Dodaj do ulubionych

Czy to histeria ?...

06.03.11, 08:41
Czy nie wolno nazwać kogoś jego prawdziwym imieniem ?...

www.rp.pl/artykul/622047_Celebryci-antysemici.html
Najlepiej zarabiający aktor amerykańskiej telewizji Charlie Sheen postanowił w oryginalny sposób zemścić się na Chucku Lorre, producencie seriali, z którym znalazł się w konflikcie. Podczas wywiadu w TV ku osłupieniu dziennikarza mówił o producencie „Chaim Levine". Używał jego oryginalnego nazwiska oraz hebrajskiej wersji imienia.

Wybuchł skandal, w efekcie którego zawieszono emisję serialu „Dwaj i pół człowieka", w którym Sheen grał główną rolę.
Obserwuj wątek
    • mg2005 Re: Czy to histeria ?... 06.03.11, 08:51
      " W prywatnej rozmowie szef WikiLeaks powiedział wydawcy Ianowi Hislopowi, że pułapkę zastawiły na niego konkretnie trzy osoby: dziennikarz „Guardiana" David Leigh, wydawca Alan Rusbridger oraz John Kampfner z działającej na rzecz wolności słowa organizacji Cenzura na Indeksie.

– Oni wszyscy to Żydzi – miał stwierdzić Assange, cytowany przez Hislopa. Twórca WikiLeaks zaprzecza, by użył takich słów. Zapewnia, że nie jest antysemitą."

Czy nazwanie Żyda Żydem to antysemityzm ?

--
      Pytanie zostało uzgodnione z min.Arabskim
        • strikemaster Re: Czy to histeria ?... 06.03.11, 12:00
          Emdżikowi wyszło, że nie moze już bez całkowitej utraty tego czegoś, co sam u siebie czcią zwie nadawać, że ateizm jest nieracjonalny, nie może też opowiadać o pederastach, bo o sztuce starożytnej Grecji nie ma pojęcia, tylko Żydzi mu zostali.
        • mg2005 Re: Czy to histeria ?... 06.03.11, 15:26
          matylda1001 napisała:

> Miligramie, przecież Ty doskonale wiesz o co chodzi, ale dla Ciebie dzień bez p
          > rowokowania, to dzień stracony.

Zaprawdę nie wiem gdzie w tej wypowiedzi 'antysemityzm' . Wskażesz go ?...
          • matylda1001 Re: Czy to histeria ?... 06.03.11, 21:57
            mg2005 napisał:

> Zaprawdę nie wiem gdzie w tej wypowiedzi 'antysemityzm' . Wskażesz go ?...<

Tak. Nazywanie kogoś (zgodnie z prawdą) Żydem nie jest przejawem antysemityzmu. Żyd, to Żyd. Problem zaczyna się wtedy, gdy mysli się, że Żyd jest gorszym człowiekiem (poprzez stereotypy) i dlatego wytyka się komuś żydowskie pochodzenie, żeby wykazać, że jest gorszy. Twoje dotychczasowe wypowiedzi na Forum świadcza o tym, że należysz do tego typu ludzi, a przytoczyłeś tę historię po to, żeby wykazać, iż Żydzi popadają w histerię na przypomnienie swojego pochodzenia. Przy tym mam pewność, że doskonale rozumiesz iż nie chodziło o fakt, ale o kontekst. Dlatego uważam, że prowokujesz.
              • matylda1001 Re: Czy to histeria ?... 07.03.11, 12:01
                misiu-1 napisał:

> Wobec tego to ktoś, kto myśląc, że Żyd jest gorszym człowiekiem, zmienia nazwisko, żeby nie brzmiało żydowsko, jest antysemitą, a ten, kto przypomina stare, walczy z antysemityzmem. <

Gdybyśmy nie wiedzieli dlaczego jedni zmieniają nazwiska, a drudzy przypominają stare, to moglibyśmy przyjąć Twoją teorię jako pewnik.

