Dodaj do ulubionych

Czy Polacy głupieją ?

13.02.12, 11:54
Wyniki ostatnich wyborów chyba na to wskazują...

wiadomosci.onet.pl/kraj/legutko-wychowania-w-szkole-juz-nie-ma,1,5024732,wiadomosc.html
- Szkoła ma uczyć i wychowywać. Powinno być tak, że jeżeli wysyłamy dziecko do szkoły, to otrzymujemy z powrotem kogoś, kto jest mądrzejszy i lepiej wychowany niż pierwszego dnia, gdy pojawił się w budynku szkolnym - mówi Ryszard Legutko. - Obecnie nastawienie jest inne. Dziecko ma wrócić ze szkoły z odpowiednimi ocenami, z dyplomem, bo to się przyda na studiach i na rynku pracy. Fakt, że nadal jest ono głupkiem i prymitywem, już nas nie obchodzi

Obserwuj wątek
    • Gość: inkwizytor Re: Czy Polacy głupieją ? IP: *.warszawa.vectranet.pl 13.02.12, 12:24
      Szkoła ma uczyć i wychowywać. Powinno być tak, że jeżeli wysyłamy dziecko do
      szkoły, to otrzymujemy z powrotem kogoś, kto jest mądrzejszy i lepiej wychowany
      niż pierwszego dnia, gdy pojawił się w budynku szkolnym

A co jest zadaniem rodziców? To nie oni przypadkiem mają obowiązek wychowywać swoje dzieci, a nie siedzieć z założonymi rękami i czekać aż ktoś inny wykona ich zadanie?
      • massaranduba Re: Czy Polacy głupieją ? 13.02.12, 12:35
        Gość portalu: inkwizytor napisał(a):

> A co jest zadaniem rodziców? To nie oni przypadkiem mają obowiązek wychowywać s
        > woje dzieci, a nie siedzieć z założonymi rękami i czekać aż ktoś inny wykona ic
        > h zadanie?

Oczywiscie,ze rola rodzicow jest wychowanie,to nie podlega dyskusji.Tylko teraz mam wrazenie,ze dzieci nie wychowuje nikt,ani szkola,ani dom rodzinny,a to juz jest niepokojace.Co gorsza,za ewentualne problemy wychowawcze jedni winia drugich.
        • Gość: inkwizytor Re: Czy Polacy głupieją ? IP: *.warszawa.vectranet.pl 13.02.12, 12:56
          massaranduba napisała:

>Tylko teraz mam wrazenie,ze dzieci nie wychowuje nikt,ani szkola,ani dom rodzinny,a to juz
          > jest niepokojace.

No właśnie, zacznijmy od początku, unormujmy pewne elementarne zasady. Zacznijmy od wychowywania dzieci w rodzinie, bo to na rodzinie spoczywa ten obowiązek. Nie stawiajmy sprawy na głowie.

Na szczęście, system prawny jeszcze nie zgłupiał i za błędy wychowawcze karze rodziców, a nie szkołę.
          • massaranduba Re: Czy Polacy głupieją ? 13.02.12, 13:08

> Zacznijm
            > y od wychowywania dzieci w rodzinie, bo to na rodzinie spoczywa ten obowiązek.

No ja akurat mialam tego pecha(szczescie?),ze rodzice byli nauczycielami ;-)

> Na szczęście, system prawny jeszcze nie zgłupiał i za błędy wychowawcze karze r
            > odziców, a nie szkołę.

Zgoda,tylko zauwaz,ze im dziecko jest starsze tym wiecej czasu spedza pod opieka szkoly,a nie rodzicow.Czy w takim razie nauczyciele powinni calkowicie ignorowac zachowanie dziecka? A czy czasem nauczyciele nie ksztalca sie specjalnie pod katem nie tylko przekazywania wiedzy,ale rowniez wychowania? Dlaczego zwalniac ich z tego obowiazku?
            • Gość: inkwizytor Re: Czy Polacy głupieją ? IP: *.warszawa.vectranet.pl 13.02.12, 13:24
              massaranduba napisała:

> No ja akurat mialam tego pecha(szczescie?),ze rodzice byli nauczycielami ;-)

Dzieci nauczycieli najczęściej są źle wychowane:)))

> Zgoda,tylko zauwaz,ze im dziecko jest starsze tym wiecej czasu spedza pod opiek
              > a szkoly,a nie rodzicow.

Zgoda, tyle tylko, że w wieku szkolnym młody człowiek powinien mieć wpojone zasady, i na tyle ugruntowane, by nie legły w gruzach za namową kolegów szkolnych. A wpojenie tych zasad to zadanie rodziny. Celowo tu używam słowa "rodzina", bo młody człowiek czerpie wzorce nie tylko od samych rodziców, ale też od dziadków, braci, sióstr, itd, itd.

• massaranduba Re: Czy Polacy głupieją ? 13.02.12, 13:30

> Dzieci nauczycieli najczęściej są źle wychowane:)))

Dlatego nauczyciel w szkole musial poprawic linijka to co napsuli moi rodzice ;-)

> Zgoda, tyle tylko, że w wieku szkolnym młody człowiek powinien mieć wpojone zas
                > ady, i na tyle ugruntowane, by nie legły w gruzach za namową kolegów szkolnych.

Myslenie zyczeniowe.Obowiazkowi edukacji podlegaja dzieci w wieku 6-18 (?) lat.Trudno mowic o jakims ukonczonym "dziele wychowawczym" w tym wieku,poniewaz ten proces trwa do pelnoletnosci,czasem i dluzej.

• Gość: inkwizytor Re: Czy Polacy głupieją ? IP: *.warszawa.vectranet.pl 13.02.12, 14:03
                  massaranduba napisała:

> Myslenie zyczeniowe.Obowiazkowi edukacji podlegaja dzieci w wieku 6-18 (?) lat.
                  > Trudno mowic o jakims ukonczonym "dziele wychowawczym" w tym wieku,poniewaz ten
                  > proces trwa do pelnoletnosci,czasem i dluzej.

I tu się chyba mylisz. Swego czasu przeczytałem trochę książek z zakresu psychologii i psychiatrii. Zacząłem od psychiatrii, bo nie wiedzieć czemu interesowała mnie schizofrenia. Przeczytałem wszystko na ten temat, co posiadała Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego. A że były to książki stanowiące podręczniki uniwersyteckie, więc chyba nie były durnowate.
                  No, ale mniejsza z tym...
                  Psychologowie porównują kształtowanie psychiki człowieka do budowy domu. Najpierw stawia sie solidne fundamenty, potem stawia się ściany, potem kryje dachem. W tym stanie budowy nazywa sie to stanem surowym. Psychika dziecka w wieku 0 - 3 lat, to właśnie taki dom w stanie surowym. Potem następuje jej modyfikacja, porównywana do wstawiania okien, drzwi wejściowych czy ścianek działowych. Nic nie jest w stanie jednak naruszyć konstrukcji całego budynku, nie zachwieje fundamentów, nie zburzy ścian. Może co najwyżej oszpecić budynek lub go upiększyć. Zatem,
                  młody człowiek idąc do szkoły ma już trwałe podwaliny, ukształtowane fundamenty wychowania, które rodzina mu wpoiła i ugruntowała. Jeśli ich nie ma i jest podatny na wpływy otoczenia jak osika trzęsąca sie na wietrze, to wina rodziny. Nikogo więcej.
                  • massaranduba Re: Czy Polacy głupieją ? 13.02.12, 14:11

> młody człowiek idąc do szkoły ma już trwałe podwaliny, ukształtowane fundamenty
                    > wychowania, które rodzina mu wpoiła i ugruntowała.

Alez ja nie podwazam roli rodzicow w wychowaniu.Pytam sie tylko,jaki jest,jaki powinien byc zakres obowiazkow nauczyciela.Pytam o jego praktyczna role w codziennym zyciu ucznia i jego wklad w wychowanie.
                    • Gość: inkwizytor Re: Czy Polacy głupieją ? IP: *.warszawa.vectranet.pl 13.02.12, 14:28
                      Od nauczycieli oczekuję posiadania rzetelnej wiedzy i jej przekazywania. I to w komunikatywny, zrozumiały sposób, bym potem nie siedział godzinami i nie tłumaczył dzieciom matematyki czy fizyki. A także ich kolegom i koleżankom, którzy zlatują się do mojego domu jak ćmy do światła.
                      A od władz, czyli od Ministerstwa Edukacji oczekuję, że nie wprowadzą durnej reformy oświaty, która jeszcze bardziej obniży poziom nauczania w szkole, traktując szkołę jak poletko doświadczalne dla swoich chorych a raczej opętanych wizji. To, że sami byli tumanami, to jeszcze nie powód by otumaniać młodzież.
                      • massaranduba Re: Czy Polacy głupieją ? 13.02.12, 14:35

> Od nauczycieli oczekuję posiadania rzetelnej wiedzy i jej przekazywania. I to w
                        > komunikatywny, zrozumiały sposób,

Znowu myslenie zyczeniowe.Nie da sie przekazac wiedzy uczniom,ktorzy ta wiedza nie sa zainteresowani.

> A od władz, czyli od Ministerstwa Edukacji oczekuję, że nie wprowadzą durnej re
                        > formy oświaty, która jeszcze bardziej obniży poziom nauczania w szkole,

Skad wiesz,ze reforma jest durna? Jestes nauczycielem,czy tez posiadasz stosowne kompetencje,aby to ocenic?

• Gość: inkwizytor Re: Czy Polacy głupieją ? IP: *.warszawa.vectranet.pl 13.02.12, 14:52
                          massaranduba napisała:

Od nauczycieli oczekuję posiadania rzetelnej wiedzy i jej przekazywania.
                          I to w komunikatywny, zrozumiały sposób,

> Znowu myslenie zyczeniowe.

To obowiązek nauczyciela. Na tym polega ich praca. Jeśli tego nie potrafią, niech zmienią zawód. I tyle.

> Skad wiesz,ze reforma jest durna? Jestes nauczycielem,czy tez posiadasz stosown
                          > e kompetencje,aby to ocenic?

Wystarczy przeczytać by wyrobić sobie zdanie. Tobie też to proponuję. No, ale Ty nie czytasz...:)
                  • massaranduba Re: Czy Polacy głupieją ? 13.02.12, 14:17

> I tu się chyba mylisz. Swego czasu przeczytałem trochę książek z zakresu psycho
                    > logii i psychiatrii.

Ja nie czytalam wprawdzie ksiazek,ale cala srednia szkole spedzilam daleko od domu rodzinnego,w szkole z internatem.Tam juz nie siegala ani rodzicielska wladza,ani rodzicielska opieka ;-) Czy sadzisz,ze wtedy,w kwestiach wychowawczych,moi nauczyciele zdawali sie na boska opatrznosc,czy moze wydzwaniali do rodzicow w celu konsultacji ? ;-)
                  • dritte_dame Re: podręczniki 13.02.12, 14:26

> Swego czasu przeczytałem trochę książek z zakresu psycho
                    > logii i psychiatrii. Zacząłem od psychiatrii, bo nie wiedzieć czemu interesował
                    > a mnie schizofrenia. Przeczytałem wszystko na ten temat, co posiadała Bibliotek
                    > a Uniwersytetu Warszawskiego. A że były to książki stanowiące podręczniki uniwe
                    > rsyteckie, więc chyba nie były durnowate.

To zależy od tego jak dawno temu było owo "swego czasu".

Jeśli już sporo czasu temu to zwłaszcza podręczniki z zakresu psychologii i psychiatrii mają dziś wielką szansę być już durnowate.
                  • Gość: ka_p_pa Re: Czy Polacy głupieją ? IP: *.interwan.pl 13.02.12, 14:55
                    > Psychologowie porównują kształtowanie psychiki człowieka do budowy domu. Najpie
                    > rw stawia sie solidne fundamenty, potem stawia się ściany, potem kryje dachem.
                    > W tym stanie budowy nazywa sie to stanem surowym. Psychika dziecka w wieku 0 -
                    > 3 lat, to właśnie taki dom w stanie surowym. Potem następuje jej modyfikacja, p
                    > orównywana do wstawiania okien, drzwi wejściowych czy ścianek działowych. Nic n
                    > ie jest w stanie jednak naruszyć konstrukcji całego budynku, nie zachwieje fund
                    > amentów, nie zburzy ścian. Może co najwyżej oszpecić budynek lub go upiększyć.
                    > Zatem,
                    > młody człowiek idąc do szkoły ma już trwałe podwaliny, ukształtowane fundamenty
                    > wychowania, które rodzina mu wpoiła i ugruntowała. Jeśli ich nie ma i jest pod
                    > atny na wpływy otoczenia jak osika trzęsąca sie na wietrze, to wina rodziny. Ni
                    > kogo więcej.

jeśli wyczytałeś to w owych podręcznikach, to faktycznie były durnowate. Za wychowanie dziecka faktycznie odpowiedzialni są rodzice, ale to tylko dlatego, że ową odpowiedzialnością nie sposób obarczyć kogoś innego. Jednak rola rodziców w wychowaniu jest mocno iluzoryczna. Dziecko jest wychowywane przez całe otoczenie, środowisko w którym wyrasta. Nie sposób też nie doceniać predyspozycji genetycznych i nie można też stwierdzić, że proces kształtowania osobowości kończy się w jakimś wieku.
        • massaranduba Re: Czy Polacy głupieją ? 13.02.12, 17:37
          5izabela20 napisała:

> To jest może dobre Forum, żeby podyskutować o urodzie, modzie, seksie

???

> I do zadawania pytań, na które nie ma odpowiedzi.

Czy jest odpowiedz,czy tez nie ma to sie dopiero okazuje po dluzszej dyskusji ;-)Ty,jak mniemam,wiesz to od razu.Zazdroszcze lotnego umyslu.

> Ale n
          > ie dla ludzi wartości.

"Wartosci" to raczej nie tutaj.Bo ja wiem,moze kolko rozancowe,albo "Fronda"....
        • kolter Re: Czy Polacy głupieją ? 13.02.12, 21:15
          5izabela20 napisała:

> To jest może dobre Forum, żeby podyskutować o urodzie, modzie, seksie i pogardz
          > ie dla coponiektórych. I do zadawania pytań, na które nie ma odpowiedzi. Ale n
          > ie dla ludzi wartości.

Jakich to wartości ??
      • 5izabela20 Re: Czy Polacy głupieją ? 13.02.12, 17:30
        ...i to przez Takich, jak Wy, różne Osoby znane mi zaczynają się wstydzić wyznawanych, a całkiem fajnych poglądów. Bo okazuje się, że jeśli ktoś wierzy w Boga, to jest moherowy beret i " episkopatpropaganda". ja sie nie dziwię, że cała masa mądrych ludzi nie zabiera tutaj głosu. nikt nie lubi być tępiony
          • kolter Re: Czy Polacy głupieją ? 13.02.12, 21:19
            5izabela20 napisała:

> ...i co to w ogóle znaczy, "prawak" lub "lewak"? to zakrawa na obelgę, jedno
            > i drugie. i w ty właśnie jesteście dobrzy. Kościół i Kaczyński przynajmniej ni
            > kogo nie opluwa...sorry

Fakt glemp określił nas kundelkami , no ale glemp naczelny rebbe to nie kościół. Kaczka o nas mówił ze stoimy tam gdzie ZOMO, niby małe gówienko a jak boli .
        • massaranduba Re: Czy Polacy głupieją ? 13.02.12, 17:44
          5izabela20 napisała:

> ...i to przez Takich, jak Wy, różne Osoby znane mi zaczynają się wstydzić wyzna
          > wanych, a całkiem fajnych poglądów.

Widocznie ich poglady,az takie "fajne" nie sa,skoro pod wplywem innych musza sie ich wstydzic.
        • dritte_dame Re: znajomi 13.02.12, 19:39
          5izabela20 napisała:

> ...i to przez Takich, jak Wy, różne Osoby znane mi zaczynają się wstydzić wyzna
          > wanych, a całkiem fajnych poglądów. Bo okazuje się, że jeśli ktoś wierzy w Boga
          > , to jest moherowy beret i " episkopatpropaganda". ja sie nie dziwię, że cała m
          > asa mądrych ludzi nie zabiera tutaj głosu. nikt nie lubi być tępiony

Nie martw sie.
          Masz mądrych znajomych.

Brać dziś chrześcijańską mitologię na poważnie to rzeczywiście wstyd jak cholera.

Twoi znajomi przez chwilę poczują zażenowanie i wkrótce porzucą wyznawanie tych bajek.
          To znaczy: zaczną je traktować tak jak one powinny być przez mądrych ludzi traktowane - jak bajki właśnie.

Twoi znajomi po prostu wskutek trwajacej od wczesnego dzieciństwa religijnej indoktrynacji dotychczas nie wiedzieli że już mogą nie wyznawać dłużej tych bajek.

Nie ich wina.
        • kolter Re: Czy Polacy głupieją ? 13.02.12, 21:17
          5izabela20 napisała:

> wanych, a całkiem fajnych poglądów. Bo okazuje się, że jeśli ktoś wierzy w Boga
          > , to jest moherowy beret i " episkopatpropaganda". ja sie nie dziwię, że cała m
          > asa mądrych ludzi nie zabiera tutaj głosu. nikt nie lubi być tępiony

Powiem ci tak , od co najmniej 7-8 lat starłem się na różnych forach GW z setkami (dosłownie) tzw wierzącymi , i uwierz mi ze 99,9% nie ma pojęcia w co wierzy i po co chodzi do kościoła , no a ty to wiesz ??
    • Gość: Anna Re: Czy Polacy głupieją ? IP: *.dsl.pltn13.pacbell.net 13.02.12, 17:43
      > . - Obecnie nastawienie jest inne. Dziecko ma wrócić ze szkoły z odpowiednimi o
      > cenami, z dyplomem, bo to się przyda na studiach i na rynku pracy. Fakt, że nad
      > al jest ono głupkiem i prymitywem, już nas nie obchodzi

Ot, lewicowa madrosc szkol publicznych ktore juz dawno powinny byc w kompetycji z prywatnymi ale lewusy nie chca do tego dopuscic.
    • bling.bling Re: Czy Polacy głupieją ? 13.02.12, 18:46
      Re: Czy Polacy głupieją ?

Postawmy sprawę w innym świetle.
      Czy stawianie pytań o inteligencji narodu więcej świadczy o inteligencji tego który takie pytania stawia czy o narodzie, którego rzekomo jest częścią?

Ja o inteligencji narodu wiele powiedzieć nie mogę. Nieco więcej wiem o inteligencji miligrama. Co na to naród?
      • karbat Re: Czy Polacy głupieją ? 13.02.12, 20:11
        miligram umyslowy
        - stawia bezzasadne pytanie - w swych wypocinach nie odnosi sie do inteligencji Polakow ,
        nie przytacza badan na intaligencje wsrod uczniow -Polakow itd itp

- " wychowania w szkole juz nie ma " - przytacza link ......

autorowi watku ubolewa nad wychowaniem uczniow , ze w SZKOLE na lekcjach religii
        nie WYCHOWUJE sie uczniow , lecz robi sie z nich oglupialych religiantow ... te lekcje sa zbedne , sa strata czasu ,- tez tak uwazam , jestem za skresleniem tych lekcji .
    • lidka449 Re: Czy Polacy głupieją ? 13.02.12, 22:40
      mg2005 napisał:

> Wyniki ostatnich wyborów chyba na to wskazują...
      >
      > wiadomosci.onet.pl/kraj/legutko-wychowania-w-szkole-juz-nie-ma,1,5024732,wiadomosc.html
      > - Szkoła ma uczyć i wychowywać. Powinno być tak, że jeżeli wysyłamy dziecko do
      > szkoły, to otrzymujemy z powrotem kogoś, kto jest mądrzejszy i lepiej wychowany
      > niż pierwszego dnia, gdy pojawił się w budynku szkolnym - mówi Ryszard Legutko
      > . - Obecnie nastawienie jest inne. Dziecko ma wrócić ze szkoły z odpowiednimi o
      > cenami, z dyplomem, bo to się przyda na studiach i na rynku pracy. Fakt, że nad
      > al jest ono głupkiem i prymitywem, już nas nie obchodzi
      > taki wyscig szczurow ;)
Inne wątki na temat:

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka