Dodaj do ulubionych

"Izolować bojówkarzy Giertycha"

21.09.05, 15:30
Z ostatniej chwili:

wiadomosci.wp.pl/wiadomosc.html?wid=7957039&fromChan=1&ticaid=539f
Koalicja Przeciwko Młodzieży Wszechpolskiej zaapelowała o izolowanie tej
organizacji, a także jej podobnych, z życia politycznego.
Zdaniem członków Koalicji, Młodzież Wszechpolska to "wylęgarnia faszyzmu", a
głos oddany na Ligę Polskich Rodzin, na listach wyborczych której również
znajdują się członkowie tej organizacji, to - ich zdaniem - poparcie
"bojówkarzy Giertycha"."

Co Wy na to?
Obserwuj wątek
    • vitalia Re: "Izolować bojówkarzy Giertycha" 21.09.05, 18:43
      Antysemicka gazetka wyborcza
      Poeta i dziennikarz Aleksander Rozenfeld dostarczył we wtorek policji w
      Lublinie gazetkę wyborczą Polskiej Partii Narodowej (PPN), która jego zdaniem
      zawiera treści antysemickie. Jak poinformował Radosław Zbroński z biura
      prasowego komendy policji w Lublinie, sprawa zostanie przekazana prokuraturze.
      Według policji chodzi o biuletyn PPN nr 9, w którym zamieszczony jest
      artykuł "Czy Polska jest pod żydowską okupacją?". Rozefeld powiedział PAP, że
      czterostronicową gazetkę PPN wręczył mu młody człowiek na deptaku w centrum
      Lublina. Przedstawia ona kandydatów PPN na posłów i senatorów i zawiera m.in.
      listę osób kandydujących, którzy według autorów mają pochodzenie
      żydowskie. "Tekst mówi o tym, że jeśli ludzie wybiorą wszystkich innych, a nie
      ich (z PPN - PAP), to Polsce zagraża zalew żydowskich rządów; że wszyscy są
      Żydami poza nimi" - powiedział. Pytany o sformułowania, które są dla niego
      obraźliwe powiedział, że cały tekst jest obraźliwy. "Problem polega na tym, że
      nie ma społecznego sprzeciwu przeciw tego rodzaju historiom" - podkreślił. "Ja
      chciałbym, żeby ktoś się wreszcie poważnie tym zajął, bo to nie jest normalne,
      że na ulicy, w kiosku ruchu wciska się ludziom ksenofobiczne treści. Ludzie nie
      mają czasu na zastanawianie się nad przyczyną swoich nieszczęść, a nie są w
      stanie zrozumieć, że sami są przyczyną tych nieszczęść" - dodał Rozenfeld. (za
      Onetem, 21 września 2005)
      • ijaw Re: "Izolować bojówkarzy Giertycha" 23.09.05, 14:09
        We wczorajszej Panoramie jeden taki z PPN, przedstawiając program "naprawczy"
        dla Polski, okazał szczyt dyplomacji i powiedział by "mniejszości narodowe i
        etniczne" nie rządziły Polską.
        To ciekawe, że przed kamerami swą buńczuczność tracą najodważniejsi pyskacze.
        Choć bojówki MW, jak i PPN nie liczą się zbytnio na scenie politycznej kraju to
        swymi poglądami zarażają masy. Czego przykładem jest gazetka wyborcza PPN.

>Pytany o sformułowania, które są dla niego obraźliwe powiedział, że cały tekst
        >jest obraźliwy. "Problem polega na tym, że nie ma społecznego sprzeciwu przeciw
        >tego rodzaju historiom" - podkreślił.

Jak z tym walczyć? Procesem, zakazami, cenzurą, a może humorem i ignorowaniem?
      • ijaw potępiajmy antysemityzm - J.Życiński 25.09.05, 16:58
        W czasie niedzielnej mszy na Majdanku metropolita lubelski J.Życiński zwrócił
        uwagę na posługiwanie się hasałami antysemickimi przez polityków, zaapelował, by
        poodjąć akcje przecikwo nacjonalizmowi i antysemityzmowi.

"Metropolita lubelski skrytykował polityków, którzy w kampanii wyborczej
        posługiwali się antysemityzmem. Rozpowszechniali informacje, kto w polskim
        rządzie jest ukrytym Żydem, kto, w której partii działa jako tajny Żyd, i że
        tylko ich partia jest wolna"
        więcej:
        wiadomosci.wp.pl/wiadomosc.html?wid=7979506&fromChan=1&ticaid=53ff
    • ijaw Nie będzie delegalizacji MW 02.11.05, 13:20
      PAP dziś podała, że wg stołecznej prokuratury delegalizacja MW jest niemożliwa,
      uzsadniając, że "brak jest dowodów na totalitaryzm" organizacji

"Wniosek o podjęcie działań w celu delegalizacji MW (młodzieżówki Ligi Polskich
      Rodzin) złożył w lutym tego roku członek zarządu małopolskiej UW Jan Hoffman.
      Powoływał się na konstytucję, prawo o stowarzyszeniach i Kodeks karny,
      zabraniające m.in. propagowania treści faszystowskich i nawoływania do
      nienawiści na tle rasowym i narodowościowym. Do wniosku dołączył przykłady
      działań MW, m.in. z użyciem przemocy, w Polsce z ostatnich dwóch lat.
      Szef Prokuratury Rejonowej Warszawa-Śródmieście Piotr Woźniak powiedział, że
      postępowanie prokuratury zostało umorzone jeszcze w maju tego roku. Uznaliśmy,
      że brak jest danych uzasadniających możliwość popełnienia przestępstwa - oświadczył.
      Powołał się na dokumentację prokuratorską kilkunastu incydentów z udziałem MW.
      Woźniak ujawnił, że prokuratury w całej Polsce bądź odmawiały wszczęcia śledztwa
      w takich sprawach, bądź je umarzały. Nie dotarliśmy do żadnego śledztwa, które
      zakończyłoby się skierowaniem aktu oskarżenia - dodał.
      Przesłuchany przez prokuraturę Hoffman stwierdził, że swój wniosek oparł głównie
      na informacjach prasy i zeznał, że sam nie czuje się pokrzywdzony.
      Woźniak dodał, że także Urząd Miasta Stołecznego Warszawy nie dostrzegł podstaw
      do wystąpienia w trybie nadzoru administracyjnego o delegalizację MW.
      W związku z tym wszystkim nie mogło być mowy o wystąpieniu o delegalizację MW -
      oświadczył prokurator. Decyzja jest prawomocna.
      Wniosek o delegalizację byłby możliwy, gdyby wykazano, że MW "trwale naruszała
      porządek prawny RP".
      O tym, czy jakieś ugrupowanie narusza konstytucyjny zakaz istnienia organizacji
      odwołujących się w swych programach do totalitarnych metod i praktyk działania
      nazizmu, faszyzmu i komunizmu, orzeka Trybunał Konstytucyjny. Z wnioskiem o
      zbadanie takiej sprawy przez TK mogą wystąpić: szef MSWiA, prokurator generalny
      oraz Sąd Okręgowy w Warszawie prowadzący ewidencję partii politycznych. Jeżeli
      Trybunał rozstrzygnie, że partia narusza zakaz konstytucji, sąd wykreśla ją z
      rejestru. Dalsza działalność takiego ugrupowania byłaby nielegalna.

wiadomosci.wp.pl/wiadomosc.html?wid=8072434&fromChan=1
            • ijaw Re: Nie będzie delegalizacji MW 02.11.05, 21:41
              >Delegalizacja organizacji i stowarzyszeń przypomina mi nieco faszyzm.

:))))
              Mi się nic nie kojarzy z faszyzmem, nawet gesty faszystowskie członków partii
              całkiem dobrych:-)
              Warto by dodać, że szef tejże partii skrupułów zadnych nie miał żądając
              delegalizacji SLD.
              Ale to inna broszka..
                    • ijaw Re: Nie będzie delegalizacji MW 03.11.05, 19:21
                      > Nie, ale jest pluralizm. Eliminacja przeciwników przez delegalizację to metody
                      > totalitarne. Jak w III Rzeszy, ZSRR czy w Chinach.

Jest też konstytucja, która jednoznacznie zakazuje propagowania faszyzmu. Sieg
                      Hitler mieści się w tym zakazie.
                      Jest również zapis przeciwko rasizmowi.
                      • mr_pope Re: Nie będzie delegalizacji MW 04.11.05, 00:10
                        W tym sęk, że Konstytucja nie zabrania propagowania faszyzmu a tylko
                        legalizowania organizacji propagujących faszyzm i inne ustroje totalitarne.
                        Uważaj tylko byś nie przekroczyła pewnej granicy. Sieg Heil jest wg Ciebie
                        propagowaniem faszyzmu? Ha! W takim razie celebracja dnia kobiet i dnia pracy
                        jest propagowaniem komunizmu.
                        • ijaw Re: Nie będzie delegalizacji MW 04.11.05, 17:13
                          Z artykułu:
                          "Wniosek o delegalizację byłby możliwy, gdyby wykazano, że MW "trwale naruszała
                          porządek prawny RP".
                          O tym, czy jakieś ugrupowanie narusza konstytucyjny zakaz istnienia organizacji
                          odwołujących się w swych programach do totalitarnych metod i praktyk działania
                          nazizmu, faszyzmu i komunizmu, orzeka Trybunał Konstytucyjny. Z wnioskiem o
                          zbadanie takiej sprawy przez TK mogą wystąpić: szef MSWiA, prokurator generalny
                          oraz Sąd Okręgowy w Warszawie prowadzący ewidencję partii politycznych"

Przyjąć należy, ze po prostu wnioskującym o delegalizację zabrakło argumentów,
                          bądź zapału w ich wyszukaniu. Na stronie internetowej MW były rozmaite "ciekawe"
                          odsyłacze dające wiele do myślenia.
                          MW ma na swoim koncie wiele incydentów świadczących o ich profesjonalnych
                          zaiteresowniach. Sieg Heil jest tylko wyznacznikiem. Gest sam w sobie nie jest
                          propagowaniem faszyzmu. Nie-faszysta jednak wita się inaczej, nie mówiąc o
                          zamawianiu piwa.

Samo święto pracy nie propaguje komunizmu, ale jest z nim związane.
                          • mr_pope Re: Nie będzie delegalizacji MW 04.11.05, 18:18
                            > Przyjąć należy, ze po prostu wnioskującym o delegalizację zabrakło argumentów,
                            > bądź zapału w ich wyszukaniu.

Jak ze wszystkim. Samoobronę można zdelegalizować za propagowanie komunizmu,
                            PiS za narodowy socjalizm, MW za faszyzm. A jednak taką negatywną prasę ma
                            tylko MW. Wiesz dlaczego? Dlatego, że większość osób obraca hasłami nie mając
                            większego pojęcia o czym mówią. Wciąż jednak nie uważam by delegalizacja
                            kogokolwiek była metodą na zlikwidowanie zjawiska. Zauważ, że nawet jeśli
                            zniknie organizacja, to poglądy elektoratu (tudzież sympatyków) pozostaną
                            takie, a nawet jeszcze bardziej się zradykalizują (po prostu zejdą do
                            podziemia). Swoją drogą gdyby tak eliminować kolejne skrajne organizacje i
                            stowarzyszenia, to zostanie nam tylko centrum. Będzie demokracja, jeśli
                            będziemy mogli głosować na 5 partii, wszystkie o bardzo podobnym programie?

> MW ma na swoim koncie wiele incydentów świadczących o ich profesjonalnych
                            > zaiteresowniach. Sieg Heil jest tylko wyznacznikiem. Gest sam w sobie nie
                            jest
                            > propagowaniem faszyzmu. Nie-faszysta jednak wita się inaczej, nie mówiąc o
                            > zamawianiu piwa.

Nie bardzo wierzę w zamawianie piwa tym gestem. Nawet jeśli traktują
                            kelnera/kelnerkę/barmana/barmankę jak śmieci, to otwarta dłoń cóż miałaby
                            sugerować? Że w dłoniach nic nie mają? Niemniej faszystowski gest to nie to
                            samo co propagowanie faszyzmu.

> Samo święto pracy nie propaguje komunizmu, ale jest z nim związane.

Wymyślili i rozpropagowali je komuniści. Gest faszystowski został przejęty od
                            Rzymian. Decydować ma świadomość społeczeństwa czy rzeczywiste zagrożenie?
                            • ijaw Re: Nie będzie delegalizacji MW 06.11.05, 13:39
                              >Swoją drogą gdyby tak eliminować kolejne skrajne organizacje i
                              >stowarzyszenia, to zostanie nam tylko centrum. Będzie demokracja, jeśli
                              >będziemy mogli głosować na 5 partii, wszystkie o bardzo podobnym programie?

Masz rację. "Egzotyka" w polityce też jest potrzebna. Zresztą uważam, że
                              wyrazicieli skrajnych opinii warto posłuchać. By nie wpaść w pułapkę jedynie
                              słusznych racji. Ale jak mają się czuć ci, przeciwko, ktorym niepoprawne poglądy
                              są zwrócone, np. mniejszości etniczne, narodowe?

> Nie bardzo wierzę w zamawianie piwa tym gestem. Nawet jeśli traktują
                              > kelnera/kelnerkę/barmana/barmankę jak śmieci, to otwarta dłoń cóż miałaby
                              > sugerować? Że w dłoniach nic nie mają? Niemniej faszystowski gest to nie to
                              > samo co propagowanie faszyzmu

Ja też nie wierzę. To było ironiczne spojrzenie felietonisty. Zarówno jak
                              faszystowski gest nie propaguje faszyzmu tak nie jest gestem narodowym, którym
                              partii polskiej wypada sie posługiwać.

>Decydować ma świadomość społeczeństwa czy rzeczywiste zagrożenie?

Zagrożenie przychodzi niepostrzeżenie, a często jest odpowiedzią na lekceważoną
                              świadomość społeczną.
                              • mr_pope Re: Nie będzie delegalizacji MW 06.11.05, 14:46
                                > Masz rację. "Egzotyka" w polityce też jest potrzebna. Zresztą uważam, że
                                > wyrazicieli skrajnych opinii warto posłuchać. By nie wpaść w pułapkę jedynie
                                > słusznych racji.

Biorąc pod uwagę całokształt Twoich wypowiedzi uważam teraz Twoją zgodę za
                                hipokryzję. Cały czas mam wrażenie, że im bardziej prawicowa partia tym
                                niechętniej pozostawiłabyś Ją bez delegalizacji.

Ale jak mają się czuć ci, przeciwko, ktorym niepoprawne pogląd
                                > y
                                > są zwrócone, np. mniejszości etniczne, narodowe?

Wybacz, ale co mnie to obchodzi? Rzeczywiście tyle jest tych niepoprawnych
                                poglądów zwróconych przeciw mniejszościom etnicznym, że dziwię się iż nie
                                doszło do mordów politycznych:/ A jak się ja mam poczuć, gdy narodowo-
                                socjalistyczna partia na zmianę z rolniczą partią komunistów nazywają takich
                                jak ja złodziejami?
                                • ijaw Re: Nie będzie delegalizacji MW 06.11.05, 19:27
                                  > Biorąc pod uwagę całokształt Twoich wypowiedzi uważam teraz Twoją zgodę za
                                  > hipokryzję.

Nic nie szkodzi, ze zwykłej pokory zgodzę się i na Twój punkt widzenia. Bojąc
                                  nie zgodzić, bym nie wyszła na hipokrytkę z pgołębionym nawiedzeniem
                                  antyrasistowskim. A jeśli Cię nie satysfakcjonuje moja uległość i przyznanie w
                                  toku dyskusji pewnej racji, to co począć?

>Cały czas mam wrażenie, że im bardziej prawicowa partia tym niechętniej
                                  pozostawiłabyś Ją bez delegalizacji.

Z mojej perspektywy niczyja obecność mi nie przeszkadza. Wszystko przemija,
                                  zmienia się, wypala. Lecz to niedyskusyjne, prawda?
                                  Prawicowa? A przecież narodowy socjalizm do lewicowych się zalicza?
                                  Delegalizacja? Ramy przyzwoitości, no, pewną poprawność polityczną jednak
                                  narzucić, politykom i to wystarczy.

> Wybacz, ale co mnie to obchodzi? Rzeczywiście tyle jest tych niepoprawnych
                                  > poglądów zwróconych przeciw mniejszościom etnicznym, że dziwię się iż nie
                                  > doszło do mordów politycznych:/ A jak się ja mam poczuć, gdy narodowo-
                                  > socjalistyczna partia na zmianę z rolniczą partią komunistów nazywają takich
                                  > jak ja złodziejami?

Nie musisz wybaczać, mnie to obchodzi. I wszystkich których spotykają
                                  nieprzyjemości od nieociosanych gburów, choć z dyplomami w kieszeniach.
                                  Komunistów rozliczają inne ekipy i prawo. O skuteczności, których można by
                                  dyskutować. Natomiast poglady Bubla, czy MW, choć rzeczywiście dotykające ludzi,
                                  np. Żydów, pozostają kwitowane "głupie" i koniec na tym.
                                  • mr_pope Re: Nie będzie delegalizacji MW 06.11.05, 23:01
                                    > Nic nie szkodzi, ze zwykłej pokory zgodzę się i na Twój punkt widzenia. Bojąc
                                    > nie zgodzić, bym nie wyszła na hipokrytkę z pgołębionym nawiedzeniem
                                    > antyrasistowskim. A jeśli Cię nie satysfakcjonuje moja uległość i przyznanie w
                                    > toku dyskusji pewnej racji, to co począć?

Nie uważam Ciebie za hipokrytkę, kochana Galatko:)) Po prostu nie wierzę w
                                    Twoją zgodę na moje poglądy w kwestiach legalności wszystkich ugrupowań bez
                                    względu na pochodzenie i poglądy. Nie gniewaj się, ja tak nie ze złośliwości..
                                    Po prostu jakoś tak mi to do Ciebie nie pasuje.

> Z mojej perspektywy niczyja obecność mi nie przeszkadza. Wszystko przemija,
                                    > zmienia się, wypala. Lecz to niedyskusyjne, prawda?

Dyskutować ciężko, ale można wymienić poglądy:)

> Prawicowa? A przecież narodowy socjalizm do lewicowych się zalicza?

Zalezy gdzie i zależy od tego jakie kryteria zastosujesz. W Polsce NSDAP byłby
                                    partią centro-prawicową, w USA centro-lewicową, na tzw. Zachodzie radykalnie
                                    prawicową. Ekonomia nie dzieli na lewicę, centrum i prawicę w zależności od
                                    stosunku do wolności ekonomicznej.

> Delegalizacja? Ramy przyzwoitości, no, pewną poprawność polityczną jednak
                                    > narzucić, politykom i to wystarczy.

Żadnej poprawności politycznej. Sprowadza się do uznania, że demokracja jest
                                    dobra dopóki rządzą odpowiednie osoby. A przecież nie można zabronić komuś
                                    posiadania poglądów. Zauważ zresztą, że co jak co, ale w Polsce retoryka
                                    rasistowska nie znajduje poparcia wśród ludu (LPR, NOP, SN, PN i inne).
                                    • ijaw Re: Nie będzie delegalizacji MW 07.11.05, 21:13
                                      >Nie uważam Ciebie za hipokrytkę, kochana Galatko:))

Dla dobrego samopoczucia powtarzam TE słowa, tyle słodyczy naraz:))
                                      Jestem... kochana:-)w reszcie też masz rację, choć nie jak zwykle.

> Żadnej poprawności politycznej. Sprowadza się do uznania, że demokracja jest
                                      > dobra dopóki rządzą odpowiednie osoby. A przecież nie można zabronić komuś
                                      > posiadania poglądów. Zauważ zresztą, że co jak co, ale w Polsce retoryka
                                      > rasistowska nie znajduje poparcia wśród ludu (LPR, NOP, SN, PN i inne).

Delegalizacja nie, poprawność nie, ale polityk XXI wieku nie może być chamem, i
                                      nie może sprawiać przykrości nawet najmniejszej liczebnie grupie społecznej. Czy
                                      uważasz, że eurodeputowany może mówić np. "Żydzi precz".? Jak do tej pory jeden
                                      z polskich polityków wsławił się kiepskim powiedzeniem a propos homosesualistów.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka