Dodaj do ulubionych

Nie zapominajmy!

03.12.17, 19:23
Krzyż Kawalerski dla śp. Piotra Szczęsnego

Niezwykły gest miał miejsce dzisiaj w Krakowie. Opozycjonista Wiesław Zabłocki, przekazał swój Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski dla śp. Piotra Szczęsnego, który zmarł w wyniku samo podpalenia się w Warszawie pod Pałacem Kultury i Nauki w dniu 19 października 2017 r., protestując w ten sposób przeciwko ograniczaniu przez władze wolności obywatelskich oraz łamaniu demokracji.
Kol. Wiesław Zabłocki, podczas tej niezwykłej, ale wzruszającej i skromnej uroczystości, przekazał na ręce Pani Ewy, żony śp. Piotra z Niepołomic i ich córki Zofii, swój Krzyż Kawalerski. Uroczystości towarzyszyli: Halina Zabłocka żona Wiesława, znajoma z Niepołomic Pani Bogusława Kupis oraz dwaj działacze Solidarności z lat ’80 ub. wieku kol. Adam Kramarczyk i Jan Ciesielski.
Wiesław Zabłocki otrzymał order, 31 sierpnia 2008 r. w Gdańsku od Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, który wówczas wziął udział w uroczystych obchodach XXVIII rocznicy Sierpnia 1980 roku i XX rocznicy strajków 1988 roku.

Wiesław Zabłocki, ur. 15 III 1941 w Krakowie. Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, Wydział Prawa i Administracji (1968), w 1970 doktorat. W latach 1968-1969 był aplikantem w Sądzie Wojewódzkim w Krakowie a następnie ( 1970-1982) pracownikiem naukowym Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Od września 1980 działał w „Solidarności”, członek Komitetu Założycielskiego, następnie przewodniczący koła „S” w Instytucie Nauk Politycznych UJ, ekspert prawny Małopolskiej Solidarności a potem władz krajowych NSZZ „Solidarność”.
Po wprowadzeniu stanu wojennego zawieszony w prawach nauczyciela akademickiego. Zaangażował się w działalność Arcybiskupiego Komitetu Pomocy przy Kurii Metropolitarnej w Krakowie. Był także działaczem niezależnego ruchu wydawniczego; współzałożycielem Wydawnictwa Kraków, publikującego m.in. czasopismo prawnicze „Paragraf”; autor tekstów w piśmie „13 grudnia”; współpracownik, współorganizator niezależnych bibliotek Duszpasterstwa Świeckich, działających przy ośrodkach parafialnych kilku kościołów w Krakowie.
Napisał niezwykle ważną książkę „Stan wojenny w Małopolsce” wydaną przez „Arcana” w 1984 roku, która do dzisiaj jest jednym z pierwszych źródeł w tej sprawie, a także książkę „Co o nas wiedzieli? NSZZ „Solidarność” UJ w dokumentach SB „ (Arkana, Kraków 2005).
Obserwuj wątek
  • car_fox Re: Nie zapominajmy! 04.12.17, 03:06
   Troche zastanawiajcy jest ten "gest"
   ...
   Rzeczywiscie stala sie tragedia - czlowiek popelnil samobojstwo i wielu mu za to dziekuje (?)

   Ale zamiast ci co sa mu wdzieczni zorganizowac zbiorke pienieniedzy i zafundowc emryture dla zony, ofiarowano jej krzyz jakby nie miala swojego na plecach.

   No i czego ludzie nie zrobia dla publiki.
   Po pierwsze top Zablocki dostal ten krzyz za zaslugi sportowe.. Rozumiem ze bylby to za zalugi walki o demokracje i sprawiedliwosc...a ze dostal tez Krzyz Komadorski to Kawalerski juz nie ma takiego znaczenia.
   (Mam ndzieje ze kiedy bedzie wyliczal swoje zaslugi to tego kawalerskiego na liscie nie umiesci?)

   Po drugie to ten Krzyz Kawalerski nie jest czasami tym co nazywalo sie "orderem chlebowym" za PRLu?
   I był on dosc pospolitym (nadano blisko miliona chyab) bo nadawany automatycznie ludziom wielu zawodow za 30 przepracowanych lat. Ale wtedy to bylo +25% emrytury...

   No i poniewaz za ten krzyz nie ma chyba juz dodatkow do emerytury wiec i nie ma wielkiego ryzyka ze wladza zabierz dutki.
   Tak ze dawca sie nie obciazyl a zrobil sobie reklame.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka