Dodaj do ulubionych

Kuroń - jak komunista walczył o "lepszy" komunizm

13.02.06, 05:53
kuroń zawsze mnie przerazał - śmiesznością, sympatiami politycznymi.
Przeszłością też. Mnie w pewnym okresie wydawał się bohaterem - do czasu jak
zapoznałem się z jego czerwonym harcerstwem . To był komunista zawiedziony,że
stalinizm zdechł. Kuroń był komunistą i do końca swoich sympatii nie zmienił
czego przykładem poparcie dla poskomunistycznego SLD.
Obserwuj wątek
    • jorubijka Kaczynski walczyl o lepszy socjalizm 13.02.06, 05:57
      tylk co to ma do rzeczy teraz?

Tak jak Kuron tak Kaczynski walczyli pozniej otwarcie o obalenie ustoju - razem
      siedzieli przy okraglym stole.

A o co walczyles ty?

Nie zabieraj glosu w sprawach ktorych nie jestes w stanie zrozumiec. Raczej
      popros o wypowiedz swego tate.
      • smok5 [...] 13.02.06, 06:04
        Wiadomość została usunięta ze względu na złamanie prawa lub regulaminu.
        • jorubijka Re: Parę razy dostałes pałką po plecach od swojego 13.02.06, 06:15
          tatusia albo wujka. Moj juz nie zyl wtedy, a, ciebie, czyli niemowlat nawet
          UBeki nie bily.

Dla mnie jestes gnida i gnida pozostaniesz. O Kuroniu slyszalem w latach 60ch i
          70ch a o tobie nic. On siedzial a ty obrywales palka. Moim zdaniem to byla tylko
          "palka", a mama w ciazy akurat byla... Z toba.
          • andrzejg pałką obrywali również kibole, do dziś zresztą/nt 13.02.06, 06:56
          • smok5 Dla mnie jesteś jednym z forumowiczów 13.02.06, 15:35
            o innych pogladach. To wszystko.
            • nabukko [...] 13.02.06, 20:10
        • cimoszenka [...] 13.02.06, 07:39
    • dr.krisk Śmieszne.. 13.02.06, 07:14
      .. że Kuroń walczył o demokracje i wolność słowa - po to aby takie pałuby
      słomiane jak ty mogły publicznie prezentować swoje pożal się
      Boże "przemyślenia"...
      Ale dzięki niemu ja też mogę napisać co o tobie sądzę - jesteś po prostu głupi
      i nic nie rozumiesz z tego co się w Polsce działo przez ostatnie kilkadziesiąt
      lat.
      • my.uczennice.vii.liceum [...] 13.02.06, 18:28
        • my.uczennice.vii.liceum [...] 13.02.06, 18:32
          • nabukko [...] 13.02.06, 20:11
    • hulaj_dusza Re: Nawet nie byłbyś godny, aby mu buty czyścić 13.02.06, 07:28
      Znałem Jacka Kuronia i przysięgam ci, że nie masz pojęcia, o czym piszesz.
      Jesteście bandą zwykłych małych wszy, które chcą się pożywić krwią kogoś, kto
      spędził lata w więzieniu po to, m. in., żebyście wy mogli teraz wypisywać te
      oszczerstwa.
      • gosc.z.korony Szkoda słów... autor tego wątku mieni się pewnie 13.02.06, 07:35
        Polakiem i Katolikiem. Ot takie nowe oblicze permanentnych zer.
        Niech się więc Kolega nie denerwuje. Plucie i ,,ziajanie'' tego kogoś nie jest
        w stanie zaszkodzić autorytetowi Jacka Kuronia.
        I tyle.
        Pozdr
        • cimoszenka [...] 13.02.06, 07:41
        • hulaj_dusza Re: Szkoda słów... autor tego wątku mieni się pew 13.02.06, 07:42
          gosc.z.korony napisał:

> Polakiem i Katolikiem. Ot takie nowe oblicze permanentnych zer.
          > Niech się więc Kolega nie denerwuje. Plucie i ,,ziajanie'' tego kogoś nie
          jest
          > w stanie zaszkodzić autorytetowi Jacka Kuronia.
          > I tyle.
          > Pozdr

Też :P:)))
      • my.uczennice.vii.liceum [...] 13.02.06, 18:31
    • ratatatam a miales jakies watpliwosci co do tego? 13.02.06, 08:15
      ???
      • x2468 [...] 13.02.06, 08:16
        • ave_duce Re: a miales jakies watpliwosci co do tego? 13.02.06, 08:18
          To tak samo, jak ja!

;)))
        • mlot.na.lewactwo Re: a miales jakies watpliwosci co do tego? 13.02.06, 08:32
          Ale Kuroń był komunistą, scislej trockistą i to jest FAKT :)))
          • pandada Re: a miales jakies watpliwosci co do tego? 13.02.06, 18:19
            Kuroń był anarchokomunistą. Jego idee były tak samo bliskie trockizmowi, jak była trockizmowi bliska "Solidarność" i wiele postulatów sierpniowych.

Trocki był przeciwko biurokracji, terrorowi, totalitaryzmowi i uwłaszczaniu się rządzących.
            • po1rt [...] 16.02.06, 09:41
              to znaczy aklamacja?
    • derduch [...] 13.02.06, 09:10
    • smok5 O widzę naruszyłem tabu. Konkurs -kto to napisał 13.02.06, 15:07

"I. WŁADZA BIUROKRACJI

Według oficjalnej doktryny, żyjemy w kraju socjalistycznym. Teza ta opiera
      się na utożsamieniu państwowej własności środków produkcji z własnością
      społeczną. Akt nacjonalizacji przekazał przemysł, transport, banki na własność
      społeczeństwu, a stosunki produkcji oparte na własności społecznej są ex
      definitione socjalistyczne.

Rozumowanie to jest pozornie marksistowskie. W rzeczywistości do
      marksowskiej teorii wprowadzono tu element z gruntu jej obcy - formalne, prawne
      rozumienie własności. Własność państwowa może kryć rozmaite treści klasowe w
      zależności od klasowego charakteru państwa. Państwowy sektor w gospodarce
      współczesnych krajów kapitalistycznych nie ma nic wspólnego z własnością
      społeczną. Nie tylko dlatego, że poza nimi istnieją prywatne korporacje
      kapitalistyczne, ale dlatego, że robotnik fabryki kapitalistycznej państwowej
      jest najzupełniej pozbawiony własności, gdyż nie ma realnego wpływu w państwie,
      a więc żadnej kontroli nad swoją pracą i jej produktem. Historia zna przykłady
      społeczeństw klasowych i antagonistycznych, w których dominowała państwowa
      własność środków produkcji (tzw. azjatycki sposób produkcji)."

No Panowie i panie do ataku.

• atropa_belladonna Re: O widzę naruszyłem tabu. Konkurs -kto to napi 13.02.06, 15:11
        Edgar?
        • smok5 Komunista. 13.02.06, 15:13
          I trockista i nie Edgar.
          • atropa_belladonna Jak nie Edgar, to Chuck Norris. 13.02.06, 15:14

• dr.krisk Już wiem! 13.02.06, 15:17
              To powiedział Jarosław Kaczyński do swego brata Lecha, podczas niedzielnej
              przechadzki po Łazienkach!
              • smok5 Co wstyd wam za waszego bohatera trockistę? 13.02.06, 15:26
                Napisał to calkiem niedawno.
                • wiewiorzasta Re: Co wstyd wam za waszego bohatera trockistę? 13.02.06, 16:27
                  smok5 napisał:

> Napisał to calkiem niedawno.

Smoki chyba mają dziwne poczucie czasu - 40 lat, to niedawno? Hmmm...
                  • my.uczennice.vii.liceum [...] 13.02.06, 18:40
                    • hulaj_dusza Re: Yale! Tu Warszawa! 13.02.06, 20:08
                      my.uczennice.vii.liceum napisała:

> Dokladnie tyle przeczytalysmy wczoraj i wycienczylo nas intelektualnie.
                      > My tez, Smoku, nie wyssalysmy marksizmu-leninizmu z mlekiem matki.
                      >

Drogie Panny!

Czy wiecie, kto jest autorem tych słów:

„Nie ma serca, kto nie był socjalistą za młodu,
                      nie ma rozumu, kto jest nim na starość”

Zastanówcie się (hmmm, wiara czyni ponoć cuda) także nad nimi.;)))
                      • smok5 A kimbył ten kto umarł jako komunista? 13.02.06, 20:14
                        Mimo ze na pogrzebie był pop ksiądz i marsjanin?
                        • hulaj_dusza Re: Ty jesteś "Drogie Panny"???;)))))))))))))))))) 13.02.06, 20:29
                          • henryk.log Re: Ty jesteś "Drogie Panny"???;))))))))))))))))) 14.02.06, 19:27
                            ??
                            Co ty Wiesz Hulako o ssaniu smoczków przez panny..
                            lub na odwrót !:-)
                      • nabukko [...] 13.02.06, 20:15
                      • my.uczennice.vii.liceum [...] 13.02.06, 20:50

--
                        To jest samoobsluga, gnizdo, nie dotykaj
      • pandada Re: O widzę naruszyłem tabu. Konkurs -kto to napi 13.02.06, 18:22
        Są to poglądy mi bliskie i wpisują się w idee Kuronia. Zatem nie dziwi mnie, że on jest autorem.
        • smok5 O właśnie. Dziękuje towarzyszowi. 14.02.06, 05:30
          "Są to poglądy mi bliskie i wpisują się w idee Kuronia. Zatem nie dziwi mnie, że
          on jest autorem" jak napisał pandada forumowy komunista. Ma nasz forumowy
          towarzysz rację - komunistyczny bełkot jest czytelny dla tych do których miał
          trafiac.
          • pandada Re: O właśnie. Dziękuje towarzyszowi. 14.02.06, 11:12
            Filozofia, ekonomia, wszelkie nauki i obce jezyki to dla ciebie bełkot. Wina za "bełkotliwość" tekstu nie leży po stronie Kuronia, lecz twojej niekompetencji.
            • smok5 Wybacz,ze nie jestem ekspertem od marksizmu 14.02.06, 17:09
              leninizmu i trockizmu jak ty i kuroń. Moje kompetencje dotyczą innych spraw.
              Bogu dzięki.
    • smok5 Dlaczego nie dpowiadacie - Kuroń nie był komunista 13.02.06, 15:31
      tylko obrzucacie mnie inwektywami i przy okazji ducha winnych Kaczorów.
      Znajdzcie cos takiego w dokumentach Kaczyńskiego. Co nie ma? no właśnie.
      • dr.krisk Już ci tłumacze! 13.02.06, 15:43
        smok5 napisał:

> tylko obrzucacie mnie inwektywami i przy okazji ducha winnych Kaczorów.
        Wybacz, ale jesteś idiotą - a z idiotą nie prowadzi się dyskusji, tylko robi
        się z niego jaja albo streszcza grubym słowem. Nie podam ci także uzasadnienia
        twego idiotyzmu, bo go nie zrozumiesz (gdybyś mógl zrozumieć, to nie byłbyś
        idiotą).

> Znajdzcie cos takiego w dokumentach Kaczyńskiego. Co nie ma? no właśnie.
        W dokumentach Kaczyńskiego (w obu osobach) nic rzeczywiście nie ma. Bo oni nic
        nigdy nie powiedzieli ani nie napisali - poza jakimiś banałami blizna-ojczyzna.
        Również w dokumentach księgowego Anatola Piernatka też nic nie znajdziemy..
        • cimoszenka Nie obrażaj idiotów bo oni nie są winni tego 13.02.06, 15:51
          ,że jakieś zjawisko paranormalne produkuje swoje frustracje. Nie obrażaj
          idiotów porównując ich do tego śmiecia. Pozdrawiam:)
          • dr.krisk Też miałem tę watpliwość... 13.02.06, 15:55
            cimoszenka napisał:

> ,że jakieś zjawisko paranormalne produkuje swoje frustracje. Nie obrażaj
            > idiotów porównując ich do tego śmiecia. Pozdrawiam:)
            Przecież idiota to może być całkiem porządny człowiek - fakt, że większa częśc
            dnia spędza dłubiąc w nosie, ale przynajmniej nie wypisuje głupot w internecie!
            A może "bałwan"? To chyba jeszcze lepsze niż "idiota". Bałwan posiada
            podstawowe umiejętności pozwalające mu na przykład pisac na forum - ale jego
            bałwańskość powoduje że ogląd świata ma taki jak w odpustowym kalejdoskopie...
    • indris Dwuznaczność pojęcia "komunizm" 13.02.06, 15:34
      Znany filozof i twórca sowietologii J. M. Bocheński zwarcał uwagę na fakt, że
      słowa "komunizm" można uzywać w 2 znaczeniach. Pierwsze - nazywał je szerszym -
      oznacza postulaty wspólnej własności, czasem środków produkcji, czasem
      wszystkiego. W tej postaci występował już m. in. u Platona i w Dziejach
      Apostolskich. Drugie - nazywał je węższym - oznaczało dla niego "teorię i
      praktykę działania KPZR".
      Otóż Jacek Kuroń był niewątpliwie od pewnego czasu ale konsekwentnie, równiez
      z konsekwencjami osobistymi, przeciwnikiem komunizmu w sensie węższym. Czy był
      zwolennikiem komunizmu w sensie szerszym ? Jeżeli nawet tak, to wcale mu to
      ujmy nie przynosi.
      Przynosi natomiast ujmę intelektualną mieszanie tych 2 pojęć.
      • smok5 Był komunistą i zadne żonglowanie pojęć tego 13.02.06, 15:42
        nie zmieni. I nie ma potrzeby sie obrażać na mnie i wyzywać mnie od gnid.
        • dr.krisk [...] 13.02.06, 15:45
          • smok5 A ja Cię kocham 13.02.06, 17:54
            wykształcony wyborco z duzego miasta.
        • indris Jeżeli był komunistą... 13.02.06, 15:51
          ...to był też z całą pewnością wrogiem tej wersji komunizmu, która była
          realizowana w Polsce, czego dowodzą po prostu fakty historyczne.

