privus
01.03.23, 16:17
Odnoszę coraz większe wrażenie, że Prawo i Sprawiedliwość to partia o skrajnych ideologiach konserwatywno-narodowych opierających się sekciarskch postulatach oraz wątpliwych programach i obietnicach wyborczych skrywających faktyczne dążenia, cele i sens głoszonych przez siebie mitów.
Po wygranych wyborach w 2005 r. w miejsce obiecywanej koalicji z PO stworzył rząd rząd mniejszościowy z Samoobroną i Ligą Polskich rodzin sprowadzając ich do nic nie znaczących satelitów zakończonych ostatecznie ich definitywnym upadkiem.
Podczas wyborów prezydenckich 2010 Jarosław Kaczyński był oficjalnym kandydatem tego ugrupowania w walce o najwyższy urząd w państwie. Ostatecznie przegrał w drugiej turze z Bronisławem Komorowskim. Zresztą PiS przegrywało z PO wszystkie wybory, jakie odbywały się aż do roku 2014, co tłumaczy przyjęty zdecydowanie wrogi stosunek tego ugrupowania do PO.
W wyniku tych wyborów Prawo i Sprawiedliwość zdobyło najwięcej głosów w wyborach samorządowych. Z sukcesem zakończyły się dla partii wybory prezydenckie 2015 - wygrane przez Andrzeja Dudę oraz wybory parlamentarne 2015, w których PiS - jako pierwsza w historii III RP partia - uzyskało samodzielną zdolność do rządzenia w koalicji z Solidarną Polską. Nie mniej jednak z punktu widzenia wdrażania orwellowskiego systemu politycznego pod tym względem nie wiele się zmieniło i gdyby nie groźba utraty sejmowej większości to samo - tak jak poprzednich satelitów - spotkało by Solidarną Polskę. Jak sądzę, nadal też się nie zmienia sposób pozyskiwania dla własnych szeregów posłów z innych ugrupowań czy partii.
Na czele Rady Ministrów w listopadzie 2015 roku stanęła kontrowrsyjna Beata Szydło. Podwóch latach 11 grudnia 2017 roku zaprzysiężony został rząd Mateusza Morawieckiego, który funkcję premiera sprawuje do dziś i to raczej z mglistymi rezultatami swoich obiecywanek. Program wyborczy PiS znany był i jest na ogół jedynie z propagandowych wystąpień polityków tej partii.
W 2019 roku Prawo i Sprawiedliwość zdobyło rekordowe poparcie wynoszące 43,59 proc. Dało to 235 głosów w Sejmie i ponowną możliwość stworzenia samodzielnego rządu. Rok później odbyły się wybory prezydenckie, w których na drugą kadencję wybrany został Andrzej Duda. W drugiej turze o włos pokonał Rafała Trzaskowskiego.
Kolejny program wyborczy PiS na rok 2023 w zasadniczo nie różni się od poprzednich. Na przestrzeni lat program wyborczy Prawa i Sprawiedliwości pozornie się zmieniał w zależności od doraźnych potrzeb. W aktualnie ogólnym ujęciu PiS opowiada się nadal za:
- za podatkiem progresywnym;
- za dekomunizacją i lustracją współpracowników władz PRL;
- przeciwko pochopnej prywatyzacji dóbr państwowych;
- przeciwko wprowadzeniu waluty euro;
- za obniżeniem o 50 proc. składki emerytalno-rentowej dla młodych pracowników;
- za prowadzeniem polityki proamerykańskiej i w zgodzie z Unią Europejską;
- przeciwko aborcji, eutanazji, zapłodnieniu in-vitro, związkom partnerskim i legalizacji narkotyków miękkich;
- za wycofaniem polskich szkół wyższych z systemu bolońskiego.
Spoglądając na dotychczasowe rezultaty rządów PiS, mam niezbyt pozytywne wrażenia o pozytywnych rezultatach propagandowego wstawania z kolan w tym kraju.