Dodaj do ulubionych

Przedwyborcze dywagacje

01.03.23, 16:17
Odnoszę coraz większe wrażenie, że Prawo i Sprawiedliwość to partia o skrajnych ideologiach konserwatywno-narodowych opierających się sekciarskch postulatach oraz wątpliwych programach i obietnicach wyborczych skrywających faktyczne dążenia, cele i sens głoszonych przez siebie mitów.
Po wygranych wyborach w 2005 r. w miejsce obiecywanej koalicji z PO stworzył rząd rząd mniejszościowy z Samoobroną i Ligą Polskich rodzin sprowadzając ich do nic nie znaczących satelitów zakończonych ostatecznie ich definitywnym upadkiem.
Podczas wyborów prezydenckich 2010 Jarosław Kaczyński był oficjalnym kandydatem tego ugrupowania w walce o najwyższy urząd w państwie. Ostatecznie przegrał w drugiej turze z Bronisławem Komorowskim. Zresztą PiS przegrywało z PO wszystkie wybory, jakie odbywały się aż do roku 2014, co tłumaczy przyjęty zdecydowanie wrogi stosunek tego ugrupowania do PO.

W wyniku tych wyborów Prawo i Sprawiedliwość zdobyło najwięcej głosów w wyborach samorządowych. Z sukcesem zakończyły się dla partii wybory prezydenckie 2015 - wygrane przez Andrzeja Dudę oraz wybory parlamentarne 2015, w których PiS - jako pierwsza w historii III RP partia - uzyskało samodzielną zdolność do rządzenia w koalicji z Solidarną Polską. Nie mniej jednak z punktu widzenia wdrażania orwellowskiego systemu politycznego pod tym względem nie wiele się zmieniło i gdyby nie groźba utraty sejmowej większości to samo - tak jak poprzednich satelitów - spotkało by Solidarną Polskę. Jak sądzę, nadal też się nie zmienia sposób pozyskiwania dla własnych szeregów posłów z innych ugrupowań czy partii.

Na czele Rady Ministrów w listopadzie 2015 roku stanęła kontrowrsyjna Beata Szydło. Podwóch latach 11 grudnia 2017 roku zaprzysiężony został rząd Mateusza Morawieckiego, który funkcję premiera sprawuje do dziś i to raczej z mglistymi rezultatami swoich obiecywanek. Program wyborczy PiS znany był i jest na ogół jedynie z propagandowych wystąpień polityków tej partii.
W 2019 roku Prawo i Sprawiedliwość zdobyło rekordowe poparcie wynoszące 43,59 proc. Dało to 235 głosów w Sejmie i ponowną możliwość stworzenia samodzielnego rządu. Rok później odbyły się wybory prezydenckie, w których na drugą kadencję wybrany został Andrzej Duda. W drugiej turze o włos pokonał Rafała Trzaskowskiego.

Kolejny program wyborczy PiS na rok 2023 w zasadniczo nie różni się od poprzednich. Na przestrzeni lat program wyborczy Prawa i Sprawiedliwości pozornie się zmieniał w zależności od doraźnych potrzeb. W aktualnie ogólnym ujęciu PiS opowiada się nadal za:
- za podatkiem progresywnym;
- za dekomunizacją i lustracją współpracowników władz PRL;
- przeciwko pochopnej prywatyzacji dóbr państwowych;
- przeciwko wprowadzeniu waluty euro;
- za obniżeniem o 50 proc. składki emerytalno-rentowej dla młodych pracowników;
- za prowadzeniem polityki proamerykańskiej i w zgodzie z Unią Europejską;
- przeciwko aborcji, eutanazji, zapłodnieniu in-vitro, związkom partnerskim i legalizacji narkotyków miękkich;
- za wycofaniem polskich szkół wyższych z systemu bolońskiego.

Spoglądając na dotychczasowe rezultaty rządów PiS, mam niezbyt pozytywne wrażenia o pozytywnych rezultatach propagandowego wstawania z kolan w tym kraju.
Obserwuj wątek
  • j-k Nie bój żaby 01.03.23, 16:34
   ja Donek zwyciezy - to wszystkie te postulaty PiS pojda sie yebac.