Przy okazji, jeśli wolno... Takie wspomnienie z dzieciństwa...
                Mój sąsiad, mieszkający w kamienicy od pokoleń, wdrapawszy się na "wysoki stołek", zmienił sobie nazwisko, z Ofiara, na... powiedzmy... Malinowski. Bawiąc się na podwórku byłam świadkiem takiej oto sceny. Przyszedł jakiś facet i bezradnie stanął pod zapaskudzoną listą lokatorów. Dostrzegł dozorcę zamiatającego podwórko i zapytał go, gdzie mieszka pan Malinowski. Dozorca zrobił frasobliwą minę, myśli...myśli i nie wie. Zapytał więc kim jest ten Malinowski. Facet wymienił miejsce pracy sąsiada. Aaaa! - ucieszył sie dozorca - o Ofiarę panu chodzi... trzeba było tak od razu... drugie piętro, drzwi po prawo. Tu warto dodać, że fakt zmiany nazwiska przez sąsiada był powszechnie znany, a u dozorcy spoczywała księga meldunkowa lokatorów.

Dzieckiem byłam ale już wtedy zwróciłam uwagę na niestosowność zachowania dozorcy. Nie po to ludzie zmieniają swoje nazwisko, żeby ktoś przypominał stare.
                • matylda1001 Re: Czy to histeria ?... 07.03.11, 12:31
                  Jeszcze jedna sprawa. Żydzi nie zawsze zmieniają nazwisko dlatego, żeby odciąć się od swojego pochodzenia. Często chcą odciąć się od brzydkiego nazwiska (tak, jak mój sąsiad Malinowski - Polak jakby nie było). Jak powstawały żydowskie nazwiska można sobie przeczytać:
                  fragment z "Historii Zydow" Paula Johnsona.
                  "..Prawo austriackie z roku 1787 zmuszalo Zydow do przyjmowania brzmiacych z niemiecka imion i nazwisk. Podczas gdy Zydzi sefardyjscy juz dawno przyjeli hiszpanski system nazwisk, konserwatywni Aszkenazyjczycy nadal utrzymywali starozytny zwyczaj uzywania imion wlasnych z dodaniem imienia ojca, w formie hebrajsko-jidisz,na przyklad:
                  Jaakow ben Jicchak. Hebrajsko brzmiace nazwiska zostaly teraz z reguly zakazane, a biurokraci sporzadzili wykazy "dopuszczalnych" nazwisk. Dla zdobycia "ladnego" nazwiska, utworzonego od nazwy kwiatow albo drogocennych kamieni - Lilienthal,Edelstein,Diamant, Saphir, Rosenthal - konieczna byla lapowka. Dwoma bardzo drogimi nazwiskami byly: Kluger(madry) i Frohlich (szczesliwy). Znudzeni urzednicy podzielili brutalnie wiekszosc Zydow na cztery kategorie i nazwali odpowiednio: Weiss(bialy),Schwartz(czarny), Gross(duzy), Klein(maly).Wielu ubozszych Zydow otrzymalo nieprzyjemne nazwiska, narzucone im przez zlosliwych biuralistow,na przyklad: Galgenstrick(szubieniczny sznur),Eselkopf(osla glowa),Taschengregger(kieszonkowiec),Schmalz(tluszcz),Borgenicht(nie pozyczaj).Zydzi bedacy potomkami kaplanow albo lewitow, ktorzy mieli prawo domagac sie takich nazwisk jak: Cohen,Kahn,Katz,Levi, zostali zmuszeni do ich zgermanizowania na:Katzman, Cohnstein, Aronstein,Levinthal i tak dalej.Duzej grupie nadano nazwiska utworzone od miejsc pochodzenia: Brody,Epstein,Ginzberg,Landau,Shapiro(Spira),Dreyfus(Trewir),Horowitz i Pozner.."

:))Chciałbyś sie nazywać np. Galgenstrick, Misiu? na pewno zmieniłbyś sobie... może na Sznurowski? :)
                  • misiu-1 Re: Czy to histeria ?... 07.03.11, 12:57
                    Jeśli jakiś Polak ma brzydko brzmiące nazwisko, np. "Cipa", to wcale nie musi zmieniać go sobie na Schultz, tylko np. Nowak albo Kowalski. Jeśli jednak zmieni na Schultz, będzie to dowodem, że z jakichś powodów chce swoje polskie pochodzenie ukryć. USA to nie była III Rzesza i nie trzeba było ukrywać swojego pochodzenia ze względu na bezpieczeństwo. Być może przyczyną jest raczej wierność maksymie: "mądry Żyd to Żyd zakonspirowany".
                    • matylda1001 Re: Czy to histeria ?... 07.03.11, 13:12
                      misiu-1 napisał:

> Jeśli jednak zmieni na Schultz, będzie to dowodem, że z jakichś powodów chce swoje polskie pochodzenie ukryć.<

A jeżeli nawet, to co w tym złego? Jak można podjąć się oceny zjawiska, skoro nie znamy tego powodu?
                          • misiu-1 Re: Czy to histeria ?... 07.03.11, 22:07
                            matylda1001 napisała:

> Kłamstwo to by było wtedy, gdyby od tego pochodzenia coś zależało. Coś więcej n
                            > iż dobre samopoczucie "okłamanego".

Do zaistnienia kłamstwa w zupełności wystarczy, że ktoś został świadomie wprowadzony w błąd. Nie musi nic od tego zależeć ponad ów błąd.
                            • matylda1001 Re: Czy to histeria ?... 07.03.11, 22:28
                              misiu-1 napisał:

> Do zaistnienia kłamstwa w zupełności wystarczy, że ktoś został świadomie wprowadzony w błąd. Nie musi nic od tego zależeć ponad ów błąd.<

A ja w dalszym ciągu nie rozumiem jaka krzywda spotyka człowieka, przed ktorym Żyd "zataja" swoje pochodzenie. Na co może ten fakt miec wpływ?

-
                              Oszołom-z-radia-maryja skłamał pisząc, że "Nasz(tfu!)Dziennik" nie prowadzi Forum.
                              forum.dlapolski.pl/
                              Niniejsza sygnaturka jest karą dla Oszołka, za zachowanie niegodne katolika!
                              • misiu-1 Re: Czy to histeria ?... 07.03.11, 22:34
                                matylda1001 napisała:

> A ja w dalszym ciągu nie rozumiem jaka krzywda spotyka człowieka, przed ktorym
                                > Żyd "zataja" swoje pochodzenie. Na co może ten fakt miec wpływ?

Nie wiesz, na co? Na przykład na to, że nie będzie odpowiednio przygotowany na kontakt z człowiekiem, dla którego oszukanie go nie jest powodem do wstydu i nie obciąża sumienia.
                                • matylda1001 Re: Czy to histeria ?... 09.03.11, 17:54
                                  misiu-1 napisał:

> Nie wiesz, na co? Na przykład na to, że nie będzie odpowiednio przygotowany na kontakt z człowiekiem, dla którego oszukanie go nie jest powodem do wstydu i nie obciąża sumienia. <

Wiesz co, Misiu? Może ja jestem zupełnie nierozgarnięta, ale w dalszym ciągu nie rozumiem. Jakie zagrożenie czyha na mnie w kontaktach z człowiekiem, który nie przypina sobie do pleców kartki z napisem:
                                  "Jestem Żydem/Francuzem/Czechem/Polakiem/Niemcem/Rosjaninem" (niepotrzebne skreslić) Mogłabym mieć żal do człowieka, ktory "zapomniał" mnie uprzedzić, że jest np. nosicielem wirusa HIV (bo w moim zawodzie jest to niezwykle ważne) ale narodowość? Człowiek to człowiek, dobry albo zły, mądry albo głupi.
            • mg2005 Re: Czy to histeria ?... 08.03.11, 19:58
              matylda1001 napisała:

Problem zaczyna się wtedy, gdy mysli się, że Żyd jest gorszym czł
              > owiekiem (poprzez stereotypy) i dlatego wytyka się komuś żydowskie pocho
              > dzenie, żeby wykazać, że jest gorszy.

Nie ma podstaw ,aby tak oceniać tę wypowiedź. Myślę, że była w tym jakaś złośliwość,ale brak podstaw do oskarżeń o antysemityzm.

Twoje dotychczasowe wypowiedzi na Forum ś
              > wiadcza o tym, że należysz do tego typu ludzi,

Które wypowiedzi ?
              • matylda1001 Re: Czy to histeria ?... 09.03.11, 00:43
                mg2005 napisał:

> Nie ma podstaw ,aby tak oceniać tę wypowiedź. Myślę, że była w tym jakaś złośliwość,ale brak podstaw do oskarżeń o antysemityzm. <

Owszem, była złośliwość, u której podstaw leży właśnie antysemityzm. Gdyby było inaczej to nie przypominałby facetowi haniebnej (w swoim pojęciu) przeszłości.
                • narfi Re: Czy to histeria ?... 09.03.11, 02:37
                  Troche to bardziej skomplikowane jest.
                  Matka Charliego Sheena ,Janet Templeton jest Zydowka,a ze wedlug zydowskiej tradycji
                  zydowskie pochodzenie dziedziczy sie po matce,Charlie Sheen jest Zydem.
                  Smieszne byloby uwazac ,ze Zyd bedzie antysemita.
                  Natomiast zlosliwosc w jego wypowiedzi byla.Charlie oczywiscie wiedzial ,ze Chuck Lorre jest nieco uczulony na swoje zydowskie pochodzenie.
                  Zreszta Sheen slusznie zauwazyl,ze gdyby ktos nazwal go Carlos Estevez (prawdziwe nazwisko Sheena) to czy to znaczyloby ,ze ten ktos jest uprzedzony do Latynosow,a sam Sheen powinien sie czuc obrazony i oskarzyc tego kogos o rasizm. Oczywista bzdura.
                  • narfi Re: Czy to histeria ?... 09.03.11, 03:01
                    Dodam jeszcze jako ciekawostke,ze ojciec Charliego,Martin Sheen jest gorliwym katolikiem i Charlie zostal wychowany w tradycji katolickiej co w oczach zdominowanego przez Zydow Hollywood czyni z Charliego przechrzte i zawsze go narazalo na ostracyzm ze strony hollywoodzkich Zydow.
                    Ciezko mu sie wiec dziwic,ze czasami ma ochote odplacic pieknym za nadobne.
                  • mg2005 Re: Czy to histeria ?... 09.03.11, 09:46
                    narfi napisał:
                    > Zreszta Sheen slusznie zauwazyl,ze gdyby ktos nazwal go Carlos Estevez (prawdz
                    > iwe nazwisko Sheena) to czy to znaczyloby ,ze ten ktos jest uprzedzony do Latyn
                    > osow,a sam Sheen powinien sie czuc obrazony i oskarzyc tego kogos o rasizm. Ocz
                    > ywista bzdura.

Dokładnie. Dziwne,że ta histeria dotyczy tylko Żydów...
                  • kolter-xxl Re: Czy to histeria ?... 09.03.11, 10:18
                    narfi napisał:

zydowskie pochodzenie dziedziczy sie po matce,Charlie Sheen jest Zydem.
                    > Smieszne byloby uwazac ,ze Zyd bedzie antysemita.

Mylisz pojęcia !! to ze tak stanowi tzw prawo Tory nie ma ni jak do rzeczywistości !!
                    Żydem się jest w tej sytuacji z wyboru a nie z pochodzenia !!
                    • narfi Re: Czy to histeria ?... 09.03.11, 10:56
                      Kolter,byc moze ,ze znasz dobrze Tore ,a byc moze i Talmud, ja natomiast znam dobrze Zydow. O tym kto jest Zydem tak jak i o tym kto jest antysemita decyduja sami Zydzi.
                      Jezeli chodzi o Charliego to nie mam zadnych przeslanek na to ,zeby on sam sie czul Zydem,mysle ,ze raczej nie,ale wiem ,ze inni Zydzi uwazaja go za przechrzte,czyli jednak za Zyda , tyle ,ze takiego ,ktory wyrzekl sie swojej wiary.
                      • kolter-xxl Re: Czy to histeria ?... 09.03.11, 18:41
                        narfi napisał:

> Kolter,byc moze ,ze znasz dobrze Tore ,a byc moze i Talmud, ja natomiast znam d
                        > obrze Zydow. O tym kto jest Zydem tak jak i o tym kto jest antysemita decyduja
                        > sami Zydzi.

Zgadza się . Tak samo w katolicyzmie według ich nauki woda katolickiego chrztu nigdy nie może być zmyta !! nie ma takiej opcji . Tak samo uczą ortodoksi żydowscy!!

> Jezeli chodzi o Charliego to nie mam zadnych przeslanek na to ,zeby on sam sie
                        > czul Zydem,mysle ,ze raczej nie,ale wiem ,ze inni Zydzi uwazaja go za przechrzt
                        > e,czyli jednak za Zyda , tyle ,ze takiego ,ktory wyrzekl sie swojej wiary.

J/W
                • mg2005 Re: Czy to histeria ?... 09.03.11, 09:45
                  matylda1001 napisała:

>
                  > Owszem, była złośliwość, u której podstaw leży właśnie antysemityzm. Gdyby było
                  > inaczej to nie przypominałby facetowi haniebnej (w swoim pojęciu) przeszłości.
                  >

To już twoja nieuprawniona nadinterpretacja - właśnie histeryczna i paranoiczna...
                  Pamietaj ,że autor tych słów sam jest Żydem... :)
                  To chyba była złośliwość wobec kogoś ,kto chce ukryć swoją tożsamość . I nie pisz głupot, że w Holiwud Żydzi są dyskryminowani... :)))
                  • matylda1001 Re: Czy to histeria ?... 09.03.11, 18:25
                    mg2005 napisał:

> Pamietaj ,że autor tych słów sam jest Żydem... :)<

:) Takiś mądry bo Narfi Cię uświadomił? Z opowiadania Narfiego wynika, że został wychowany w wierze katolickiej i na pewno nie czuje się Żydem. Skoro tak, to nie jest nawet mechesem. Antysemita jak nic!

>I nie pisz głupot, że w Holiwud Żydzi są dyskryminowani... :)))<

Udowodnij, proszę, że cos takiego napisałam ;)
                    -
                    Oszołom-z-radia-maryja skłamał pisząc, że "Nasz(tfu!)Dziennik" nie prowadzi Forum.
                    forum.dlapolski.pl/
                    Niniejsza sygnaturka jest karą dla Oszołka, za zachowanie niegodne katolika!
                    • mg2005 Re: Czy to histeria ?... 09.03.11, 18:57
                      > Antysemita jak nic!

Znów twoja histeryczna nadinterpretacja...

> Udowodnij, proszę, że cos takiego napisałam ;)

"Gdybyśmy nie wiedzieli dlaczego jedni zmieniają nazwiska, a drudzy przypominają stare,"
                      - jak to rozumieć ?
      • matylda1001 Re: Czy to histeria ?... 07.03.11, 20:44
        obraza.uczuc.religijnych napisał:

> Ja słyszałem że produkcja serialu "Dwóch i pół" została zawieszona z powodu alkoholizmu i uzależnienia od narkotyków Ch. Sheena. <

;) Może gwiazdor zaczął się wygłupiać po spożyciu?
Inne wątki na temat:

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka