Dodaj do ulubionych

Komedia gospodarcza prof. Piątkowskiego

18.06.23, 10:56
Dzisiejszy gość audycji G.Sroczyńskiego prof. Marcin Piątkowski powiedział, że pokowidowy wzrost gospodarczy większy niż w strefie euro. Nie jest, a był. W dużej części napędzany zadłużaniem przeznaczonym na konsumpcję i zmarnowanie.

Brak inwestycji to nie brak, mówił Piątkowski, a takie mądre ich prowadzenie, którego nie widać w statystykach. Nie ma co budować zakładów produkcyjnych, skoro jedno biuro w Mordorze może robić księgowość połowie Francji. To pogląd zaimportowany z USA i GB, którym udała się deindustrializacja własnych gospodarek i przeniesienie wielkiego przemysłu do Chin. U nas lepiej, bo nie co przenosić, mniej kłopotu z wprowadzaniem powszechnej szczęśliwości. Podobnie myślano w Grecji, tam było jeszcze ciekawiej.

Zadłużanie kraju to nic złego, skoro inni mają zadłużenie jeszcze większe.

"Nie uważam długu publicznego za zło samo w sobie" - Lech Kaczyński. (z wystąpienia prezydenta na II posiedzeniu Narodowej Rady Rozwoju, 2 marca 2010).

Jacy głupi ci Niemcy, którzy walczą z zadłużeniem.

Dług to czyste dobro, no prawie czyste, bo czystym dobrem jest prezes PIS.
Obserwuj wątek
  • szczypawka.jadowita Re: Komedia gospodarcza prof. Piątkowskiego 18.06.23, 12:23
   Nigdy dość chwalenia tego co dobre.
   Dlatego przytoczę, z własnymi uwagami (niezaznaczonymi, tekst oryginalny w linku), wybrane sukcesy polityki z wpisu sprzed dekady:

   szwampuch58 06.04.13, 20:33
   Przypominam długą listę zapierających dech w piersiach sukcesów rządu Jarosława Zbaw Polskę Kaczyńskiego.
   1. Średnia płaca krajowa niższa ok 40% od obecnej . Za PISu w 2007 - 2691 zł , na koniec 2011r - 3682 zł
   2. Płaca minimalna niższa o 50% od obecnej. Za PISu w 2007 - 936 zł, obecnie 1500 zł
   3. " 3 mln mieszkań "
   4. Zadłużenie zagraniczne w 2005 kiedy Pis objął władzę, wynosiło 132 mld.$. W roku 2007, kiedy PiS stracił władzę wynosiło 234 mld $.(rocznik statystyczny 2008 str. 606) W dwa lata ponad 100 mld. dolarów ( ok 320 mld zł przy obecnym kursie) zadłużenia więcej.
   5. PIS tak obniżał podatki że obniżki weszły w życie gdy PIS już nie rządził. Przypominam: redukcja składek ZUS praktycznie od 2008 a PIT (głównie dla najbogatszych) od 2009. Po zredukowaniu składek obecny deficyt ZUSu to ok 60 mld na rok co skutkuje wzrostem zadłużenia Polski.
   6. Rodzina Na Swoim - kosztuje budżet grube miliardy a jedyny jej efekt to dwukrotny wzrost cen mieszkań.
   7. 7,7 km odcinek autostrady A6 oddany do użytku w 2007r . Wstrzymanie na dwa lata rozpoczętej już budowy A1 i A2.
   8. Blisko mln Polaków wyjechało za chlebem za granicę. No nie starczyło dla wszystkich biur w Mordorze. Ale "kancelaria z Pomorza" świetnie prosperowała w handlu ze szpitalami. I zadłużenie publiczne rosło!
   9. Za PISu liczba Polaków aktywnych zawodowo najniższa w dziesięcioleciu.
   10. Wywalczenie organizacji Euro2012. Cały koszt blisko 100 mld zł spadł na rząd PO. 12. Grube miliony wyłożone na budowę świątyń i odwierty Rydzyka ( które okazały się kompletną klapą) 13. W aferach ekipa kaczyńskiego pobiła wszelkie dotychczasowe rekordy. 14. Zakup za miliardy zł rafinerii w Możejkach. Od poczatku przynosi tylko straty które przekładają się na wyższą cenę paliw w Polsce. 15. Podpisanie przez min.tow.Jasińskiego niekorzystnej umowy gazowej. Efekt to najwyższe ceny gazu w Europie.
   11. Gigantyczne rozdawnictwo publicznych pieniędzy : Rodzina na swoim, kolejne przywileje emerytalne, becikowe, ulgi prorodzinne.
   12. Próba, niestety nieudana, wyprzedaży rezerw walutowych NPB w sytuacji braku pieniędzy w kasie. Koniec z burżuazyjnym i liberalnym przeżytkiem wymienialności złotego. A to byłby sukces, co najmniej taki jak grecki.
   13. Wielki realny sukces (dla wybranych) - anulowanie milionowych długów Kaczyńskiego z czasów PC.
   Kurski miał rację. "Ciemny lud" kupi każdą bajkę. Także tę o znakomitych rządach Kaczyńskiego
   forum.gazeta.pl/forum/w,28,143716332,143718261,Re_sporo_tego_jednak.html
  • zdravko_vypic te jadzisyny zdemolowały Polskę na lata,... 18.06.23, 15:23
   ...jakie to szczęście, że mamy te "montownie" u nas w kraju, na które pisowscy debile tak pyskowali w interesie rosyjskim, bo mamy przemysł i wytwórczość. Zadaniem rosyjskiej jaczejki w Polsce jest bankructwo państwa i uwalenie jakiegokolwiek rozwoju R&D, służy temu wieczne podnoszenie płacy minimalnej (co de facto jest skierowane przeciwko inwestycjom modernizacyjnym) i zwiększanie faktycznego zadłużenia zewnętrznego i wewnętrznego aż do momentu niewypłacalności.

   Demontaż podstaw prawnych, instytucjonalnych, strukturalnych i funkcjonalnych 3RP już się dokonał, stan Polski jest mniej więcej taki, jak Zachodniego Cesarstwa Rzymskiego, gdy upadało - Rzymianie jeszcze nie wiedzieli, że Rzymu już nie ma, choć go faktycznie nie było, ale żyli jakby był, dopóki resztki pozorów państwowości nie zniknęły na tyle nieodwołalnie, że nie dało się już tego zignorować.
   • szczypawka.jadowita jadzisyny zdemolowały Polskę 18.06.23, 17:46
    Dodajmy, chodzi o mamusię jadzię, powstankę starachowicką.
    Zapomniałem i nie chce mi się sprawdzać imienia Swintkowskogo, tu też otczestwo pasowałoby.
    • zdravko_vypic a imię jego jest Wilgielm,... 19.06.23, 12:14
     ...Wilgielm Marianowicz Swintkowskij. W Polsce Wilhelm Świątkowski rodem z Odessy, kuzyn Rajmunda ze strony matki. Jadzia jeździła tam z pomiotem "do rodziny" - z jakiegoś powodu bez Rajmunda. Ciekawostka: akta paszportowe prezessimusa Jarosława Kaczyńskiego zaginęły, było tam wpisane, kto zapraszał do CCCP powstankę warszawską z pomiotem.
     wiadomosci.wp.pl/zaginely-akta-paszportowe-jaroslawa-kaczynskiego-6859018192452256a
     Myślę, że już dawno nie ma w IPN także mikrofilmów "Kaczyńska Jadwiiga". Po to, żeby usunąć kompromitujące papiery rosyjskie służby urządziły prowokację wobec kandydata na szefa IPN w 2005 śp. Przewoźnika, człowieka kryształowo uczciwego, żeby szefem IPN został Kurtyka, na którego były haki wiadomego Katarzynie Rachoniowej charakteru.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nie pamiętasz hasła lub ?

Nakarm Pajacyka