   - bo znowu na nic nie bedzie Piniendzy :)
   • szczypawka.jadowita Re: Nie bój żaby 01.03.23, 16:49
    PISowskie pieniądze na wszystko brały się z zadłużania i świetnej na początku koniunktury.
    Dziś sytuacja gospodarcza jest gorsza. Zwycięstwo opozycji nie jest przesądzone, ale w razie co nie będzie dalszego radosnego zadłużania państwa na dekady.
    • privus Re: Nie bój żaby 01.03.23, 18:29
     Sytuację gospodarczą niektórzy porównują do stanu z okresu późnego Gierka. Sytuację jeszcze ratują powiązania gospodarcze. Tylko jak długo będzie to trwało?
  • lucyf0steles Re: Przedwyborcze dywagacje 02.03.23, 11:31
   1. Pandemia - po początkowych dziwactwach w rodzaju zamykania lasów, ogólnie starali się nie przegiąć z ograniczeniami, nie zmuszali do szczepień.
   2. Wojna - moim zdaniem poprawne reakcje, wsparcie materialne i polityczne dla Ukraińców.
   3. Jak to ładnie opisałeś przynajmniej wiadomo czego się po nich spodziewać, poza tym przyblokowani wewnętrznymi i zewnętrznymi trudnościami za wiele nie mogą i ich rzekoma autokracja w praktyce dryfuje w kierunku anarchii. Za to konia z rzędem temu, kto orientuje się jaki będzie faktyczny kierunek polityki fiskalnej, emerytalnej, społecznej przyszłej koalicji centrolewicowej. I jakie są aktualne aspiracje Tuska w roli premiera. Chce być przywódcą Rzeczpospolitej w wersji 5.0 czy tylko ścigać buntowników w charakterze namiestnika przywracającego ordnung w ogarniętym antybrukselską rebelią "bieda-landzie"? Trzyma złoty róg czy czapkę z piór?
   • privus Re: Przedwyborcze dywagacje 02.03.23, 13:26
    lucyf0steles napisał:

    > ... jakie są aktu
    > alne aspiracje Tuska w roli premiera. Chce być przywódcą Rzeczpospolitej w wers
    > ji 5.0 czy tylko ścigać buntowników w charakterze namiestnika przywracającego o
    > rdnung w ogarniętym antybrukselską rebelią "bieda-landzie"? Trzyma złoty róg cz
    > y czapkę z piór?

    Jest to kwestia nie tylko aspiracji, ale także zdolności i istniejących możliwości. W każdym bądź razie na pewno nie widzę go tak zdecydowanie i ostro palącego za sobą wszelkie mosty, jak to od lat robi Kaczyński nie tylko w układzie polityki krajowej.
  • tapatik Re: Przedwyborcze dywagacje 03.03.23, 19:18
   Jeżeli opozycja będzie startować oddzielnie, to może przegrać.
   Jeśli utworzy jedną listę, albo dwie, to myślę, że wygra i zdobędzie większość parlamentarną.

   Prezydent powinien powierzyć utworzenie rządu przywódcy największego ugrupowania.
   Czy to jest gdzieś w przepisach, czy to tylko zwyczaj?
  • snajper55 Re: Przedwyborcze dywagacje 04.03.23, 10:18
   privus napisał:

   > W wyniku tych wyborów Prawo i Sprawiedliwość zdobyło najwięcej głosów w wyborac
   > h samorządowych. Z sukcesem zakończyły się dla partii wybory prezydenckie 2015
   > - wygrane przez Andrzeja Dudę oraz wybory parlamentarne 2015, w których PiS - j
   > ako pierwsza w historii III RP partia - uzyskało samodzielną zdolność do rządze
   > nia w koalicji z Solidarną Polską.

   Mylisz się. Partia PiS w wyborach w 2015 roku zdobyła 220 mandatów i nie zdobyła możliwości samodzielnego rządzenia. Musiała rządzić w koalicji z innymi partiami.

   S.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka