Dodaj do ulubionych

OFE w wersji chilijskiej

02.09.22, 11:35
Ponieważ dużą część wątku o gościach Campusu zajęła dyskusja o OFE, a wątek stał się już mocno nieczytelny, otwieram nowy wątek, już tylko o OFE.

forsal.pl/artykuly/974785,upadek-systemu-emerytalnego-w-chile-glodowe-emerytury-chile.html
Obserwuj wątek
    • oby.watel OFE w wersji chińskiej 02.09.22, 11:46
      jureek napisał:

forsal.pl/artykuly/974785,upadek-systemu-emerytalnego-w-chile-glodowe-emerytury-chile.html
      Mistrzostwo świata w odwracaniu kota ogonem. Nie system emerytalny jest do bani, tylko patologiczny rynek pracy!

Słabością systemu (sic!) jest to, że premiuje osoby o długiej i stabilnej karierze zawodowej. To jednak przywilej nielicznych mieszkańców kraju. Z rządowych danych wynika, że emeryci odprowadzający składki nieprzerwanie przez 30 lat lub dłużej cieszą się dzisiaj uposażeniem w wysokości 70 proc. lub więcej zarobków z ostatniej dekady aktywności zawodowej. Grupa ta stanowi jednak zaledwie 0,2 proc. wszystkich emerytów.

Oznacza to, że system kompletnie nie przystaje do tamtejszych warunków. W Polsce sprawa wygląda zupełnie inaczej i porównywanie obu systemów jest absurdem. Poza tym od tego jest władza, ustawodawca, żeby takie zagrożenia dostrzegać i korygować.
      • jureek Re: OFE w wersji chińskiej 02.09.22, 12:45
        oby.watel napisał:

> jureek napisał:
        >
        > forsal.pl/artykuly/974785,upadek-systemu-emerytalnego-w-chile-glodowe-emerytury-chile.html
        > Mistrzostwo świata w odwracaniu kota ogonem. Nie system emerytalny jest do bani
        > , tylko patologiczny rynek pracy!

Czyli tak jak u nas, gdzie rynek pracy też jest patologiczny.
        • oby.watel Re: OFE w wersji chińskiej 02.09.22, 13:44
          jureek napisał:

> Czyli tak jak u nas, gdzie rynek pracy też jest patologiczny.

Jeśli rynek jest patologiczny to dostosowuje się system emerytalny do rzeczywistości, a nie rozwala się go. Czyż nie?
          • no-popis Re: OFE w wersji chińskiej 02.09.22, 14:41
            oby.watel napisał:

> jureek napisał:
            >
            > > Czyli tak jak u nas, gdzie rynek pracy też jest patologiczny.
            >
            > Jeśli rynek jest patologiczny to dostosowuje się system emerytalny do rzeczywis
            > tości, a nie rozwala się go. Czyż nie?
            Ciekawa koncepcja. Dostosować system do rynku pracy :)
            Ze studenciaka na I roku bym nie ironizował.
            • oby.watel Re: OFE w wersji chińskiej 02.09.22, 14:49
              no-popis napisała:

> Ciekawa koncepcja. Dostosować system do rynku pracy :)
              > Ze studenciaka na I roku bym nie ironizował.

A jaka jest nieciekawa koncepcja? Zakładająca tworzenie systemu w oderwaniu od realiów?
              • no-popis Re: OFE w wersji chińskiej 02.09.22, 19:12
                oby.watel napisał:

> no-popis napisała:
                >
                > > Ciekawa koncepcja. Dostosować system do rynku pracy :)
                > > Ze studenciaka na I roku bym nie ironizował.
                >
                > A jaka jest nieciekawa koncepcja? Zakładająca tworzenie systemu w oderwaniu od
                > realiów?
                A Ty jak każdy POPiSiak tylko białe i czarne.
                To utworzone systemy tworzą i regulują rynek a nie rynek tworzy systemy.
                • oby.watel Re: OFE w wersji chińskiej 02.09.22, 19:40
                  no-popis napisała:

> A Ty jak każdy POPiSiak tylko białe i czarne.
                  > To utworzone systemy tworzą i regulują rynek a nie rynek tworzy systemy.

W jaki sposób system emerytalny reguluje rynek?
    • adam.eu Re: OFE w wersji chilijskiej 02.09.22, 13:10
      Teraz na razie napiszę tylko jedno.
      Reforma emerytalna z 1999 roku zyskała poparcie wszystkich sił politycznych.
      Przynamniej mnie nie jest wiadomo, nie jest mi znana żadna organizacja, która by się przeciwstawiała zmianom, nie są mi znane żadne znaczące istotne ówczesne argumenty przeciw.
      Była dość szeroko dyskutowana w Polsce.
      • jureek Re: OFE w wersji chilijskiej 02.09.22, 14:03
        adam.eu napisał:

> Teraz na razie napiszę tylko jedno.
        > Reforma emerytalna z 1999 roku zyskała poparcie wszystkich sił politycznych.

W Chile trzeba było junty wojskowej, żeby ją wprowadzić, a u nas wystarczyło porządne pranie mózgów.
        Kto miałby odwagę sprzeciwić się "chicago boys", ten zostałby obwołany komunistą.
        • oby.watel Re: OFE w wersji chilijskiej 02.09.22, 14:09
          jureek napisał:

> W Chile trzeba było junty wojskowej, żeby ją wprowadzić, a u nas wystarczyło po
          > rządne pranie mózgów.
          > Kto miałby odwagę sprzeciwić się "chicago boys", ten zostałby obwołany komunist
          > ą.

W Chile wprowadzała ten system junta, w Polsce uczeni wsparci przez polityków. Potem przyszedł Tusk, zgrabnie wyprał mózg nawet przedstawicielom lewicy, który uważają się za rozumnych i postępowych. Jak myślisz, kiedy obecny, lansowany przez komunistów system zawali się?
        • no-popis Re: OFE w wersji chilijskiej 02.09.22, 14:53
          jureek napisał:

> adam.eu napisał:
          >
          > > Teraz na razie napiszę tylko jedno.
          > > Reforma emerytalna z 1999 roku zyskała poparcie wszystkich sił polityczny
          > ch.
          >
          > W Chile trzeba było junty wojskowej, żeby ją wprowadzić, a u nas wystarczyło po
          > rządne pranie mózgów.
          Nie pranie mózgów tylko lobby bankowe i gigamtyczna kasa do zarobienia, którą sprawiedliwie, między siebie podzieliła Banda Czworga w tym...SLD. Lewicka została szefową Towarzystwa tych Funduszy.
          • adam.eu Re: OFE w wersji chilijskiej 04.09.22, 10:26
            no-popis napisała:

> Nie pranie mózgów tylko lobby bankowe i gigamtyczna kasa do zarobienia, którą s
            > prawiedliwie, między siebie podzieliła Banda Czworga w tym...SLD. Lewicka zosta
            > ła szefową Towarzystwa tych Funduszy.

Na inny mój post nie odpowiedziałeś, Jurek też milczy w sprawie OFE i nie odpowiada na mój post.

• adam.eu Re: OFE w wersji chilijskiej 02.09.22, 19:04
          jureek napisał:

> rządne pranie mózgów.
          > Kto miałby odwagę sprzeciwić się "chicago boys", ten zostałby obwołany komunist
          > ą.

Obawiam się, że zwyczajnie nie rozumiesz, na jakiej zasadzie miały działać OFE, ogólne zasady całości reformy emerytalnej.
          Spróbuję to wyjaśnić pod warunkiem, jak Ty spróbujesz zwrócić uwagę na elementy tej reformy, które Twoim zdaniem powinny ten system opartym na dwóch, lub trzech filarach zdyskredytować.
          Od razu odpowiem, że nie będę Ci narzucał wniosków końcowych. Praktycznie mamy koniec OFE, a moim zdaniem szkoda. Może przynajmniej zrozumiesz o ile chcesz, dlaczego tak myślę.
          • adam.eu Jurek, milczysz celowo, czy nie zauważyłeś postu? 04.09.22, 10:22
            adam.eu napisał:

> Obawiam się, że zwyczajnie nie rozumiesz, na jakiej zasadzie miały działać OFE,
            > ogólne zasady całości reformy emerytalnej.
            > Spróbuję to wyjaśnić pod warunkiem, jak Ty spróbujesz zwrócić uwagę na elementy
            > tej reformy, które Twoim zdaniem powinny ten system opartym na dwóch, lub trze
            > ch filarach zdyskredytować.
            > Od razu odpowiem, że nie będę Ci narzucał wniosków końcowych. Praktycznie mamy
            > koniec OFE, a moim zdaniem szkoda. Może przynajmniej zrozumiesz o ile chcesz, d
            > laczego tak myślę.
            • jureek Re: Jurek, milczysz celowo, czy nie zauważyłeś po 05.09.22, 15:18
              adam.eu napisał:

Post zauważyłem, ale nie chce mi się zaprzeczać, że, owszem, rozumiem i nie oczekuję tłumaczeń. Ty lubisz tłumaczyć się, że nie jesteś wielbłądem?
              A co mi się nie podoba? A choćby np. nie podoba mi się pozorna konkurencja między funduszami, która w żaden sposób nie wymusza efektywnego zarządzania środkami, bo przenosiny zgromadzonych składek do innych funduszy są dla zwykłego Kowalskiego ze względu na opłaty manipulacyjne nieopłacalne. To jest tylko teoria, że konkurencja wymusza efektywność, w praktyce to nie działa. Nie podoba mi się też wciskanie kitu, że jak się będzie dobrze inwestowało, to nie trzeba się przejmować starzeniem się społeczeństwa. Choćbyś nie wiadomo jaki kapitał zgromadził, to ten kapitał za 50 lat będzie gówno warty, jeśli wtedy, czyli za tych 50 lat nie będzie wystarczająco młodych ludzi produkujących dobra, których ten kapitał miałby być ekwiwalentem. Emerytury to umowa pokoleniowa polegająca na tym, że aktualnie pracujące pokolenie łoży na tych, którzy są na emeryturze, a gdy ci teraz pracujący dożyją wieku emerytalnego, to kolejne pokolenie będzie pracowało na nich. Tych uwarunkowań nie przeskoczysz żadnymi kombinacjami finansowymi, a OFE stwarzał takie fałszywe wrażenie, że sam możesz sobie zabezpieczyć starość. To jest nieprawda, bo jak nie będzie dzietności, to Twoje nazbierane miliony staną się gówno warte.
              • adam.eu Re: Jurek, milczysz celowo, czy nie zauważyłeś po 05.09.22, 21:04
                jureek:

Post zauważyłem, ale nie chce mi........................
                .........................................

Czytając Twój post odniosłem wrażenie, że ogólnie oszczędzanie uważasz za bezsensowne...
                Ale jeżeli będziemy mieli dwie osoby na emeryturze, jedna będzie miała oszczędności, a druga nie . to wiadomo, która jest z nich w korzystniejszej sutuacji.
                Chyba że władza zadba, aby oszczędności szybciutko traciły na wartości i oby obydwoje emeryci byli tak samo uzależnieni do "dobrej władzy" I w tym kierunku idzie Polska.
                A mnie się marzyło, że obywatel będzie więcej mógł bardziej decydować o swoim losie.
                • oby.watel Re: Jurek, milczysz celowo, czy nie zauważyłeś po 06.09.22, 08:28
                  adam.eu napisał:

> Czytając Twój post odniosłem wrażenie, że ogólnie oszczędzanie uważasz za bezse
                  > nsowne...
                  > Ale jeżeli będziemy mieli dwie osoby na emeryturze, jedna będzie miała oszczędn
                  > ości, a druga nie . to wiadomo, która jest z nich w korzystniejszej sutuacji.
                  > Chyba że władza zadba, aby oszczędności szybciutko traciły na wartości i oby ob
                  > ydwoje emeryci byli tak samo uzależnieni do "dobrej władzy" I w tym kierunku id
                  > zie Polska.
                  > A mnie się marzyło, że obywatel będzie więcej mógł bardziej decydować o swoim l
                  > osie.

Właśnie po to, żeby był w 100% zależny od widzimisię władzy, należało zlikwidować OFE.
                • jureek Re: Jurek, milczysz celowo, czy nie zauważyłeś po 06.09.22, 11:00
                  adam.eu napisał:

> Czytając Twój post odniosłem wrażenie, że ogólnie oszczędzanie uważasz za bezse
                  > nsowne...

Tak. Długoterminowe oszczędzanie uważam za bezsensowne.

> Ale jeżeli będziemy mieli dwie osoby na emeryturze, jedna będzie miała oszczędn
                  > ości, a druga nie . to wiadomo, która jest z nich w korzystniejszej sutuacji.
                  > Chyba że władza zadba, aby oszczędności szybciutko traciły na wartości

O to wcale nie musi zadbać władza. Sama sytuacja demograficzna spowoduje spadek wartości oszczędności.
                  • adam.eu Re: Jurek, milczysz celowo, czy nie zauważyłeś po 06.09.22, 15:59
                    jureek napisał:

> O to wcale nie musi zadbać władza. Sama sytuacja demograficzna spowoduje spadek
                    > wartości oszczędności.

Tak, szczególnie dokładnie to jakoś było widać to było PRL.
                    A teraz jak jak już zauważyłeś, bardzo często piszę, że i z lewa, i z prawa przybliżamy się do systemu, jaki był w PRL.
                    • oby.watel Re: Jurek, milczysz celowo, czy nie zauważyłeś po 07.09.22, 12:27
                      adam.eu napisał:

> Tak, szczególnie dokładnie to jakoś było widać to było PRL.
                      > A teraz jak jak już zauważyłeś, bardzo często piszę, że i z lewa, i z prawa prz
                      > ybliżamy się do systemu, jaki był w PRL.

Niestety, porównanie jest nietrafione. W PRL-u było dużo młodych, a w gospodarce księżycowej, z niewymienialna walutą, można było udawać, że prawa ekonomii socjalistycznej gospodarki nie dotyczą. Nie udało się ekonomi oszukać wtedy, nie uda się i teraz. Ale rozumiem Jureeka. Nie opłaca się oszczędzać gdy u władzy są narodowi-socjaliści a tym bardziej gdy rządzą bolszewicy lub neobolszewicy.
      • no-popis Re: OFE w wersji chilijskiej 02.09.22, 14:51
        adam.eu napisał:

> Teraz na razie napiszę tylko jedno.
        > Reforma emerytalna z 1999 roku zyskała poparcie wszystkich sił politycznych.
        > Przynamniej mnie nie jest wiadomo, nie jest mi znana żadna organizacja, która b
        > y się przeciwstawiała zmianom, nie są mi znane żadne znaczące istotne ówczesne
        > argumenty przeciw.
        > Była dość szeroko dyskutowana w Polsce.
        Owszem była szeroko i transparentnie dyskutowana . Były nieduże nurty polityczne, które odrzucały tę kiepską koncepcję ale to było kilkudziesięciu posłów a główne siły polityczne i tu masz rację w zasadzie jednomyślnie poparły bo ta reforma była swoistą zmową wielkich, z podziałem wielkich, gigantycznych łupów. Łupem były tutaj pieniądze i dostęp do nich poprzez uczestnictwo w zarządzaniu tymi funduszami....powstały fortuny, które podzieliła Banda Czworga.
        Lech Kaczyński w rządzie Buzka nie sprzeciwiał się ! :)
        • oby.watel Re: OFE w wersji chilijskiej 02.09.22, 15:13
          no-popis napisała:

> Owszem była szeroko i transparentnie dyskutowana . Były nieduże nurty polityczn
          > e, które odrzucały tę kiepską koncepcję ale to było kilkudziesięciu posłów a gł
          > ówne siły polityczne i tu masz rację w zasadzie jednomyślnie poparły bo ta refo
          > rma była swoistą zmową wielkich, z podziałem wielkich, gigantycznych łupów. Łup
          > em były tutaj pieniądze i dostęp do nich poprzez uczestnictwo w zarządzaniu tym
          > i funduszami....powstały fortuny, które podzieliła Banda Czworga.
          > Lech Kaczyński w rządzie Buzka nie sprzeciwiał się ! :)

O co ten cały szloch? Sprawiedliwości dziejowej stało się zadość, jesteśmy w punkcie wyjścia, w stanie sprzed reformy, więc w czym problem? Emeryci nie mogą narzekać, bo maja takie wypasione emerytury, że wczasy pod palmami już ich w ogóle nie bawią.
          • jureek Re: OFE w wersji chilijskiej 02.09.22, 15:40
            oby.watel napisał:

> O co ten cały szloch? Sprawiedliwości dziejowej stało się zadość, jesteśmy w pu
            > nkcie wyjścia, w stanie sprzed reformy,

Nie do końca. Kto się obłowił, ten się obłowił
            • oby.watel Re: OFE w wersji chilijskiej 02.09.22, 17:52
              jureek napisał:

> Nie do końca. Kto się obłowił, ten się obłowił

Przykro mi, że Zandberg się nie załapał.
              • jureek Re: OFE w wersji chilijskiej 02.09.22, 20:50
                oby.watel napisał:

> Przykro mi, że Zandberg się nie załapał.

Wyskakujesz z tym Zandbergiem niczym kurwizja z Tuskiem xD
        • adam.eu Re: OFE w wersji chilijskiej 02.09.22, 19:10
          no-popis napisała:

> adam.eu napisał:
          >
          > > Teraz na razie napiszę tylko jedno.
          > > Reforma emerytalna z 1999 roku zyskała poparcie wszystkich sił polityczny
          > ch.
          > > Przynamniej mnie nie jest wiadomo, nie jest mi znana żadna organizacja, k
          > tóra b
          > > y się przeciwstawiała zmianom, nie są mi znane żadne znaczące istotne ówc
          > zesne
          > > argumenty przeciw.
          > > Była dość szeroko dyskutowana w Polsce.
          > Owszem była szeroko i transparentnie dyskutowana . Były nieduże nurty polityczn
          > e, które odrzucały tę kiepską koncepcję ale to było kilkudziesięciu posłów....

A potrafisz wymienić, jakie zarzuty co reformy emerytalnej miało tych "kilkudziesięciu posłów"?
          Jakbyś jeszcze sypnął informacjami, z jakich opcji politycznych się wywodzili?
          Ale istotniejsze wydają się ich mądrość, ich zarzuty co do reformy, która jako żywo zupełnie została spalona.
    • pies.na.czarnych Re: OFE w wersji chilijskiej 02.09.22, 13:41
      Już w latach 80 w Europie dużo mówiło się o efekcie starzenia się społeczeństw i wprowadzano w niektórych krajach środki zapobiegawcze osłabienia się systemów emerytalnych w przyszłości. W Polsce w tamtym czasie nawet nie wspominano na ten temat. Jedynym zmartwieniem polskich rządów była "produkcja dzieci" i tak jest do dzisiaj.
      • oby.watel Re: OFE w wersji chilijskiej 02.09.22, 13:48
        pies.na.czarnych napisała:

> Już w latach 80 w Europie dużo mówiło się o efekcie starzenia się społeczeństw
        > i wprowadzano w niektórych krajach środki zapobiegawcze osłabienia się systemów
        > emerytalnych w przyszłości. W Polsce w tamtym czasie nawet nie wspominano na t
        > en temat. Jedynym zmartwieniem polskich rządów była "produkcja dzieci" i tak je
        > st do dzisiaj.

W latach 90 w Polsce zreformowano system emerytalny właśnie ze względu na starzenie się społeczeństwa i wprowadzono środek zapobiegawczy przez plajtą systemu partycypacyjnego. Tusk to zniszczył , a teraz po wygranych wyborach tylko dwie pozycje w budżecie będą go na dzień dobry kosztować ponad 100 miliardów — dopłaty do ZUS i obsługa długu, który najpierw on podwoił, a potem PiS.
        • pies.na.czarnych Re: OFE w wersji chilijskiej 02.09.22, 14:13
          > Tusk to zniszczył

Wziął i zniszczył. Nie szczyp, napisz szczerze i bez krępacji "UKRADŁ".
          • oby.watel Re: OFE w wersji chilijskiej 02.09.22, 14:29

> > Tusk to zniszczył
            >
            > Wziął i zniszczył. Nie szczyp, napisz szczerze i bez krępacji "UKRADŁ".

Nie umniejszaj zasług. Ukradł część składek i zniszczył system emerytalny.
            • pies.na.czarnych Re: OFE w wersji chilijskiej 02.09.22, 14:42
              oby.watel napisał:

> pies.na.czarnych napisała:
              >
              > > > Tusk to zniszczył
              > >
              > > Wziął i zniszczył. Nie szczyp, napisz szczerze i bez krępacji "UKRADŁ".
              >
              > Nie umniejszaj zasług. Ukradł część składek i zniszczył system emerytalny.
              >

Pieprzysz głupoty jak każdy pisdak, ale u was to jest normalne.
              • oby.watel Re: OFE w wersji chilijskiej 02.09.22, 14:44

> Pieprzysz głupoty jak każdy pisdak, ale u was to jest normalne.

Potrafisz jakoś uprawdopodobnić to twierdzenie?
                • pies.na.czarnych Re: OFE w wersji chilijskiej 02.09.22, 14:52
                  Tomy można by naPiSać na ten temat.
                  • oby.watel Re: OFE w wersji chilijskiej 02.09.22, 15:13

> Tomy można by naPiSać na ten temat.

To streść treść tych tomów.
    • m.c.hrabia Re: OFE w wersji chilijskiej 02.09.22, 14:06
      a co to jest chili ?
      • jureek Re: OFE w wersji chilijskiej 02.09.22, 14:09
        m.c.hrabia napisał:

> a co to jest chili ?

To jest przymiotnik utworzony od nazwy kraju. Jest np. kraj Polska i przymiotnik polski. I jest też kraj Chile i przymiotnik chilijski.
        • m.c.hrabia Re: OFE w wersji chilijskiej 02.09.22, 14:33
          no i ?
        • pies.na.czarnych Re: OFE w wersji chilijskiej 02.09.22, 14:50
          "Chilijski czy chileński" oto jest pytanie. Zapytałem wujka G. i widzę, ze obie formy są używane.:)
          Osobiście przyzwyczajony do polskich spolszczeń nazw wszelakich uważam, ze najbardziej patriotycznie po polsku powinno być "język czileński":)
    • emeryt-myslacy Re: OFE w wersji chilijskiej 02.09.22, 15:49
      Lewackie kłamstwa, o tym, że Tusk coś ukradł mają się nijak do rzeczywistości. Czy na zdrowy chłopski rozum, sytuacja gdy ktoś coś ukradnie a inny mu to odbierze i zwróci prawowitemu właścicielowi, to można powiedzieć, że on złodziejowi ukradł? No to jest chyba pomieszanie z poplątaniem.
      Ktoś ukradł pieniądze z części składki emerytalnej dla ZUS i przekazał je do OFE. Donald Tusk wziął i z powrotem przelał te pieniądze do ZUS. To jakim prawem lewactwo nazywa Tuska złodziejem?
      • oby.watel Re: OFE w wersji chilijskiej 02.09.22, 17:53
        emeryt-myslacy napisał:

> Lewackie kłamstwa, o tym, że Tusk coś ukradł mają się nijak do rzeczywistości.
        > Czy na zdrowy chłopski rozum, sytuacja gdy ktoś coś ukradnie a inny mu to odbie
        > rze i zwróci prawowitemu właścicielowi, to można powiedzieć, że on złodziejowi
        > ukradł? No to jest chyba pomieszanie z poplątaniem.
        > Ktoś ukradł pieniądze z części składki emerytalnej dla ZUS i przekazał je do OF
        > E. Donald Tusk wziął i z powrotem przelał te pieniądze do ZUS. To jakim prawem
        > lewactwo nazywa Tuska złodziejem?

ZUS-u nie można okraść, bo tam nie ma pieniędzy.
      • pies.na.czarnych Re: OFE w wersji chilijskiej 02.09.22, 17:57
        To jest kłamstwo tego samego typu co twierdzenie, że wszystko zdrożeje gdy Polska przyjmie euro.
    • m.c.hrabia Re: OFE w wersji chilijskiej 02.09.22, 17:57
      a wersja Bangladeszu?
      • jureek Re: OFE w wersji chilijskiej 02.09.22, 19:54
        m.c.hrabia napisał:

> a wersja Bangladeszu?

Tam też "chicago boys" projektowali system emerytalny? Przybliżysz ten temat, czy tak tylko sobie chlapnąłeś?
        • oby.watel Re: OFE w wersji chilijskiej 02.09.22, 20:41
          jureek napisał:

> Tam też "chicago boys" projektowali system emerytalny? Przybliżysz ten temat, c
          > zy tak tylko sobie chlapnąłeś?

Czyli gdyby system emerytalny projektowali герое из москвы, to lewica piałaby z zachwytu?
          • jureek Re: OFE w wersji chilijskiej 02.09.22, 20:49
            oby.watel napisał:

> Czyli gdyby system emerytalny projektowali герое из москвы, to lewica piałaby z
            > zachwytu?

A co to za jedni? O "chicago boys" jest wpis w wikipedii, o ekonomistach z grupy "герое из москвы" żadnej wzmianki. Chyba sobie coś wymyśliłeś, żeby było symetrycznie. A symetryzm nie zawsze jest dobry.
    • niegracz Re: OFE w wersji chilijskiej 03.09.22, 18:15
      Wystarczyło mi 5 minut czytania czym jest OFE i jak niby ma pomnażać pieniadze, by stwierdzić że to jest przekret i pozostałem w ZUS.
      • oby.watel Re: OFE w wersji chilijskiej 03.09.22, 20:07
        niegracz napisał:

> Wystarczyło mi 5 minut czytania czym jest OFE i jak niby ma pomnażać pieniadze
        > , by stwierdzić że to jest przekret i pozostałem w ZUS.

Nie Tobie jednemu. Pewnemu politykowi wystarczyło pięć minut, żeby stwierdzić, że teoria ewolucji to bzdura, a teoria względności to bełkot.
        • niegracz Re: OFE w wersji chilijskiej 03.09.22, 21:07
          oby.watel napisał:

> Nie Tobie jednemu. Pewnemu politykowi wystarczyło pięć minut, żeby stwierdzić,
          > że teoria ewolucji to bzdura, a teoria względności to bełkot.
          >
          .
          a może cos na temat :))
          uwierzyłeś propagandzie ; rozumiem jest ci głupio..

co obiecywał prof., Góra ? - gruszki na wierzbie:
          Gazeta Wyborcza :
          Prowizje dla towarzystw emerytalnych nie mają dramatycznego wpływu na wysokość emerytur. Liczy się przede wszystkim ich efektywność w pomnażaniu pieniędzy - mówi prof. Marek Góra, współautor reformy emerytalnej
          Wielowieyska spytała czy te 7% opłaty to aby nie za dużo

prof. Góra -jak sie kogos wynajmuje to obsługi sowich finansów to trzeba zapłacić...
          - tylko cwaniaczake nigdy nie przedstawił symulacji jak - qurnia- ktokolwiek byłby w stanie odrobić te nawet 8 % haraczu

- tylko gadał na okrągło

• oby.watel Re: OFE w wersji chilijskiej 03.09.22, 22:24
            niegracz napisał:

> a może cos na temat :))
            > uwierzyłeś propagandzie ; rozumiem jest ci głupio..
            >
            > co obiecywał prof., Góra ? - gruszki na wierzbie:
            > Gazeta Wyborcza :
            > [i]Prowizje dla towarzystw emerytalnych nie mają dramatycznego wpływu na wysoko
            > ść emerytur. Liczy się przede wszystkim ich efektywność w pomnażaniu pieniędzy[
            > /i] - mówi prof. Marek Góra, współautor reformy emerytalnej
            > Wielowieyska spytała czy te 7% opłaty to aby nie za dużo
            >
            > prof. Góra -jak sie kogos wynajmuje to obsługi sowich finansów to tr
            > zeba zapłacić.
            ..
            > - tylko cwaniaczake nigdy nie przedstawił symulacji jak - qurnia- ktokolwiek b
            > yłby w stanie odrobić te nawet 8 % haraczu
            >
            > - tylko gadał na okrągło

Na temat: OFE utworzono ustawą. W ustawie zawarto dokładnie wszystkie warunki, łącznie z wysokością marż i prowizji. Po "rozruchu" ustawa miała być znowelizowana. Co w OFE było "przekrętem"? Głupawa reklama obiecująca gruszki na wierzbie przekreśla cały system?
            • niegracz Re: OFE w wersji chilijskiej 04.09.22, 07:11
              oby.watel napisał:

>
              > Na temat: OFE utworzono ustawą. W ustawie zawarto dokładnie wszystkie warunki,
              > łącznie z wysokością marż i prowizji. Po "rozruchu" ustawa miała być znowelizow
              > ana. Co w OFE było "przekrętem"? Głupawa reklama obiecująca gruszki na wierzbie
              > przekreśla cały system?
              >
              ;; Co było przekretem ?
              przecież napisałem:
              1. Haracz
              2. mamienie ludzi pomnażaniem pieniedzy

. wskaż opracowanie , publikację prof. Góry w której zawarta jest prosta symulacja ( wariantowa: czasy lepsze czasy gorsze ) w perspektywie emerytalnej czyli np 20 -30 lat
              jak wyobrażał sobie to "pomnażanie pieniędzy" ( najpierw: odzyskanie strat z tytułu haraczu)

. dałeś się omamić
              trudno ci sie do tego przyznać
              rozumiem to..na pewno to dla ciebie trudne

• oby.watel Re: OFE w wersji chilijskiej 04.09.22, 07:20
                niegracz napisał:

> przecież napisałem:
                > 1. Haracz
                > 2. mamienie ludzi pomnażaniem pieniedzy

1. Problem haraczu można było załatwić nowelizując ustawę.
                2. Mamienie? Mamić można jedynie ludzi o bardzo małym rozumku. Rozumni rozumieją, że reklama ma za zadanie mamić.

> . wskaż opracowanie , publikację prof. Góry w której zawarta jest prosta symu
                > lacja ( wariantowa: czasy lepsze czasy gorsze ) w perspektywie emerytalnej c
                > zyli np 20 -30 lat
                > jak wyobrażał sobie to "pomnażanie pieniędzy" ( najpierw: odzyskanie strat z
                > tytułu haraczu)

To, że Góra czegoś nie opracował, to przekreśla system? ZUS nie pobiera haraczu? Działa pro publico bono? OFE nie pomnażało pieniędzy? To jakim cudem miało większą stopę zwrotu niż ZUS, w którym owa stopa zależy od widzimisię polityków?

> . dałeś się omamić
                > trudno ci sie do tego przyznać
                > rozumiem to..na pewno to dla ciebie trudne

Nieudolna reklama to mamienie, a uleganie propagandzie to przejaw rozsądku? Pogratulować.
                • niegracz Re: OFE w wersji chilijskiej 04.09.22, 07:29
                  OFE nie pomnażało pieniędzy? To jakim cudem miało większą stopę zwrotu niż ZUS,
                  ??
                  naprawdę tego nie rozumiesz?
                  1. OFE nic nie wypłacało

2. OFE zarabiały ?
                  zalezy kiedy...
                  Wartość jednostek rozrachunkowych, na które przeliczane są składki przekazywane do funduszy emerytalnych, obniżyła się średnio o prawie 2 proc. w maju. Był to drugi z rzędu miesiąc ujemnego wyniku funduszy emerytalnych. Wpływ na to miała przede wszystkim sytuacja na giełdzie – główne indeksy giełdowe znacznie się obniżyły
                  Tylko ktoś naiwny mógł sądzić , że Giełda bedzie zawsze rosnać i że nie zdarzy sie wiekszy Kryzys na świecie
                  **
                  - dales sie nabrać reklamie
                  • oby.watel Re: OFE w wersji chilijskiej 04.09.22, 08:43
                    niegracz napisał:

> OFE nie pomnażało pieniędzy? To jakim cudem miało większą stopę zwrotu niż ZUS,
                    > ??
                    > naprawdę tego nie rozumiesz?
                    > 1. OFE nic nie wypłacało

Miałeś wizję? Wypłacało, co potwierdził sam wielki łefołmatoł. Nie mógł tylko zrozumieć, dlaczego po 10 latach oszczędzania OFE wypłaca tak mało.

> 2. OFE zarabiały ?
                    > zalezy kiedy...
                    > Wartość jednostek rozrachunkowych, na które przeliczane są składki przekazywane
                    > do funduszy emerytalnych, obniżyła się średnio o prawie 2 proc. w maju. Był to
                    > drugi z rzędu miesiąc ujemnego wyniku funduszy emerytalnych. Wpływ na to miała
                    > przede wszystkim sytuacja na giełdzie – główne indeksy giełdowe znacznie się o
                    > bniżyły
                    > Tylko ktoś naiwny mógł sądzić , że Giełda bedzie zawsze rosnać i że nie zdarzy
                    > sie wiekszy Kryzys na świecie
                    > **
                    > - dales sie nabrać reklamie

OFE działają na zasadach rynkowych, a zyski zależą od koniunktury. Przez nieudolną władzę tracą wszyscy. Z emerytami na czele.
                  • adam.eu Re: OFE w wersji chilijskiej 04.09.22, 18:20
                    niegracz napisał:

> 1. OFE nic nie wypłacało

I nigdy nie było w planach, aby OFE cokolwiek wypłacało. Tu jeszcze nie powstała kompleksowa ustawa.

> 2. OFE zarabiały ?
                    > zalezy kiedy...
                    > Wartość jednostek rozrachunkowych, na które przeliczane są składki przekazywane
                    > do funduszy emerytalnych, obniżyła się średnio o prawie 2 proc. w maju. Był to
                    > drugi z rzędu miesiąc ujemnego wyniku funduszy emerytalnych. Wpływ na to miała
                    > przede wszystkim sytuacja na giełdzie – główne indeksy giełdowe znacznie się o
                    > bniżyły
                    > Tylko ktoś naiwny mógł sądzić , że Giełda bedzie zawsze rosnać i że nie zdarzy
                    > sie wiekszy Kryzys na świecie

Doskonałe rozumowanie. Ten kryzys polską GPW dużo bardziej dotknął, niż inne kraje, dużo bardziej cierpi nasza ukochana przez PIS polska złotówka. Zapewniam Cię też, że gdyby polska gospodarka była lepiej zarządzana, to mniejszy kryzys dotknąłby i OFE. Gdyby Polacy nie poddawali się populizmowi, to jednostki OFE szybciej by rosły i mniej spadały.
                    Dlatego też dodatkową zaletą OFE byłoby, że naród by mniej ulegał populizmowi.
                    Kiedyż już taką hipotezę postawiłem, nie wiem, czy to nie Ty święcie się oburzyłeś.
              • adam.eu Re: OFE w wersji chilijskiej 04.09.22, 10:20
                niegracz napisał:

> ;; Co było przekretem ?
                > przecież napisałem:
                > 1. Haracz
                > 2. mamienie ludzi pomnażaniem pieniedzy
                >
                > . wskaż opracowanie , publikację prof. Góry w której zawarta jest prosta symu
                > lacja ( wariantowa: czasy lepsze czasy gorsze ) w perspektywie emerytalnej c
                > zyli np 20 -30 lat
                > jak wyobrażał sobie to "pomnażanie pieniędzy" ( najpierw: odzyskanie strat z
                > tytułu haraczu)

Ciekawe, czy w ciągu 5 minut (nawiązuję do innego Twojego postu o szybkości podjęcia decyzji) poznałeś jakiekolwiek symulacje. Czasy lepsze, czasy gorsze.
                A mnie jeszcze ciekawi.
                Czy znasz symulacje, ile osób 30 lat temu odprowadzało składki ZUS, a ile osób będzie takie składki odprowadzało za lat 20?

• wariant_b Re: OFE w wersji chilijskiej 03.09.22, 22:16
        niegracz napisał:

> Wystarczyło mi 5 minut czytania czym jest OFE i jak niby ma pomnażać pieniadze,
        > by stwierdzić że to jest przekret i pozostałem w ZUS.

Rzadko jestem zgodny z niegraczem, ale w przypadku OFE również uznałem,
        że jest to szwindel, który nie dotrwa do czasu wypłat emerytur.
        • adam.eu Re: OFE w wersji chilijskiej 04.09.22, 10:08
          wariant_b napisał:

> Rzadko jestem zgodny z niegraczem, ale w przypadku OFE również uznałem,
          > że jest to szwindel, który nie dotrwa do czasu wypłat emerytur.

Miałeś rację, OFE nie dotarło do czasu wypłat emerytur.
          Ale dlaczego też myślałeś, też jak Niegracz, że jest to szwidel czy przekręt?
          Potrafisz racjonalnie to uzasadnić?
          • niegracz Re: OFE w wersji chilijskiej 04.09.22, 10:22
            adam.eu napisał:

> Miałeś rację, OFE nie dotarło do czasu wypłat emerytur.
            > Ale dlaczego też myślałeś, też jak Niegracz, że jest to szwidel czy przekręt?
            > Potrafisz racjonalnie to uzasadnić?
            .
            naprawdę nie potrafisz uzsadnic dlaczego OFE to był przekręt ?
            może sie podedukuj ;dobry artykuł:

OKO.press

Adrian Oratowski
            12 kwietnia 2021
            Po OFE nie ma co płakać. Zły pomysł, fatalne wykonanie, zasłużony koniec [WIDZĘ TO TAK]

• adam.eu Re: OFE w wersji chilijskiej 04.09.22, 10:39
              Zgadzasz się z tezą zawartą w tytule?
              A jakieś konkrety dlaczego, to jesteś w stanie podać?
              Być może z częścią się zgodzę lub nie.
              Dalej twierdzę, że pomysł był naprawdę ciekawy i przedstawiony transparentnie w mediach.
              Jedyne zarzuty, to nadmiernie rozdmuchana reklama obiecująca gruszki na wierzbie.
              Gdyby

Równie dobrze możesz napisać, że w ogóle nie warto oszczędzać i większość ludzi Cię poprze.
              I będą mieli rację, bo obecnie w bankach to trudno mówić o opłacalności, bo się traci, ale i tak mniej się traci niż w skarpecie.
            • oby.watel Re: OFE w wersji chilijskiej 04.09.22, 10:49
              niegracz napisał:

> naprawdę nie potrafisz uzsadnic dlaczego OFE to był przekręt ?
              > może sie podedukuj ;dobry artykuł:
              >
              > OKO.press
              >
              > Adrian Oratowski
              > 12 kwietnia 2021
              > [b]Po OFE nie ma co płakać. Zły pomysł, fatalne wykonanie, zasłużony koniec [[/
              > b]WIDZĘ TO TAK]

Dlaczego żaden krytyk OFE nie przedstawił nigdy alternatywy? Dlaczego nigdy nie wspomina o tym, że recesja doprowadzi do obniżenia emerytur obecnie wypłacanych ponieważ państwo nie będzie miało pieniędzy na dopłaty do ZUS? W budżecie na przyszły rok założono inflację na poziomie kilkudziesięciu procent — dochody wyniosą 604,4 mld zł. W 2015 r. było to 289,1 mld zł. To wzrost o blisko 110%. Budżet uwzględnia ponad 60 mld deficytu. Wydatki budżetu państwa zostały zaplanowane na 669,4 mld zł, z czego dwie pozycje — dopłaty do ZUS i obsługa długu to ponad 100 miliardów zł, czyli ponad 17%.
              • niegracz Re: OFE w wersji chilijskiej 04.09.22, 13:36
                oby.watel napisał:

> niegracz napisał:
                >
                > > naprawdę nie potrafisz uzsadnic dlaczego OFE to był przekręt ?
                > > może sie podedukuj ;dobry artykuł:
                > >
                > > OKO.press
                > >
                > > Adrian Oratowski
                > > 12 kwietnia 2021
                > > [b]Po OFE nie ma co płakać. Zły pomysł, fatalne wykonanie, zasłużony koni
                > ec [[/
                > > b]WIDZĘ TO TAK]
                >
                > Dlaczego żaden krytyk OFE nie przedstawił nigdy alternatywy?
                -
                jakiej qurnia alternatywy ?
                - nawet nie przeczytałeś artykułu
                tam są argumenty
                • oby.watel Re: OFE w wersji chilijskiej 04.09.22, 14:53
                  niegracz napisał:

> jakiej qurnia alternatywy ?
                  > - nawet nie przeczytałeś artykułu
                  > tam są argumenty

Kurnia alternatywa to nie argument. Alternatywy dla piramidy finansowej, czyli systemu partycypacyjnego.
                • adam.eu Re: OFE w wersji chilijskiej 04.09.22, 18:02
                  niegracz napisał:

> tam są argumenty

Jakbyś sam przeczytał i zrozumiał, to potrafiłbyś te "argumenty" przedstawić, a już na pewno te "bardziej wiarygodne".
                • oby.watel Re: OFE w wersji chilijskiej 04.09.22, 18:42
                  niegracz napisał:

> tam są argumenty

Przecież ten artykuł to stek bzdur. Autor stwierdza na przykład, że jeśli na świecie tylko w kilku krajach funkcjonuje jakiś system, to znaczy, że ten system jest zły, co jest przecież bzdurą. Nieprawdziwa jest także sugestia, że polskie OFE stanowiło podstawę całego systemu emerytalnego. Gdyby tak było ZUS zostałby zlikwidowany. Także wiązanie systemu kapitałowego z nadwyżkami budżetowymi jest nonsensem. Równie dobrze można stwierdzić, że filar kapitałowy ma sens tylko w krajach, w których władza nie jest nieudolna i nie zadłuża kraju jak szalona. Kłamstwem jest również stwierdzenie, że kraj musiał się zadłużać, żeby sfinansować obowiązkowy filar kapitałowy. Cały ten "artykuł" to żale lewicowego pismaka, którego najbardziej uwiera to, że ktoś pobiera zgodne z prawem wynagrodzenie. W jego mniemaniu za wysokie. Ciekawe jakie wynagrodzenie pobiera Adrian Oratowski za wypisywanie głupot.

W jednym aur ma rację. Rezygnacja ze zdefiniowanego świadczenia na rzecz zdefiniowanej składki sprawi, że emerytury w ZUS-ie będą za kilkanaście lat głodowe. Już dziś emerytury nie przekraczające 2.000 zł nie są rzadkością. Zasada zdefiniowanej składki oznaczała, że wysokość przyszłych emerytur była wyłącznie zależna od sumy odprowadzonych w okresie aktywności zawodowej składek. Zrywała z zasadą zdefiniowanego i gwarantowanego świadczenia, na rzecz indywidualnych oszczędności. Wysokość składek ustalono na jednym, niskim poziomie 19,52%, płatne po połowie przez pracownika i pracodawcę. Państwo zdziera miesiąc w miesiąc z pracownika 1/5 poborów, po czym wypłaci mu grosze. To się spinało gdy na jednego emeryta pracowało 10 zatrudnionych, ale gdy ta proporcja zbliża się do 1 do 1, to się nie ma prawa spiąć.
                  • niegracz Re: OFE w wersji chilijskiej 04.09.22, 19:41
                    oby.watel napisał:

> niegracz napisał:
                    >
                    > > jakiej qurnia alternatywy ?
                    > > - nawet nie przeczytałeś artykułu
                    > > tam są argumenty
                    >
                    > Przecież ten artykuł to stek bzdur. Autor stwierdza na przykład, że jeśli na św
                    > iecie tylko w kilku krajach funkcjonuje jakiś system, to znaczy, że ten system
                    > jest zły, co jest przecież bzdurą.
                    .
                    Sam piszesz bzdury;\ głupio wybrałeś ,straciłes

trzeba było mysleć , rozumieć

a ty nawet po szkodzie nie rozumiesz :)))
                    • oby.watel Re: OFE w wersji chilijskiej 04.09.22, 19:44
                      niegracz napisał:

> Sam piszesz bzdury;\ głupio wybrałeś ,straciłes
                      >
                      > trzeba było mysleć , rozumieć
                      >
                      > a ty nawet po szkodzie nie rozumiesz :)))

Jaką szkodę masz na myśli? Kradzież moich oszczędności? Racja. Naiwna wiara, że czasy komuny skończyły się i można zaufać polskiej władzy okazała się tragicznym błędem.
                      • niegracz Re: OFE w wersji chilijskiej 04.09.22, 21:14
                        oby.watel napisał:

>
                        > Jaką szkodę masz na myśli? Kradzież moich oszczędności? Racja. Naiwna wiara, że
                        > czasy komuny skończyły się i można zaufać polskiej władzy okazała się tragiczn
                        > ym błędem.
                        >
                        ,
                        A jak ci metoda prof. Góry wykradali z kieszeni 8% składek to było OK ?
                        - czyli okradanie liberalno- kapitalistyczne Ok
                        a "okradanie" wg ciebie przez polska władzę nie OK.

• oby.watel Re: OFE w wersji chilijskiej 04.09.22, 21:44
                          niegracz napisał:

> A jak ci metoda prof. Góry wykradali z kieszeni 8% składek to było OK ?
                          > - czyli okradanie liberalno- kapitalistyczne Ok
                          > a "okradanie" wg ciebie przez polska władzę nie OK.

Niczego mi nie wykradli. Płaciłem cały czas tyle samo. Bo taki państwo przyjęło model zabezpieczenia na starość. Jeśli wpłacam pieniądze do banku to nie uważam, że zarząd banku to złodzieje, bo dają mi kilka procent, a za kredyt żądają kilka razy więcej.
                          • niegracz Re: OFE w wersji chilijskiej 04.09.22, 21:50
                            oby.watel napisał:

>
                            > Niczego mi nie wykradli. Płaciłem cały czas tyle samo. -
                            tak się możesz pocieszać :))
                            zrobili cie w balona - bo tak wybrałes
                            a teraz pomstujesz;
                            co najmniej bys napisał że 8% potrącenia to zdzierstwo
                            gdybyś obiektywnie podchodził do tej kwestii
                            • oby.watel Re: OFE w wersji chilijskiej 05.09.22, 06:38
                              niegracz napisał:

> oby.watel napisał:

> tak się możesz pocieszać :))
                              > zrobili cie w balona - bo tak wybrałes
                              > a teraz pomstujesz;
                              > co najmniej bys napisał że 8% potrącenia to zdzierstwo
                              > gdybyś obiektywnie podchodził do tej kwestii

Jak mogę podchodzić obiektywnie, skoro nie potrafisz wyjaśnić w czym problem i jak mnie zrobili w balona? Chyba, że masz na myśli Tuska i jego słynne "to nie wasze pieniądze tylko moje" i "oni pasą się waszym kosztem" tak jak by on wraz z kolesiami, których poupychał w różnych urzędach, między innymi w ZUS-ie, działał pro publico bono, grosza od podatników nie wziął. Morawiecki nie potrafi tak przekonywająco kłamać.

Odpowiedzialny polityk dostosowuje swoje działania do zasad, partacz zmienia zasady. Strach pomyśleć co nawywija jak znowu dorwie się do władzy. Już zapowiedział, że nie będzie oglądał się na prawo, tylko wyrzuci prezesa z banku i na jego miejsce mianuje swojego. Obyśmy po wyborach nie wspominali rządów PiS-u z rozrzewnieniem.
                              • niegracz Re: OFE w wersji chilijskiej 05.09.22, 08:03
                                oby.watel napisał:

>
                                > Jak mogę podchodzić obiektywnie, skoro nie potrafisz wyjaśnić w czym problem i
                                > jak mnie zrobili w balona?
                                > ..
                                . Obyśmy po wyborach nie wspominali rządów PiS-u z ro
                                > zrzewnieniem.
                                >
                                .
                                Napluli ci w twarz a udajesz , że do mżawka.
                                Udajesz że zabieranie 8% ze składki jest OK .
                                No i uderzasz w PiS gdy problem jest w Górze i jego bzdurnej koncepcji.
                                - Co do meritum- w artykule który linkowałem napisano o co chodzi:
                                reformy podobne jak ta Góry wprowadzono tylko w krajach które miały budżet w bardzo dobrym stanie , Norwegia- duże nadwyżki !
                                w artykule napisano dosadnie jak takie postępowane nazwać:)))
                                .. Góra nigdy nie przedstawił symulacji długoterminowej stopy zwroty i założeń do niej
                                - a to jest podstawa.
                                To była Góra Obietnic dla naiwnych- takich jak TY.
                                Ludzie myslący - jak ja- wybrali od razu ZUS a Twój system padł
                                - ja to przewidywałem że taki system nie ma szans.

-
                                • adam.eu Re: OFE w wersji chilijskiej 05.09.22, 09:02
                                  niegracz napisał:

> Ludzie myslący - jak ja- wybrali od razu ZUS a Twój system padł, > - ja to przewidywałem że taki system nie ma szans.

Nie odpowiedziałeś na mój post, który jest poniżej.
                                  Zapytam więc na spokojnie.
                                  Okazało się, że system faktycznie padł.
                                  Dlaczego Twoim zdaniem system był skazany na porażkę?
                                  Jeżeli jesteś taki pewny, to samodzielne lub wspomagając się artykułem potrafisz uzasadnić swoje zdanie?

• oby.watel Re: OFE w wersji chilijskiej 05.09.22, 09:56
                                  niegracz napisał:

> Napluli ci w twarz a udajesz , że do mżawka.
                                  > Udajesz że zabieranie 8% ze składki jest OK .
                                  > No i uderzasz w PiS gdy problem jest w Górze i jego bzdurnej koncepcji.
                                  > - Co do meritum- w artykule który linkowałem napisano o co chodzi:
                                  > reformy podobne jak ta Góry wprowadzono tylko w krajach które miały budżet w b
                                  > ardzo dobrym stanie , Norwegia- duże nadwyżki !
                                  > w artykule napisano dosadnie jak takie postępowane nazwać:)))
                                  > .. Góra nigdy nie przedstawił symulacji długoterminowej stopy zwroty i założeń
                                  > do niej
                                  > - a to jest podstawa.
                                  > To była Góra Obietnic dla naiwnych- takich jak TY.
                                  > Ludzie myslący - jak ja- wybrali od razu ZUS a Twój system padł
                                  > - ja to przewidywałem że taki system nie ma szans.

A konkretnie? Masz jakieś dowody na prawdziwość tez, które stawiasz? Bo to, że nie lubisz Góry, to oczywiste. Ja też nie lubię faceta, który najpierw tworzy system, a potem stwierdza, że ich likwidacja to nic takiego.
                        • adam.eu Re: OFE w wersji chilijskiej 05.09.22, 07:29
                          niegracz napisał:

.................................................................
                          > A jak ci metoda prof. Góry wykradali z kieszeni 8% składek to było OK ?
                          > - czyli okradanie liberalno- kapitalistyczne Ok
                          > a "okradanie" wg ciebie przez polska władzę nie OK.

Gdybyś wiedział, jak działa procent składany, to pewnie chętnie oddałbyś i 20%, aby mieć wyższą emeryturę.
                          A czy Ty wiesz, ile % "zdzierają" sklepy? A ile ludzie stojący na bazarze? Piekarze, restauratorzy, hotelarze?
                          Tam to jest dopiero zdzierstwo.

A zarządzanie pieniędzmi to nie taka prosta sprawa, trzeba to robić i w miarę bezpiecznie, i przewidywać trendy w gospodarce w przyszłości. A trafne inwestycje powodują rozwój odpowiednich branż i gospodarka się rozwija.

Ale jak dla Ciebie Niegraczu giełda, to tylko gra o sumie zerowej (zapominasz o prowizjach), to żyjesz w głębokim socjalizmie.

• jureek Re: OFE w wersji chilijskiej 06.09.22, 13:44
                            adam.eu napisał:

> A zarządzanie pieniędzmi to nie taka prosta sprawa

Dlatego chyba wybiorę blogerów modowych, żeby zarządzali moimi pieniędzmi:
                            bezprawnik.pl/inwestowanie-na-gieldzie/
                            ... albo może nie blogerów tylko małpę?
                            comparic.pl/dlaczego-malpa-inwestuje-skuteczniej-niz-fundusze-inwestycyjne/
                            • oby.watel Re: OFE w wersji chilijskiej 06.09.22, 14:17
                              jureek napisał:

> adam.eu napisał:
                              >
                              > > A zarządzanie pieniędzmi to nie taka prosta sprawa
                              >
                              > Dlatego chyba wybiorę blogerów modowych, żeby zarządzali moimi pieniędzmi:

> ... albo może nie blogerów tylko małpę?

Prościej postawić na lewicę. Razem z prawicą podwoją dług nie jak Tusk i Kaczyński w 8 lat, tylko w 4.
          • wariant_b Re: OFE w wersji chilijskiej 04.09.22, 21:01
            adam.eu napisał:

> Miałeś rację, OFE nie dotarło do czasu wypłat emerytur.
            > Ale dlaczego też myślałeś, też jak Niegracz, że jest to szwidel czy przekręt?
            > Potrafisz racjonalnie to uzasadnić?

Bo nie jestem zwolennikiem tego typu systemów emerytalnych.
            Podstawowym problemem jest zapewnienie wystarczających środków do życia
            osobom niezdolnym z racji wieku lub chorób do pracy zarobkowej, a nie
            wykorzystanie środków, które mogliby samodzielnie zagospodarować na ten cel
            posiadający stałe zatrudnienie i wystarczająco wysokie zarobki.

Jeśli to nie wystarczy mogę szerzej opisać to, co mnie raziło w tamtym systemie
            emerytalnym oraz jego niekorzystne skutki uboczne. Nie przystępując do OFE
            emeryturę mam wyliczoną na podstawie poprzedniego systemu i nie narzekam.
            • oby.watel Re: OFE w wersji chilijskiej 04.09.22, 21:50
              wariant_b napisał:

> Bo nie jestem zwolennikiem tego typu systemów emerytalnych.
              > Podstawowym problemem jest zapewnienie wystarczających środków do życia
              > osobom niezdolnym z racji wieku lub chorób do pracy zarobkowej, a nie
              > wykorzystanie środków, które mogliby samodzielnie zagospodarować na ten cel
              > posiadający stałe zatrudnienie i wystarczająco wysokie zarobki.
              >
              > Jeśli to nie wystarczy mogę szerzej opisać to, co mnie raziło w tamtym systemie
              >
              > emerytalnym oraz jego niekorzystne skutki uboczne. Nie przystępując do OFE
              > emeryturę mam wyliczoną na podstawie poprzedniego systemu i nie narzekam.

Jeśli przyjąć, że po Tobie choćby potop, to bardzo zdrowe podejście. Jeśli ktoś ma dzieci i wnuki, to mu się włos na głowie jeży jaki los głupcy im zgotowali. Ty nie mów co Ci się nie podoba. Nie mów nawet dlaczego, bo argument "nie bo nie" jest żałosny. Powiedz jak sobie wyobrażasz przyszłość. Zwłaszcza w obliczu krachu finansów publicznych. Z OFE wypłaty mogą być mniejsze lub większe, ale są. Z ZUS-u nie bo tam nie ma pieniędzy. Ile składek wpłynie, tyle zostanie wypłacone. Naprawdę wierzysz, że obniżą emeryturę Kaczyńskiemu, a nie Tobie, mnie, jemu?
              • wariant_b Re: OFE w wersji chilijskiej 04.09.22, 22:52
                oby.watel napisał:

> Z OFE wypłaty mogą być mniejsze lub większe, ale są.

Owszem - ale nie dla emeryta, ale dla jego spadkobierców lub wskazanych osób,
                o ile wiedziały o tym i zwrócą się do odpowiedniego OFE w wymaganej formie.
                Raczej ratalnie niż w całości.

Emerytury wypłaca ZUS, a środki przejmowane z OFE (aktualnie na 10 lat przed
                osiągnięciem wieku przekazywane są sukcesywnie do ZUS, z potrąceniami)
                Przypuszczalnie mogą stanowić ok. 40% wysokości emerytury, a zysk lub strata
                z tytułu przynależności do OFE powinna się zmieścić w okolicach 5% emerytury.

> Z ZUS-u nie bo tam nie ma pieniędzy. Ile składek wpłynie, tyle zostanie wypłacone.

Zostanie wypłacone tyle, ile wynika z przepisów emerytalnych. ZUS jest dofinansowywany.

> Naprawdę wierzysz, że obniżą emeryturę Kaczyńskiemu, a nie Tobie, mnie, jemu?

Wprawdzie emeryturę mam niższą niż Kaczyński, ale podejrzewam, że jego emerytura
                również została wyliczona na podstawie poprzednich zasad.
                • oby.watel Re: OFE w wersji chilijskiej 05.09.22, 06:14
                  wariant_b napisał:

> Owszem - ale nie dla emeryta, ale dla jego spadkobierców lub wskazanych osób,
                  > o ile wiedziały o tym i zwrócą się do odpowiedniego OFE w wymaganej formie.
                  > Raczej ratalnie niż w całości.

> Emerytury wypłaca ZUS, a środki przejmowane z OFE (aktualnie na 10 lat przed
                  > osiągnięciem wieku przekazywane są sukcesywnie do ZUS, z potrąceniami)
                  > Przypuszczalnie mogą stanowić ok. 40% wysokości emerytury, a zysk lub strata
                  > z tytułu przynależności do OFE powinna się zmieścić w okolicach 5% emerytury.

Prawo może się zmieniać z dnia na dzień, ale przecież nie to, które dotyczy emerytur. To nie zmienia się nigdy, ponieważ jest niezmienne. Co prawda Tusk zmieniał, rozwalił OFE i wymyślił zasadę zgodnie z którą ZUS najpierw przekazuje pieniądze do OFE, a potem OFE przekazują pieniądze do ZUS i nazwał to "suwak bezpieczeństwa", ale tylko dlatego, że nie wiedział, że to prawo jest niezmienne.

> Zostanie wypłacone tyle, ile wynika z przepisów emerytalnych. ZUS jest dofinans
                  > owywany.

Ja, ja, natürlich. Co prawda napisałem, że w obliczu krachu finansów publicznych dotacji nie będzie, a to oznacza, że będzie wypłacane tylko to, co wpłynie ze składek, ale kto by przykładał wagę do tego, co napisane, skoro polemizuje sam ze sobą?

> Wprawdzie emeryturę mam niższą niż Kaczyński, ale podejrzewam, że jego emerytura
                  > również została wyliczona na podstawie poprzednich zasad.

Ja, ja, natürlich. Co prawda napisałem, że w obliczu krachu finansów publicznych dotacji nie będzie, a to oznacza, że będzie wypłacane tylko to, co wpłynie ze składek, a to oznacza obniżkę emerytur, a obniżone zostaną raczej emerytury zwykłych śmiertelników, a nie Kaczyńskiego, ale kto by przykładał wagę do tego, co napisane, skoro polemizuje sam ze sobą?
                • adam.eu Re: OFE w wersji chilijskiej 05.09.22, 07:18
                  wariant_b:

"Zostanie wypłacone tyle, ile wynika z przepisów emerytalnych. ZUS jest dofinansowywany."

Dofinasowany z budżetu i to z powodu rosnącej liczby emerytów i rencistów w stosunku do osób pracujących stanowi to coraz to większe obciążenie dla państwa, a tak naprawdę to dla podatników i ma wpływ na konkurencyjność gospodarki obciążanej podatkami.

A co do różnicy wypłat emerytur gdyby było OFE i gdy OFE nie ma, to moim zdaniem wpływ na wysokość emerytury mógłby być znacznie wyższy, niż 5% w obydwie strony, ale większe prawdopodobieństwo, że przy normalnym rozwoju gospodarki bardziej na plus.

• wariant_b Re: OFE w wersji chilijskiej 05.09.22, 10:27
                    adam.eu napisał:

> Dofinasowany z budżetu i to z powodu rosnącej liczby emerytów i rencistów w stosunku
                    > do osób pracujących stanowi to coraz to większe obciążenie dla państwa, a tak naprawdę
                    > to dla podatników i ma wpływ na konkurencyjność gospodarki obciążanej podatkami.

No cóż - hasła z okresu reformy emerytalnej, że ZUS nas okrada i sami możemy wypracować
                    sobie więcej nie sprawdziły się. Wybór niezweryfikowanego praktycznie modelu chilijskiego
                    tym bardziej, choć w Chile skompromitował się on dużo wcześniej niż u nas. Likwidujemy
                    go, bo okazał się zbyt kosztowny i nie przynoszący korzyści ani państwu, ani klientom OFE.
                    Za przykład niech posłuży choćby likwidacja części aktywów OFE w postaci obligacji
                    skarbu państwa - państwo płaciło za wykup obligacji sporo więcej niż otrzymaliby emeryci.

Przyjęty liniowy model emerytur (dostajemy tyle, ile sobie odłożyliśmy) zamiast degresywnego
                    wyłączył pobieranie składek od osób dużo zarabiających (powyżej 2,5 krotności średniej),
                    a włączył pracę na fikcyjne samozatrudnienie pracowników bez odprowadzania składek
                    emerytalnych i dzielenie się tą kwotą pracodawcy i pracownika.

Co do konkurencyjności - inwestuje się tam, gdzie jest odpowiednia infrastruktura oraz tania
                    i wykwalifikowana siła robocza, a podatki odprowadza tam, gdzie są najniższe.
                    Mamy jakiś interes w tym, żeby wprowadzić wspólną walutę i jednolity system podatkowy
                    w skali całej Unii Europejskiej, choćby dla uniknięcie przekrętów VAT-owskich związanych
                    z fikcyjnym eksportem i karuzel VAT-owskich, by maksymalnie podbić kwotę zwolnień.

> A co do różnicy wypłat emerytur gdyby było OFE i gdy OFE nie ma, to moim zdaniem
                    > wpływ na wysokość emerytury mógłby być znacznie wyższy, niż 5% w obydwie strony,
                    > ale większe prawdopodobieństwo, że przy normalnym rozwoju gospodarki bardziej na plus.

Przy normalnym rozwoju gospodarki tak, w razie kryzysów gospodarczych wręcz przeciwnie.
                    Do OFE trafiało mniej niż 40% składki emerytalnej i nie podlegało waloryzacji, jak pozostała
                    jej część. Kiedy wprowadzano reformę potrzebne były dodatkowe środki na rozwój
                    gospodarczy zarówno poprzez inwestycje giełdowe jak i wykup obligacji skarbu państwa.
                    Przypomnę - mieliśmy kilkunastoprocentową (ale malejącą) inflację i kilkunastoprocentowe
                    (dla odmiany rosnące) bezrobocie.

Poza tym cały czas zapominamy, że przed przejściem na emeryturę cały zgromadzony
                    kapitał trafia do ZUS, więc już nie pracuje na siebie, ale podlega urzędowym waloryzacjom.
                    Po śmierci emeryta spadkobiercy z OFE nie dostaną nic, a z każdym rokiem do zbliżającej
                    się emerytury coraz mniej, bo przekazywanie środków rozłożone jest na dziesięć lat.
                    • oby.watel Re: OFE w wersji chilijskiej 05.09.22, 10:58
                      wariant_b napisał:

> No cóż - hasła z okresu reformy emerytalnej, że ZUS nas okrada i sami możemy wy
                      > pracować sobie więcej nie sprawdziły się.

Skąd wiadomo, że się nie sprawdziły? Przepis na pieczeń wołową nie sprawdził się, ponieważ po 15 minutach mięso było twarde i niesmaczne.

> Za przykład niech posłuży choćby likwidacja części aktywów OFE w postaci obliga
                      > cji skarbu państwa - państwo płaciło za wykup obligacji sporo więcej niż otrzymalib
                      > y emeryci.

Zbyt kosztowane okazały się rządy Tuska, a nie OFE.

> Poza tym cały czas zapominamy, że przed przejściem na emeryturę cały zgromad
                      > zony kapitał trafia do ZUS, więc już nie pracuje na siebie, ale podlega urzędowym
                      > waloryzacjom.

To rozwiązanie zostało dostarczone Tuskowi na złotych tablicach i jest nienaruszalne. Tymczasem chodziło o zwolnienie OFE z obowiązku wypłacania emerytur, ponieważ ZUS miał do tego aparat, a one nie.

> Po śmierci emeryta spadkobiercy z OFE nie dostaną nic, a z każdym rokiem do zbl
                      > iżającej się emerytury coraz mniej, bo przekazywanie środków rozłożone jest na
                      > dziesięć lat.

To jest po prostu nieprawda, zwana kłamstwem. Środki z OFE są dziedziczone, z ZUS-u nie.
                      • wariant_b Re: OFE w wersji chilijskiej 05.09.22, 17:27
                        oby.watel napisał:

> Skąd wiadomo, że się nie sprawdziły? Przepis na pieczeń wołową nie sprawdził się, ponieważ ...

Ponieważ już niewiele z tej pieczeni zostało, poza tym, że są obietnice, że w końcu
                        reszta też zostanie zjedzona.

> Zbyt kosztowane okazały się rządy Tuska, a nie OFE.

A ty kupujesz przez pośrednika coś, co samemu łatwo możesz kupić taniej?

> To rozwiązanie zostało dostarczone Tuskowi na złotych tablicach i jest nienaruszalne.
                        > Tymczasem chodziło o zwolnienie OFE z obowiązku wypłacania emerytur, ponieważ
                        > ZUS miał do tego aparat, a one nie.

Ale to one pobierały większą prowizję od swojej części niż ZUS od całości.
                        Kolejny szwindel przy reformie - koszty i ryzyko ponosi ZUS, zyski zbiera OFE.

> To jest po prostu nieprawda, zwana kłamstwem. Środki z OFE są dziedziczone, z ZUS-u nie.

Dopóki są w OFE. Z czego OFE będzie wypłacać, jeśli pieniądze zostały przekazane do ZUS?
                        ZUS wypłaca renty rodzinne i świadczenia z tytułu śmierci.
                        • oby.watel Re: OFE w wersji chilijskiej 05.09.22, 18:00
                          wariant_b napisał:

> Ponieważ już niewiele z tej pieczeni zostało, poza tym, że są obietnice, że w k
                          > ońcu
                          > reszta też zostanie zjedzona.

Czyli wina pieczeni, że kucharz fajtłapa. Logiczne.

> A ty kupujesz przez pośrednika coś, co samemu łatwo możesz kupić taniej?

Przecież to władza doszła do wniosku, że zamiast wpłacać bezpośrednio trzeba wpłacać przez pośrednika, czyli ZUS, który za usługę pobierać będzie dodatkową opłatę.

> Ale to one pobierały większą prowizję od swojej części niż ZUS od całości.
                          > Kolejny szwindel przy reformie - koszty i ryzyko ponosi ZUS, zyski zbiera OFE.

Pobieranie marż i opłat zgodnych z prawem to przekręt? No to teraz mamy wreszcie państwo prawa — nikt nie musi się liczyć z przepisami.

> Dopóki są w OFE. Z czego OFE będzie wypłacać, jeśli pieniądze zostały przekazan
                          > e do ZUS?
                          > ZUS wypłaca renty rodzinne i świadczenia z tytułu śmierci.

Po przekazaniu do ZUS- nadal są dziedziczone wraz ze środkami zapisanymi na subkoncie. Niemniej jednak obarczanie winą OFE, za to, że ustawodawca wymyślił idiotyzm jest logiczne.
                          • wariant_b Re: OFE w wersji chilijskiej 05.09.22, 22:50
                            oby.watel napisał:

> Niemniej jednak obarczanie winą OFE, za to, że ustawodawca wymyślił idiotyzm jest logiczne.

Wystarczy, że uznamy wprowadzenie OFE przez ustawodawcę było idiotyzmem,
                            z którego teraz ustawodawca musi się wycofywać.
                            • oby.watel Re: OFE w wersji chilijskiej 06.09.22, 07:58
                              wariant_b napisał:

> oby.watel napisał:
                              >
                              > > Niemniej jednak obarczanie winą OFE, za to, że ustawodawca wymyślił idiot
                              > yzm jest logiczne.
                              >
                              > Wystarczy, że uznamy wprowadzenie OFE przez ustawodawcę było idiotyzmem,
                              > z którego teraz ustawodawca musi się wycofywać.

Potrafisz jakoś uzasadnić to twierdzenie?
                              • niegracz Re: OFE w wersji chilijskiej 06.09.22, 09:46
                                oby.watel napisał:

>
                                > Potrafisz jakoś uzasadnić to twierdzenie?
                                >

.
                                potrafisz jakos uzasadnic że pomysł prof. Góry miał ręće i nogi ?
                                - skoro w innych krajach nikt na taki nie wpadł( za wyjątkiem paru które miały nadwyżki kapitału)
                                to jest cos na rzeczy;
                                gdyby Góra budował system od nowa- z nowych składek a nie zabierał z ZUS
                                no to przynajmniej byłby to eksperyment mniej szkodliwy społecznie.

• oby.watel Re: OFE w wersji chilijskiej 06.09.22, 10:43
                                  niegracz napisał:

> potrafisz jakos uzasadnic że pomysł prof. Góry miał ręće i nogi ?
                                  > - skoro w innych krajach nikt na taki nie wpadł( za wyjątkiem paru które miały
                                  > nadwyżki kapitału)
                                  > to jest cos na rzeczy;
                                  > gdyby Góra budował system od nowa- z nowych składek a nie zabierał z ZUS
                                  > no to przynajmniej byłby to eksperyment mniej szkodliwy społecznie.

Praktycznie w każdym kraju istnieje kapitałowy składnik systemu emerytalnego, w niektórych krajach obowiązkowy. Dlatego, że nie ma innego wyjścia. Czasy gdy ludzie mnożyli się jak króliki powoli odchodzą do lamusa, a to oznacza, że na jednego emeryta w systemie repartycyjnym nie będzie miał kto pracować. To oznacza coraz większe dopłaty z budżetu i konieczność podniesienia podatków. Już dziś rząd drastycznie podnosi przedsiębiorcom składki na ZUS, bo system coraz bardziej się nie spina.
                                  • niegracz Re: OFE w wersji chilijskiej 06.09.22, 11:04
                                    oby.watel napisał:

> Praktycznie w każdym kraju istnieje kapitałowy składnik systemu emerytalnego, w
                                    > niektórych krajach obowiązkowy. Dlatego, że nie ma innego wyjścia. ..
                                    ..
                                    Genialne Watsonie
                                    - okradali Cię , zabierają ponad 8% składki za tzw zarządzanie
                                    - np. kupowanie obligacji
                                    a ty jeszcze ich chwalisz:)))

• oby.watel Re: OFE w wersji chilijskiej 06.09.22, 11:27
                                      niegracz napisał:

> Genialne Watsonie
                                      > - okradali Cię , zabierają ponad 8% składki za tzw zarządzanie
                                      > - np. kupowanie obligacji
                                      > a ty jeszcze ich chwalisz:)))

Nikt mnie nie okradł. Nikt mi nic nie zabrał. 8% składki za tzw zarządzanie było zapisane w ustawie. Jeśli ktoś mnie okradł to władza, która nie obniżyła ustawowej marży, pozwoliła na takie zdzierstwo. W 2018 r. średni dzienny (dzień roboczy) koszt wysyłki korespondencji kosztował ZUS 393.000 zł. Z plan finansowego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na rok 2022 wynika, że ogólne koszty działalności to 6,1 miliarda zł, a przychody 6 mld zł.
                                      • niegracz Re: OFE w wersji chilijskiej 06.09.22, 12:27
                                        Nikt mnie nie okradł. Nikt mi nic nie zabrał. 8% składki za tzw zarządzanie było zapisane w ustawie
                                        .
                                        Nikt nie okradł ? nie nabrał ? :))
                                        jakies lobby to zrobiło, aby Prezesi NFI zgarnęli kasę.
                                        • oby.watel Re: OFE w wersji chilijskiej 06.09.22, 14:19
                                          niegracz napisał:

> Nikt nie okradł ? nie nabrał ? :))
                                          > jakies lobby to zrobiło, aby Prezesi NFI zgarnęli kasę.

Wierzysz w to, że bzdura powtarzana dostatecznie długo przestanie być bzdurą? Bo pytać czy masz coś na jej poparcie nie ma sensu, skoro ją z uporem powtarzasz.
                    • adam.eu Re: OFE w wersji chilijskiej 05.09.22, 20:46
                      wariant_b:

"No cóż - hasła z okresu reformy emerytalnej, że ZUS nas okrada i sami możemy wypracować
                      sobie więcej nie sprawdziły się."

...........................................................................

Słabo mnie przekonuje Twój post. Nie chcę mi się odnosić do całości, chyba że naprawdę masz ochotę zwrócić na jakiś fragment.
                      • wariant_b Re: OFE w wersji chilijskiej 05.09.22, 22:44
                        adam.eu napisał:

> Słabo mnie przekonuje Twój post. Nie chcę mi się odnosić do całości,
                        > chyba że naprawdę masz ochotę zwrócić na jakiś fragment.

Oczywiście - na przykład chciałbym wiedzieć, za jakim modelem świadczeń emerytalnych optujesz.
                        • adam.eu Re: OFE w wersji chilijskiej 06.09.22, 07:07
                          wariant_b napisał:

> Oczywiście - na przykład chciałbym wiedzieć, za jakim modelem świadczeń emeryta
                          > lnych optujesz.

Emerytura obywatelska. Po przekroczeniu ustawowego wieku każdy dostaje równe, stosunkowo niewysokie świadczenia.
                          Jeżeli ktoś myśli o wyższych świadczeniach, to niech sobie sam odkłada, jak tylko chce, Ale tu państwo powinno stworzyć ustawowo jakieś instrumenty finansowe zabezpieczające przed inflacją, chociażby obligacje. I edukacja finansowa społeczeństwa.
                          Pierwszy raz wzmiankę o emeryturze obywatelskiej usłyszałem od Pawlaka z PSL.
                          • adam.eu Re: OFE w wersji chilijskiej 06.09.22, 07:11
                            Obecnie mamy takie obligacje chociażby 10 letnie. Tylko, że pierwszy rok jest poniżej inflacji, a kolejne 1,5% ponad inflację. Dowiedziałem się o tym tu na forum od Emeryta myślącego. Nawet nie pamiętam, czy zwyczajnie mu podziękowałem za info.
                            • wariant_b Re: OFE w wersji chilijskiej 06.09.22, 12:00
                              adam.eu napisał:

> Obecnie mamy takie obligacje chociażby 10 letnie. Tylko, że pierwszy rok jest poniżej inflacji,
                              > a kolejne 1,5% ponad inflację. Dowiedziałem się o tym tu na forum od Emeryta myślącego.

Dobrze, ale poza ogromną stratą na początek na czym polega przewaga EDO0832
                              nad waloryzacjami ZUS: inflacja + co najmniej 20% wzrostu płac realnych.
                              To półtora procent ponad inflację to właśnie 20% uśrednionego wzrostu płac realnych.

Czy na tym, że mamy większe zaufanie do obligacji skarbu państwa niż ustaw sejmowych?
                          • oby.watel Re: OFE w wersji chilijskiej 06.09.22, 08:26
                            adam.eu napisał:

> Emerytura obywatelska. Po przekroczeniu ustawowego wieku każdy dostaje równe, s
                            > tosunkowo niewysokie świadczenia.
                            > Jeżeli ktoś myśli o wyższych świadczeniach, to niech sobie sam odkłada, jak tyl
                            > ko chce, Ale tu państwo powinno stworzyć ustawowo jakieś instrumenty finansowe
                            > zabezpieczające przed inflacją, chociażby obligacje. I edukacja finansowa społe
                            > czeństwa.
                            > Pierwszy raz wzmiankę o emeryturze obywatelskiej usłyszałem od Pawlaka z PSL.

Dziś emerytura ma jakieś zaczepienie w sumie odłożonych składek, można od biedy wyliczyć jej wysokość, która jest niezależna w większym stopniu od widzimisię polityków. Jaka będzie wysokość emerytury obywatelskiej w 100% zależnej od polityków? Jak często będzie waloryzowana? To jest sprawiedliwe, że ktoś, kto całe życie pracował, zdrowie stracił dostanie tyle samo co ktoś, kto całe życie się obijał?
                          • wariant_b Re: OFE w wersji chilijskiej 06.09.22, 11:54
                            adam.eu napisał:

>> Oczywiście - na przykład chciałbym wiedzieć, za jakim modelem świadczeń emerytalnych optujesz.

> Emerytura obywatelska. Po przekroczeniu ustawowego wieku każdy dostaje równe,
                            > stosunkowo niewysokie świadczenia.

Czyli rozumiem, że reforma emerytalna 1999 i utworzenie OFE pasowały ci jak najbardziej.
                            Zapytam jedynie - jakie składki emerytalne płacąc dostaje po równo?
                            • adam.eu Re: OFE w wersji chilijskiej 06.09.22, 16:12
                              wariant_b napisał:

> Czyli rozumiem, że reforma emerytalna 1999 i utworzenie OFE pasowały ci jak naj
                              > bardziej.

Źle rozumiesz.
                              Powtórzę, moim obecnym zdaniem dla dobra całego społeczeństwa najlepsza byłaby emerytura obywatelska.
                              Do takiego wniosku doszedłem już po reformie związanej z OFE.
                              Ale niestety, ze względów politycznych sprawa wydaje się nierealna do przeprowadzenia.

Ale jednak system z OFE przynajmniej byłby bardziej prorynkowy, bardziej edukujący ekonomicznie społeczeństwo, niż ZUS. Bardziej by kierował również strumień pieniądza w dobrze rokujące przedsiębiorstwa, a mniej do niemających przeszłości.
                              • oby.watel Re: OFE w wersji chilijskiej 06.09.22, 17:39
                                adam.eu napisał:

> Źle rozumiesz.
                                > Powtórzę, moim obecnym zdaniem dla dobra całego społeczeństwa najlepsza byłaby
                                > emerytura obywatelska.
                                > Do takiego wniosku doszedłem już po reformie związanej z OFE.
                                > Ale niestety, ze względów politycznych sprawa wydaje się nierealna do przeprowa
                                > dzenia.
                                >
                                > Ale jednak system z OFE przynajmniej byłby bardziej prorynkowy, bardziej edukuj
                                > ący ekonomicznie społeczeństwo, niż ZUS. Bardziej by kierował również strumień
                                > pieniądza w dobrze rokujące przedsiębiorstwa, a mniej do niemających przeszłośc
                                > i.

Czyli wykluczasz inwestowanie w Polsce PiS-u.
                                • adam.eu Re: OFE w wersji chilijskiej 07.09.22, 08:18
                                  oby.watel napisał:
                                  ..........................................
                                  > Czyli wykluczasz inwestowanie w Polsce PiS-u.

Nie wykluczam, uważam tylko, że jest bardziej ryzykowne.
            • adam.eu Re: OFE w wersji chilijskiej 05.09.22, 07:07
              wariant_b napisał:

> Jeśli to nie wystarczy mogę szerzej opisać to, co mnie raziło w tamtym systemie
              >
              > emerytalnym oraz jego niekorzystne skutki uboczne.

A bardzo chętnie zapoznam się z Twoimi zastrzeżeniami innymi, niż te, o których już wspomniałeś w dalszej dyskusji.

Nie przystępując do OFE
              > emeryturę mam wyliczoną na podstawie poprzedniego systemu i nie narzekam.

Tu trudno, aby jakiś emeryt narzekał, bo z OFE gdyby nawet działało do końca, to i tak starsze osoby miałyby minimalne wypłaty. Przecież do OFE w stosunku do całego ZUSu to te osoby włożyły bardzo niewiele. Większe znaczenie mogło mieć dla młodszych osób.

Jest jedno istotne ale. Osoby, które nie dożyły emerytury, to ich część z OFE była przekazywana spadkobiercom. Więc dodatkowo to była jakby polisa ubezpieczeniowa na życie.

• oby.watel Biedaemerytury po reformie Tuska 04.09.22, 12:45
      anchor.fm/mojatwojanasza/episodes/Modych-czekaj-biedaemerytury--Z-roku-na-rok-bdzie-coraz-gorzej-e1ko608/a-a86trdo
      • adam.eu Re: Biedaemerytury po reformie Tuska 04.09.22, 17:50
        oby.watel napisał:

> anchor.fm/mojatwojanasza/episodes/Modych-czekaj-biedaemerytury--Z-roku-na-rok-bdzie-coraz-gorzej-e1ko608/a-a86trdo

Nie czytałem, ale wiem, że faktycznie młodsze pokolenie czekają biedniejsze emerytury, niż obecne.
        Jestem ciekawy, jaki masz pomysł, aby było inaczej? I dlaczego tylko Tuska wspominasz?
        A może te emerytury byłyby znacznie mniej biedne, gdyby PIS nie przywrócił niższego wieku emerytalnego?
        • oby.watel Re: Biedaemerytury po reformie Tuska 04.09.22, 18:13
          adam.eu napisał:

> Nie czytałem, ale wiem, że faktycznie młodsze pokolenie czekają biedniejsze eme
          > rytury, niż obecne.
          > Jestem ciekawy, jaki masz pomysł, aby było inaczej? I dlaczego tylko Tuska wspo
          > minasz?
          > A może te emerytury byłyby znacznie mniej biedne, gdyby PIS nie przywrócił niżs
          > zego wieku emerytalnego?

To nie do czytania, to do słuchania. Tuska wspominam dlatego, że roz... walił system budowany przez dekadę. Ale to jeszcze mały pikuś. Zbrodnia jaką popełnił polega na tym, że zniszczył budowane z mozołem zaufanie do państwa. Jeśli dla doraźnych korzyści można rozwalić przygotowywany z myślą o przyszłych pokoleniach system emerytalny, to nic nie jest pewne.
          • adam.eu Re: Biedaemerytury po reformie Tuska 04.09.22, 18:28
            oby.watel napisał:

> To nie do czytania, to do słuchania. Tuska wspominam dlatego, że roz... walił s
            > ystem budowany przez dekadę. Ale to jeszcze mały pikuś. Zbrodnia jaką popełnił
            > polega na tym, że zniszczył budowane z mozołem zaufanie do państwa. Jeśli dla d
            > oraźnych korzyści można rozwalić przygotowywany z myślą o przyszłych pokoleniac
            > h system emerytalny, to nic nie jest pewne.

W dużej części z Tobą się zgadzam. Tu Tusk poszedł na populizm. Z drugiej strony gdyby tego nie zrobił, to PIS miałby więcej pieniędzy do rozkradania i zyskiwanie poklasku w śród ludu.
            I tak źle, i tak niedobrze.
            Ogólnie politycy za dużo mogą majstrować przy finansach, przy gospodarce, manipulować masą ludzką.
            • oby.watel Re: Biedaemerytury po reformie Tuska 04.09.22, 18:46
              adam.eu napisał:

> W dużej części z Tobą się zgadzam. Tu Tusk poszedł na populizm. Z drugiej stron
              > y gdyby tego nie zrobił, to PIS miałby więcej pieniędzy do rozkradania i zyskiw
              > anie poklasku w śród ludu.
              > I tak źle, i tak niedobrze.
              > Ogólnie politycy za dużo mogą majstrować przy finansach, przy gospodarce, manip
              > ulować masą ludzką.

Tusk mógł zmienić przepisy zwalniając OFE z obowiązku inwestowania w rządowe papiery dłużne. Wtedy PiS nie miałoby czego kraść. Nacjonalizacja akcji, to jednak spore ryzyko, jak dotąd nie odważył się tego zrobić.
              • adam.eu Re: Biedaemerytury po reformie Tuska 04.09.22, 18:55
                oby.watel napisał:

> Tusk mógł zmienić przepisy zwalniając OFE z obowiązku inwestowania w rządowe pa
                > piery dłużne. Wtedy PiS nie miałoby czego kraść. Nacjonalizacja akcji, to jedna
                > k spore ryzyko, jak dotąd nie odważył się tego zrobić.

Może nie zauważyłeś, ale za Rostowskiego mniej więcej tak zostało zrobione. Ale....
                Jeżeli same akcje są w portfelu funduszu, to wtedy taki rośnie ryzyko inwestowania w taki fundusz ze względu na większe fluktuacje ceny jednostek rozrachunkowych. Rośnie ryzyko i zarządzający mają mniejsze pole manewru, nawet jeżeli uda im się przewidzieć dekoniunkturę. Więc zarządzenie, które praktycznie wyeliminowało z portfela bezpieczniejsze papiery bardzo mi się nie podobało. Ja przystępując do OFE przystąpiłem do funduszu zrównoważonego, a nie agresywnego. Politycy zmienili mój wybór.
                • oby.watel Re: Biedaemerytury po reformie Tuska 04.09.22, 19:41
                  adam.eu napisał:

> Jeżeli same akcje są w portfelu funduszu, to wtedy taki rośnie ryzyko inwestowa
                  > nia w taki fundusz ze względu na większe fluktuacje ceny jednostek rozrachunkow
                  > ych. Rośnie ryzyko i zarządzający mają mniejsze pole manewru, nawet jeżeli uda
                  > im się przewidzieć dekoniunkturę. Więc zarządzenie, które praktycznie wyelimin
                  > owało z portfela bezpieczniejsze papiery bardzo mi się nie podobało. Ja przystę
                  > pując do OFE przystąpiłem do funduszu zrównoważonego, a nie agresywnego. Po
                  > litycy zmienili mój wybór.

Większym ryzykiem okazało zmuszenie OFE do inwestowania w "bezpieczne" państwowe papiery dłużne, prawda?
                  • adam.eu Re: Biedaemerytury po reformie Tuska 05.09.22, 07:34
                    oby.watel:

"Większym ryzykiem okazało zmuszenie OFE do inwestowania w "bezpieczne" państwowe papiery dłużne, prawda?"

Nie rozumiem.

• oby.watel Re: Biedaemerytury po reformie Tuska 05.09.22, 10:07
                      adam.eu napisał:

> Nie rozumiem.

Zmuszono OFE do inwestowania w "bezpieczne" państwowe papiery dłużne po to, by w pogoni za doraźnymi korzyściami nie inwestowali ryzykownie i nie doprowadzili fundusz do strat lub bankructwa jak np. Jerome Kerviel bank Societe Generale. I te "bezpieczne" obligacje okazały się ryzykowniejsze niż najryzykowniejsze inwestycje w akcje niepewnych firm, ponieważ to właśnie na nich państwo, które je wyemitowało położyło łapę.
                      • adam.eu Re: Biedaemerytury po reformie Tuska 07.09.22, 08:35
                        oby.watel napisał:

> Zmuszono OFE do inwestowania w "bezpieczne" państwowe papiery dłużne po to, by
                        > w pogoni za doraźnymi korzyściami nie inwestowali ryzykownie i nie doprowadzili
                        > fundusz do strat lub bankructwa jak np. Jerome Kerviel bank Societe Generale.
                        > I te "bezpieczne" obligacje okazały się ryzykowniejsze niż najryzykowniejsze in
                        > westycje w akcje niepewnych firm, ponieważ to właśnie na nich państwo, które je
                        > wyemitowało położyło łapę.

To o to Ci chodzie.
                        Spójrz na to jeszcze inaczej
                        Gdyby obligacje zostały się w OFE to obecne spadki wartości jednostki byłyby średnio mniej więcej o połowę mniejsze.
                        • oby.watel Re: Biedaemerytury po reformie Tuska 07.09.22, 09:04
                          adam.eu napisał:

> To o to Ci chodzie.
                          > Spójrz na to jeszcze inaczej
                          > Gdyby obligacje zostały się w OFE to obecne spadki wartości jednostki byłyby śr
                          > ednio mniej więcej o połowę mniejsze.

Teraz ja nie rozumiem. Chodzi Ci o to, że dzięki OFE oprocentowanie emitowanych teraz papierów dłużnych byłoby mniejsze? Niewykluczone. Tusk nie tylko rozwalił system emerytalny, ale pozbawił Polskę polskich inwestorów dysponujących polskim kapitałem.
                          • adam.eu Re: Biedaemerytury po reformie Tuska 07.09.22, 09:34
                            oby.watel napisał:

> Teraz ja nie rozumiem. Chodzi Ci o to, że dzięki OFE oprocentowanie emitowanych
                            > teraz papierów dłużnych byłoby mniejsze? Niewykluczone. Tusk nie tylko rozwali
                            > ł system emerytalny, ale pozbawił Polskę polskich inwestorów dysponujących pols
                            > kim kapitałem.

Nie wiem, albo coś niejasno napisałem, albo źle zrozumiałeś lub jedno i drugie.
                            • oby.watel Re: Biedaemerytury po reformie Tuska 07.09.22, 09:57
                              adam.eu napisał:

> Nie wiem, albo coś niejasno napisałem, albo źle zrozumiałeś lub jedno i drugie.

Aha. Dziękuję za wyjaśnienie.
    • a.jej.rkoniak Re: OFE w wersji chilijskiej 04.09.22, 14:41
      system emerytalny musi być połączony z podatkowym
      nie będę przynudzał, proponuję państwu gugielek i raport OECD na temat "pensions at glance 2021" w różnych krajach, jest wydawany każdego roku. Polska niechlubnie na samym dole.
    • m.c.hrabia Re: OFE w wersji chilijskiej 04.09.22, 17:00
      a kogo obchodzi wersja chilii , wersja polska to było przekręt stu-lecia , przymusowe okradanie obywateli w imieniu prawa.
      • oby.watel Re: OFE w wersji chilijskiej 04.09.22, 17:09
        m.c.hrabia napisał:

> a kogo obchodzi wersja chilii , wersja polska to było przekręt stu-lecia , przy
        > musowe okradanie obywateli w imieniu prawa.

Mówisz o ZUS-ie?
      • adam.eu Re: OFE w wersji chilijskiej 04.09.22, 17:52
        m.c.hrabia napisał:

> a kogo obchodzi wersja chilii , wersja polska to było przekręt stu-lecia , przy
        > musowe okradanie obywateli w imieniu prawa.

Jakieś logiczne uzasadnienie jesteś w stanie napisać, na czym ten "przekręt stulecia" polegał?
        • m.c.hrabia Re: OFE w wersji chilijskiej 04.09.22, 18:05
          na tym ,że zmuszano obywateli aby płacili haracz np. Solorzowi .
          • adam.eu Re: OFE w wersji chilijskiej 04.09.22, 18:30
            Jeżeli tak rozumujesz, to możesz razem działać z Razem, które tak tępisz.
            • m.c.hrabia Re: OFE w wersji chilijskiej 04.09.22, 18:35
              rozumiem ,że tobie nie przeszkadza kto cię okrada , twoja sprawa.
              • oby.watel Re: OFE w wersji chilijskiej 04.09.22, 18:48
                m.c.hrabia napisał:

> rozumiem ,że tobie nie przeszkadza kto cię okrada , twoja sprawa.

I to ma być argument? Mnie przeszkadza jak mnie okrada władza. OFE mnie nie okradały, ponieważ działały w granicach prawa, czego o instytucjach państwa powiedzieć się nie da.
                • m.c.hrabia Re: OFE w wersji chilijskiej 04.09.22, 19:26
                  i dlatego utwarzam ,że to największy szwindel trzydziestolecia ofe kradło w imieniu prawa.
                  • oby.watel Re: OFE w wersji chilijskiej 04.09.22, 19:39
                    m.c.hrabia napisał:

> i dlatego utwarzam ,że to największy szwindel trzydziestolecia ofe kradło w im
                    > ieniu prawa.

No to ótwarzaj. Powodzenia!
                    • m.c.hrabia Re: OFE w wersji chilijskiej 04.09.22, 20:01
                      O! Ludzik😛
              • adam.eu Re: OFE w wersji chilijskiej 05.09.22, 07:36
                m.c.hrabia napisał:

> rozumiem ,że tobie nie przeszkadza kto cię okrada , twoja sprawa.

Aha, to jak czegoś to rozumiem, to mam krzyczeć, że mnie okradają.
                Ale tu bardziej nie rozumiem, jakie konkretnie masz zastrzeżenia.
    • wkkr Re: OFE w wersji chilijskiej 05.09.22, 07:58
      Jurek, dla każdego rozgarniętego człowieka było jasne że ofe nie zapewni emerytury.
      Podstawową wartością OFE była akumulacja kapitały poza zasięgiem rąk polityków.
      Te pieniądze wracały do gospodarki w postaci inwestycji które miały się zwrócić.
      To były nieprawdopodobnie korzystny dla Polski mechanizm.
      No niestety, politycy musieli to zarżnąć.
      • oby.watel Re: OFE w wersji chilijskiej 05.09.22, 10:19
        wkkr napisał:

> Jurek, dla każdego rozgarniętego człowieka było jasne że ofe nie zapewni emeryt
        > ury.
        > Podstawową wartością OFE była akumulacja kapitały poza zasięgiem rąk polityków.
        >
        > Te pieniądze wracały do gospodarki w postaci inwestycji które miały się zwrócić
        > .
        > To były nieprawdopodobnie korzystny dla Polski mechanizm.
        > No niestety, politycy musieli to zarżnąć.

Na pewno dla rozgarniętego? A jak ten rozgarnięty na to wpadł, skoro odkładając do banku na niewielki przecież procent można było uskładać na emeryturę nie gorszą niż w ZUS-ie, a niejednokrotnie wyższą? Twórcy systemu nie zakładali likwidacji pierwszego filaru w miarę rozwoju drugiego. Po prostu gdy emerytury z OFE osiągnęłyby pewien akceptowalny poziom zastąpiłyby dotację budżetową do ZUS-u. Dziesiątki miliardów złotych można by wtedy przeznaczyć na inne zbożne cele i nie trze baby emerytom fundować kolejnych emerytur, bo wystarczyłoby im to, co dostają. Aby to osiągnąć po pierwsze wystarczyło nie kraść, a po drugie trzeba umieć kierować państwem, wiedzieć co robić by nie dopuścić do wzrostu inflacji i zapaści gospodarczej.

Co do reszty pełna zgoda.
    • adam.eu OFE Chile a Polskie Istotne!!!!! 05.09.22, 09:08
      O ile się nie mylę, to w Chile fundusze prywatne były odpowiedzialne za 100% emerytury, a u nas nawet dla najdłuższych stażem niecałe 1/3 składki emerytalnej była inwestowana poprzez OFE.
      Ale co PROPAGANDA to polityczna propaganda.
    • niegracz Re: OFE w wersji chilijskiej 06.09.22, 12:39
      Zrozumiałe też, że obniżka składek przesyłanych do OFE (2011 rok)nie może się podobać prof. Markowi Górze ze Szkoły Głównej Handlowej, który nie po to współtworzył tę reformę i objął stanowisko prezesa rady nadzorczej jednego z największych powszechnych towarzystw emerytalnych, ING, by teraz akceptować spadające dochody towarzystw.
      Można więc tylko szacować, że miesięczne zarobki prezesów powszechnych towarzystw emerytalnych sięgają 100 tys. zł. Płace są oczywiście finansowane ze składek emerytalnych. Jeśli składek w funduszach będzie mniej, spadną prowizje dla towarzystw i zmniejszą się pensje.

Złoty interes na polskich seniorach

(Kto stoi za OFE? Andrzej Dryszel - Przegląd Tygodniowy.
      • oby.watel Re: OFE w wersji chilijskiej 06.09.22, 14:23
        niegracz napisał:

> Zrozumiałe też, że obniżka składek przesyłanych do OFE (2011 rok)nie może się p
        > odobać prof. Markowi Górze ze Szkoły Głównej Handlowej, który nie po to współtw
        > orzył tę reformę i objął stanowisko prezesa rady nadzorczej jednego z na
        > jwiększych powszechnych towarzystw emerytalnych, ING, by teraz akceptować sp
        > adające dochody towarzystw.

> Można więc tylko szacować, że miesięczne zarobki prezesów powszechnych towarzy
        > stw emerytalnych sięgają 100 tys. zł. Płace są oczywiście finansowane
        > ze składek emerytalnych
        . Jeśli składek w funduszach będzie mniej, spadną p
        > rowizje dla towarzystw i zmniejszą się pensje.
        >
        > Złoty interes na polskich seniorach
        >
        > (Kto stoi za OFE? Andrzej Dryszel - Przegląd Tygodniowy.

Co innego milionowe zarobki chociażby prezesa NBP. W końcu należy mu się chociażby za wywindowanie inflacji z poziomu ujemnego na 16%.