Dodaj do ulubionych

Czy w lokalu wyborczym może wisieć krzyż?

12.09.23, 17:34
Art, 39a Kodeksu wyborczego mówi, że w lokalu wyborczym umieszcza się w miejscu widocznym dla wyborców godło państwowe.
W mojej opinii powyższe stwierdzenie oznacza, że lokal wyborczy urządza się w sali, w której nic na ścianach nie wisi i w miejscu widocznym wiesza się wyłącznie godło państwowe. Odmiennego zdania był Sąd Najwyższy pod przewodnictwem SSN Małgorzaty Gersdorf, który 15 lipca 2010 r. wydał opinię na skutek protestu wyborczego przeciwko wyborowi Prezydenta RP stwierdzającą, że „obecność krzyża w lokalu wyborczym, na który pomieszczenie udostępniła szkoła podstawowa, nie może być odczytywana jako dyskryminacja innych wyznań w wyborach ani też nie może być uznana za formę kampanii wyborczej lub sposób prowadzenia agitacji na rzecz kandydatów w wyborach prezydenckich lub parlamentarnych. Obecność krzyża nie determinuje bowiem wyboru konkretnego kandydata, ani też nie uniemożliwia udziału w wyborach”. Od wydanej opinii minęło 13 lat, sytuacja polityczna i stan demokracji od tamtego czasu uległy w Polsce diametralnej zmianie. Nikt chyba nie zaprzeczy, że związek wyznaniowy identyfikowany znakiem krzyża jest aktywnym uczestnikiem dyskursu wyborczego, a nawet dość istotnie wpływa na stanowienie prawa. Przytoczmy choćby trzy przykłady: strefy wolne od LGBT ustanawiane po słowach Jędraszewskiego o „tęczowej zarazie" czy grożenie przez Gądeckiego ekskomuniką politykom, którzy opowiedzą się za jakąkolwiek formą kompromisu w kwestiach przepisów warunkujących terminację ciąży, czy poprą leczenie bezpłodności metodą in vitro. Wobec powyższego opinię SN należy zrewidować i uznać za nieadekwatną do obecnej aktywności politycznej związku wyznaniowego, który od tysiącleci legitymuje się charakterystycznym brandingiem. Apeluję do prawników, dziennikarzy, kandydatów na posłów o zwrócenie uwagi na przedstawiony przez mnie problem i jego nagłośnienie. Sugeruję stworzenie wzoru protestu wyborczego i jego szerokie rozpropagowanie na wypadek, gdyby w lokalach wyborczych wisiałyby krzyże.
Obserwuj wątek
  • privus Re: Czy w lokalu wyborczym może wisieć krzyż? 12.09.23, 18:00
   Ten związek wyznaniowy aktywnie uczestniczy nie tylko przy wyborach. W moim przekonaniu jest to wyraźne naruszenie prawa konstytucyjnego.
   • falofilia.falofilia1 Re: Czy w lokalu wyborczym może wisieć krzyż? 12.09.23, 18:15

    PiS ma dyspozycji ponad 10 tys. ambon , w tym parafialną szeptankę , tygodniki konfesyjne , gazetki parafialne , Radio Józef , itp , itp    ...
    wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114883,30181260,lublin-ksiadz-oskarzony-o-probe-nagrania-telefonem-nagiego.html#do_st=RS&do_a=1440&do_sid=1440&do_w=57&do_v=992#s=BoxOpLink
    • l.george.l Re: Czy w lokalu wyborczym może wisieć krzyż? 12.09.23, 18:31
     Zdaję sobie z tego sprawę. Ponadto konfesyjny elektorat ma skłonność do bezrefleksyjnej uległości wobec swoich guru. Warto więc może przy tej okazji przytoczyć duszpasterzom, zanim zaczną straszyć piekłem i ekskomuniką, artykuł 224 §1 Kodeksu karnego: „Kto przemocą lub groźbą bezprawną wywiera wpływ na czynności urzędowe organu administracji rządowej, innego organu państwowego lub samorządu terytorialnego, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3”.
     • manhu Re: Czy w lokalu wyborczym może wisieć krzyż? 13.09.23, 13:44
      Krzyż nie ma znaczenia, głosowanie w niedzielę po mszy ma OGROMNE.

      To nieuczciwie faworyzowanie 1 grupy, w pon - sob byłoby uczciwie, każdy by miał takie same szanse. Teraz zaś każdy fanatyk religijny idzie na mszę, tam ksiądz przypomina, żeby głosować na ugrupowania katolickie (czyli na PIS a nie na Konfę, a już szczególnie nie na innych), i po tym niemal w 100% taka staruszka doczołga się do lokalu wyborczego (nawet gdy nie ma siły chodzić). Ateiści i słabo wierzący muszą się bardziej wysilić co obniża ich frekwencję.

      W PRL też były niedziele, ale wyniki 98-99% były znane z góry, chodziło o legitymizację władzy.
  • oszol-lom-z-rm Re: Czy w lokalu wyborczym może wisieć krzyż? 12.09.23, 18:26
   Tak może a nawet powinien !
   • pies.na.czarnych Re: Czy w lokalu wyborczym może wisieć krzyż? 12.09.23, 18:42
    Religia masochistów, której wyznawcy modlą się do narzędzia tortur starożytnych Rzymian. To trzeba mieć najebane w czerepie.
   • wsk175 Re: Czy w lokalu wyborczym może wisieć krzyż? 12.09.23, 18:53
    A po Wuj?
    Możesz sobie prywatny w doopę wsadzić jak przyjdziesz głosować...
   • privus Re: Czy w lokalu wyborczym może wisieć krzyż? 12.09.23, 19:19
    oszol-lom-z-rm napisał:

    > Tak może a nawet powinien !

    Przede wszystkim przestrzegać dekalogu mojżeszowego, ale nie tylko z tym jest na bakier.
  • szwampuch58 Re: Czy w lokalu wyborczym może wisieć krzyż? 12.09.23, 18:48
   W Sejmie wisi to nie pytaj o pierdoly!
   • privus Re: Czy w lokalu wyborczym może wisieć krzyż? 12.09.23, 19:22
    ???
    Jeśli dla ciebie to są pierdoły, to co z tą tajemniczą obrazą uczuć religijnych? ;)
    • szwampuch58 Re: Czy w lokalu wyborczym może wisieć krzyż? 13.09.23, 14:16
     Wisi w Sejmie bezprawnie a wiec lokal wyborczy to co jak nie drobnostka ?
  • oby.watel Re: Czy w lokalu wyborczym może wisieć krzyż? 13.09.23, 13:52
   Krzyż w sali jest dla tych, którzy ze zdenerwowania zapomnieli jaki znak należy postawić przy preferowanym nazwisku.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nie pamiętasz hasła lub ?

Nakarm Pajacyka