Dodaj do ulubionych

film "KLER" , piątek , godz.20 , TVN

13.09.23, 10:29
175 min.
tvn.pl/program-tv/2023-09-15
Kto nie oglądał w kinie ma teraz okazję

"Złote a skromne" :)

"Nie jest sztuką zakończyć zbieranie a sztuką jest zbierać , zbierać .."
Obserwuj wątek
  • oszol-lom-z-rm Re: film "KLER" , piątek , godz.20 , TVN 13.09.23, 10:31
   Znakomicie! Tego było trzeba by zmobilizować elektorat PiS do pójścia na wybory i referendum !
   • wsk175 Re: film "KLER" , piątek , godz.20 , TVN 13.09.23, 11:07
    Cieszę się osieł twoim szczęściem.
   • pies.na.czarnych Re: film "KLER" , piątek , godz.20 , TVN 13.09.23, 11:57
    Będziecie zbiorowo gwałcić dzieci?
   • pies.na.czarnych Re: film "KLER" , piątek , godz.20 , TVN 13.09.23, 12:36
    https://scontent-otp1-1.xx.fbcdn.net/v/t39.30808-6/377506563_702683408569716_2339265250705152625_n.jpg?stp=cp6_dst-jpg&_nc_cat=109&ccb=1-7&_nc_sid=5614bc&_nc_ohc=gv_gclitIi0AX-LuaGx&_nc_ht=scontent-otp1-1.xx&oh=00_AfDbMT0uoxdB0aRTwZWncAzFA30BBUYmuQ9qX7dc0Y-Hig&oe=65076B7D
  • margit49 Re: film "KLER" , piątek , godz.20 , TVN 13.09.23, 11:30
   > "Złote a skromne" :)
   >
   > "Nie jest sztuką zakończyć zbieranie a sztuką jest zbierać , zbierać .."   > Kto nie oglądał w kinie ma teraz okazję
   >
  • falofilia.falofilia1 Re: film "KLER" , piątek , godz.20 , TVN 13.09.23, 12:25
   na Polsat nie liczę , propisowski się zrobił jakiś
  • falofilia.falofilia1 Re: film "KLER" , piątek , godz.20 , TVN 14.09.23, 12:26


   " W 10 punktach :

   1. Pan reżyser nie urządził bezpardonowej i dzikiej krytyki Kościoła katolickiego, przeciwnie! Pochylił się nad ludzkimi, arcyludzkimi problemami codziennymi księży z prowincji i co najwyżej przeciwstawił im postaci bezdusznej siostry zakonnej prowadzącej sierociniec, gdzie patologia na patologii i patologią pogania oraz arcybiskupa-krętacza, manipulatora i pana na włościach oraz wychowanego w tym duchu szantażystę, załatwiającego sobie ucieczkę na posadę w Watykanie za pomocą zbierania haków na przełożonego. Słowem : pokazał Kościół jako instytucję zarządzaną przez- i złożoną z- ludzi z krwi i kości, uwalniając ją od kiczowatego "przedstawicielstwa Boga na Ziemi"; Boga lepiej w takie rzeczy nie mieszać.

   2. Ksiądz wychodzi z nałogu i porzuca celibat dla kobiety, odwodząc ją od zamiaru przerwania ciąży, a nawet przyznaje się do spowodowania wypadku, jak mniema ze śmiercią człowieka jako skutkiem - czy widząc taką postać na ekranie można posądzać "Kler" o napaść na Kościół ?

   3. Inny ksiądz dzielnie i z niesłychaną godnością stawia czoło niesłusznym oskarżeniom o pedofilię, stając się celem furiastycznych ataków parafian, a po oczyszczeniu z zarzutów wyznaje całej społeczności swoją historię, mężczyzny zmagającego się z nieprzepracowaną traumą molestowania seksualnego przez innego księdza, ważnego działacza opozycji demokratycznej w PRL. Według mnie, scenariuszowa znakomitość! Czy scena samospalenia, nawiązująca do protestów antykomunistycznych w Polsce i Czechach, na poziomie wizualnym przekształcająca się w obraz jakby znicza ku pamięci ofiar przemocy instytucjonalnej Kościoła, nie wydaje się zbyt drastyczna i przesadzona : wg mnie NIE.

   4. Połączenie obrazu wiwatującego sztabu arcybiskupa, uradowanego nikłym zainteresowaniem mediów ujawnionym przez dziennikarzy skandalem pedofilskim, z twarzami ofiar kościelnego systemu zamiatania pod dywan przestępstw jego pracowników - wyborna!

   5. Prezydent Polski wyraził się o pewnej grupie społecznej : "Nie ludzie, lecz ideologia!"; pan reżyser poszedł w zupełnie przeciwnym kierunku, dochował zasad uczciwości i dlatego odniósł sukces, nie tyle nawet komercyjny czy artystyczny, ile ETYCZNY.

   6. Jak zawsze u pana Smarzowskiego scenariusz otworzył duże pole do popisu dla aktorów : panowie Braciak, Gajos, Jakubik i Więckiewicz tak grają, aż ręce do oklasków same się składają. Ależ zespół!

   7. Wyraziste przeciwstawienie luksusowych warunków pracy biskupa, zamieszkałego w pałacu i poruszającego się limuzynami oraz księży ze skromnych, małych parafii na tzw. dołach.

   8. Obok filmów demaskujących ukrywanie pedofilii przez hierarchię, "Kler" wygląda jak wydarzenie przełomowe : nie tyle powoduje upadek mitu Kościoła jako autorytetu moralno-społecznego, co opisuje zmianę mentalności społeczeństwa, najszybciej laicyzującego się w całym świecie! Jak przytomnie zauważają bohaterowie filmu, Kościół dotarł nad przepaść i stanął przed wyborem : iść dalej, jak pan arcybiskup, albo zatrzymać się i wrócić do podstaw, czyli rozliczenia się i powrotu do codziennej posługi dla potrzebujących, zresztą nie zawsze wdzięcznych za ten trud, do czego namawia w ostatniej scenie rozpaczliwym gestem tzw. prosty ksiądz.

   9. Jak zwykle zgrzytliwa, chropowata, prowokująca free jazowa muzyka niezastąpionego Mikołaja Trzaski zgrywa się z dobitną wymową filmowych faktów.

   10. Co szalenie interesujące, nawet arcybiskup nie ogniskuje wyłącznie samych grzechów Kościoła; on nie tyle lekce sobie waży przestępcze wyczyny podległych mu księży, ile znanymi sobie metodami DBA o dobre imię instytucji. Gdyby jeszcze w scenariuszu znalazła się wypowiedź jego autorstwa naprowadzająca na motywację działania w postaci starania się o ocalenie autorytetu organizacji, cennego z punktu widzenia wykorzystywania go do ułatwiania społecznej integracji czy wykonywania ruchów i gestów wzmagających w ludziach dobro, byłoby chyba perfekcyjnie. Taki Bazyliszek, czyniący ewidentne zło na rzecz potencjalnego dobra, byłby figurą naprawdę ciekawą, nawet przy utrzymaniu wszystkich scen i dialogów pokazujących go od najgorszej strony "
   grek.grek


   .
  • falofilia.falofilia1 Re: film "KLER" , piątek , godz.20 , TVN 15.09.23, 19:38
   Do wyboru , do koloru :
   www.onet.pl/kultura/onetkultura/co-warto-zobaczyc-w-weekend-w-telewizji-kler-sami-swoi-i-dewajtis/sjkh3sc,681c1dfa
   • yoma Re: film "KLER" , piątek , godz.20 , TVN 15.09.23, 20:46
    Znachor jest?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nie pamiętasz hasła lub ?

Nakarm Pajacyka