Ale i sam "komunizm" jest dyskusyjny. Kuroń był przecież ministrem w rządzie,
          którego wicepremierem był Balcerowicz. Nie przypominam też sobie jego sprzeciwu
          wobec balcerowiczowskiej prywatyzacji.
          • smok5 Bo to był rząd naszpikowany agenturą 13.02.06, 18:13
            (niezabitowska ) i komuchami - kto pamięta,że byli tam ministrowie z PZPR?
            • indris Re: Bo to był rząd naszpikowany agenturą 13.02.06, 18:29
              Ale z całą pewnością Kuroń nie był agentem.
              • smok5 Nie agentem nie był. 13.02.06, 19:11
                Był jawnym komunistą, który chciał "reformowac" socjalizm. Dla PZPRowskich
                bonzów niegroźnym wariatem.
                • po_godzinach reformować socjalizm 13.02.06, 19:13
                  chcieli też twórcy Solidarności, nie zapominaj
                  • smok5 Ale co to ma związek z komuszeniem kuronia.? 13.02.06, 19:21
                    A mao tse tez był komuchem nie zapominaj. "Solidarnosć" nie pisała rozprawek do
                    towarzyszy partyjnych.
          • pandada Re: Jeżeli był komunistą... 13.02.06, 18:30
            Co do stosunku Kuronia do Balcerowicza.
            W pewnym momencie Kuroń uznał, że skoro większość chce iść w kierunku wolnego rynku, to on, aby nie wprowadzać już na początku waśni w III RP, pokornie począł wspierać reformy, przy czym zajął się osłanianiem najsłabszych przed negatywnymi skutkami transformacji gospodarczej.

Po latach żałował tego poparcia kapitalizmu.
    • freemason O poglądy Kuronia można się spierać 13.02.06, 15:47
      ... mnie samemu (mimo popierania Unii Wolności) nigdy nie był bliski, ale nie
      warto pisać kłamstw. Kiedy Kuroń popierał SLD - możesz podać przykłady
      (oczywiście poza udzieleniem poparcia Markowi Balickiemu w wyborach
      warszawskich, ale to się nie liczy)?
      • homosovieticus Kuroń to bardzo tragiczna postać polskiej lewicy 13.02.06, 16:04
        Niemiłosiernie wykorzystanywany przez, czesto przeciwstawne, frakcje PZPR-u.
        Uprzytamniał to sobie stanowczo zbyt póżno. Marzec 68 dobrym przykładem.
      • elfhelm Balicki nie był zresztą członkiem SLD 13.02.06, 16:06
        a z Kuroniem znał się chociażby z wieloletniej współpracy z Sejmu (91-97) i
        warszawskiej UD/UW
      • smok5 A dlaczego się nie liczy poparcie kandydata SLD 13.02.06, 18:00
        w wyborach szmorządowych? Dlaczego nie poparł np Pitery jak tak nie lubiał
        faszysty Kaczora? A co z poparciem dla kwacha wyborach prezydenckich? Tez sie
        nie liczy?
        • pandada Re: A dlaczego się nie liczy poparcie kandydata S 13.02.06, 18:32
          Kuroń był socjalistą, jak mogł popierać szemraną Piterę z konserwatywno-wolnorynkowej PO?
        • elfhelm Re: A dlaczego się nie liczy poparcie kandydata S 14.02.06, 12:19
          Pitera odpadła w I turze, a kandydatem UW był bodajże Bujak. W drugiej turze
          Balicki-Kaczyński Kuroń poparł Balickiego. Balicki nie był zresztą działaczem
          SLD, tylko bezpartyjnym senatorem. Wcześniej działacz "S", poseł UD-UW 91-97 i
          członek UW gdzieś do 2000 r.
          • smok5 Tak samo bezpartyjny jak cimoszewicz :) 14.02.06, 17:17
            A co zpoparcirem kwacha -tez ten oszust był bezpartyjny?
    • loppe Re: Kuroń - jak komunista walczył o "lepszy" komu 13.02.06, 16:14
      Człowieku, Kuroń nie żyje i... jest z szacunkiem wspominany przez wielu
      • smok5 Nie chce byc brutalny ale według Twojej logiki 15.02.06, 05:28
        Człowieku Stalin nie żyje i... z szacunkiem wspominany przez wielu. Co ciekawe
        również wśród tych co darzą szacunkiem kuronia.
    • wiewiorzasta Re: Kuroń - jak komunista walczył o "lepszy" komu 13.02.06, 16:30
      smok5 napisał:

> kuroń zawsze mnie przerazał - śmiesznością,

W którym momencie Kuroń był wg ciebie śmieszny?

> sympatiami politycznymi.

Które sympatie polityczne go dezawuują w twoich oczach?

> Przeszłością też.

Całą przeszłością? Czy tylko tą wiezięnną na przykład?

> Mnie w pewnym okresie wydawał się bohaterem - do czasu jak
      > zapoznałem się z jego czerwonym harcerstwem . To był komunista zawiedziony,że
      > stalinizm zdechł.

Na jakiej podstawie twierdzisz, że Kuroń był zawiedziony, że stalinizm zdechł?
      Możesz przytoczyć jakieś jego wypowiedzi potwierdzające tę tezę?

> Kuroń był komunistą i do końca swoich sympatii nie zmienił

Był lewicowcem przede wszystkim . Ale takie smoki jak ty tego pewnie w życiu nie
      zrozumieją.

> czego przykładem poparcie dla poskomunistycznego SLD.

Kiedy i w jakim zakresie Kuroń popierał postkomunistyczny SLD?
    • zhureck Kuroń bez retuszu 13.02.06, 16:50
      tiny.pl/m9xm
      • smok5 Słow które kuroń pisał zwalają z nóg 13.02.06, 21:44
        Niektórych haseł dzierżyński Felek by się nie powstydził. I takie coś
        michnikoidy każa mi uznawac za "autorytet".
      • yaddo Ciekawe gdzie uczą takiej "logiki inaczej" 14.02.06, 13:37
        Ireneusz T. Lisiak napisał:

[Kuroń]"W swoich wspomnieniach tak opisuje ten okres: „Walterowcy to był nasz
        pomysł socjalistycznego wychowania. Uznaliśmy, że metoda Makarenki najlepiej
        będzie służyć naszym celom”. Ale przecież w tym samym czasie, opierając się na
        „pedagogice Makarenki”, utworzono w Jaworznie Więzienie Progresywne dla polskiej
        młodzieży, która miała za sobą „przeszłość” w Szarych Szeregach lub, co najmniej
        „niewłaściwe pochodzenie”. Czy zatem, sądząc po treści tylu panegiryków, śmierć
        Jacka Kuronia ma być początkiem rehabilitacji „stalinowskiego i bermanowskiego
        terroru”?"
    • malaszaramysz Puknij się Smoczku gumowym młotkiem 13.02.06, 17:57
      w każdą ze swoich pięciu główek.
      • smok5 A moze jakiś argumencik,ze kuroń nie był komuchem 13.02.06, 18:01
        bo na to ze był mam parę.
        • ubek-kubek Czyżby Maleszka kłamał? 13.02.06, 18:06
          To chyba niemozliwe. Michnik by kłamcy w gazecie nie trzymał.
          • tad9 Na szczęście.... 13.02.06, 18:13
            ... wygląda na to, że kończy się czas takich "autorytetów" jak Kuroń.
            • slonko_ech nie kończy się 13.02.06, 18:18
              jakiś jeden z drugim "historyk" z bożej łaski nie sprawi, że ludzie przestaną
              miec Kuronia za autorytet.

Nawet żebyś pękł.
        • wiewiorzasta A moze mi odpowiesz na moje pytania? 13.02.06, 18:15
          smok5 napisał:

> bo na to ze był mam parę.

forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=28&w=36701752&a=36734272
        • pandada Re: A moze jakiś argumencik,ze kuroń nie był komu 13.02.06, 18:55
          Był komunistą i dlatego siedział w peerlerowskich więzieniach za poglądy.
          • ab_extra Podobnie jak Gomułka :))) 14.02.06, 08:19
            • pandada Re: Podobnie jak Gomułka :))) 14.02.06, 11:22
              Każdy kto siedział w peerelowskim więzieniu za poglądy to komunista. Antykomuniści w tym czasie lojalnie wspierali Moczara, Gomułkę, stan wojenny i przyjaźń z ZSRR wpisaną do konstytucji.
              • ab_extra Re: Podobnie jak Gomułka :))) 14.02.06, 12:26
                Pokazuję tylko nonsensowność argumentu, ze wyrok w komunistycznym więzieniu
                jest gwarancją antykomunizmu. Tylko tyle
                • pandada Re: Podobnie jak Gomułka :))) 14.02.06, 17:25
                  No bo prawdziwi ideowi komuniści za czasu PRL czy ZSRR siedzieli w więzieniach, albo byli zabijani (w tym drugim kraju)

Natomiast niektórzy antykomuniści - szczególnie o rodowodzie endeckim i oenerowskim uczestniczyli w wewnętrznych brzydkich rozgrywkach w PZPR
                  • nielubiegazety2 Jagoda, Jeżow, Beria (wszyscy zabici) to byli ci 14.02.06, 17:55
                    ideowi komuniści???? Zapal im świeczkę.

Komunistyczny terror w Sowietach zaczął się w 1917 r. nie w 1937 r.
                    Ideowym komuchom ludobójstwo nie przeszkadzało dotąd, dokąd sami nie stali się
                    ofiarami.
                    • pandada Re: Jagoda, Jeżow, Beria (wszyscy zabici) to byli 14.02.06, 18:59
                      Nie pisałem, że wszystkie ofiary ZSRR to ideowi komuniści. Dyskutujesz sam ze sobą.
                      • nielubiegazety2 Kto zatem był ideowym komunistą ? 14.02.06, 19:02

• nielubiegazety2 Jeszcze raz grzecznie zapytam KTO BYŁ IDEOWYM 14.02.06, 20:37
                          komunistą???
                          No kto do ciężkiej cholery był tym dobrym?? Tak po konsomolsku po nazwisku. KTO?

Ja nie znam żadnego. Ani jednego.
                          • smok5 Ideowych durni było wielu. 16.02.06, 00:26
                            Tych co wierzyli w świetlaną pzryszłość całkiem sporu. Była jeszcze armia
                            pseudokomunistów -aparatczyków, których jedynym celem było urządzić się dziki
                            partii.Kuroń mieści się pomiędzy tych ideowych durni a wierzących w świetlaną
                            przyszłość.
                  • po1rt Re: Podobnie jak Gomułka :))) 16.02.06, 10:12
                    pandada napisał:

> No bo prawdziwi ideowi komuniści za czasu PRL czy ZSRR siedzieli w
                    więzieniach,
                    > albo byli zabijani (w tym drugim kraju)
                    >
                    > Natomiast niektórzy antykomuniści - szczególnie o rodowodzie endeckim i
                    oenerow
                    > skim uczestniczyli w wewnętrznych brzydkich rozgrywkach w PZPR

napisz o nich
    • b-beagle Re: Kuroń - jak komunista walczył o "lepszy" komu 13.02.06, 18:33
      Daj spokój Kuroniowi bo najwazniejsze jest, że był porządnym i uczciwym
      człowiekiem i tylko to się liczy
      • smok5 Co ma związek jedno z drugim? 13.02.06, 19:18
        Nie zakładałem wątku o "porządnych ludziach"( o ludziach honoru tez nie)
        -zakładałem wątek o Kuroniu jako komuniście. Zamiast argumentów, ze nie był
        doczekałem się 23 inwektyw (słownie dwadzieścia trzy) do teraz. Facet był
        komuchem pisał komusze teksty a jeśli nie to powiedzcie,ze te teksty są sfałszowane.
        • marc1951 Re: Co ma związek jedno z drugim? 14.02.06, 13:31
          Smok siedziales w komunistycznym wiezieniu?
          • smok5 Gomułka też siedział i co z tego? 14.02.06, 19:57
            stalin wybił lub uwięził milony marksistów włączając to Komunistyczną Partię
            Polski. To znaczy,że oni nie byli komunistami?
    • gnebon_puczymorda NSZZ "S" TEŻ WALCZYŁ O SOCJALIZM Z LUDZKĄ 13.02.06, 18:35
      twarzą, a nie o kapitalizm.
      Przeczytaj 21 postulatów z Gdańska to się dowiesz.
      O kapitalizm walczył jedynie Kisiel.
      A Kuroniowi to ty Smok nawet zniczy na grobie nie jesteś godzien czyścić...
      • maaac Re: NSZZ "S" TEŻ WALCZYŁ O SOCJALIZM Z LUDZKĄ 13.02.06, 19:07
        :) ciiiiiii to wielka tajemnica, o której nie wolno mówić....

Druga tajemnica to ta, że komuna się rozwaliła bo była zbyt mało wydajna
        gospodarczo... a nie z powodu nacisków antykomunistów rodem z katolickiej
        opozycji narodowej.

Trzecia tajemnica to ta że ww. nikt nigdy nie widział tak była utajniona... no
        poza Wallenrodami podgryzającymi komunę od wewnątrz jak ojciec Kaczyńskich czy
        Giertcha.
      • smok5 czy ja jestem godzien czy nie godzien 13.02.06, 19:24
        nie tobie to osądzać. kuroń był komunistą, i taka jest teza mojego wątku a nie
        moje zdolności i upowaznienia do sprzątanai grobów chocby nawet komunistów.
        • maaac Re: czy ja jestem godzien czy nie godzien 13.02.06, 19:36
          Na lewicowca się w pełni zgodzę. Z tym że był i lewicowcem i porządnym
          człowiekiem (tak - może lewicowość z natury jest naiwna ale nie zbrodnicza).
          Zbrodniczość pochodzi od czegoś innego i prawicowość czy lewicowość nie ma nic
          z tym wspólnego, tak samo jak chrześcijaństwo czy muzułmanizm czy też
          mozaizm :).
          Nalezy też powiedzieć że ta lewicowość doprowadziła go do potrzeby rozwalenia
          państwa komunistycznego, które z lewicowością - tą naiwną-utopijną niezbyt
          odległą od chrześcijaństwa- nie miała nic wspólnego.
          • nabukko [...] 13.02.06, 20:25
            • maaac Re: nie tłumacz.... 13.02.06, 20:45
              Bez przesady. Nie koniecznie gnida. Wiele osób zrobiło wiele by zamazać
              przeszłość. Np "gruba kreska" - ile ludzi teraz uwierzy w to jak było naprawdę?
              Czy mamy prawo oskarżać tych co się dali omotać kłamcom? Ty pamiętasz jak było
              na prawdę, ja też ale inni zapomnieli lub nie chcą pamiętać.
    • dr.szfajcner kondon5, czy jak ci tam. 14.02.06, 06:38
      nie pierdul.
      • smok5 Szwancer czy jak ci tam 15.02.06, 05:25
        a coś na temat?
    • cheetah51 Re: Tow. smok5 - milicjant z Gliwic - wystawia 14.02.06, 06:40
      "cenzurkę" Jackowi Kuroniowi.

Buhahahahahaha!
      • smok5 kuroń był komunistą i ja mu nie wystawiam cenzurki 14.02.06, 17:13
        ja przedstawiam fakty. Kodeks pionerów -walterowców, których założycielem był
        towarzysz kuroń też mam.
        • ave_duce Re: kuroń był komunistą i ja mu nie wystawiam cen 16.02.06, 10:00
          smok5 napisał:

> ja przedstawiam fakty. Kodeks pionerów -walterowców, których założycielem był
          > towarzysz kuroń też mam.

I co z tego, jeśli i tak nic nie rozumiesz?
          Naucz się pisać po polsku...

;)
    • remekk Jego frakcja przegrała walke o łupy - ale potem so 14.02.06, 07:48
      ...bie powetował wszelkie niedognosci z tym związane dzięki naiwności ludzi ,
      po których plecach dorwał się do żłoba ... .
      • pandada Re: Jego frakcja przegrała walke o łupy - ale pot 14.02.06, 11:31
        Kuroń nie działał w żadnej frakcji. To była mała grupa ludzi, a otwarcie przeciwko władzy wystąpili jedynie dwaj. Była to walka nie o stołki, lecz o system rządzenia i o los Polaków.

W wewnętrznych rozgrywkach uczestniczyli za to endecy wspierający Moczara oraz Jaruzelskiego.
        • remekk Re: Jego frakcja przegrała walke o łupy - ale pot 15.02.06, 18:46
          > W wewnętrznych rozgrywkach uczestniczyli za to endecy wspierający Moczara
          oraz
          > Jaruzelskiego.
          No pewnie - endecy również sami morodowali się w katowniach ub ... .
          Kuroń nie walczył o stołek - zmusili go żeby bez wykształcenia oraz
          doświadczenia tudzież innych umiejętności został ministrem .
          Michnika wredni antysemici zmusili do pzryjęcia prezentu w postaci gazwyb .
          JAKIE TO BIEDNE OFIARY POLSKIEGO ANTYSEMITYZMU !!
          • pandada Re: Jego frakcja przegrała walke o łupy - ale pot 16.02.06, 01:17
            W 1968 wielu przedwojennych oenerowców i endeków (z Piaseckim na czele) poparło Moczara w jego nagonce antyinteligenckiej i antysyjonistycznej.
            Moczara wspierali też nacjonaliści neopogańscy z Tejkowskim ("Światowid")
    • ave_duce Re: Macie tu swojego ukochanego "Rybe" n/t 14.02.06, 07:52
      www.rzeczpospolita.pl/gazeta/wydanie_060214/publicystyka/publicystyka_a_6.html

;)
    • asienka32 Kuroń był marksistą i nigdy tego nie ukrywał 14.02.06, 11:06
      nie bardzo rozumiem, czemu z uporem maniaka próbujecie udowodnić, że było
      inaczej.
      • pandada Re: Kuroń był marksistą i nigdy tego nie ukrywał 14.02.06, 11:28
        Raczej bliżej mu było do Bakunina niż do Marksa.

Manipulacja prawicowców, sojuszników Moczara i Gomułki, polega na tym, że wykorzystują dwa użycia słowa komunista - (1) zwolennik marksizmu i nurtów pokrewnych oraz (2) członek władz PRL.
        O ile ideowo Kuroń był komunistą, to władze PRL krytykował i zwalczał, w czym żaden antykomunista mu nie dorówna.
        • asienka32 Re: Kuroń był marksistą i nigdy tego nie ukrywał 14.02.06, 11:45
          > O ile ideowo Kuroń był komunistą, to władze PRL krytykował i zwalczał, w czym
          ż
          > aden antykomunista mu nie dorówna.

Krytykował i zwalczal władze PRL, ale bynajmnniej nie chciał w Polsce ustroju
          kapitalistycznego. Kisiel w Dziennikach w latach siedemdziesiatych napisał, ze
          Polacy zatęsknią za PRLem jak Michnik z Kuroniem dobiorą się do władzy i
          wprowadzą swój model komunizmu /Dzienniki pisał dla siebie i żeby nie wyjść z
          wprawy w czasie kiedy ówczesna władza odmawiała mu publikacji - do końca życia
          nie wyraziłzgody na ich publikację/

Komunistą obiegowo nazywa się byłych członków PZPR ale chyba nikt nie twierdzi,
          ze ideowo byli oni marksistami. Byli tylko aparatczykami w państwie
          totalitarnym, często zbyt tępymi żeby przeczytac Kapitał.
          Kuroń, Michnik czy Modzelewski byli komunistami z przekonania.
          To nie jest manipulacja prawicowców.
          • pandada Re: Kuroń był marksistą i nigdy tego nie ukrywał 14.02.06, 12:16
            Manipulacją jest próba rzucenia na Kuronia cienia "komunisty" jako partyjnego karierowicza.

Ja jestem szczęśliwy, że właśnie człowiek lewicy był wtedy niezłomny.

Kuroń poparł kapitalizm w 89, aby nie zaczynać nowej Polski od waśni i rozbicia jedności. Potem, oceniając sytuację z perspektywy czasu, uznał to za błąd.

Tego Kisielewskiego w jakim celu wtrącasz? Sprostuję - zakaz publikowania miał przez 3 lata.
            • maaac "Marksizm" i marksizm. 14.02.06, 12:47
              > Kuroń poparł kapitalizm w 89, aby nie zaczynać nowej Polski od waśni i
              rozbicia
              > jedności. Potem, oceniając sytuację z perspektywy czasu, uznał to za błąd.

Nie sądze by tylko z tego powodu - może uznał ze kapitalizm przy odpowiedniej
              kulturze ludzi i wzajemnym solidaryźmie (nie zadekretowanym) jest dla tzw.
              prostych ludzi bardziej przyjazny? Masz jakieś cytaty ze książek? - to by nam
              sprawę wyjaśniło jakie były naprawdę w tym względzie jego poglądy.

Przy okazji uwaga dla asienki32 - komunizm od chrześcijaństwa na poziomie
              utopijno-ideowym różni się wyłacznie brakiem Boga. Pierwsi Chrześcijanie żyli w
              komunach i skończyli tak jak państwa "komunistyczne" - wielkim upadkiem
              finansowym. Kanty i próby wykolegowania pojawiały się tak samo jak i we
              współczesnej "komunie". Podróz misyjna Apostoła Pawła była w sporej mierze po
              to by zdobyć środki na utrzymanie tych komun. :)
              Także to nie komunizm jest zbrodniczy, a ludzie. Robienie z
              Kuronia "komunisty" w sensie zbrodniarzy PRLowskich jest kłamstwem i
              oszukaństwem.
              Cóż dzisiejszy "demaskatorzy" specjalizują się w pół i ćwierćprawdach.
              • ab_extra Komunizm -tak, wypaczenia -nie? :))))) 14.02.06, 12:50
              • asienka32 Re: "Marksizm" i marksizm. 14.02.06, 13:07
                Robienie z
                > Kuronia "komunisty" w sensie zbrodniarzy PRLowskich jest kłamstwem i
                > oszukaństwem.

Uczciwie przyznaj, kto to robi.
                Smok pisze, że Kuroń był komunistą, a rzesze obrońców zarzucają robienie z
                Kuronia zbrodniarza.
                Niestety nie jest winą ani moją, ani smoka, ani innych zadeklarowanych
                antykomunistów, że ustrój komunistyczny nierozerwalnie wiaże się z największymi
                zbrodniami XX wieku.
                Kuroń wiedzac zapewne, że w oparciu o ideologię Marksa, totalitarne reżimy
                uprawiają ludobójstwo, pozostawał wierny tejże ideologii.
                Można przyjać obronę, że to nie komunizm był zbrodniczy tylko ludzie.
                Tylko dlaczego tam gdzie tym komunizmem próbowano uszczęśliwiać narody - lała
                się krew tychże narodów?
                • maaac Re: "Marksizm" i marksizm. 14.02.06, 13:20
                  Przepraszam czy jesteś chrześcijanka? Jeżeli tak to dlaczego dalej wiedząc
                  zapewne, że w oparciu o ideologię chrześcijańska totalitarne reżimy uprawiają
                  ludobójstwo, pozostajesz wierna tejże ideologii? Niestety było tak i nie ma co
                  zamydlać historii - policz ilość żywych Prusów jeżeli chodzi o tereny obecnej
                  Polski czy Indian w Ameryce zarówno Północnej, Środkowej jak i Południowej.
                  Powiedz mi dlaczego tam gdzie chrześcijaństwo próbowało uszczęśliwiać narody na
                  siłę - lała się krew tych narodów? Czy dla ciebie państwo chrześcijańskie wiąże
                  się nierozerwalnie z największymi zbrodniami? piszę o chrześcijaństwie bo jest
                  nam najbliższe - a czy inne wielkie ideologie czy religie nie maja podobnych
                  zbrodni na sumieniu? Czy to oznacza że to te religie/ideologie są złe?

Smok pisząc że Kuroń był komunistą piszę prawdę - ale tylko jej połowę,
                  ponieważ komunizm Kuronia i komunizm innych "komunistów" to zupełnie co innego.
                  To tak jak ja bym pisał że ojciec Rydzyk jest chrześcijaninem co miało by
                  sugerować że i inni ludzie miniacy się chreścijanami mają takie same poglady i
                  styl działania jak on...
                  • asienka32 Re: "Marksizm" i marksizm. 14.02.06, 14:43
                    > Smok pisząc że Kuroń był komunistą piszę prawdę - ale tylko jej połowę,
                    > ponieważ komunizm Kuronia i komunizm innych "komunistów" to zupełnie co
                    innego.

Strasznie mydlisz. Po prostu: Smok pisze prawdę, ale ze względu na
                    komunistów /nazwijmy ich dla odróznienia komuchami/ jest to prawda niewygodna.

W kwestii chrześcijaństwa - ciekawa analogia, tyle, że doktryna chrześcijaństwa
                    oparta na dekalogu sprawdza się, będąc podstawą systemów prawa i obyczajów
                    obecnej cywizacji zachdniej, podczas gdy próba przeniesienia doktryny komunizmu
                    na praktyczny grunt zawsze kończyła się klęską ekonomiczną, często zabójczym
                    głodem i zniewoleniem społeczeństwa.
                    • maaac Re: "Marksizm" i marksizm. 14.02.06, 17:41
                      > Strasznie mydlisz. Po prostu: Smok pisze prawdę, ale ze względu na
                      > komunistów /nazwijmy ich dla odróznienia komuchami/ jest to prawda niewygodna.

Nie mydlę - to Ty mydlisz - smok pisze jedynie półprawdę, czy ćwierć prawdę bo
                      dla postronnego człowieka komunista - "komuch" i komunista "utopijny" to to
                      samo. Jest to kłamstwo takie same jak to, że krzesło elektryczne i krzesło to
                      to samo (no bo wygladają podobnie i na obu mozna usiąść).

W kwestii chrześcijaństwa i komunizmu - to też nie prawda co piszesz. Sprawa
                      jest bardziej skomplikowana.

1. oparcie na dekalogu - na nim oparte są prócz chrześcijaństwa również judaizm
                      i muzułmanizm. Jakoś "oparcie" się na dekalogu nie daje podobnego efektu w
                      krajach muzułmańskich jak w chrześcijańskich. Za to nie mająca wiele wspólnego
                      ze skodyfikowanym w Biblii dekalogiem Japonia jest nam znacznie bliższa
                      kulturowo pod względem charakteru państwa. Wygląda na to, że to nie "oparcie
                      się" na dekalogu odgrywa istotną rolę w kształtowaniu ustroju państwa. (Co nie
                      znaczy, że prawdy zawarte w Dekalogu nie są niezbędnym spoiwem cywilizacji).

2. Czym naprawdę jest doktryna chrześcijańska i komunistyczna: - co sobie pani
                      prawdopodobnie kiepsko uświadamia, na poziomie idealistycznym ze strony
                      komunizmu, i biblijnym ze strony chrześcijaństwa, obie doktryny są bardzo
                      zbliżone i cechują się równą wiarą w człowieka (w chrześcijaństwie jest jeszcze
                      wiara w Boga). Tworzenie grup ludzi żyjących dokładnie ze wskazaniami Biblii
                      (głównie Nowy Testament) - skończyło się takim samą klęską ekonomiczną i
                      zabójczym głodem jak wcielanie komunizmu (niech pani dokładnie przestudiuje
                      Biblię). Także więc zarówno idealny komunizm jak i idealne chrześcijaństo może
                      przynieść wiele złego.

3. Następna sprawa to w jakim stopniu naprawdę państwa komunistyczne byłe
                      oparte na komuniźmie w wersji idealnej, a państwa "chrześcijański" są oparte na
                      chrześcijaństwie biblijnym.
                      Co do komunizmu to sprawa prosta - ani hehe równości, ani wolności, ani
                      braterstwa, ani wspólnych dóbr.
                      Co do chrześcijaństwa - Gdzie mamy zapisane "nadstawianie drugiego policzka"?
                      Gdzie "oddawanie płaszcza jak ktoś o niego poprosi"? Gdzie "porzucenie
                      całkowicie świata doczesnego i oddanie się Bogu"? itd. itp. Przy okazji -
                      budowa państwa chrześcijańskiego z samej definicji jest nie chrześcijańska bo
                      Jezus wyraźnie mówił, że "królestwo moje nie z tego świata".

Chrześcijańskości państwa nie należy też mylić z takimi pustymi gestami
                      jak "Invocatio Dei" w Konstytucji czy obecność władz państwowych oficjalnie na
                      Mszach czy władz kościelnych na uroczystościach państwowych.
                    • pandada Re: "Marksizm" i marksizm. 14.02.06, 19:11
                      smok nie pisze prawdy. Manipuluje i kłamie albo jest tylko bezczelnym ignorantem.

"To był komunista zawiedziony, że stalinizm zdechł."
                • pandada Re: "Marksizm" i marksizm. 14.02.06, 13:28
                  > Niestety nie jest winą ani moją, ani smoka, ani innych zadeklarowanych
                  > antykomunistów, że ustrój komunistyczny nierozerwalnie wiaże się z największymi
                  >
                  > zbrodniami XX wieku.

No i manipulujesz. Umieszczasz człowieka w ciągu skojarzeń - bez wchodzenia w jego działalność i intencje.

Mógłbym w tym miejscu zastąpić "komunizm" "nacjonalizmem" i zacząć wplątywać zwolenników ekumenizmu w odpowiedzialność za wojny religijne.
                  • pandada Re: "Marksizm" i marksizm. 14.02.06, 13:33
                    > Mógłbym w tym miejscu zastąpić "komunizm" "nacjonalizmem" i zacząć wplątywać zw
                    > olenników ekumenizmu w odpowiedzialność za wojny religijne.
                    miało być "lub" a nie "i", bo oczywiście ekumenizm nie ma nic wspólnego z nacjonalizmem,
              • pandada Re: "Marksizm" i marksizm. 14.02.06, 13:15
                Cytatów nie mam, ponieważ słyszałem to w filmie-wywiadzie z Kuroniem.
                Może rzeczywiście były i takie jak piszesz przyczyny poparcia kapitalizmu, ale pamiętam tylko to (i może nie dokładnie - nie oglądałem filmu od początku), co napisałem.
                • maaac Re: "Marksizm" i marksizm. 14.02.06, 13:22
                  "Rashomon" - na pamięci świadka czy własnej bym się nie opierał, jeżeli można
                  zdobyć inne źródła informacji. Niestety pamięć lubi płatać figle i jest
                  filtrowana przez nasze poglądy na świat. :)
                  • pandada Re: "Marksizm" i marksizm. 14.02.06, 17:48
                    Pozostawałoby mi odesłać cię do źródła, ale nie znam tytułu filmu.
                    • maaac Re: "Marksizm" i marksizm. 14.02.06, 17:51
                      :)
                      • pandada Tu jest ciekawy wywiad 14.02.06, 18:02
                        poland.indymedia.org/pl/2004/03/4205.shtml
                        • maaac Re: Tu jest ciekawy wywiad 14.02.06, 18:13
                          Dzięki :) fajny. Kuroń niepoprawny idealista jak zawsze.

Cholewka - zacytował Marksa - będzie to dowód że był "marksistą". :))))))
    • marc1951 [...] 14.02.06, 13:20
    • gobi03 Re: Kuroń - jak komunista 14.02.06, 18:08
      Masz rację - mnie Kuroń nie przerażał i to był błąd.
      Jego działalność cała poświęcona fałszywej wizji człowieka powinna przerażać, choć na pierwszy rzut oka nie widać. Wszak nie miał bezpośredniego udziału w zbrodniach.
      • maaac Re: Kuroń - jak komunista 14.02.06, 18:15
        ????? :))))))))))))))))))))))

Fakt protestując przeciwko komunistom że nie są tymi komunistami "kochającymi
        ludzi" jakimi powinni być był większym zbrodniarzem niż rodzina takiego
        Giertycha współpracująca z nimi....
      • smok5 Ale jak oni osiągneli ten efekt, ze my 14.02.06, 18:18
        antykomunisci wiązaliśmi z tymi marksistami nadzieje na wolną Polskę? Jak widac
        powyżej niektórzy w ich "dązenia niepodległoścowe" do dzisiaj wierzą. Kuroń to
        był truteń, który marzył o komunistycznej Polsce - nie o wolnej.
        • ave_duce Re: Baran 14.02.06, 18:36
          smok5 napisał:

> antykomunisci wiązaliśmi z tymi marksistami nadzieje na wolną Polskę? Jak
          widac
          > powyżej niektórzy w ich "dązenia niepodległoścowe" do dzisiaj wierzą. Kuroń to
          > był truteń, który marzył o komunistycznej Polsce - nie o wolnej.
          • smok5 Kto baran -kuroń? 14.02.06, 18:41
            Nie - tylko komunista.
            • ave_duce Re: Nie bąź taki cwany! TYjesteś baranem, 14.02.06, 19:02
              , bo raczej powinieneś się dokształcić z historii,
              a nie tracić czas na wypisywanie bzdur.

Jesteś malutkim, nędznym człowieczkiem.
              • smok5 Właśnie się dokształcam z historii 14.02.06, 19:31
                i czytam słowa pewnego młodego marksisty - "nie mieliśmy czasu odrabiać lekcji,
                zresztą nauczycieli traktowaliśmy jak reakcję. Nauczyciele bali się nas”.
                Nie wiesz kto to ?
                • nielubiegazety2 To ten sam idealista który tak zamiarował walczyć 14.02.06, 21:03
                  z totalitaryzmem i też za to siedział

"Walka z prawicą rządzącą i z prawicą w stanie spoczynku jest nierozdzielna.
                  Tym, którzy sądzą, iż demokracja robotnicza otwiera siłom prawicowym dostęp do
                  władzy, skoro pozwala na wielopartyjność i pozbawia się takiego narzędzia jak
                  policja polityczna, odpowiadamy: nie mówiliśmy o państwie ponadklasowym, lecz o
                  klasowej demokracji robotniczej. Przedstawicielstwa załóg robotniczych są w niej
                  podstawą władzy ekonomicznej i politycznej, a więc klasa robotnicza jest
                  instancją rozstrzygającą w walce pomiędzy partiami politycznymi. Istnieje też
                  organizacja skupiająca środki przemocy - milicja robotnicza;"

Jakie to szczęście , że mu się nie udało. Polska miałaby się z pyszna.
                  • michal00 Re: To ten sam idealista który tak zamiarował wal 14.02.06, 21:16
                    > Jakie to szczęście , że mu się nie udało. Polska miałaby się z pyszna.

Ale na tamte czasy postulaty byly rewolucyjne - system wielopartyjny,
                    zniesienie cenzury, wolne zwiazki zawodowe. No i krytyka ZSRR! To bylo za
                    Gomulki. Z ekonomicznego punktu widzenia plany K&M raza naiwnoscia, ale
                    postulaty polityczne zostaly postawione bardzo odwaznie.
                    • nielubiegazety2 Ciekawe czy Kuroń dałby każdemu paszport i czy 14.02.06, 21:34
                      zorientowałby się, że mu przodująca klasa wywiała do imperialistów.

Z tego bełkotu wynika, że dobry komunista i idealista Kuroń nie zawahałby się
                      użyć milicji robotniczej gdyby okazało się, że zdanie: "z tezą, że klasa
                      robotnicza jest u nas siłą reakcyjną nie zamierzamy dyskutować, gdyż nie wyraża
                      ona nic prócz antyrobotniczej świadomości klasowej." jest fałszywe i polski lud
                      jest siłą reakcyjną.

Ja nie przykładam komunistycznej miary czasu do "owych czasów". Bo na owe czasy
                      normalny świat miał zupełnie inne standardy.
                      • michal00 Re: Ciekawe czy Kuroń dałby każdemu paszport i cz 14.02.06, 21:52
                        zorientowałby się, że mu przodująca klasa wywiała do imperialistów.

Jestem pewien, ze dalby kazdemu paszport, gdyby to bylo mozliwe. A ze klasa
                        przodujaca wywialaby czym predzej do imperialistow, to tez prawda. :-)

> Z tego bełkotu wynika, że dobry komunista i idealista Kuroń nie zawahałby się
                        > użyć milicji robotniczej gdyby okazało się, że zdanie: "z tezą, że klasa
                        > robotnicza jest u nas siłą reakcyjną nie zamierzamy dyskutować, gdyż nie
                        wyraża
                        > ona nic prócz antyrobotniczej świadomości klasowej." jest fałszywe i polski
                        lud
                        > jest siłą reakcyjną.

Z jego pozniejszych dzialan wynika, ze nie uzylby milicji przeciwko robotnikom.

Ja nie przykładam komunistycznej miary czasu do "owych czasów". Bo na owe czasy
                        > normalny świat miał zupełnie inne standardy.

Ale Polska nie nalezala wtedy do normalnego swiata. Kuron i Modzelewski pisali
                        do PARTII, a nie do "normalnego swiata", zechciej zwrocic uwage. "Normalny
                        swiat" mial wtedy Polske gdzies, a rzadzil tu Brezniew i jego namiestnik
                        Gomulka.
                        • gobi03 Re: Ciekawe czy Kuroń dałby każdemu paszport i cz 17.02.06, 12:25
                          > Jestem pewien, ze dalby kazdemu paszport, gdyby to bylo mozliwe. A ze klasa
                          > przodujaca wywialaby czym predzej do imperialistow, to tez prawda. :-)

Tu właśnie leży dialektyka: dałby paszport ale tylko tym, którzy mieliby
                          odpowiednio wysoką świadomość klasową... żeby nie wyludnić kraju. Czyli jak za
                          Stalina.
                          I bądź pewny, że za przyczyną dialektyki UŻYŁBY milicji, co najwyżej później
                          zapijając wyrzuty sumienia.
                • cheetah51 Re: Właśnie się dokształcam z historii 16.02.06, 06:27
                  Żeby się kształcić, a potemdokształcac, trzeba mieć MÓZG.
                  Wy, tow. milicjancie smok5, go nie posiadacie.
        • michal00 W mlodosci Kuron z pewnoscia byl komunista, 14.02.06, 19:15
          na starosc bardziej pasuje do niego okreslenie "socjalista".