Dodaj do ulubionych

Chłód i smog już od środy, a wungla ni ma

15.11.22, 14:43
Chłód i smog już od środy, a wungla ni ma. Jest nadzieja, ze pisi koksowniki na ulicach ustawią, ale nie w trosce o suwerena oczywista oczywistość:). PiS zomowcy muszą się przecież przy czymś ogrzać.

https://tvn24.pl/tvnmeteo/najnowsze/article6220792.ece/silne-obciazenie-16112022_model15112022.jpg

Wspaniale rady. Ani mru, mru o wunglu:)

Eksperci zalecili, by odpowiednio przygotować się na nadejście mrozów. Już teraz warto zaopatrzyć się w odzież o większej termoizolacyjności, czapki, rękawiczki, buty na grubszej podeszwie oraz kosmetyki ochronne do skóry. Synoptycy przypomnieli, że wraz z nadejściem niższej temperatury należy mieć na uwadze możliwość zwiększenia stężenia pyłów zawieszonych w powietrzu. W związku z tym zarekomendowali, by ograniczyć pobyt na powietrzu, szczególnie w nocy i godzinach porannych.
Przypływ zimy oznacza także powrót zimowych zagrożeń. Już w nocy z wtorku na środę miejscami może pojawiać się oblodzenie. "Warto sprawdzać aktualne ostrzeżenia, komunikaty meteorologiczne i prognozy specjalistyczne poświęcone wpływowi pogody na organizm człowieka" - podsumowali synoptycy.
Obserwuj wątek
    • dynamic_pulse Re: Chłód i smog już od środy, a wungla ni ma 15.11.22, 14:50
      Każda rada jak przetrwać jest dobra.
      • pies.na.czarnych Re: Chłód i smog już od środy, a wungla ni ma 15.11.22, 15:11
        dynamic_pulse napisał(a):

> Każda rada jak przetrwać jest dobra.

Kup flaszkę, zaproś do siebie kilka kobiet nie starszych niż 25 lat i jakoś przezimujesz.
      • horpyna4 Re: Chłód i smog już od środy, a wungla ni ma 15.11.22, 15:12
        Pod warunkiem, że nie jest śmieszna. A doradzanie, jak przetrwać ujemną jednocyfrową temperaturę, ośmiesza doradzającego.

• yoma Re: Chłód i smog już od środy, a wungla ni ma 15.11.22, 15:14
          Przecież nie chodzi o to, żeby było mądrze, tylko żeby było na 1000 znaków.

Poza tym wcale nie jest takie śmieszne. Ludzie zamarzali i w dodatnich temperaturach, jak się postarali.
          • horpyna4 Re: Chłód i smog już od środy, a wungla ni ma 15.11.22, 15:55
            Nie zamarzali, tylko umierali z wychłodzenia.

To się zwykle zdarzało późną jesienią, jak zachlany gość wracał do chałupy. Nogi mu się plątały, więc kładł się gdzieś po drodze, żeby się na chwilę zdrzemnąć. I już się nie budził, bo alkohol mocno rozszerza naczynia krwionośne, co przyspiesza schładzanie organizmu. Wtedy nawet +5 stopni wystarczy, żeby gościa wykończyć na amen.
            • yoma Re: Chłód i smog już od środy, a wungla ni ma 15.11.22, 16:32
              No to mówię. Jak masz zamiar wracać do domu po nocy pijany, to tylko w puchówce 😄

W ogóle nie zamarzają. Najpierw umierają z wychłodzenia.
        • pies.na.czarnych Re: Chłód i smog już od środy, a wungla ni ma 15.11.22, 15:22
          Latem ci wspaniali "eksperci" będą doradzali spanie przy otwartej lodówce :)
          • yoma Re: Chłód i smog już od środy, a wungla ni ma 15.11.22, 15:30
            W. W lodówce :)
          • horpyna4 Re: Chłód i smog już od środy, a wungla ni ma 15.11.22, 15:59
            Wyjaśnienie dla pisich, bo na pewno nie rozumieją: otwarta i działająca lodówka to podwyższenie temperatury w pomieszczeniu.
            • pies.na.czarnych Re: Chłód i smog już od środy, a wungla ni ma 15.11.22, 16:17
              >> otwarta i działająca lodówka to podwyższenie temperatury w pomieszczeniu.

Wszystko przez żarówkę oświetlającą wnętrze lodówki. Wiem, bo pozytonium nam tu wyjaśniał :)
              • yoma Re: Chłód i smog już od środy, a wungla ni ma 15.11.22, 16:33
                A mówił, jak zrobić żarówkę? Właśnie mi się jedna przepaliła.
                • pozytonium Re: Chłód i smog już od środy, a wungla ni ma 15.11.22, 17:33
                  yoma napisała:

> A mówił, jak zrobić żarówkę? Właśnie mi się jedna przepaliła.

Żarówek UE zakazała.
                  • pies.na.czarnych Re: Chłód i smog już od środy, a wungla ni ma 15.11.22, 17:45
                    pozytonium napisał(a):

> yoma napisała:
                    >
                    > > A mówił, jak zrobić żarówkę? Właśnie mi się jedna przepaliła.
                    >
                    > Żarówek UE zakazała.
                    >
                    >
                    >

I dlatego cala Europa liczy na ciebie. Dawaj szybko jakiś Ersatz żarówki:)
                    • pozytonium BF-6 15.11.22, 18:09
                      pies.na.czarnych napisała:

> pozytonium napisał(a):
                      >
                      > > yoma napisała:
                      > >
                      > > > A mówił, jak zrobić żarówkę? Właśnie mi się jedna przepaliła.
                      > >
                      > > Żarówek UE zakazała.
                      > >
                      > >
                      > >
                      >
                      > I dlatego cala Europa liczy na ciebie. Dawaj szybko jakiś Ersatz żarówki:)

Poproś jakiegoś Ukraińca to Ci przywiezie za darmochę. No właściwie za 1 grosz. Stary ukraiński zwyczaj, by nie zapeszyć, nawet za podarek należy się grosik.
                      Ja w ten sposób nabywam klej BF-6. Genialny klej i bardzo uniwersalny. Można nań przyklejać uszkodzone paznokcie, idealnie nadaje się na rany. Sprawdzony zakres temperatur w których działa od -270 *C do 70 *C. Jak ci się znudzi, to łatwo możesz odkleić przyklejony materiał, kroplą etanolu.
                      Do kupienia w każdej aptece na Ukrainie. Jako, że klej jest płynny w alkoholu, kacapy go piją, ale nie tubki z apteki, ale techniczny sprzedawany na kadzie, przy nim Wikol to namiastka dobrego kleju do drewna.

allegro.pl/oferta/klej-medyczny-do-uzytku-zewnetrznego-bf-6-25gr-8205731594
                      • pies.na.czarnych Re: BF-6 15.11.22, 18:27
                        > Poproś jakiegoś Ukraińca to Ci przywiezie za darmochę.

Przywiezie, ale pod warunkiem, ze najpierw wyłudzić od innych za darmochę:)
                        • pozytonium Re: BF-6 15.11.22, 18:37

> > Poproś jakiegoś Ukraińca to Ci przywiezie za darmochę.
                          >
                          > Przywiezie, ale pod warunkiem, ze najpierw wyłudzić od innych za darmochę:)

I znów myślisz jak kacap, suniu.
                          Koszt tubki, flakoniku w aptece ukraińskiej to jakieś 1.5 zł. A, że dla niewtajemniczonych ma przebitkę 100x :)))) No cóż, głupich nie sieją.
                          Od znajomych Ukraińców na urodziny dostałem skrzynkę przedniego, czeskiego piwa z Czech. Pewnie tam wyłudzili w sklepie.

PS
                          Ostatnio słyszałem, że kacapy kradną nawet szopy pracze, do obsługi pralek z Ukrainy.
                          • pozytonium Re: BF-6 17.11.22, 18:19
                            Swoją drogą, tylko Ukrainiec mógł wymyślić, że coś takiego może być klejem.

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/9/95/3-D_Structure_of_Bakelite.png

W połączeniu z czymś takim

upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/0/05/Polyvinyl_butyral.svg/800px-Polyvinyl_butyral.svg.png
                            Całość rozpuszcza się odwracalnie w alkoholu.
                            • pies.na.czarnych Re: BF-6 17.11.22, 18:44
                              > tylko Ukrainiec mógł wymyślić

Z Terleckim skonsultowałeś ten wymyślunek?
                              • pozytonium Re: BF-6 17.11.22, 18:46

> > tylko Ukrainiec mógł wymyślić
                                >
                                > Z Terleckim skonsultowałeś ten wymyślunek?

To działa. Smutne jest tylko to, że kacapy to piją, choć na każdym opakowaniu jest napisane tylko do użytku zewnętrznego. Analfabeci
                    • horpyna4 Re: Chłód i smog już od środy, a wungla ni ma 15.11.22, 18:17
                      Jako ersatz żarówki proponuję wykorzystać robaczki świętojańskie. Mogą być?
                      • yoma Re: Chłód i smog już od środy, a wungla ni ma 15.11.22, 18:33
                        W listopadzie? 😭
              • pozytonium Re: Chłód i smog już od środy, a wungla ni ma 15.11.22, 18:17

> >> otwarta i działająca lodówka to podwyższenie temperatury w pomieszcz
                > eniu.
                >
                > Wszystko przez żarówkę oświetlającą wnętrze lodówki. Wiem, bo pozytonium nam tu
                > wyjaśniał :)

O mocy 1-2 W :)
                • pies.na.czarnych Re: Chłód i smog już od środy, a wungla ni ma 15.11.22, 18:29
                  W lodówkach starego typu montowano żarówki 15W. Dla wyborcy PiS to zupełnie wystarczy na ogrzanie chałupy.
                  • pozytonium Re: Chłód i smog już od środy, a wungla ni ma 15.11.22, 18:38

> W lodówkach starego typu montowano żarówki 15W. Dla wyborcy PiS to zupełnie wys
                    > tarczy na ogrzanie chałupy.

To się grzej :))))) suniu.
    • yoma Re: Chłód i smog już od środy, a wungla ni ma 15.11.22, 15:04
      Jak nima wungla, to skąd smog :)
      • snajper55 Re: Chłód i smog już od środy, a wungla ni ma 15.11.22, 15:09
        yoma napisała:

> Jak nima wungla, to skąd smog :)

Może z gumowego ekogroszku? :D

S.
      • pies.na.czarnych Re: Chłód i smog już od środy, a wungla ni ma 15.11.22, 15:09
        Z opon, ale tylko z tych letnich. One są w spalaniu zdrowsze;)
        • yoma Re: Chłód i smog już od środy, a wungla ni ma 15.11.22, 15:17
          Letnich nie ma. Z powodu zmian klimatycznych ludzie teraz jeżdżą cały rok na letnich :p
          • pies.na.czarnych Re: Chłód i smog już od środy, a wungla ni ma 15.11.22, 15:25
            To jest jeszcze gorzej niż myślałem. Będą palić te bezużyteczne zimowe, które walają się po piwnicach i niepotrzebne zajmują miejsce na wungiel.
            • yoma Re: Chłód i smog już od środy, a wungla ni ma 15.11.22, 15:29
              [grobowo] te już spalili...
    • szwampuch58 Re: Chłód i smog już od środy, a wungla ni ma 15.11.22, 15:07
      200 dni minelo i prowizoryczny port gazu cieklego gotowy,magazynu gazu na 100% zapelnione u "Helmutow".... chyba zima moze im skoczyc
    • yoma Re: Chłód i smog już od środy, a wungla ni ma 15.11.22, 15:16
      >Już teraz warto zaopatrzyć się w odzież o większej termoizolacyjności,

Yeah sure. 5 (pięć) lat szukałam w naszym wszystkomającym kraju fajnej kurtki zimowej. Pięć lat!
      • pies.na.czarnych Re: Chłód i smog już od środy, a wungla ni ma 15.11.22, 15:29
        yoma napisała:

> >Już teraz warto zaopatrzyć się w odzież o większej termoizolacyjności,
        >

Traktują suwerena jak dzieci, które nie wiedzą, że zimą przed pójściem do babci obowiązkowo należy założyć czapeczkę i rękawiczki.:)
        • yoma Re: Chłód i smog już od środy, a wungla ni ma 15.11.22, 15:31
          A można było napisać "jak chcesz wracać pijany po nocy, to tylko w puchówce" :)
        • horpyna4 Re: Chłód i smog już od środy, a wungla ni ma 15.11.22, 16:03
          No toż przecie piszę, że ośmieszają się. Suwerena zresztą też.
          • pies.na.czarnych Re: Chłód i smog już od środy, a wungla ni ma 15.11.22, 16:22
            > No toż przecie piszę, że ośmieszają się. Suwerena zresztą też.

Nie pierwszy raz i nie tylko w tej sprawie. Ostatnio mamy duży wysyp ekspertów jak nigdy wcześniej. Najczęściej są to eksperci ze specjalnością "Zaklinanie Rzeczywistości".
            • yoma Re: Chłód i smog już od środy, a wungla ni ma 15.11.22, 16:30
              A na forum to już w ogóle 🤪
      • snajper55 Re: Chłód i smog już od środy, a wungla ni ma 15.11.22, 16:27
        yoma napisała:

>
        > Yeah sure. 5 (pięć) lat szukałam w naszym wszystkomającym kraju fajnej kurtki z
        > imowej. Pięć lat!

Latem to się kostiumów kąpielowych szuka a nie kurtek zimowych. 😉

S.
        • yoma Re: Chłód i smog już od środy, a wungla ni ma 15.11.22, 16:29
          Szczególarz 😛 Dobra, pięć wiosen i latów, i zimów, i jesieniów też.

Przyda się. Mam w planie 3 h na dworcu PKP w największy mróz 😂
        • pies.na.czarnych Re: Chłód i smog już od środy, a wungla ni ma 15.11.22, 16:40
          > Latem to się kostiumów kąpielowych szuka a nie kurtek zimowych.

Od razu widać, ze nie robisz zakupów. Zimowe ciuchy kupuje się latem na przecenach. Chowa się je latem w szafie. Gdy je założysz zimą to nikt nawet nie pomyśli, ze kupiłeś je po obniżonej cenie. Tak samo należy robić ze wszystkimi ciuchami kupionymi na przecenach. Do szafy i zakładasz je dopiero po kilku tygodniach kiedy już nikt nie pamięta, ze były przeceny. Wiem, bo koleżanki z pracy wyjaśniły mi ten myk :)
          • yoma Re: Chłód i smog już od środy, a wungla ni ma 15.11.22, 16:43
            Eee... a co niby kogo miałoby obchodzić, czy kupiłam łach po cenie obniżonej czy podwyższonej?

Pewnie, że chowasz do szafy, nie będziesz ganiał latem w zimowej kurtce 😀
            • pies.na.czarnych Re: Chłód i smog już od środy, a wungla ni ma 15.11.22, 17:24
              > Eee... a co niby kogo miałoby obchodzić, czy kupiłam łach po cenie obniżonej czy podwyższonej?

Pracujesz tylko z facetami? ;)
              • yoma Re: Chłód i smog już od środy, a wungla ni ma 15.11.22, 17:28
                Rozkosze samozatrudnienia 😛
      • pozytonium Re: Chłód i smog już od środy, a wungla ni ma 15.11.22, 17:30
        yoma napisała:

>
        > Yeah sure. 5 (pięć) lat szukałam w naszym wszystkomającym kraju fajnej kurtki z
        > imowej. Pięć lat!

Może Zelenski wykupił? Chodzi w ciuchach z Polski.
        • pies.na.czarnych Re: Chłód i smog już od środy, a wungla ni ma 15.11.22, 17:42
          > Może Zelenski wykupił? Chodzi w ciuchach z Polski.

Wykupil? To coś nowego. Od kiedy Ukraińcy cokolwiek kupują?
          • pozytonium Re: Chłód i smog już od środy, a wungla ni ma 15.11.22, 18:16

> > Może Zelenski wykupił? Chodzi w ciuchach z Polski.
            >
            > Wykupil? To coś nowego. Od kiedy Ukraińcy cokolwiek kupują?

Ukraińcy to nie kacapy.
            • pies.na.czarnych Re: Chłód i smog już od środy, a wungla ni ma 15.11.22, 18:31
              > Ukraińcy to nie kacapy.

Stosują inne metody, to jest fakt. Nie dasz za darmo to cię oplują, wyzwą od onuc itp.
              • pozytonium Re: Chłód i smog już od środy, a wungla ni ma 15.11.22, 18:40

> > Ukraińcy to nie kacapy.
                >
                > Stosują inne metody, to jest fakt. Nie dasz za darmo to cię oplują, wyzwą od on
                > uc itp.

Lempart jest Ukrainką według ciebie? Suniu.
                • margit49 Re: Chłód i smog już od środy, a wungla ni ma 17.11.22, 19:51
                  pozytonium napisał(a):

> Lempart jest Ukrainką według ciebie? Suniu.
                  >
                  >
                  A Kaczyński też? Syniu
                  • pozytonium Re: Chłód i smog już od środy, a wungla ni ma 17.11.22, 22:44
                    margit49 napisała:

> pozytonium napisał(a):
                    >
                    > > Lempart jest Ukrainką według ciebie? Suniu.
                    > >
                    > >
                    > A Kaczyński też? Syniu

Kaczyński kogoś oblewa śliną córeczko?
    • pies.na.czarnych Re: Chłód i smog już od środy, a wungla ni ma 15.11.22, 17:39
      Prąd z wiatru, tańsze ciepło ze słomy i kukurydzy. "Jesteśmy samowystarczalną gminą, choć tylko teoretycznie"
      tvn24.pl/pomorze/kisielice-najbardziej-samowystarczalna-i-ekologiczna-gmina-w-polsce-6219187?fbclid=IwAR1-dW-qiRNbTKX0oxJVGYL7-L85EB9VIycfVcdy-OpTfkmSdvAvgXdy5mo
      Zwróćcie uwagę na to jedno słowo "teoretycznie". Pod koniec pierwszego wideo jest wyjaśnione jak pisi robią ludzi w ciula.
      • pozytonium Amerykanie nie dali się nabrać na TVN 15.11.22, 18:43
        Partia republikańska przegrała wybory.
        A tyle było zachwytu
        • pies.na.czarnych Re: Amerykanie nie dali się nabrać na TVN 15.11.22, 18:52
          pozytonium napisał(a):

> Partia republikańska przegrała wybory.
          > A tyle było zachwytu
          >

Bielan przegrał? Gdzie?

Już nawet komik zaczyna gadać o rozejmie. Szefowie wywiadów spotykają się aby obgadać jak i kiedy ma zakończyć się ten niepotrzebny horror.
    • pies.na.czarnych Re: Chłód i smog już od środy, a wungla ni ma 16.11.22, 18:23
      Pism w tym wypadku nawet ukraińska rakieta nie pomoże.

Pogoda w tym tygodniu zmieni się z jesiennej w zimową. Spadnie śnieg i chwyci mróz. Najniższą temperaturę synoptycy prognozują na weekend i początek następnego tygodnia. Nocami i o poranku na wschodzie Polski może być nawet -10 stopni Celsjusza.
      tvn24.pl/tvnmeteo/prognoza/pogoda-na-weekend-polska-w-kleszczach-zimna-mroz-kiedy-spadnie-snieg-prognoza-pogody-na-kolejne-dni-listopada-6223167
      tvn24.pl/tvnmeteo/najnowsze/article6223208.ece/zimno+ndz-pon.png
      • pies.na.czarnych Re: Chłód i smog już od środy, a wungla ni ma 16.11.22, 18:24
        https://tvn24.pl/tvnmeteo/najnowsze/article6223208.ece/zimno+ndz-pon.png
        • pozytonium Re: Chłód i smog już od środy, a wungla ni ma 17.11.22, 11:10

> [img]https://tvn24.pl/tvnmeteo/najnowsze/article6223208.ece/zimno+ndz-pon.png[
          > /img]

Na zewnątrz mam +7 *C. Wierz dalej sunio w objawienia TVN.
          Było nie było mamy czwartek przed południem.
    • yabbaryt Re: Chłód i smog już od środy, a wungla ni ma 17.11.22, 09:58
      Potwierdzam nie wungla a na mojej wiosce powietrze takie że siekierę idzie zawiesić. Trudno powiedzieć czy ludzie palą, chyba drewnem bo widać na podwórkach całe hałdy. Ja mam piec na ekogroszek ale palę obecnie drewnem i ciężko. Jak był ekogroszek to piec palił czysto, ale jak trzeba dorzucać drewno co godzinę to ciężko ustawić piec tak aby nie dymił. Przedwczoraj dymem zasmrodziłem całą piwnice i ulicę ale wczoraj chyba trochę poprawiłem technikę spalania. Można podziękować unii za program czyste powietrze i likwidacje polskich kopalń.
      • pozytonium Buczyna, dąb, olcha, jabłoń nie śmierdzą. 17.11.22, 11:06
        yabbaryt napisał:

> Potwierdzam nie wungla a na mojej wiosce powietrze takie że siekierę idzie zawi
        > esić. Trudno powiedzieć czy ludzie palą, chyba drewnem bo widać na podwórkach c
        > ałe hałdy. Ja mam piec na ekogroszek ale palę obecnie drewnem i ciężko. Jak był
        > ekogroszek to piec palił czysto, ale jak trzeba dorzucać drewno co godzinę to
        > ciężko ustawić piec tak aby nie dymił. Przedwczoraj dymem zasmrodziłem całą piw
        > nice i ulicę ale wczoraj chyba trochę poprawiłem technikę spalania. Można podzi
        > ękować unii za program czyste powietrze i likwidacje polskich kopalń.

Zależy jakie stosujesz drewno i czy wysuszone.
        Buczyna, dąb, olcha, jabłoń nie śmierdzą. Powraca problem suni z rozpalaniem, bo to twarde i ciężkie drewno. Dąb potrafi zatonąć w wodzie.
        • yabbaryt Re: Buczyna, dąb, olcha, jabłoń nie śmierdzą. 17.11.22, 11:38
          niestety ale pale drewnem z rozbiórki budowlanej czyli sosną. Drewno suche, pod plandeką. Strasznie jednak syfi piec i kombinuje jak to oskrobać. Myślę że tu nie chodzi tylko o rodzaj drewna ale o to aby płomień był u góry stosu paliwa. Wtedy lotne produkty rozpadu termicznego drewna przechodzą przez płomień i się spalają na czysto. Jak płomień jest od spodu to pali się spód stosu paliwa i niedopalone syfy lecą przez komin.
          • pozytonium Re: Buczyna, dąb, olcha, jabłoń nie śmierdzą. 17.11.22, 18:09
            yabbaryt napisał:

> niestety ale pale drewnem z rozbiórki budowlanej czyli sosną. Drewno suche, pod
            > plandeką. Strasznie jednak syfi piec i kombinuje jak to oskrobać. Myślę że tu
            > nie chodzi tylko o rodzaj drewna ale o to aby płomień był u góry stosu paliwa.
            > Wtedy lotne produkty rozpadu termicznego drewna przechodzą przez płomień i się
            > spalają na czysto. Jak płomień jest od spodu to pali się spód stosu paliwa i ni
            > edopalone syfy lecą przez komin.

Dlatego palenie drewnem, jest równie skomplikowane jak węglem. Ale i tak prędzej czy później kolejny wsad będzie się palił od spodu. Sosna jest dobra na rozpalanie, a nie do palenia tym ciągle. Ma w sobie tyle żywicy, że kominiarz będzie miał co robić. Wygodniejsze są junkersy, same się zapalają gdy temperatura spada, i same gasną, gdy osiąga zakładane maksimum. Najwygodniejsze jest ciepło systemowe, lub elektryka. Termostat reguluje stały poziom temperatury podobnie jak PID. Nie ma oscylacji, przynajmniej zauważalnych. W domu jest przyjemnie ciepło zawsze. Dawniej funkcję termostatu pełniły żeliwne grzejniki, swoją bezwładnością cieplną. Ale teraz królują blaszaki wykonane z glinu. Są tak gorące, że nie sposób ich dotknąć, za kilka minut są zimne, że aż wywołują dreszcze.
            Aluminiaki nadają się do takich pomieszczeń, które chcemy ograć nagle. Ale najbardziej ekonomiczne są żeliwiaki z dużą pojemnością wody. Nagrzewają się wolno do zadanej temperatury, ale jak ją osiągną to w domu jest miło bez zbędnego uczucia zimno-ciepło.
            • pies.na.czarnych Re: Buczyna, dąb, olcha, jabłoń nie śmierdzą. 17.11.22, 18:16
              Pracę doktorską na ten temat napisz.
              • pozytonium Re: Buczyna, dąb, olcha, jabłoń nie śmierdzą. 17.11.22, 18:20

> Pracę doktorską na ten temat napisz.

Jeszcze kacapy przechwycą :)
                • pies.na.czarnych Re: Buczyna, dąb, olcha, jabłoń nie śmierdzą. 17.11.22, 18:45
                  To dobrze. Niech się trują smogiem.
                  • pozytonium Re: Buczyna, dąb, olcha, jabłoń nie śmierdzą. 17.11.22, 18:54

> To dobrze. Niech się trują smogiem.

Som to dla nich najmniejszy problem. Nie dożywają 30stki. Generałowie, też nie żyją wiele dłużej.
            • yabbaryt Re: Buczyna, dąb, olcha, jabłoń nie śmierdzą. 17.11.22, 20:20
              Wiesz ja mam to co mam. Pod koniec lata wpadłem w lekka panikę i zacząłem skupować opał gdzie popadnie. Co do kominiarzy to sam wole wdrapać się na dach i przeczyścić bo kominiarz musi zawsze coś uszkodzić. Jak ocieplę do końca dom to pewnie zmienię rodzaj ogrzewania na wygodniejsze. Dodatkowo planuje zbudować słoneczne kolektory powietrzne. Gazu się boję. Europa nie ma na razie wystarczającej ilości gazoportów aby pokryć całkowite zapotrzebowanie kontynentu. Drewno syfi, ale przynajmniej nikt mi kurka nie zakręci
              • pozytonium Re: Buczyna, dąb, olcha, jabłoń nie śmierdzą. 17.11.22, 22:41
                yabbaryt napisał:

> Wiesz ja mam to co mam. Pod koniec lata wpadłem w lekka panikę i zacząłem skupo
                > wać opał gdzie popadnie. Co do kominiarzy to sam wole wdrapać się na dach i prz
                > eczyścić bo kominiarz musi zawsze coś uszkodzić. Jak ocieplę do końca dom to pe
                > wnie zmienię rodzaj ogrzewania na wygodniejsze. Dodatkowo planuje zbudować słon
                > eczne kolektory powietrzne. Gazu się boję. Europa nie ma na razie wystarczające
                > j ilości gazoportów aby pokryć całkowite zapotrzebowanie kontynentu. Drewno syf
                > i, ale przynajmniej nikt mi kurka nie zakręci

Bo widzisz, jeśli bufor jest zbyt małej pojemności to zużycie masz większe. Na dłuższą metę naprawdę opłaca się, tak, jak przy jeździe samochodem zachowywać wartość stałą. Nie zwalniać, nie przyśpieszać.
                Pewnie już są piece na granulat drzewny, podające w sposób automatyczny tyle drewna ile potrzeba do zachowania zadanej temperatury. Wtedy obojętnie jakim drewnem palisz. Dawniej taką rolę spełniały trociniaki rozpalane od góry. Ale nie były bezobsługowe. Starczały na dwa dni, góra trzy. Potem trzeba było na nowo nasypać doń trocin, ubić je i rozpalić szczapami smolnymi od góry. Temperaturę pieca regulowało się poprzez dopływ do niego tlenu. Palił się stabilnie i długo.
                • yabbaryt Re: Buczyna, dąb, olcha, jabłoń nie śmierdzą. 18.11.22, 09:06
                  W piecach na ekogroszek nie ma buforu. Piec podaje tyle węgla ile potrzeba.
                  Ale w takim układzie jestem skazany na ekogroszek który jest logistycznie łatwiejszy niż gaz.
                  Dlatego na przyszłość myślę o kotle na opał stały z buforem ciepła i z górnym spalaniem klasa V. Jak nie będzie wungla to zawsze się przytuli jakieś palety czy drewno z rozbiórki i człowiek przeżyje zimę.
                  • pozytonium Re: Buczyna, dąb, olcha, jabłoń nie śmierdzą. 18.11.22, 09:48
                    yabbaryt napisał:

> W piecach na ekogroszek nie ma buforu. Piec podaje tyle węgla ile potrzeba.
                    > Ale w takim układzie jestem skazany na ekogroszek który jest logistycznie łatwi
                    > ejszy niż gaz.
                    > Dlatego na przyszłość myślę o kotle na opał stały z buforem ciepła i z górnym s
                    > palaniem klasa V. Jak nie będzie wungla to zawsze się przytuli jakieś palety cz
                    > y drewno z rozbiórki i człowiek przeżyje zimę.

Ja tam przyszłość widzę w biogazie. Instalacja na wiochę to koszt całkiem spory - koło 1 M€, ale zapewnia przez dekady zapewnienie paru podstawowych potrzeb społeczności: ciepła i energii w tym elektrycznej, mobilności i zapewnienia żywności. Wychodzi po 150 000 zł na gospodarstwo domowe za okres 30 lat. Wychodzi 5000 zł rocznie za wszystko. Za ciepło, za paliwo, za energię elektryczną. To przy współczesnych cenach niewiele więcej niż tona wungla rocznie.
                    • yabbaryt Re: Buczyna, dąb, olcha, jabłoń nie śmierdzą. 18.11.22, 13:19
                      biogaz jest dość trudny i drogi do pozyskania. Nie ma sensu używać go do tak trywialnych zastosowań jak grzanie domu. Można go wykorzystać do napędu silników spalinowych albo do produkcji energii elektrycznej, która stabilizuje OZE.
                      • pozytonium Re: Buczyna, dąb, olcha, jabłoń nie śmierdzą. 18.11.22, 14:21
                        yabbaryt napisał:

> biogaz jest dość trudny i drogi do pozyskania. Nie ma sensu używać go do tak tr
                        > ywialnych zastosowań jak grzanie domu. Można go wykorzystać do napędu silników
                        > spalinowych albo do produkcji energii elektrycznej, która stabilizuje OZE.

Biogaz powstaje i tak i tak ze wszystkich odpadów biologicznych. Nie trzeba go transportować na wielkie odległości.

Bez problemu można produkować 15 mld m3 metanu w Polsce rocznie. Facet był prekursorem, wybudował biogazownię za swoje, nawet nie na kredyt. Ogrzewa całą wiochę za 1/10 ceny rynkowej nośników energii. We wsi nie ma smogu, ludzie mają ciepło.
                        Najważniejsze, to że rozwiązanie naprawdę ekologiczne. 0 emisyjne. Ale sioło musi się ze sobą dogadać.
                        Tak jak za dawnych czasów, gdy cała wspólnota pracowała na dobro ogółu, bo albo wioska przeżyła, albo zginęła.
                        Facet stworzył wioskę 0 emisyjną
                        youtu.be/Vy4fZL4r9AM?t=1131
                        Inwestycja mu się zwróci po 8 latach. To jest rozsądny czasookres.
    • pies.na.czarnych Re: Chłód i smog już od środy, a wungla ni ma 17.11.22, 20:40
      Od jutra Duda może jechać na narty :)

Noc z czwartku na piątek w Polsce będzie mroźna. Synoptycy prognozują ujemne wartości na termometrach dla części kraju również na piątek. W niektórych regionach spadnie kilka centymetrów śniegu.

tvn24.pl/tvnmeteo/prognoza/pogoda-na-jutro-piatek-1811-w-nocy-nawet-7-stopni-mrozu-i-snieg-proszyc-bedzie-tez-w-dzien-6225260
      • pozytonium Re: Chłód i smog już od środy, a wungla ni ma 17.11.22, 22:31

> Od jutra Duda może jechać na narty :)
        >
        > Noc z czwartku na piątek w Polsce będzie mroźna. Synoptycy prognozują ujemne wa
        > rtości na termometrach dla części kraju również na piątek. W niektórych regiona
        > ch spadnie kilka centymetrów śniegu.
        >
        > tvn24.pl/tvnmeteo/prognoza/pogoda-na-jutro-piatek-1811-w-nocy-nawet-7-stopni-mrozu-i-snieg-proszyc-bedzie-tez-w-dzien-6225260

Aż poszedłem sprawdzić.
        +5 *C.
        • pozytonium Jest już +4.5 *C 17.11.22, 23:47
          Jak tu wierzyć temu TVN?
          • pies.na.czarnych Re: Jest już +4.5 *C 18.11.22, 04:28
            Twój Breslaw to jest prawie Zachód.:)
            • pozytonium Re: Jest już +4.5 *C 18.11.22, 16:20

> Twój Breslaw to jest prawie Zachód.:)

Breslaw? Podaj współrzędne.
              • pies.na.czarnych Re: Jest już +4.5 *C 18.11.22, 16:23
                Sorry. Biało być Breslał:)
          • pies.na.czarnych Re: Jest już +4.5 *C 18.11.22, 20:05
            pozytonium napisał(a):

> Jak tu wierzyć temu TVN?
            >

Jesteś obrzydliwy samolub. Pomyślałbyś chociaż przez chwile o swoich siostrach i braciach.

Nasilone ataki na obiekty cywilne, w tym infrastrukturę energetyczną, stanowią wyzwanie dla ukraińskich miast w okresie spadku temperatury i opadów śniegu. Władze wprowadzają czasowe wyłączenia dostaw energii elektrycznej i zapewniają, że pracują nad naprawieniem usterek. Burmistrz Iwano-Frankiwska apeluje do mieszkańców o opuszczenie miasta. tvn24.pl/swiat/ukraina-burmistrz-iwano-frankiwska-apeluje-do-mieszkancow-by-opuscili-miasto-na-zime-bedzie-trudno-przetrwac-6226592
            • pozytonium Re: Jest już +4.5 *C 18.11.22, 20:32

> pozytonium napisał(a):
              >
              > > Jak tu wierzyć temu TVN?
              > >
              >
              > Jesteś obrzydliwy samolub. Pomyślałbyś chociaż przez chwile o swoich siostrach
              > i braciach.
              >
              > Nasilone ataki na obiekty cywilne, w tym infrastrukturę energetyczną, stanowią wyzwanie dla ukraińskich miast w okresie spadku temperatury i opadów śniegu. Władze wprowadzają czasowe wyłączenia dostaw energii elektrycznej i zapewniają, że pracują nad naprawieniem usterek. Burmistrz Iwano-Frankiwska apeluje do mieszkańców o opuszczenie miasta. tvn24.pl/swiat/ukraina-burmistrz-iwano-frankiwska-apeluje-do-mieszkancow-by-opuscili-miasto-na-zime-bedzie-trudno-przetrwac-6226592

Spokojnie zapraszam ich do siebie.
              Jak większość Polaków. Nie mylić z onucami.
    • pies.na.czarnych Re: Chłód i smog już od środy, a wungla ni ma 18.11.22, 16:53
      Jeszcze niedawno podawali takie ładne amerykańskie przepowiednie pogodowe o nadchodzącej cieplej zimie, a tu paczpan co zaczyna się robić.

wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114883,29156372,przed-nami-mrozna-noc-nawet-9-stopni-zakopane-juz-biale.html#s=BoxOpImg4
    • pies.na.czarnych Re: Chłód i smog już od środy, a wungla ni ma 18.11.22, 19:44
      Następna porcja babcinych rad :)

W tych godzinach lepiej nie korzystaj z prądu. Dzięki temu unikniemy blackoutu innpoland.pl/187213,kiedy-nie-korzystac-z-pradu-w-tych-godzinach-rosnie-ryzyko-blackoutu?utm_source=facebook&utm_medium=referral&utm_campaign=ownsm&fbclid=IwAR12YdZnCpBVo13TxoAUDaBKsSKtJpIU-zhRIbfLpHd-DFsvchAczO2KyA0
      • pozytonium Re: Chłód i smog już od środy, a wungla ni ma 18.11.22, 19:59
        Sunio,
        Tymczasem moc całego systemu energetycznego wynosi 58,4 GW, ale 20,3 GW otrzymujemy z odnawialnych źródeł energii. Ze źródeł konwencjonalnych (czyli z węgla i gazu) pobieramy 44,3 GW

Dalej nie czytałem. 44.3 GW + 20.3 GW ≠ 58.4 GW.
        • pies.na.czarnych Re: Chłód i smog już od środy, a wungla ni ma 18.11.22, 20:00

> Dalej nie czytałem.

To przeczytaj bo sytuacja nie jest wesoła.
          • pozytonium Re: Chłód i smog już od środy, a wungla ni ma 18.11.22, 20:10

>
            >
            > > Dalej nie czytałem.
            >
            > To przeczytaj bo sytuacja nie jest wesoła.

Jakoś do mnie piszesz, więc chyba nie ma tragedii. Choć reforma Buzka odcisnęła swoje piętna nawet na dziennikarzach, dla których 44.3 GW + 20.3 GW = 58.4 GW.

Energetyka ma na to sposoby, są to np. inne taryfy niż G11, które automatycznie wymuszają na babciach korzystanie z energii w sensownych godzinach. Jest G12, G12w, G13, etc.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka