.09.22, 09:22
                      Mickiewicz - Księgi narodu polskiego i pielgrzymstwa polskiego.
                      pl.m.wikisource.org/wiki/Strona:PL_Ksi%C4%99gi_narodu_polskiego_i_pielgrzymstwa_polskiego_067.png
                      pl.m.wikisource.org/wiki/Strona:PL_Ksi%C4%99gi_narodu_polskiego_i_pielgrzymstwa_polskiego_068.png
                      pl.m.wikisource.org/wiki/Strona:PL_Ksi%C4%99gi_narodu_polskiego_i_pielgrzymstwa_polskiego_069.png
                      pl.m.wikisource.org/wiki/Strona:PL_Ksi%C4%99gi_narodu_polskiego_i_pielgrzymstwa_polskiego_070.png
                      pl.m.wikisource.org/wiki/Strona:PL_Ksi%C4%99gi_narodu_polskiego_i_pielgrzymstwa_polskiego_071.png
                  • oby.watel Re: Nie wiem 02.09.22, 09:21
                    prze.nick napisał:

> Dziadek - rocznik z czasów zaborów opowiadał jak zawiózł plony do skupu w czasi
                    > e II RP. Na targu kupującymi byli głównie żydzi i jeden z nich do niego podszed
                    > ł i zaoferował niską cenę. Dziadek odmówił ale żyd powiedział że żaden z innych
                    > zydów do niego nie podejdzie i nic więcej nie zarobi. Po prostu to była zmowa.
                    > Mój dziadek jako szlachcic z pochodzenia przywalił żyda batem i uczciwe pieniąd
                    > ze się znalazły.

To prawda. Bat znajdował się na wyposażeniu każdego szlachcica. W każdy dzień targowy zaprzęgał szkapę, ładował na wóz plony i udawał się na targ, żeby je spieniężyć, a potem do żyda, żeby wypić za udaną transakcję przełączywszy wpierw szkapę na tryb automatycznego powrotu do domu.
                    • prze.nick Re: Nie wiem 02.09.22, 09:24
                      Dziadek miał rodzinę do wyżywienia. Ciekawe że oburza cię użycie bata a nie zmowa cenowa pasożytów.
                      • oby.watel Re: Nie wiem 02.09.22, 09:48
                        prze.nick napisał:

> Dziadek miał rodzinę do wyżywienia. Ciekawe że oburza cię użycie bata a nie zmo
                        > wa cenowa pasożytów.

W którym miejscu dostrzegłeś oburzenie? Ale owszem, oburza mnie, że szlachta z wyższością patrzyła na kupców, narzekała na nich, gardziła nimi, ale sama za handel się nie wzięła, bo nie honor. No to handlowali ci, co potrafili, głównie żydzi. A gdy szlachta przestała mieć decydujący głos także Polacy. To wartości chrześcijańskie nakazują nienawidzić żydów za to, że robili to, czego Polacy robić nie chcieli? Niemcy powinni nienawidzić Polaków za to, że dbają o czystość ich kibli?
                      • margit49 Re: Nie wiem 02.09.22, 09:51
                        prze.nick napisał:

> Dziadek miał rodzinę do wyżywienia. Ciekawe że oburza cię użycie bata a nie zmo
                        > wa cenowa pasożytów.

Każdy miał rodzinę do wyżywienia. Dziadek mógł zająć się kupiectwem.
                  • margit49 Re: Nie wiem 02.09.22, 09:42
                    prze.nick napisał:

> ze się znalazły.

Dziadek szlachcic i osobiście udawał się do punktu skupu?!! No, chyba, że to szlachta zagrodowa 😀
                    • prze.nick Re: Nie wiem 02.09.22, 09:52
                      W II RP nie było szlachty.
                      • oby.watel Re: Nie wiem 02.09.22, 09:58
                        prze.nick napisał:

> W II RP nie było szlachty.

Szlachty nie było? A dziadek?
                        • prze.nick Re: Nie wiem 02.09.22, 10:01
                          Prawnie już w II RP nie było szlachty.
                          Co z tego że i ja też mam pochodzenie szlacheckie.
                          • margit49 Re: Nie wiem 02.09.22, 10:33
                            prze.nick napisał:

> Prawnie już w II RP nie było szlachty.
                            > Co z tego że i ja też mam pochodzenie szlacheckie.

Podobnie jak ja:D zresztą wiadomo-każdy Polak to szlachcic, z drzewem genealogicznym oczywista oczywistość 😄
                          • oby.watel Re: Nie wiem 02.09.22, 11:32
                            prze.nick napisał:

> Prawnie już w II RP nie było szlachty.
                            > Co z tego że i ja też mam pochodzenie szlacheckie.

Pochodzenie szlacheckie nie wystarczy, żeby być szlachcicem? To pewne?
                            • margit49 Re: Nie wiem 02.09.22, 13:36
                              oby.watel napisał:

> prze.nick napisał:
                              >
                              > > Prawnie już w II RP nie było szlachty.
                              > > Co z tego że i ja też mam pochodzenie szlacheckie.
                              >
                              > Pochodzenie szlacheckie nie wystarczy, żeby być szlachcicem? To pewne?
                              >
                              Jak widać nie wystarczy :D Chyba najniższe w herarchii - zagrodowa i gołota potrzebowały statusu prawnego.
                              • oby.watel Re: Nie wiem 02.09.22, 13:50
                                margit49 napisała:

> Jak widać nie wystarczy :D Chyba najniższe w herarchii - zagrodowa i gołota p
                                > otrzebowały statusu prawnego.

To szlachcicem się nie było z racji urodzenia? A może z nieprawego łoża on i stąd te problemy?
                                • margit49 Re: Nie wiem 02.09.22, 14:39
                                  oby.watel napisał:

> To szlachcicem się nie było z racji urodzenia?

Było. Ale mowa o zagrodowej i gołocie w 2 RP, kto im wierzył, skoro żyli i pracowali jak chłopi? I niczym się nie wyróżniali, ani ogładą czy wykształceniem.
                                  W dawnej Polsce zagrodowi do pracy w polu wychodzili z szablą u boku, dla podkreślenia statusu. Gołota nic nie miała, wykonywała pracę najemną u zaściankowych i magnaterii.
                                  Walerian N.Trepka sporządził wykaz plebejuszy przenikających do stanu szlacheckiego pt. "Liber chamorum" :D

• prze.nick Re: Nie wiem 02.09.22, 15:16
                                    Wiesz jak potraktowano uczestników powstania styczniowego?
                                    Dokładnie.
                  • snajper55 Re: Nie wiem 02.09.22, 14:21
                    prze.nick napisał:

> ze się znalazły.

Ty też chodzisz z batem po zakupy?

S.
                    • oby.watel Re: Nie wiem 02.09.22, 14:32
                      snajper55 napisał:

> Ty też chodzisz z batem po zakupy?

Po co? Przecież żydów najpierw Niemcy przetrzebili, potem komuniści pogonili. Teraz handlują sami Polacy, a oni się nie zmawiają.
            • margit49 Re: Nie wiem 02.09.22, 10:00
              prze.nick napisał:

I przyszło mu podzielić swój los z tymi, których prześladował

> Przecież to genialne dzieło. Już ponad 100 lat temu mówiono w nim o szczepienia

Pszypadek? Nie sondze :D

• snajper55 Re: Nie wiem 02.09.22, 14:19
              prze.nick napisał:

Inne dzieło odkrywa kulisy spisku żydów, którzy budując kanalizację niszczyli Naród Polski.

"W 1900 roku nakładem znanego wydawnictwa Gebethnera ukazała się broszurka zatytułowana „Kanalizacja miasta Warszawy jako narzędzie judaizmu i szarlatanerii w celu zniszczenia rolnictwa polskiego oraz wytępienia ludności słowiańskiej nad Wisłą”. "

histmag.org/Kanalizacja-jako-spisek-zydowski-8128

Tak, tak, kochani. Kanalizacja czy szczepionki to żydowskie narzędzia niszczenia Narodu Polskiego. Czego to ci Żydzi nie wymyślą, byle tylko Naród Polski pognębić. Ale my się nie damy - nie będziemy się szczepić i korzystać z kanalizacji!!!

S.
              • oby.watel Re: Nie wiem 02.09.22, 14:24
                snajper55 napisał:

> Tak, tak, kochani. Kanalizacja czy szczepionki to żydowskie narzędzia niszczeni
                > a Narodu Polskiego. Czego to ci Żydzi nie wymyślą, byle tylko Naród Polski pogn
                > ębić. Ale my się nie damy - nie będziemy się szczepić i korzystać z kanalizacji !!!

Dziwne, bo 20 lat później żydówka uratowała Polskę przez raszystami.
          • snajper55 Re: Nie wiem 02.09.22, 14:14
            pozytonium napisał(a):

> Kolbe był nazistą, który zginął od innych nazistów. Rey pisał piękne strofy. Re
            > y nie był nazistą. Starał się mówić tylko po polsku. Promować język.
            > A jak szukają jakiegoś Bogu, to jest taki Czech ze Ślaska

Nazistą? Niewątpliwie był antysemitą, jak wielu wtedy. Ale nazizm? Dlaczego tak uważasz?

S.
            • pozytonium Re: Nie wiem 02.09.22, 17:42
              snajper55 napisał:

> pozytonium napisał(a):
              >
              > > Kolbe był nazistą, który zginął od innych nazistów. Rey pisał piękne stro
              > fy. Re
              > > y nie był nazistą. Starał się mówić tylko po polsku. Promować język.
              > > A jak szukają jakiegoś Bogu, to jest taki Czech ze Ślaska
              >
              > Nazistą? Niewątpliwie był antysemitą, jak wielu wtedy. Ale nazizm? Dlaczego tak
              > uważasz?

Przynależność klanowa. Antysemityzm to słowo potworek, bo np. Palestyńczycy są Semitami, prześladowanymi przez innych Semitów zwanych Żydami. Ba, Pied-Noir byli prześladowani w Izraelu choć to Żydzi z dziada, pradziada.
              Rodz. 34 makabreska. Semita morduje semitę z innego plemienia.

Żyj i daj żyć innym, nic więcej ludziom nie potrzeba.
              Dziecko nie ma wpływu na urodzenie się w tej, a nie innej rodzinie. Nie jest niczemu winne.
              Konflikt na Bliskim wschodzie jest konfliktem gdzie jeden Semita morduje drugiego. Czy Semita może być antysemitą?
              Podobnie było z wojną w Europie.
              Żyjemy w czasach, gdy na całym świecie nie powinno być głodu. Mamy po temu możliwość, związaną z rozwojem technologii.
              Jeśli Żydzi są Semitami, to kim są Arabowie?
              • prze.nick Re: Nie wiem 02.09.22, 17:51
                Jeśli Żydzi są Semitami

Spory problem jest z największą grupą żydów - tzw aszkenazyjskich
                otóz genetycznie najbliżej im nie do semitów ale do ludów tureckich
                www.frontiersin.org/articles/10.3389/fgene.2017.00087/full
                "The Genetic Structure of Ashkenazic Jews
                AJs were localized to modern-day Turkey and found to be genetically closest to Turkic, southern Caucasian, and Iranian populations, suggesting a common origin in Iranian “Ashkenaz” lands."
                • prze.nick Re: Nie wiem 02.09.22, 18:00
                  a dlaczego tak się stało? bo w IX wieku poteżny lud Chazrów przeszedł na judaizm
                  pl.wikipedia.org/wiki/Chazarowie
                  • prze.nick Re: Nie wiem 02.09.22, 18:43
                    dorzucę jeszcze tylko, że ponad 80 procent wszystkich żydów to właśnie żydzi aszkenazyjscy
        • snajper55 Re: Nie wiem 02.09.22, 14:12
          prze.nick napisał:

> Może chodzi o to, że jego miesięcznik "Rycerz Niepokalanej" uzyskał nakład mili
          > ona egzemplarzy?
          > pl.m.wikipedia.org/wiki/Maksymilian_Maria_Kolbe

Co jest smutnym świadectwem jak wyglądały wtedy postawy Polaków. A może już wtedy stosowano mechanizm windowania sprzedaży przez nakazy kupowania jakiegoś tytułu przez, na przykład, parafie?

S.
      • horpyna4 Re: Nie wiem 02.09.22, 12:15
        Pozytonium, akurat tych dwóch nie ma dla pisich nieposzlakowanej reputacji. Mikołaj Rej nie był katolikiem, a co do Jana Kochanowskiego, to warto poczytać sobie te jego fraszki, o których w szkole nie uczono.
      • snajper55 Re: Nie wiem 02.09.22, 14:10
        pozytonium napisał(a):

> Przecież mamy tyle innych postaci, o nieposzlakowanej reputacji. Kochanowski, R
        > ey itd.

Sugerujesz że Kolbe też miał nieposzlakowaną reputację? Ależ on ma reputację zszarganą dokumentnie.

S.
        • horpyna4 Re: Nie wiem 03.09.22, 11:30
          Kolbe był przede wszystkim urodzonym biznesmenem i organizatorem. Hołownia kiedyś napisał, że pod tym względem Rydzyk mógłby się od niego uczyć. Komplement to raczej nie jest.

Co do jego antyżydowskości, to niestety w tamtych czasach była powszechna. Czasem z powodów bardziej zrozumiałych, ekonomicznych (żydowscy sklepikarze często posuwali się do dumpingu), ale też często wskutek podpuszczania i bezmyślnego powtarzania stereotypów. I przy tym wszystkim do "chrześcijan" nie docierało, że modlą się do Żydów.

Wyobraź sobie, że kiedyś moja matka wyśmiewała poglądy znajomego endeka, i wytknęła mu żydowskiego patrona (Józef). Gość wybałuszył oczy, bo nie kojarzył wcześniej, że jego patron nigdy nie został ochrzczony. A był człowiekiem wykształconym, więc co dopiero mówić o przeciętnym obywatelu? Przed wojną niewielki procent społeczeństwa miał średnie wykształcenie, nie mówiąc już o wyższym.

Teksty Kolbego niestety nie odbiegały od dość powszechnych w tamtych czasach poglądów, ale one przetrwały, a o nastrojach w społeczeństwie
          • horpyna4 Re: Nie wiem 03.09.22, 11:35
            Sorry, urwało mi się. Miało być ...o nastrojach w społeczeństwie nikt już nie pamięta. Wiadomo - verba volant, scripta manent.
    • oby.watel Re: Instytut języka polskiego 02.09.22, 09:56
      Przecież Kolbe całe życie strawił na pielęgnowaniu języka ojczystego. Jego wiersza o Polakach, którzy nie gęsi, lecz swój język mają do dziś uczą się dzieci w szkole. A słynne "Kto ty jesteś? Polak mały!" to fundament patriotyzmu. Jedynie pomylenie Litwy z Polską w słynnych strofach kładzie się cieniem na krystalicznej postaci. Jak najbardziej IJP zasługuje na takiego patrona.
    • albwu Re: Instytut języka polskiego 02.09.22, 09:57
      Kolbe był antyżydowski, więc chyba dlatego. Nie używal języka hebrajskiego ani jidisz.
    • ave.duce Re: Instytut języka polskiego 02.09.22, 10:49
      Z tego samego powodu dlaczego w Kozerkach, w Narodowym Centrum Szkolenia Polskiego Związku Tenisowego, otwarto kort centralny im. Lecha Kaczyńskiego i będzie rozgrywany
      tenisowy Memoriał Pary Prezydenckiej Marii i Lecha Kaczyńskich.
      • prze.nick Re: Instytut języka polskiego 02.09.22, 10:54
        Jeśli chodzi o tenis to oczywiście lepszy był prezydent Kwaśniewski którego tak w Charkowie strasznie bolała goleń.
        • ave.duce Re: Instytut języka polskiego 02.09.22, 11:00
          Prezydent Kwaśniewski byłby lepszy od Lecha K., fakt, ale na pewno nie od, np., Jadwigi Jędrzejowskiej.
          • horpyna4 Re: Instytut języka polskiego 02.09.22, 12:29
            Otóż to. Patronów należy szukać wśród osób zasłużonych w dziedzinie, która dotyczy danego obiektu. Obiekt sportowy powinien mieć za patrona znanego sportowca, filharmonia - kompozytora, huta - zasłużonego inżyniera metalurga, a nie np. Lenina.

• ave.duce Re: Instytut języka polskiego 02.09.22, 14:29
              :)

A czyż patronką IJP nie powinna zostać św. K. Jadwiga, powstanka starachowicka, polonistka pełną gębą?!
              • horpyna4 Re: Instytut języka polskiego 03.09.22, 11:42
                O, tak... zasługi ma w tej dziedzinie niewątpliwe, co nieraz słyszeliśmy w wypowiedziach jej synalków (mówiom, robiom...).
    • rzewuski1 Re: Instytut języka polskiego 02.09.22, 12:48
      Następna w kolejce to Instytucja Pisma Polskiego
      • oby.watel Re: Instytut języka polskiego 02.09.22, 13:52
        rzewuski1 napisał:

> Następna w kolejce to Instytucja Pisma Polskiego

Nie podpowiadaj, niech aktyw PiS ma własne pomysły.
    • pies.na.czarnych Re: Instytut języka polskiego 02.09.22, 13:48
      Z takim nazwiskiem w tytule nawet NIK nie odważy się skontrolować jakie przekręty stoją za tym "instytutem".

Ponad 92 mln złotych rocznie ma kosztować działalność nowego instytutu, który chce powołać rząd Mateusza Morawieckiego. Jeśli powstanie, będzie jedenastą taką placówką finansowaną z budżetu państwa, utworzoną w czasie rządów Zjednoczonej Prawicy i zarazem najdroższym nowym instytutem.
      konkret24.tvn24.pl/polityka,112/nowy-instytut-rzadu-morawieckiego-bedzie-kosztowal-wiecej-niz-dotychczasowe,1117160.html
      • pies.na.czarnych Re: Instytut języka polskiego 02.09.22, 13:53
        To tak na początek:)

W dołączonej do projektu ustawy ocenie skutków regulacji napisano, że instytut ma zatrudniać 32 osoby: dyrektora, zastępcę i 30 pracowników. Pensja dyrektora to 30 tys. zł brutto, jego zastępcy – 20 tys. zł. Średnie wynagrodzenie pracowników ma wynieść 11 tys. zł brutto miesięcznie. W sumie rocznie łączne koszty z tego tytułu (wraz z wydatkami na zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych) szacowane są na poziomie ok. 4 560 000 zł.
        • oby.watel Re: Instytut języka polskiego 02.09.22, 14:04
          pies.na.czarnych napisała:

> W dołączonej do projektu ustawy ocenie skutków regulacji napisano, że instytut
          > ma zatrudniać 32 osoby: dyrektora, zastępcę i 30 pracowników. Pensja dyrekto
          > ra to 30 tys
          . zł brutto, jego zastępcy – 20 tys. zł. Średnie wynagrodzenie
          > pracowników ma wynieść 11 tys. zł brutto miesięcznie. W sumie rocznie łączne ko
          > szty z tego tytułu (wraz z wydatkami na zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych)
          > szacowane są na poziomie ok. 4 560 000 zł.

A czym ten instytut zajmował się będzie? Nauczy prezydenta, który stale się uczy, że mówi się półtora a nie półtorej? Albo redaktora Morozowskiego, że mówi się i pisze ludziom, a nie ludzią? Ciekawe kto mu dał dyplą? A może, choć wątpię, przetłumaczy wreszcie rosyjskie słowo совет na polski i zabroni szerzyć putinizmu?
          • pies.na.czarnych Re: Instytut języka polskiego 02.09.22, 14:16
            Czym będzie się zajmował to trudno jest powiedzieć. Czym powinien się zajmować jest ładnie opisane w linku, który podałem wyżej.
          • ave.duce Re: Instytut języka polskiego 02.09.22, 14:20
            > i zabroni szerzyć putinizmu?

... putinizm.

Biernik.
            • pies.na.czarnych Re: Instytut języka polskiego 02.09.22, 14:22
              On tak specjalnie napisał. Chciał przedrzeźniać redaktora Morozowskiego:)
              • ave.duce Re: Instytut języka polskiego 02.09.22, 14:25
                Z kontekstu to nie wynika. Ale, jeżeli tak było w istocie, to sorki ...
                • pies.na.czarnych Re: Instytut języka polskiego 02.09.22, 14:26
                  > Z kontekstu to nie wynika.

Normalka u oba.tela:)
                  • ave.duce Re: Instytut języka polskiego 02.09.22, 14:33

> Normalka u oba.tela:)
                    >
                    Serio? Nie zauważyłam.
                  • margit49 Re: Instytut języka polskiego 02.09.22, 16:12

> > Z kontekstu to nie wynika.
                    >
                    > Normalka u oba.tela:)
                    >
                    Podobnie jak ave nie zauważyłam.
                    • pies.na.czarnych Re: Instytut języka polskiego 02.09.22, 16:13
                      Spójrz na większy obraz.
                      • margit49 Re: Instytut języka polskiego 02.09.22, 16:38

> Spójrz na większy obraz.
                        >
                        Weź, nie rozśmieszaj mnie 🙄
                        Spokojnie, widzę dobrze i w perspektywie. Mam swój pogląd/ogląd, a przy tym dobrą pamięć ☝
                        • pies.na.czarnych Re: Instytut języka polskiego 02.09.22, 18:01
            • oby.watel Re: Instytut języka polskiego 02.09.22, 14:26
              ave.duce napisała:

> > i zabroni szerzyć putinizmu?
              >
              > ... putinizm.
              >
              > Biernik.

Zabroni szerzenia putinizmu.

Dopełniacz.
              • ave.duce Re: Instytut języka polskiego 02.09.22, 14:30
                Teraz jest ok. :)
                • oby.watel Re: Instytut języka polskiego 02.09.22, 14:33
                  ave.duce napisała:

> Teraz jest ok. :)

Co nie znaczy, że przedtem było dobrze i że nie miałaś racji.
                  • ave.duce Re: Instytut języka polskiego 02.09.22, 14:36
                    I to by było na tyle.
    • pies.na.czarnych Re: Instytut języka polskiego 02.09.22, 15:10
      Czy to jest pierwsza interwencja Instytutu Kolbego?

Nie wybudują socjalnych mieszkań, bo... nazwa kojarzy się z zaborami. Negocjacje trwają

W Rzeszowie ma powstać 850 mieszkań w ramach Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej. W tym celu musi powstać spółka robocza odpowiedzialna za budowę. Zaproponowana przez władze miasta nazwa spółki nie spodobała się urzędnikom...
      www.domiporta.pl/informacje/a/nie-wybuduja-socjalnych-mieszkan-bo-nazwa-kojarzy-sie-z-zaborami-negocjacje-trwaja-5200#s=BoxOpImg11

Spółka miałaby nosić nazwę "Galicja". A to zdaniem KZN jest nieakceptowalne.
      - My, jako państwowa instytucja publiczna, nie możemy się zgodzić na nazwę, która historycznie źle się kojarzy. Chodzi o okres zaborów, kiedy Polska była pozbawiona niepodległości.

Proponuję zmienić nazwę na "Dywizja SS Galicja" i nikt się nie odważy przyczepić do tej nazwy :)
      Pisownia oryginalna jeszcze bardziej odstraszy śmiałków ingerowania w nieswoje sprawy дивізія СС «Галичина».
      • margit49 Re: Instytut języka polskiego 02.09.22, 16:57

> Czy to jest pierwsza interwencja Instytutu Kolbego?

Być może 😀

> - My, jako państwowa instytucja publiczna, nie możemy się zgodzić na nazwę, któ
        > ra historycznie źle się kojarzy.

No, źle się kojarzy, bo Galicja była takim synonimem biedy, potocznie używano określenia " bieda galicyjska".

> Proponuję zmienić nazwę na "Dywizja SS Galicja"

Te złośliwości są naprawdę niepotrzebne

• ave.duce Re: Instytut języka polskiego 02.09.22, 17:20
          Z pewną nieśmiałością: "Celem działalności Instytutu będzie wspieranie rozwoju języka polskiego za granicą."
          Czy Rzeszów to już zagranica?
          • m.c.hrabia Re: Instytut języka polskiego 02.09.22, 17:25
            za granicą Żoliborza.
            • ave.duce Re: Instytut języka polskiego 02.09.22, 17:35
              Nie całego ;)
              • ave.duce Sorki, niecałego ;) 02.09.22, 17:38
                ave.duce napisała:

> Nie całego ;)
                >
          • oby.watel Re: Instytut języka polskiego 02.09.22, 17:36
            ave.duce napisała:

> Z pewną nieśmiałością: "Celem działalności Instytutu będzie wspieranie rozwoju
            > języka polskiego za granicą."

Rozwój języka polskiego zagranicą? Na czym ten rozwój miałby polegać? Na zastępowaniu celu targetem, afery -gate, trenera coachem, nienawiści hejtem, płci genderem itp. itd.?
            • ave.duce Re: Instytut języka polskiego 02.09.22, 17:41
              "Warto więc - jak wskazuje rząd - zadbać o to, by osoby te miały możliwie najszerszy dostęp do języka polskiego, mogły go uczyć swoje dzieci, a także z dumą prezentować swoją polskość. Nowo powołany instytut ma właśnie o to zadbać – a także o to, by zachęcać do poznania polskiej mowy obcokrajowców."
              • oby.watel Re: Instytut języka polskiego 02.09.22, 17:48
                ave.duce napisała:

> "Warto więc - jak wskazuje rząd - zadbać o to, by osoby te miały możliwie najsz
                > erszy dostęp do języka polskiego, mogły go uczyć swoje dzieci, a także z dumą p
                > rezentować swoją polskość. Nowo powołany instytut ma właśnie o to zadbać – a ta
                > kże o to, by zachęcać do poznania polskiej mowy obcokrajowców."

Tak jak jacht za miliony rozsławiał imię Polski czy bardziej? Oczywiście to pytanie do Ciebie, ale twórców, bo pachnie szwindlem na kilometr. Szykuje się pasjonująca kampania wyborcza, skoro wykorzystują każdą okazję, żeby zwiększyć wpłaty.
                • ave.duce Re: Instytut języka polskiego 02.09.22, 20:30
                  Pytanie nie do mnie... uff...
          • pies.na.czarnych Re: Instytut języka polskiego 02.09.22, 17:48
            ave.duce napisała:

> Z pewną nieśmiałością: "Celem działalności Instytutu będzie wspieranie rozwoju
            > Czy Rzeszów to już zagranica?
            >

Nie wiem napewno, ale podobno językiem urzędowym w tamtych rejonach jest język wolski.
            • ave.duce Re: Instytut języka polskiego 02.09.22, 20:31
              Aaa... to co innego ;)
          • margit49 Re: Instytut języka polskiego 02.09.22, 18:24
            ave.duce napisała:

> Czy Rzeszów to już zagranica?
            >
            Oj tam, oczywiście cele statutowe nadrzędne, ale przede wszystkim dbałość o reprezentatywny 😀format naszego kraju/raju! Jak go widzą, tak go piszą 😀
            • pies.na.czarnych Re: Instytut języka polskiego 02.09.22, 18:26
              :)
            • oby.watel Re: Instytut języka polskiego 02.09.22, 18:35
              margit49 napisała:

> Oj tam, oczywiście cele statutowe nadrzędne, ale przede wszystkim dbałość o re
              > prezentatywny 😀format naszego kraju/raju! Jak go widzą, tak go piszą 😀

Rozumiem! Chodzi o to by nikt nam w obcych językach nie mówił co mamy robić! Jeśli musi, to niech mówi po polsku!
              • ave.duce Re: Instytut języka polskiego 02.09.22, 20:29
                oby.watel napisał:

> Rozumiem! Chodzi o to by nikt nam w obcych językach nie mówił co mamy robić! Je
                > śli musi, to niech mówi po polsku!
                >

I to jest clou ;)
        • pies.na.czarnych Re: Instytut języka polskiego 02.09.22, 17:46
          > Te złośliwości są naprawdę niepotrzebne

Trzeba szukać kompromisów. To nie była złośliwość tylko wytkniecie powszechnej hipokryzji jaka panuje obecnie w większości rajów.
          • pies.na.czarnych Re: Instytut języka polskiego 02.09.22, 17:50
            Miało być "krajów", ale "rajów" również pasuje;)

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka